биометрические паспорта в украинеЗовсім нещодавно КМУ видав постанову №152, згідно з якою з 1 січня 2015 року будуть активно впроваджувати і видавати біометричні паспорти в Україні кожному громадянинові.

Така постанова була направлена на реалізацію закону, який вступив в силу у 2012 році та який визвав багато дискусій та протистоянь з боку громадськості, юристів, експертів, церкви та громадських організацій.

Адже таким актом вводяться в життя нові для українців біометричні паспорти в Україні, які стануть невід’ємною частиною людини в її суспільних відносинах в державі.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Закон носить назву “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”. (Далі-ЄДДР) І, попри те, що з моменту набрання ним чинності минули 2 роки, але актуальність цієї проблеми не викликає сумнівів.

Для тих, хто забув, нагадаємо, що суть закону полягає в тому, що з його прийняттям звичайний паспорт кожного українця має бути замінений на спеціальну ID-карту, виконану у формі пластикового документу з чіпом, на якому записаний індивідуальний ідентифікаційний номер громадянина. При чому така заміна буде відбуватися в добровільному порядку.

У створеному Єдиному реєстрі будуть зібрані відбитки пальців цієї людини, його фото і зразок підпису, місце проживання і роботи, інформація про здоров’я, спосіб життя, покупки і добробут. Реєстр перебуває у віданні Державної міграційної служби України і МВС.

Читайте також: «Зміна прізвища: 7 речей, які повинна знати кожна наречена!»

Головна особливість такого паспорта – перевірка даних, записаних на чіпі, навіть на великій відстані. При отриманні ID-паспорта кожен українець підписує документ про те, що не заперечує проти збору подібної інформації, даючи на те свою письмову згоду. Термін дії паспорта – 10 років, а оформлятися він буде не з моменту повноліття, а з народження.

Такий паспорт стане обов’язковим атрибутом життя свого власника, його неможливо буде викинути чи залишити вдома, оскільки він повинен буде пред’являтися при покупках, укладенні угод, зверненні в різні органи і структури. Дані про будь-яке придбання чи покупку при скануванні паспорта в автоматичному порядку фіксуватимуться в індивідуальній папці-досьє, створеній на базі міграційної служби, пенсійного фонду, міністерства охорони здоров’я, МВС тощо.

Біометричні паспорти: недолікиБіометричні паспорти в Україні

В 2013 році у Верховній Раді України провели круглий стіл, де обговорили питання відносно проблематичності втілення біометричних паспортів у життя і можливості реалізації положень документу на практиці.

1) Недотримання права кожного громадянина на невтручання в особисте життя

Вже сьогодні в країні створена і активно наповнюється база даних, де на кожного громадянина України збираються індивідуальні біометричні дані, відомості про родичів, сімейний стан і місце реєстрації.

Такі дані, самі того не підозрюючи, надають самі громадяни, коли підписують у банках, страхових конторах, лікарнях, ВНЗ, магазинах і інших установах документ, що підтверджує право на збір і обробку особистих даних.

Ніхто не цікавиться, як ці дані будуть оброблені, хто це буде робити, куди потім передається інформація, хто їй розпоряджається, зберігає і використовує надалі. Частенько, згадка про збір інформації в заповнюваних формах друкується дрібним шрифтом, тому ні перечитувати написане, ні вивчати форми, що надаються для заповнення, більшість українців не звикли і не хочуть.

Саме тому багато хто навіть не розуміє, що аналоги єдиного реєстру громадян вже існують, а інформація на кожного з нас збирається, обробляється і систематизується постійно.

Буде цікаво:  «Вакцинація дітей: чи можна відмовитись від щеплення та які наслідки?»

2) Співробітники ЄДДР отримують доступ до всієї інформації, що зберігається на фізичних носіях

В першу чергу, це припускає вірогідність втручання в особисте життя людини і нецільове використання секретної інформації. В цей же час, власник електронного паспорта не зможе перевіряти дані, що зберігаються в персональній теці-досьє.

Біометричні паспорти: переваги

біометричні паспорти в україні1) Можливість спрощення і прискорення надання будь-яких адміністративних послуг

Працівникам державних органів буде досить всього лише заглянути в Єдиний державний демографічний реєстр, щоб отримати необхідну інформацію, не витрачаючи час на всілякі запити, довідки, виписки і так далі.

Проте, цей позитивний момент можна зарахувати і до негативної сторони створення єдиного реєстру даних. Оскільки доступ до нього по факту матимуть співробітники різних відомств, які далеко не завжди мають благі наміри відносно тієї або іншої особи, не можна також говорити про безпеку використання персональних відомостей обличчя чи відбитків пальців.

Не можна говорити і те, що інформація надійно захищена від кібер-злочинців, яких не зупиняють ні паролі, ні захисні коди, ні складна техніка. Досвідченим фахівцям не важко зламати реєстр, отримати необхідні дані, і використати їх на власний розсуд.

Також зчитувати інформацію з паспорта за допомогою спеціальної техніки зловмисники зможуть і при скануванні такого паспорта. Для цього необхідно усього лише знаходиться поблизу скануючої техніки, наприклад, в магазині.

Хто може відповісти на питання, як використають злочинці отримані відбитки пальців, відомості про дітей або про матеріальне становище.

біометричні паспорти в україні

2) Виключає вірогідність фінансових махінацій і реалізації корупційних схем

За заявою прибічників закону законослухняним громадянам України нічого боятися збору інформації, адже їм нічого приховувати ні від податкової, ні від міліції, ні від інших контролюючих органів.

3) Біометричний паспорт громадянина України буде видаватися безкоштовно

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Новий закордонний паспорт буде коштувати вдвічі дешевше, ніж теперішній.

4) Такий паспорт практично неможливо підробити

Будучи відвертими з нашими читачами і попри всі переваги біометричних паспортів, можемо дати корисну пораду з цього приводу.

На наш погляд, сьогодні не варто поспішати змінювати власні паспорти на нові, допоки наявні сумніви в доцільності такої зміни та у гарантії захищеності ваших персональних даних.

Кожна людина вільна у виборі і реалізації її прав, а поки це не обов’язок і держава не переконала, що крім неї, ніхто не буде мати право використовувати конфіденціальні дані на свою користь, то не треба лишній раз ставити власну інформаційну особисту безпеку під загрозу.

Про біометричні паспорти і їх недоліки на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 8 4,25 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.