булінг в україні, булінг в школі, закон про булінг, що таке булінг

Говорячи про булінг в Україні, варто мабуть сказати, що практично кожен з нас свого часу мав пряме відношення до булінгу (цькувань). Або у якості жертви, або у якості агресора, або ж як спостерігач. Тому булінг у нашому суспільстві є явищем аж ніяк не новим.

Втім, в епоху стрімкого розвитку інформтехнологій це явище набуло дуже неприємних додаткових рис, що зробили його жорсткішим завдяки можливості зняти цькування на відео та викласти його у соцмережі.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Як свідчать останні данні ЮНІСЕФ, в Україні 67% дітей із підлітками постійно стикаються з випадками булінгу (здебільшого це булінг в школі). Їх труять лише за те, що вони не виглядаюсь, як більшість, чи говорячи, чи думаючи якось не так. При цьому більше половини жертв нікому не розповідають про такі випадки, бо знають, що їх  кривдникам вдасться вийти «сухими з води», а винуватця потім затаврують як «стукача» (це в кращому із випадків), а в випадку гіршому – гарненько відлупцюють. Отож, булінг буде повторюватися знов і знов.

булінг в україні, булінг в школі, закон про булінг, що таке булінг

Булінг в Україні: що таке булінг в школі?

Булінг – це проблема, що є далеко не новою як у всьому світі, так і в Україні зокрема. За цим терміном стоять десятки тисяч психологічних дитячих проблем та (нерідко) зламаних людських життів. За даними досліджень, Україна увійшла до ТОП-10 країн із поширеною дитячою агресією у школах. Жертвами при цьому є здебільшого учні від 11 до 15 років.

Що таке булінг в школі по своїй суті? Це цькування, агресивне переслідування одного або кількох членів колективу (найчастіше шкільного або ж студентського). Булінг буває як психологічним, так і фізичним.

Деякі помилково називають булінг новим викликом для нашого суспільства. Хоча ще на початку минулого століття світові психологи займалися вивченням цієї проблеми та тих наслідків, які вона може викликати. Адже булінг – це не безневинні жарти і дотепи. У нас до проблем такого роду відносяться не зовсім серйозно, наївно вважаючи, що сварки з однокласниками бували у всіх і нічого страшного з цього не вийшло. На ділі ж цькування в школі може залишити відбиток на психіці дитини на все її життя.

Хоча до кримінальної відповідальності за противоправні дії можна притягати осіб, якм вже виповнилося 16 років (стаття 22 ККУ), є деякі злочини, відповідати за котрі доведеться вже з 14 років. Такими злочинами є умисні вбивства та тяжкі тілесні ушкодження, зґвалтування, хуліганство та деякі інші. За їх вчинення загрожує чималий строк – від 6 місяців до 10 (а в окремих випадках і до 15) років позбавлення волі. Як бачите, кримінальна відповідальність за булінг може буті чимала.

Безумовно, іноді держава проявляє певну гуманність по відношенню до неповнолітніх і можна відбутися штрафом, виправними роботами або ж арештом. Але, якщо злочин пов`язаний із заподіянням фізичного насильства дитині, що призводить до тяжких наслідків, або аж до смертельного результату, то держава звичайно ж стає на бік потерпілих. Це важливо розуміти не тільки батькам жертв, але й тим, хто пишається своїми чадами, які проявляють надзвичайні «лідерські» якості. До того ж знедавна було прийнято новий закон стосовно булінгу.

Що предбачає новий закон про булінг?

Історія п`ятикласника-переселенця Сергія набула розголосу в лютому 2018 року. Про те, що сина труять в школі, розповіла його мама Вікторія. Однокласники зібрали підписи, щоб вигнати його з навчального закладу. А класний керівник завів окремий щоденник поведінки для хлопця. Тоді в ситуацію втрутилися правоохоронці. Директора звільнили.

Проте профільна комісія зробила висновок – булінгу не було, а «мав місце звичайний конфлікт між учнями в школі, між хлопцями» (як це зазначав заступник міського голови Дніпра Олександр Шикуленко). Нервовий зрив, два місяці лікарняного і (як результат) перехід в іншу школу. Такими були наслідки «не булінгу» для Сергія. Зараз хлопчик ходить у приватну школу.

Після цього та ще декількох резонансних випадків, в липні 2018-го народний депутат Оксана Білозір зареєструвала законопроект про булінг №8584 (про протидію булінгу). Хто знає, може цю ініціативу поклали б під сукно, якби не кричущий випадок в Черкаській області.

