приватизація земельних ділянок, приватизація в україні, приватизація землі, як отримати земельну ділянку

До сьогодні, напевно, не кожен знає, що БЕЗКОШТОВНА приватизація земельної ділянки –  є гарантоване Конституцією України (ст. 14) право кожного громадянина отримати у власність таку земельну ділянку. Таке право останнім часом все більше і більше реалізується українцями.

Поширення та висвітлення даного питання має важливе значення  для людей, які хочуть жити, працювати  і здійснювати господарську діяльність на власній землі, тому, ми сподіваємось, дана стаття допоможе набути таких прав і дасть можливість всім бажаючим знайти куточок власної Батьківщини в своїй державі.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Земельний кодекс України передбачає 6 випадків, коли особа може отримати земельну ділянку безкоштовно в приватну власність, при чому по кожному з цих випадків громадянин України може отримати землю лише один раз протягом життя.

Громадянин України  може отримати з державної і комунальної власності в приватну безкоштовно:

 1. Ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара);
 2. Ділянку для ведення особистого селянського господарства (до 2 га);
 3. Ділянку для ведення фермерського господарства (в розмірі земельної частки (паю) визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство);
 4. Ділянку для ведення садівництва (до 0,12 га);
 5. Ділянку для індивідуального дачного будівництва (до 0,10 га);
 6. Ділянку для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 га).

Приватизація земельної ділянки: яка процедура?

Така процедура згідно із Земельним кодексом України передбачає декілька етапів:

І. Подача заяви (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки

Безоплатна земельна ділянка для кожного громадянина України

Громадяни, які бажають отримати безкоштовно земельні ділянки із земель державної або комунальної власності, подають клопотання (заяву) до:

 • Відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації, якщо земля знаходиться за межами міста, села тощо.
 • Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області (Управління Державного земельного кадастру в області) – якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту і виділяється для ведення садівництва або особистого селянського господарства. 
 • Сільської, селищної, міської ради – в межах таких населених пунктів.

Заява (клопотання) про приватизацію земельної ділянки подається у двох екземплярах (!), один – залишається у вас з печаткою того органу, який прийняв заяву, інший – надається цьому органу.

Крім того, до заяви подаються копії паспорта громадянина України, копія ідентифікаційного коду фізичної особи – платника податків (обов’язкові документи), а також бажано подати графічні матеріали, де зображено місце розташування земельної ділянки (довільно), а також за наявності посвідчення учасника бойових дій (АТО). Про особливості отримання земель УЧАСНИКАМИ БОЙОВИХ ДІЙ писали раніше ТУТ .

УВАГА! Земельна ділянка може бути надана НЕ тільки за місцем реєстрації особи! Тобто можна подавати заяви одночасно хоч по всій території України!

Графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки беремо з Публічної кадастрової карти України ТУТ.

[/fusion_builder_column]
приватизація земельних ділянок, приватизація в україні, приватизація землі, як отримати земельну ділянку

“Публічна кадастрова карта України, яка містить відомості про місцерозташування земельних ділянок”

З нашої практики, варто зазначити, що подаючи заяву, необхідно указати бажані розміри ділянки, приблизне або точне місце її розташування, а також для яких цілей вона виділяється. Це дуже важливо, адже часто відповідні органи не бажають допомагати вам із реалізацією прав, а тому просто відписують, що начебто в них земель нема.

Як же дізнатися чи є вільні землі і де вони знаходяться?

Наш досвід показав, що існують 2 найбільш ефективні способи:

 1. Неофіційний. Шукаємо самостійно власників певної ділянки, питаємо сусідів, шукаємо інформацію в інтернеті в Публічній кадастровій карті України. Дивимось генеральний план вашого міста, села тощо.
 2. Офіційний. Надсилаємо офіційний запит про надання публічної інформації до місцевої ради, державної адміністрації, Держгеокадастру. Запитуємо конкретно чи є у розпорядженні відповідного органу землі державної/комунальної власності, які ще не надані в користування і можуть бути передані під певне цільове призначення.

