Автор: 10.07.2019 Оновлено: 13.07.2019

авторське право в інтернеті, авторські права

Що робити, якщо хтось скопіював і опублікував в інтернеті ваш текст незаконно? Як захисти авторське право в інтернеті? Розбираємось!

Авторське право в інтернеті: що можна вважати текстом?

Закон в Україні захищає авторів будь-якої творчості – тексту, музики або зображень. Основні правила містяться в Цивільному кодексі України, ЗУ “Про авторське право і суміжні права” окремі норми зустрічаються в Кодексі України про адміністративні правопорушення і в Кримінальному кодексі України.

Цивільний кодекс в ст.433 використовує термін «літературні та художні твори» і, не даючи їх визначення, наводить невичерпний перелік таких творів, а саме:

  1. літературні та художні твори, зокрема: романи, поеми, статті та інші письмові твори, фотографічні твори…
  2. комп’ютерні програми;
  3. компіляції даних (бази даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;
  4. інші твори.

Юристи зазвичай вказують на кілька основних моментів:

  • Текст повинен бути результатом творчої праці

Єдина необхідна умова для визнання набору символів «твором» – текст повинен бути результатом творчої праці. Якщо ви випадково впали на клавіатуру і з’явилися на екрані випадкові символи – це не витвір літератури. Подумали і свідомо написали кілька рядків – зайнялися творчою працею і створили твір.

  • Художні формальності тексту не важливі

Текст визнається «твором літератури» незалежно від його стилю, закладених ідей, якості написання, кількості помилок. Не обов’язково бути Львом Толстим, щоб вважатися автором.

ч.2 ст. 433 ЦК (zakon.rada.gov.ua). Твори є об’єктами авторського права без виконання будь-яких формальностей щодо них та незалежно від їх завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу чи форми їх вираження.

  • Довжина тексту не важлива.

Вимог до мінімальної довжині тексту немає. Одна буква НЕ буде твором, але з одним словом ситуація неоднозначна. Звичайне слово – «двері», «суп», «дзеркало» – точно не буде, а ось авторський неологізм може вважатися об’єктом авторського права. У разі спору останнє слово буде за суддею, який оцінить творчу складову і можливість ідентифікувати конкретний текст як щось самостійне, індивідуальне.

Рерайт, компіляція, реферат теж вважаються окремими результатами творчої праці, автори цих творів мають права на них.

Фрагмент тексту, авторська назва або персонажі, яких придумав автор, теж не можна використовувати без його згоди. Неправомірно брати для свого матеріалу вдалий заголовок статті з топа, щоб оптимізувати контент, або використовувати в тексті детально промальованих авторських персонажів. Якщо конкурент використовує просто «сантехніка Васі» для прикладів в статтях, Вася не буде вважатися авторським персонажем, тому що він не продуманий і не промальований детально, це абстрактне ім’я з професією. А ось кролик Квікі з «Nesquik», Містер Проппер – авторські персонажі.

Якщо конкурент випустить статтю на тему, яку ви придумали першим, пред’явити йому за використання вашої ідеї не вийде, як і за блог в тій же концепції, що і ваш.

ч.3 ст.433 ЦК. Авторське право не поширюється на ідеї, процеси, методи діяльності або математичні концепції як такі.

До речі, говорячи про юристів, варто вказати, що сьогодні будь-яка серйозна компанія зіштовхується з багатьма питаннями в роботі власного бізнесу, а тому неодмінно зіштовхується з необхідністю вирішення багатьох завдань, пов’язані з різними сферами діяльності підприємств, отриманням документів дозвільного характеру тощо. Тому професійну консультацію для бізнесу з будь-якого питання можна отримати в юридичній фірмі Patriot.Legal, де працюють досвідчені і грамотні практики, які багаторазово доводили на ділі свою високу кваліфікацію і компетентність при вирішенні судових спорів на різному рівні та мають досвід успішної співпраці з різними державними органами.

Читайте також: «Чому авторське право в Інтернеті не діє в Україні і як це подолати?»

Кому належать права на текст?

