податки в україні, як оптимізувати сплату податків

Згідно з дослідженням «Doing Business 2018» середньостатистичне підприємство в Україні платить 37,8% від свого річного доходу у вигляді податків. При цьому в Європі аналогічний показник становить лише 33,1%. Незважаючи на те, що в рейтингу «Doing Business 2018» Україна посідає досить далеке 71-е місце, близько 80% вітчизняних платників податків оцінюють їх ставки як високі, а подекуди й, навіть, непідйомні для їхнього бізнесу. Тому питання «як зменшити податки в Україні» дуже актуальне майже для кожного з наших вітчизняних підприємців.

Нові вимоги ЄС щодо посилення прозорості сплати податків, боротьби з агресивним податковим плануванням та захистом національних податкових баз (Council Directive 2011/16/EU) повинні бути імплементовані в законодавство України до 31 грудня 2019 року, а обмін податковою інформацією з країнами ЄС запрацює вже з жовтня 2020 року.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Саме тому зараз український бізнес стоїть перед серйозним завданням: як удосконалити бізнес-модель, зробити виплату доходу власнику більш прозорою та законно платити менше податків? Законодавство України передбачає відповідальність за невиконання податкових зобов`язань і за ухилення від сплати податків. У той же час мінімізація податків, якщо це робиться в рамках закону – невід`ємне право будь-якого платника.

Податки в Україні та оптимізація оподаткування взагалі (зокрема і ПДВ) – тема дуже широка, в повній мірі висвітлити яку в рамках однієї статті просто неможливо. Тим більше, що зараз вже починає виділятися навіть окремий вид фахівців у податковій сфері, що спеціалізуються виключно на пошуку та виявленні для платників різних способів зниження ПДВ, а також інших податків. Тому ми сьогодні розповімо вам про декілька найбільш вдалих методів податкової оптимізації і мінімізації.

податки в україні, як оптимізувати сплату податків

Як платити менші податки в Україні?

Підприємці відкривають бізнес і нові фірми не для того, щоб щомісяця сплачувати податки в Україні, а (звичайно ж) щоб отримувати для себе сталий прибуток. Однак сплата податків є неодмінною умовою законного існування будь-якої компанії та (навіть) її священним обов`язком, уникнути чого неможливо.

Традиційно способи мінімізації податкового навантаження класифікуються на незаконні, напівзаконні та законні (чи легальні).

У якості незаконного способу оптимізації оподаткування (або ж «чорної» оптимізації) в більшості випадків виступає банальна несплата податків, що маскується за допомогою певних обставин. У разі зниження ПДВ така несплата поширена більше, ніж любий інший податок, в силу його непрямого характеру та складності обчислення.

Напівзаконними способами є формальне дотримання норм ПКУ, але використання їх без ділової мети, виключно для цілей зниження ПДВ і інших податків. Прикладами таких способів оптимізації оподаткування є:

  • штучне дроблення великого бізнесу на більш менший з метою застосування спеціальних податкових режимів (за винятком випадків законних способів реалізації права на свободу економічної діяльності та застосування цих режимів);
  • фіктивне наймання інвалідів з метою використання пільг;
  • оформлення передоплати позикою, щоб не платити податок на додану вартість з аванса;
  • сплата неустойки, що не включається в податкову базу за ПДВ, але економічно є ціною товару;
  • та інші схеми.

Відмінною рисою даних схем (як вже було зазначено) є обов`язковий елемент фіктивності або штучності тих чи інших обставин, що дозволяють платнику податків домагатися зниження ПДВ до сплати і, в цілому, податкового тягара. Тобто отримання податкової вигоди в таких ситуаціях є єдиною діловою метою платника податків.

Що стосується незаконних способів мінімізації податків, то щодо таких дій платників податків податкові органи напрацювали цілий арсенал протидії. Тому, на відміну від перших двох досить «екстремальних» способів, легальна оптимізація і мінімізація податків теж дозволяє суттєво зменшити обсяги щомісячних податкових платежів і при цьому бути досить чистими перед законом.

Для чого потрібні оптимізація, мінімізація та податкове планування? Перш за все, для того, щоб, виходячи з особливостей вашого підприємства, підібрати оптимальну схему сплати податків, використовуючи всі законні способи економії, базуючись на попередніх прогнозах і плануванні. Крім того, податкове планування є основою побудови системи податкової безпеки.

6 законних методів податкової оптимізації і мінімізації!

Законна економія на податках – це, перш за все, стратегія плюс вибір одного з двох або декількох існуючих варіантів організації бізнесу або ж здійснення тієї операції, яка виявиться менш витратним з податків.

Після вступу в силу «свіжого» Податкового кодексу суб`єктам господарювання довелося напрацьовувати нові методи оптимізації оподаткування. Поточний рік стане роком реформування податкового законодавства в частині розширення сфери застосування касових апаратів і фіскалізації розрахунків, а також удосконалення системи СМКОР та ЄРПН.

Основні методи податкової оптимізації підприємств у 2019 році будуть залежати насамперед від обраної концепції податкової реформи.Серед найбільш дієвих методів можна виділити наступні.

1. Розподіл доходів і витрат підприємств в холдингу

Як відомо, холдинг є акціонерною компанією, що володіє контрольним пакетом акцій юридично самостійних підприємств з метою контролю за їх діяльністю. Головна перевага холдингів полягає в об`єднанні їх зусиль в боротьбі з конкурентами. Якщо створити групу компаній (де кожна з них працює з різною формою оподаткування) і грамотно структурувати її, це призведе до зменшення податкового навантаження, а також паралельно оптимізує інші функції (прийняття на роботу співробітників та нарахування їм заробітної плати тощо).

Буде цікаво:  «Новый закон о евробляхах: как растаможить авто в Украине?»

Однак при виборі даного підходу слід враховувати специфіку діяльності компанії. Крім того, існує ризик, що власник бізнесу не зможе здійснювати повний контроль над діяльністю підприємств у холдингу (бо у кожного окремого підприємства є свій керівник, різні засновники та інші ТОП-менеджери).

2. Використання посередницьких договорів на надання послуг

Шляхом заміни договірних відносин платник податку на прибуток може збільшити витрати та зменшити доходи. Прикладом тому є заміна договору поставки або купівлі-продажу на договір комісії на реалізацію товару.

Однак, використовуючи даний метод оптимізації, не варто забувати про те, що господарська операція повинна бути реальною. Інакше в ході податкової перевірки ви ризикуєте «заробити» штраф з легкої руки перевіряльників.

3. Оренда майна у співробітників

Відразу відзначимо, що даний метод дозволить заощадити тільки на сплаті єдиного соціального внеску, оскільки необхідність сплати прибуткового податку (в цьому випадку) ніхто не відміняв.

Так, в якості мінімізації податкових відрахувань ви можете взяти в оренду майно у своїх співробітників: ноутбуки, авто, офісну техніку – все те, що використовує компанія, ведучи господарську діяльність.

4. Оптимізація витрат на соціальні відрахування

Зміни до ПКУ передбачають цілий ряд нововведень щодо ряду витрат підприємства: заробітної плати працівникам, відрядження, а також ряду соціальних виплат. Крім того, щодо нарахувань до соціальних фондів передбачена так звана «максимальна величина, після якої не має значення розмір зарплати, адже відрахування залишатимуться незмінними» (а це вже є оптимізація зарплатних податків).

Це корисно знати при нарахуванні премій співробітникам підприємства. Крім того, ряд соціальних виплат також впливає на суму податку – соціальний пакет співробітникам компанії, страхування життя.

5. Виплати дивідендів власнику

Звичайно ж, виплата дивідендів неможлива без визнання прибутку, і (як наслідок) сплати повністю всіх податків, однак ставка її оподаткування була істотно знижена, що означає пряму економію.

Так, в 2012 році ставка для оподаткування податком дивідендів становила 15%, а ставка оподаткування 2019 – лише 5%. Таким чином, підприємству стає вельми вигідно здійснити офіційну виплату доходу засновникам компанії за допомогою дивідендів.

6. Оформлення співробітника в якості «ФОП-єдиноподатника»

Якщо оформити співробітника в якості спеціаліста, який надає вам юридичні, бухгалтерські, фінансові та інші послуги у якості ФОП, то за такого співробітника вам необхідно буде сплачувати тільки 5% від розміру отриманого доходу.

Основною проблемою тут є «умовити» співробітника зареєструватися в якості ФОП або ж підбирати співробітників, які вже є «єдинниками», укладаючи з ними трудовий договір.

податки в україні, оптимізація податків

Як мінімізувати податки в Україні найпростішим шляхом?

Шість вищевказаних варіантів (звичайно ж) далеко не вичерпний перелік методів оптимізації оподаткування. Але ці законні способи мінімізації податків є найбільш дієвими. Якщо ж вам не до вподоби такі «білі махінації», то у нас є 3 досить простих додаткових поради, що теж дозволять вам скоротити витрати.

Порада №1. Оцініть об`єктивно ефективність вашої бізнес-моделі з точки зору економії

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Скільки точно податків ви платите? Яких? Якщо ви їх мінімізуєте, у скільки це обходиться реально? Що, якщо сумнівні схеми мінімізації коштують дорожче «білої схеми»? Якщо економія за всяку ціну не для вас, тоді пора поміняти схему роботи.

Порада №2. Перерозставте пріоритети

Часто при прорахунку нової бізнес-моделі власник бізнесу економію на податках ставить на друге, а то і на третє місце. А на перше виходять безпека, захист активів або виплата доходів власнику максимально «в білу». Але ж тоді це вже інше питання, для якого є інші інструменти.

Порада №3. Зробіть податковий прогноз за вашим бюджетом з урахуванням зростання бізнесу на майбутні роки

Податкове планування методом «на вчора» може створити нескінченну проблему в бізнесі, а зростання неконтрольованих податків просто «поховає» ваш бізнес. Якщо зараз ви економите, працюючи як група підприємців, то збільшивши продажі втричі, можете «не витримати» зростання, а податки «з`їдять» з апетитом весь прибуток. Так що починати рахувати потрібно вже зараз.

Сподіваємося,  що тепер питання «як менше платити податки в Україні» для вас вже не є чимось дуже страшним, а всі вищеперераховані методи способів податкової оптимізації та поради допоможуть вашій діяльності.

Про те, як оптимізувати сплату податку на доходи, дивіться на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.