житлово-комунальні послуги

Такий унікальний спосіб по зменшенню витрат на житлово-комунальні послуги є, звісно, законним та міститься в законодавстві України, але мало хто про нього чув, а ще менше тих, хто його використовує. Нормативно-правовими актами України передбачаються випадки, коли громадянин цілком має право офіційно зменшити свої витрати на житлово-комунальні послуги (на оплату води, світла, газу і тощо).

Про один з таких випадків йде мова в п.6 ч.1 ст.7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, суть якого зводиться до того, що особа у разі своєї фактичної відсутності за місцем надання послуг має право відмовитися від їх оплати. Зроблено це може бути на тимчасовій основі – в період фактичної відсутності споживача.

Як не платити за житлово-комунальні послуги?

Раніше ми писали про те, як отримати компенсацію малозабезпеченим сім’ям на оплату комунальних послуг, що є також способом частково зменшити витрати на такі послуги. Сьогодні поговоримо про інший спосіб економії ваших грошей. Скористатися даним правом може не лише громадянин, який уклав відповідний договір на отримання житлово-комунальних послуг, але і члени його сім’ї. За загальним правилом, до членів сім’ї відносяться іншій з подружжя, їх діти і батьки. При цьому Житловий кодекс передбачає, що до членів сім’ї споживача можуть бути віднесені і інші особи – за умови, що вони постійно мешкають з основним споживачем та ведуть з ним домашнє господарство.

Для призупинення нарахування комунальних платежів зацікавлена особа повинна подати виконавцеві, балансодержателю, керівникові або виробникові житлово-комунальних послуг письмову заяву в довільній формі, до якої необхідно додати документи, що підтверджують факт того, що заявник дійсно мешкає за іншою адресою.

Це положення повністю кореспондується з цивільним законодавством, відповідно до якого кожен громадянин може мати одночасно декілька місць проживання (ч.6 ст.29 Цивільного кодексу України). Документом, який підтверджує факт проживання споживача або члена його сім’ї за іншою адресою, може бути:

 • довідка з місця тимчасового проживання;
 • довідка з місця навчання, довідка з місця лікування;
 • довідка з місця роботи;
 • довідка з місця проходження військової служби і так далі.

Використання формулювання “і так далі” свідчить про те, що вказаний перелік документів не є вичерпним, а факт відсутності особи за місцем надання житлово-комунальних послуг може підтверджуватись іншими документами, наприклад, відміткою в паспорті про реєстрацію громадянина за новим місцем проживання. Головне, щоб документ містив точну інформацію про те, з якої саме дати сталися ці зміни.

житлово-комунальні послуги

Чи завжди можна не платити?

Одночасно треба звернути увагу на те, що існують випадки, коли особа не має права відмовитися від оплати наданих житлово-комунальних послуг.

Буде цікаво:  «Юридичний бізнес: як сьогодні працюють і заробляють юристи?»

В першу чергу це пов’язано з положеннями ст. 322 Цивільного кодексу України, в якій встановлено, що власник повинен утримувати майно, що йому належить. Це положення конкретизоване в п.2 ст.10 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” і передбачає прямий обов’язок власника нерухомості брати участь в загальних витратах, пов’язаних з утриманням багатоповерхового будинку (гуртожитку) і прибудинкової території до нього.

Викладене цілком логічне, адже власник квартири або кімнати у багатоквартирному будинку або гуртожитку, в силу прямих вимог закону, є співвласником майна, призначеного для загального користування. До числа останнього відносяться, наприклад, сходові клітини, горища, підвальні приміщення, сантехнічне і електричне устаткування і так далі (ч.2 ст.382 Цивільного кодексу України).

Читайте також: «Монетизація субсидій (2019): як оформити і зекономити на комуналці?»

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Послуги по утриманню будинку і прибудинкової території є одним з чотирьох основних різновидів житлово-комунальних послуг. Так, за функціональним призначенням вони поділяються на:

 • комунальні послуги;
 • послуги по утриманню будинків і прибудинкових територій в них;
 • послуги з ремонту будівель, приміщень і споруд;
 • послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків.

Безпосередньо до послуг по утриманню будинків і прибудинкових територій відносяться наступні:

 • прибирання і обслуговування внутрішньобудинкових приміщень;
 • прибирання прибудинкової території;
 • освітлення місць загального користування;
 • вивезення побутових відходів;
 • санітарно-технічне обслуговування;
 • утримання ліфтів;
 • проведення поточного ремонту тощо (п.2 ч.1 ст.13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”).

Таким чином, відмовитися від оплати перерахованих робіт громадянин права не має. Слід також сказати, що перелік послуг, від оплати яких споживач відмовитися не може, не є вичерпним і безпосередньо залежить від того, чи пов’язані вони з утриманням всього будинку або прибудинкової території. Для прикладу можна привести послуги з централізованого теплозабезпечення багатоповерхового будинку.

Не переплачувати за комунальні послуги!

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Про інший спосіб зекономити гроші, коли без вашого погодження підвищують таріфи на комунальні послуги, на відео:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 2 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 16.11.2014; Оновлено: 11.11.2019; Мітки:
2019-11-11T21:19:29+02:00
Юрій Усманов
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.