Не потрібно нічого робити додатково, щоб вважатися автором свого тексту: вступати до Спілки письменників, реєструватися в реєстрах, писати фрази на кшталт «все права захищені» або проставляти знаки копірайту – (с). Ці дії не впливають на володіння правами. Всі авторські права виникають автоматично при створенні тексту, навіть якщо автор прибрав свій рукопис в стіл і нікому не показував!

Ст. 437 ЦК. Авторське право виникає з моменту створення твору.

Творець твору вважається автором і не може передати це право комусь іншому або відмовитися від нього. Договори, в якому автором призначається інша людина, не мають юридичної сили.

Ст. 438 ЦК. Автору твору належать особисті немайнові права, встановлені статтею 423 цього Кодексу, а також право:

  1. вимагати зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору, якщо це практично можливо;
  2. забороняти зазначення свого імені у зв’язку з використанням твору;
  3. обирати псевдонім у зв’язку з використанням твору;
  4. на недоторканність твору.

На багатьох сайтах веб-майстри ставлять значок копірайту в футері сайту або пишуть фразу «Копіювання без посилання на джерело заборонено», «All Rights Reserved», «Все права захищені».

За українським законодавством права авторства виникають автоматично після створення твору, тому такі фрази вказувати не обов’язково. Відсутність заборони на копіювання матеріалів не повинна буде дозволом на їх використання.

У деяких інших країнах, наприклад, в США, без такої вказівки автору буде складніше захистити свої права: копіпастер зможе стверджувати, що порушив авторські права не навмисно, а через незнання.

Авторське право в інтернеті: як правильно замовити текст?

Багато власників сайтів не пишуть тексти самостійно, а замовляють їх на біржі у фахівців. Уявімо, що ви вирішили замовити SEO-текст для сайту і звернулися до копірайтера, а той написав статтю.

Незалежно від змісту договору автор тексту – той, хто його написав, в цій ситуації копірайтер. Йому належать дві групи прав:

А) Особисті немайнові права – право авторства і право на ім’я.

Ці права не можна нікому передати, від них не можна відмовитися. Копірайтер, написавши текст і будучи його правовласником, може дозволити замовнику використовувати текст на своєму сайті, у своїй газеті чи журналі. При цьому автор вирішує, чи буде в тексті зазначено його справжнє ім’я, псевдонім або текст повинен бути анонімним. Ні за які гроші і ні за яким документом можна домовитися про те, що в якості учасника буде вказана інша людина. «Літературне рабство» в Україні поза законом.

Б) Виняткові права – права використовувати твір різними способами.

Цими правами автор може розпоряджатися на свій розсуд і передавати їх іншим особам. Стаття 441 Цивільного кодексу містить великий перелік таких прав, причому цей перелік далеко не вичерпний.

Використання тексту, яке може дозволити автор:

  • доведення твору до загального відома – публікація інтернеті;
  • копіювання в матеріальному або електронному вигляді;
  • поширення – передача примірників іншим особам безкоштовно або за гроші;
  • публічне виконання твору – зачитування тексту вголос в місці, де присутні сторонні люди, не тільки друзі та родичі
  • повідомлення в ефір або по кабелю – читання вголос чужого тексту;
  • переклад або інша переробка – наприклад, екранізація або інсценування твору;
  • прокат – платна передача тексту на час.

Перша група прав – особисті немайнові – не регулюються договорами і є невідчужуваними. У договорі прописують виняткові права на використання твору – те, як замовник може використовувати текст.

авторське право в інтернеті, авторські права

Як укладати договір з копірайтером

Укладіть договір, коли замовляєте текст у копірайтера, так ви убезпечите себе від претензій з боку автора. Є кілька варіантів оформлення договору замовника тексту і копірайтера.

Варіант 1: договір про відчуження виключного права

За таким договором всі виключні права перейдуть замовнику тексту назовсім. Ви зможете викладати текст на своєму сайті, переводити на інші мови, публікувати в пресі, ставити по ньому радіоспектаклі або робити щось ще. При цьому вам не потрібно буде кожен раз заново домовлятися з автором і доплачувати йому гонорар. Вказати автором себе або когось іншого ви не зможете навіть в цьому випадку.