Далі, клопотання про виділення земельної ділянки повинне відповідати формі, затвердженій Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження типової форми заяви (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки» від 18.02.2009 р. № 113 (Клопотання нижче носять загальний характер, в кожному випадку наших клієнтів ми складаємо унікальну та розширену версію клопотання з графічними матеріалами, аргументацією та розширеною нормативною базою).

Скачать (PDF, 145KB)

Орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади після реєстрації заяви направляє його копії на розгляд до відповідних санітарних, екологічних та інших органів для затвердження висновків щодо можливості виділення відповідної ділянки.

Розгляд відповідною радою або державною адміністрацією НЕ ПОВИНЕН ПЕРЕВИЩУВАТИ один місяць, які протягом нього дають дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надають мотивовану відмову в його наданні.

Якщо протягом місяця дозвіл або вмотивована відмова не була отримана, то ВВАЖАЄТЬСЯ, ЩО ТАКА ЗГОДА У ВАС Є! А тому за законом можете переходити до наступного етапу (замовляти розробку проекту відведення земельної ділянки), попередньо сповістивши про це раду/адміністрацію письмово.

УВАГА! Відмова буде вважатися законною ЛИШЕ у випадку невідповідністі місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а також відсутність подібних земель у відповідній власності.

Важливо наголосити, що жодний закон не зобов’язує відповідний орган надати земельну ділянку там, де хоче громадянин, крім того, проблемою отримання таких ділянок є також їх «відсутність» у великих містах для пересічних людей. В подібних випадках  уповноважені особи і органи влади посилаються, на відсутність вільних земель, а коли вони з’являються, то їх передадають пільговикам, захист прав яких є пріоритетним для законодавця.

Буде цікаво:  «Новый закон о евробляхах (2018): как растаможить авто в Украине?»

ІІ. Розробка проекту відведення земельної ділянки

Розробка проекту відведення земельної ділянки виконується за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлені угодою сторін. Тобто потрібно укласти договір з певною юридичною чи фізичною особою, які мають право здійснювати діяльність щодо розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Як правило, на території міської/сільської ради таких організацій декілька. Можна їх знайти також, попитавши у Держгеокадастрі або в мережі Інтернет.

У землевпорядній організації виконавцем робіт може бути лише особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника, який можна перевірити на сайті Держгеокадастру! Така особа на основі договору визначає межі земельної ділянки із зазначенням координат, складає земельний план, розробляє проект землеустрою. Такі роботи не повинні перевищувати строк в 6 місяців.

Вимагайте також проект землеустрою у організації в паперовій формі, адже в подальшому він буде служити доказом правомірності розмежування землі.

приватизація земельних ділянок, приватизація в україні, приватизація землі, як отримати земельну ділянку

“Статистика виділення безкоштовних земель станом на 2016 рік”

ІІІ. Отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку

Наступним кроком буде звернення до державного реєстратора териториального відділення Держгеокадастру із заявою про державну реєстрацію вашої ділянки, якщо договором із землевпорядною організацією не передбачено, що вони це роблять самі.

До заяви додаємо паспорт, копію довідки платника податків, розроблений проект землеустрою (електронний і паперовий варіант), експертний висновок (якщо потребувалась експертиза), а також довідка про оплату послуг з державної реєстрації (наразі становить 56 грн., згідно з Постановою КМУ №835).

Протягом 14 днів реєстратор Держгеокадастру розглядає вашу заяву, реєструє ділянку в Державному земельному кадастрі і видає витяг з кадастру із зазначенням там кадастровго номера земельної ділянки.

Потім подаєм до органу місцевої влади або державної виконавчої влади, які уповноважені розпоряджатися держ/комунальними землями клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення землі до якого додаємо:

 • Екземпляр проекту землеустрою;
 • Витяг з Держгеокадастру.

Далі відповідний орган приймає рішення про затвердження проекту і звертається до відділення Міністерства юстиції України з метою реєстрації права власності держави або громади на таку земельну ділянку.

Потім відповідний орган (рада/адміністрація) приймає рішення про передачу такої землі у вашу власність, в якому ОБОВ’ЯЗКОВО зазначає площу, місце розташування, кадастровий номер, що зазначається у витязі із Держгеокадастру.

Наступним кроком буде подання заяви або:

 • У відділення Укрдержреєстру про державну реєстрацію вашого права власності на земельну ділянку;
 • До державного реєстратора Держгеокадастру.

До заяви додаються:

 • Заява про державну реєстрацію
 • Копія документа, що посвідчує особу заявника;
 • Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • Документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав;
 • Документ про сплату державного мита;
 • Завірена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки,
 • Виписка з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Протягом 14 днів реєстратор розглядає вашу заяву і потім видає вам Свідоцтво про право власності на земельну ділянку (раніше-державний акт на право власності на земельну ділянку). Лише з цього моменту ви стаєте повноцінним власником земельної ділянки.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Безоплатна земельна ділянка для кожного громадянина УкраїниЗдавалось би, що із таким чітким прописанням норм щодо питанням про БЕЗКОШТОВНУ приватизацію земельних ділянок (отримання) не повинно виникнути проблем щодо реалізації таких основоположних для громадян прав, але на практиці виникають багато суперечок і протистоянь між звичайними громадянами та службовими особами органів влади, які  дозволяють собі зловживати власними повноваженнями та вчиняти неправомірні дії.

Тому проблема, в багатьох випадаках, саме в реалізації вже закріплених норм.

А тому у разі певних суперечок, спорів чи непорозумінь з органами державної влади чи місцевого самоврядування наші юристи із задоволенням проконсультують і допоможуть вирішити ваші проблеми і питання. Чекаємо на ваші дзвінки і запитання!

P.S. З 07.06.17 року Постановою КМУ “Про деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними”, не дивлячись на суперечність КУ, Земельного кодексу України, призупинена приватизація державних земель с/г призначення. Це не позбавляє громадян права на приватизацію земель комунальної власності (в межах сел, селищ, міст)!

Прекрасний приклад на відео того, як багато людей вже реалізовало право на безоплатне отримання землі:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 123 4,80 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

124 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
антон

Добрий день підкажіть будь ласка я отримав такий лист від сільської громади-про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність.нам виділили землю 25 соток але це господарський двір чи зможемо ми її приватизувати .дякую

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня! Тобто це вже приватизована ділянка, тобто вона у когось у власності? В такому разі - ні, не зможете приватизувати, потрібно знову подавати заяву і змінювати розташування з/д.
Дякую!

3
Саша Лена Бессоновы

Добрий вечір! Підкажіть, будь ласка, якщо приватизувати ділянку для ведення особистого селянського господарства (до 2 га), чи виникають якісь обов'язки щодо використання цієї ділянки? Чи можна її надавати в оренду, чи тільки використовувати самому? Чи можна вирубувати дерева на такій ділянці? Дякую.

4
света

Доброго дня підкажіть будь ласка як можна добитися право на приватизацію зелі для ведення особистого селянського господарства,я вже бюся 2 роки і неможу отримати це право.

5
Solomia Koval

Доброго дня, сусідка подала заяву на відмову земельної діялянки для ведення особистого селянського господарства у мою користь. Я зустрічно подала заяву для отримання цієї земельної ділянки. Пройшло 2 місяці мою заяву не розглядають та відповіть не надають. Що в такому разі робити?

6
Ната

Доброго дня,
я збираюсь купити в селі стару хату. Підкажіть, будь ласка, чи потрібно приватизувати для купівлі будинок, якщо він має зноситись? чи достатьо лише приватизувати дилянку ?
дякую

Юрій Усманов
7
Юрій Усманов

Доброго дня, Нато! Купити ви можете лише той будинок, який приватизовано. Приватизовуйте землю і будинок на ньому і потім вже зносіть його. Дякую.

8
Олександр

Добрий день, підкажіть як отримати безоплатно земельну діялнку для ОСГ, якщо вона знаходиться в держ. власності, але здається в оренду приватній фірмі, договір укладений між ТОВ і РДА?

Юрій Усманов
9
Юрій Усманов

Доброго дня! В цьому випадку потрібно чекати закінчення строку дії договору оренди, адже такий договір не розривається за загальним правилом в односторонньому порядку. Дякуємо за звернення!

10
Юлія

Доброго дня. Якщо мої батьки користувались землею довгий час і сплачували за неї податок, а тепер ту частину хочуть віддати в оренду іншим особам, чи мають мої батьки можливість узяти її собі???

Юрій Усманов
11
Юрій Усманов

Доброго дня, Юліє! Ваші батьки мають право приватизувати таку земельну ділянку, викупити її або заключити новий договір оренди землі. Це не обов'язок власника такої землі робити це, але, якщо батьки користувалися такою землею на основі догвоору оренди, то вони мають право на пріорітет укладення саме з ними нового договору оренди.
Дякуємо за звернення!

12
Марина

Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, якщо дві суміжні земельні ділянки (біля будинку) не приватизовані. За документами ширина одного подвір'я 30 м, а другого - 33 м разом -63 м , але фактично є тільки 56 метрів. Представники сільської ради відбили межу одне 27м – друге 29 м, але така межа ніяк не задовольнила сусіда. Як можна вирішити це питання?

Юрій Усманов
13
Юрій Усманов

Доброго дня! Необхідно звернутися до виконкому місцевої ради про необхідність повторення вимірювань ділянки.
Дякуємо.

14
сергій

добри день підскажіть чи можу я отримати безоплатну земельну ділянку як багатодітна сімя яка проживає в місті вінниця а ділянку хочу отримати в селі жабелівка вінницького району. дуже дякую

Юрій Усманов
15
Юрій Усманов

Доброго дня, Сергію! Місце отримання землі не прив'язане до місця вашої реєстрації. Так, як громадянин України ви можете отримати земельну ділянку. Подавайте заяву і чекайте на відповідь.
Дякуємо за звернення!

16
Едуард

Доброго дня, підкажіть будь-ласка. Сільська рада розробила і узгодила з усіма органами генеральний план на виділення земельних ділянок у приватну власність під будівництво. З наступної сесії буде роздавати ці ділянки. Питання, чи можу я самостійно вибрати собі номер ділянки указавши номер в заяві, якщо більш ніхто не претендує на його? На яких підставах сільська рада може відказати мені у виділені землі під приватну власність в казаної ділянки в заяві?

Юрій Усманов
17
Юрій Усманов

Доброго дня, Едуарде! Вам можуть надати землю будь-де. Ви тільки можете просити і вказати в заяві на бажане місце розташування ділянки. Відповідний місцевий орган за законом зобов'язаний надати землю під приватизацію, але зобов'язаний дотримуватись вашої рекомендації. Дякую.

18
Едуард

Доброго дня Юрій, маю ще одне запитання. Чи можу я просити щоб мені додатково виділили ще 9 соток землі так як мені виділили 16 соток землі у приватну власність. За моєю ділянкою є земля яка попадає під санітарну зону. Можливо мені при написані заяви потрібно указати дану ділянку як для ведення садівництва (до 0,12 га)? Додаю фото, моя ділянка під номером 31 а бажана 58.

19
Ярослав

Доброго дня. Хочу приватизувати ділянку в розмірі земельного паю, за межами населеного пункту. Чи взагалі це реально?) Якщо вірити інформації із кадастрової карти то земельна ділянка на яку розраховую не розпайована. Додаю фото.

Загрузить еще