На початку жовтня все ЗМІ країни розповідали про третьокласників Давида Лавриненко. Хлопчика побили школярі та він з множинними серйозними тілесними ушкодженнями опинився в реанімації. До цього 3 роки Давид піддавався моральному та фізичному цькуванню з боку однолітків. Після широкого розголосу цього випадку парламентарі активізувалися.

За насильство та агресію малолітнім кривдникам (або їх батькам) депутати пропонували заплатити до 800 гривень. За цькування з особливою жорстокістю – грошове стягнення до 3400 гривень. Карати планувалося і вчителів, що покривають цькування в школі.

«В першу чергу, закон задуманий як превентивний захід – захисний механізм. Його мета не карати постфактум, а створювати механізми, проводити заходи, щоб не допускати випадків булінгу. У законі чітко сказано, що кожна школа на своєму сайті або дошці оголошень повинна розмістити інформацію про булінг і повідомити про те, що таке діяння карається», – заявила на брифінгу у Верховній Раді співавтор антібулінгового закону нардеп Оксана Білозір.

Раніше в законодавстві України такого терміна не було, а регулювалися такі «відносини» схожими за аналогією нормами, тобто психологічне насильство.

Якщо траплялися подібні ситуації, то вони могли закінчуватися профілактичними бесідами чи застосуванням адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство (наприклад – за нецензурну лайку тощо). До цього в Законі про дискримінацію було присутнє поняття «обмеження». А ось саме «булінг» – це вже більш вузьке поняття, яке має на увазі системне цькування дитини в сфері освіти.

У грудні 2018-го закон №8584 про відповідальність за булінг в школі було прийнято (проголосувало «за» – 228 депутатів), а адміністративній кодекс доповнився статтею №173-4, у котрій було визначено, що таке булінг.

Відтепер булінг в Україні – це психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, яке скоюють учасники освітнього процесу у відношенні до малолітніх або ж неповнолітніх осіб, в результаті чого завдається фізична чи психологічна шкода здоров`ю потерпілих.

За скоєння таких дій законом передбачається штраф у розмірі від 850 дo 1700 гривень, або ж від 20 дo 40 годин грoмадських робіт.

Буде цікаво:  «Развод с иностранцем в Украине - как получить и в чем подвох?»

Якщо ж цькування було здійснено особою повторно на протязі 1 року після першого адмінстягнення, то штрафи за булінг будуть встановлюватися у розмірі від 1700 дo 3400 гривень, або ж від 40 дo 60 годин на громадських роботах. Таке ж покарання чекає на групу осіб, з боку якої було здійснено цькування.

Якщо цькування було здійснено зі сторони малолітніх або ж неповнолітніх осіб віком від 14 дo 16 років, то штрафом буде покарано їх батьків (або тих, хто батьків замінює). Розмір у цьому випaдку штрафа буде складати від 850 дo 1700 гривень, абo ж від 20 дo 40 годин грoмадських робіт.

У законі передбачено також покарання керівників учбових закладів, які будуть «покривати» випадки булінгу. За неповідомлення про випадки цькування у Нацполіцію на керівників буде накладено штраф розмірі 850-1700 гривень, або ж покарано виправними роботами строком до1 місяця при котрих буде відраховано до 20% від заробітку.

булінг в україні, булінг в школі, закон про булінг, що таке булінг

Працівники сфери освіти (в більшості своїй) підтримали такий закон. Визнаючи, що булінг в Україні вже стає суворим реалієм серед українських школярів, вони відзначають, що боротися з ними вкрай складно: виховні бесіди не приносять результатів в більшості випадків.

З тим, як трактує закон про булінг та які види відповідальності передбачені за цькування, ми розібралися. Тепер варто поговорити про типові ознаки булінгу, бо він може стосуватися до кожної сім`ї, незважаючи на соціальне становище дитини, посади батьків та рівень учбових закладів.

Як зрозуміти, що вашу дитину цькують в школі?

 • Різка зміна настрою і поведінки.

Особливо якщо це проявляється при ранковому підйомі та небажанні йти в школу. Також зміни настрою можуть спостерігатися при будь-яких розмовах про школу – дитина стає агресивною, замкнутою або йде від розмови та змінює тему. Це перше, що має насторожити батьків.

Батьки повинні проводити розслідування, якщо помітили якісь зміни в поведінці дитини. Потрібно подивитися, чи змінилася поведінка дитини на уроці. Відкриваємо зошит і дивимося, чи пише він і веде зошит так само, як і раніше. Тому що дитина, яка перебуває в стані тривоги, постійно озирається на агресора, і у неї буде збій в засвоєнні матеріалу і написанні.

Також батьки можуть розпитати вчителів, навчається дитина чи ні, подивитися за оцінками, тому що різке зниження успішності теж говорить про те, що дитині не дуже добре в школі. Різке зниження успішності – це практично завжди складності з однокласниками.

 • Дитина не розмовляє про школу та не хоче, щоб батьки туди приходили.

Це теж типові ознаки булінгу. Дитина може «з`їжджати» з теми або ж забороняти батькам ходити в школу. Це відбувається тоді, коли над дітьми в колективі знущаються та соромлять їх за те, що вони просять допомоги. Тому діти можуть влаштовувати істерики, щоб батьки не ходили в школу з будь-якої причини, тобто, навіть не для розмови з кривдниками, а (наприклад), якщо батьки хочуть принести щось, що забула дитина, або поговорити про що-небудь з вчителькою.

 • Дитина різко перестала спілкуватися з якимись людьми в школі.

Наприклад, дитина дружила з якоюсь компанією, а потім різко обірвала всі з ними зв`язки. А якщо до всього цього додається пригнічений стан, то це говорить про якийсь конфлікт.

 • Дитина починає часто хворіти.

Щоб не ходити в школу, діти починають хворіти або імітувати хворобу. У навчальному закладі у них часто може боліти голова, живіт та «проявлятися» інші симптоми.

 • Системне псування дитячого майна.

Ще одна характерна ознака, якою відрізняється булінг в Україні. Батьків має насторожити, якщо речі дитини часто бувають зіпсованими. То він втратив шапку, то порвав портфель, то на зошит «сам наступив».

Дуже часто жертви такого насильства в школі є жертвами насильства і вдома. Тому батьки можуть не помітити зміни поведінки у дитини. В такому випадку побачити, що з дитиною щось не так, може тільки людина, що не включена в систему – вчитель, тренер чи навіть однокласник.

булінг в україні, булінг в школі, закон про булінг, що таке булінг

Алгоритм дій для визначення факту цькування

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Щоб уникнути спекуляцій щодо застосовності та дієвості прийнятого антібулінгового закону, в Міносвіти склали для школярів, батьків і педагогів чіткий алгоритм дій для визначення факту цькування з подальшою відповідальністю за неї.

Цей алгоритм складається з 7 пунктів:

 1. Якщo ваша дитина є свідкoм булінгу, то вона має рoзповісти про це як батькaм, так і вчителю чи психoлогу, або ж звернутися безпoсередньо до директoра.
 2. При отриманні такoго звернeння факт булінгу офoрмляється в письмoвій формі
 3. Кeрівник навчального закладу знаходить підтвердження (або спростування) того, що сталося та має з`ясувати причини.
 4. Скликається засідaння для розгляду випадку булінгу за участю педагогів, психологів, сoціального педагoга, бaтьків потерпілого та бaтьків «булера».
 5. Якщо кoмісія визнає, щo цe був не разовий кoнфлікт, а дійсно мав місце факт булінгу, то керівник установи зобoв`язаний повідoмляти про це уповноважені підрозділи Нацполіції та служби у спрaвах дітей.
 6. Представник Нацполіціі складає протокол і направляє його до суду.
 7. Суд вирішує, яку міру покарання застосувати – штраф або громадські роботи (булінг відповідальність).

Автори нового Закону, а це 15 народних депутатів з різних фракцій, що представляють різні покоління політиків, не мають ілюзій з приводу того, що коли документ вступить в дію та покарання за булінг в Україні стануть реальними, то вдасться швидко і ефективно побороти це явище в українських школах. Але не діяти далі вже не можна.

Залишається сподіватися, що всі причетні сторони (учні, працівники освіти, батьки та правоохоронці) будуть зацікавлені в тому, щоб закон про булінг в Україні запрацював. Тоді можна розраховувати на різке зменшення випадків цькування серед дітей, і вже точно – на осуд такого явища суспільством, а не безмовне виправдання та спроби зам`яти «справу», як це ще часто у нас відбувається.

Про новий закон про булінг в Україні дивіться також на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.