Варіант 2: ліцензійний договір

Якщо автор не хоче віддавати вам повне право або просить за це занадто багато, можна укласти ліцензійний договір. За ліцензійним договором передається тільки частина прав: наприклад, право на доведення до загального відома в вигляді розміщення на сайті. При цьому ви не зможете робити з текстом щось ще, що в договорі не зазначено: переводити, друкувати текст на буклетах.

Ліцензія в такому договорі може бути двох видів:

  • проста: копірайтер залишає за собою право укладати договори на використання тексту з кимось ще;
  • виняткова: права, перераховані в договорі, передаються тільки вам і нікому більше. Якщо автор дозволив вам викладати текст на сайт і записувати за ним підкасти, то нікому більше дозволити те ж саме він не може.

Укладаючи ліцензійний договір, потрібно подумати над тим, для чого вам може знадобитися текст, і включити всі необхідні повноваження відразу. Якщо ви щось упустите, то потім без згоди автора робити цього не зможете. Договір про відчуження виключного права або ліцензійний договір укладають відносно вже готового тексту.

Варіант 3: договір авторського замовлення

Якщо текст ще тільки належить написати, то заздалегідь з автором можна укласти договір авторського замовлення. За його умовами автор зобов’язується написати текст і передати на нього або всі виключні права, як в договорі про відчуження виключного права, або право на використання тексту в певних межах, як в ліцензійному договорі.

Авторське право в інтернеті: якщо не укладати договір

Якщо ви опублікуєте у себе текст, не маючи договору з автором, це буде вважатися порушенням виключного права на твір. За це законом передбачена сувора відповідальність.

Копірайтер, згідно зі ст.52 ЗУ “Про авторське право і суміжні права”, може застосувати такі заходи:

  • вимогу визнання та поновлення своїх прав, у тому числі заборону дії, що порушує авторське право чи створює загрозу його порушення;
  • звернення до суду з позовом про поновлення порушених прав та(або) припинення дій, що порушують авторське право чи створюють загрозу його порушення;
  • подання позову про відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
  • подання позову про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права
  • виплату компенсацій.

Що ще може загрожувати порушнику крім майнових втрат:

Відповідно до ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконне використання права інтелектуальної власності, зокрема авторських і суміжних прав (на літературний чи художній твір, його виконання, фонограму, передачу організації мовлення, комп’ютерну програму, базу даних), привласнення авторства на один з перелічених об’єктів або інше умисне порушення прав на об’єкт, який охороняє закон, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції, обладнання та матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Кримінальна відповідальність аж до позбавлення волі, якщо своїми діями ви заподіяли автору значних збитків (більше 20 НМДГ, тобто від 19 210 гривень).

ст.176 ККУ. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, –

караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

авторське право в інтернеті, авторські права

Якщо не платити копірайтеру

Ситуації з оплатою залежать від змісту договору замовника і копірайтера.

Уявімо, що за договором право на використання твору вам перейшло відразу після його написання. Ви розмістили текст на сайті, але з якихось причин не заплатили копірайтеру. У цьому випадку автор може стягнути з вас гроші через суд або вимагати розірвання договору в судовому порядку. Після розірвання договору текст ви використовувати вже не зможете.

Якщо за умовами договору виключне право переходить до вас тільки після оплати, ви не можете розміщувати текст, поки не заплатите виконавцю. Це буде вважатися порушенням виключного права і спричинить за собою відповідальність.

Якщо текст копірайтера не подобається замовникові

Припустимо, ви уклали договір авторського замовлення, за яким автор зобов’язується написати для вас текст. Текст написаний, але його якість вам не подобається, тому розміщувати його на сайті і платити за роботу копірайтера ви не хочете.

У цій ситуації ви ризикуєте опинитися втягнутим в складний судовий спір: якість тексту – це не якість чайника, у якого можна побачити шлюб або зіставити заявлений і фактичний матеріал. Довести недоліки тексту дуже складно. У договорі авторського замовлення постарайтеся заздалегідь прописати всі вимоги до тексту, які можна хоч якось формалізувати і виміряти.

Читайте також: «Як захистити авторське право на фотографію?»

Авторське право в інтернеті: якщо скопіювали текст з вашого сайту

Припустимо, ваш конкурентане захотів витрачати гроші і замовляти текст у копірайтера. Йому сподобалася стаття на вашому сайті, він скопіював матеріал і розмістив в своєму блозі. Якщо він скопіював статтю в комерційних цілях, то навіть вказівка вашого авторства не зробить копіпаст законним.

Двісті тисяч за чотири статті

У 2014 році підприємець з Києва виявила, що її авторські статті про відпочинок в Італії розміщені на сайті іншої компанії. Конкуренти дослівно скопіювали статті «Площа San Marco», «Палац Дожів Венеції», «Дзвіниця на площі Сан Марко», а з тексту статті «Міст Ріальто» прибрали частину пропозицій.

Дозвіл на публікацію вона не давала, посилань на джерело копіпастери теж не поставили. Підприємець звернулася в суд, який постановив, що компанія використовувала тексти для стимулювання продажів, тобто для отримання прибутку.

Суд постановив виплатити 60 тисяч гривень компенсації за порушення авторського права – за те, що компанія розмістила текст автора без його згоди, і 20 тисяч компенсації моральної шкоди – за те, що авторство не було зазначено. Крім того, з відповідача стягнуто 12 000 судових витрат на оплату послуг представника і 2 370 витрат по нотаріальному забезпеченню доказів.

Як боротися з копіпастом

Якщо вашому конкуренту захотілося розмістити текст з вашого сайту на своєму ресурсі, він повинен отримати згоду того, кому належить виключне право. Для цього він повинен був зв’язатися з автором тексту – копірайтером, або з вами, якщо копірайтер продав вам виняткове право на використання тексту.

Якщо хтось привласнив собі авторство вашого тексту, то це плагіат. Ви можете через суд довести, що в дійсності є автором, і вимагати компенсацію моральної шкоди. В Україні зазвичай присуджують невеликі суми, але якщо незаконні дії заподіяли вам великих збитків (понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), то за плагіат передбачена кримінальна відповідальність.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Що робити, якщо хтось виклав текст без вашого дозволу:

  • Зафіксувати факт порушення.
  • Зараз популярним і надійним способом фіксації буде нотаріальний огляд сайту. Такі послуги раніше вважалися екзотикою, але зараз цим займаються багато нотаріусів.
  • Звернутися за захистом своїх прав: за стягненням збитків або грошової компенсації в суд; за блокуванням сайту порушників в суд; за залученням порушника до кримінальної відповідальності в поліцію, якщо незаконні дії заподіяли вам великих збитків.

Як копіювати чужі тексти законно

Посилання на автора в скопійованому тексті не врятує, якщо автор не давав свого дозволу на копіювання тексту. У такому випадку суд може присудити компенсацію на порушення авторського права – розміщення статті без згоди автора. Але є випадки, коли чужий текст можна законно використовувати, не питаючи згоди. Це називається «вільне використання твору», але такі випадки чітко обмежені ст. 444 ЦК.

Умови для вільного використання тексту:

  • Мета копіювання – освіта і обговорення.
  • Використовувати чужий твір можна з наукової, критичної, полемічної, інформаційної або навчальною метою.
  • Вибіркове цитування.
  • Обсяг запозиченого тексту повинен бути виправданий метою, тобто мова йде не про суцільний копіпаст, а про приведення уривків для ілюстрації якоїсь думки.
  • Вказівка ​​автора і джерела.
  • Обов’язково слід вказувати автора тексту і джерело запозичення, звідки було взято текст. У джерелі вказують публікацію в друкованому виданні або посилання на сайт.

Для новин м’якші правила: автора і джерело вказувати також обов’язково, але новини з поточних економічних, політичних, соціальних і релігійних питань можна приводити повністю.

За матеріалами: pr-cy.ru

Про те, як захистити авторське право в інтернеті, дивіться також відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 3 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-07-13T09:59:03+03:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

1 Комментарий
Новіші
Старіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі