Автор: 29.06.2014 Оновлено: 30.12.2018

прийняття спадщини, спадщина

Прийняття спадщини і взагалі спадкування – це процедура, з якою колись в своєму житті зіштовхнеться кожний. При цьому важливо розуміти, що в цьому випадку не можна все пускати на самоплив та сподіватись, що за вас все зроблять інші.

В наш час, коли питання стосується майна, отримує його більше той, хто краще обізнаний в цих питаннях або має професійнішого юриста, а тому компетентна допомога роз’яснить вам всю ситуацію та надасть цінні рекомендації.

Чим, власне, ми сьогодні і займемося. Спершу відмітимо, що процедура оформлення спадщини в Україні складається з трьох основних етапів:

  1. Вступ у спадщину;
  2. Отримання свідоцтва про право на спадщину;
  3. Реєстрація права власності на спадщину.

I. Прийняття спадщини: вступ у спадщину

Перший етап має бути завершений в піврічний термін з дня смерті спадкодавця.

Відносини спадкування регулюються Книгою шостою “Спадкове право” Цивільного кодексу України. Важливо відмітити, що існують 2 види спадкування, які розрізняються між собою за характером та порядком здійснення. Виділяють спадкування за законом та спадкування за заповітом.

1) Спадкування за законом у разі відсутності заповіту

В цьому випадку враховується таке поняття як черговість спадкоємців за законом. Відбувається цей процес в наступному порядку(черги спадкоємців):

  • діти, той з подружжя, який пережив спадкодавця, батьки спадкодавця;
  • рідні браття і сестри, бабуся і дідусь спадкодавця (з боку батька і матері);
  • рідний дядько і тітка;
  • особи, що мешкали із спадкодавцем не менше п’яти років до відкриття спадщини;
  • інші родичі до шостого ступеня споріднення включно.

Навіщо така черга? Згідно з чинним законодавством долі спадкоємців у рамках однієї черги рівні. Якщо відсутні спадкоємці, наприклад, першої черги, тільки тоді вступають в спадщину спадкоємці подальшої черги.

Відмітимо, що порядок вступу в спадщину в Україні, згідно із законом, передбачений тільки у тому випадку, коли відсутній заповіт спадкодавця(!!!). Останнє поширюється як на фізичних, так і на юридичних осіб незалежно від наявності і міри спорідненості.

Прийняття спадщини

2) Спадкування за заповітом

Така спадщина може поширюватися як на усе майно, так і на окремі його частини. Законом України передбачені варіанти прийняття спадщини одночасно за законом і за заповітом. Це стосується, наприклад, таких випадків, коли заповіт складений тільки на частину майна.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Прийняття спадщини та вступ у спадщину може відбуватися автоматично, якщо, наприклад, спадкоємець мешкав спільно із спадкодавцем на момент відкриття спадщини. Підтвердженням спільного проживання може бути довідка з житлово-експлуатаційної організації, запис в паспорті спадкоємця тощо. Автоматично вступають в спадок також недієздатні особи і особи з обмеженою дієздатністю, малолітні і неповнолітні діти.

Вступити в спадок можна, оформивши належним чином заяву і подавши її нотаріусові (або відправивши поштою). У разі відправки необхідно, щоб в заяві обов’язково був підпис спадкоємця, завірений нотаріально. Перед візитом до нотаріуса обов’язково має бути при собі паспорт і ідентифікаційний код. Що ж до подання інших документів, то на цьому етапі вони не є обов’язковими.

II.Отримання свідоцтва

На другій стадії спадкування перевіряється склад майна спадкодавця, факт його смерті тощо після чого нотаріус спадкоємцеві видає свідоцтво про право на спадщину.

III.Реєстрація права власності

Завершальний етап спадкування нерухомого майна, а саме реєстрація права власності на нерухоме майно спадщини, відбувається в Державній реєстраційній службі України (Укрдержреєєстр) при Міністерстві юстиції України. Відділення такої служби повинні знаходитися у вашому місті.

Загальний алгоритм дій при прийнятті спадщини представлений такими нескладними етапами. Сподіваємося дана пам’ятка стане Вам в нагоді! Знайте власні права та потребуйте їх дотримання іншими!

Прйняття спадщини та його порядок на відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 4 4,50 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2018-12-30T12:42:40+02:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі