мобілізація

Нещодавно Верховна Рада України підтримала Указ президента України, що вводиться часткова мобілізація в Україні.

Така часткова мобілізація в Україні є вже третью, яку оголошує влада. Але не потрібно панікувати, адже такі мобілізаційні заходи торкнуться далеко не всіх, а лише військових фахівців, пересічних громадян указ не стосується.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Але потрібно розібратись, чи законий даний указ з точки зору міжнародного права для ситуації в Україні, враховуючи те, що проводяться антитерористичні заходи, а не воєнні дії?

Критерії визначення необхідності, співмірності і обгрунтованості введених обмежень прав та свобод громадянина, в тому числі з метою захистити національну безпеку і громадський порядок, приведені в міжнародно-правовому акті “Сиракузькі принципи, що стосуються обмежень і відхилень від положень Міжнародного пакту про громадянські і політичні права”.

Такі принципи обов’язкові також і для України.

Пункт 30 Сиракузьких принципів категорично забороняє обгрунтовувати національними інтересами застосування обмежень прав і свобод людини з метою відвернути чи припинити лише ЛОКАЛЬНІ або ВІДНОСНО ІЗОЛЬОВАНІ загрози правопорядку.

мобілізація

“Чи є таки в Україні війна чи нема?”

Вищій адміністративний суд України (ВАСУ) в постанові від 08.07.2014 р. у справі N 800/280/14 дійшов висновку, що обмеження застосування і реалізації прав та свобод позивача, які закріплені в Конституції України, шляхом збільшення строку проходження ним військової служби за умов часткової мобілізації згідно з Указом N 447/2014 обумовлено необхідністю захистити національну безпеку і територіальну цілісність України, а тому відповідає цим критеріям пропорційності, оскільки є співрозмірним цінностям правової держави, що охороняються Конституцією і законами України.

Таким чином, виникає інше питання: чи є таки в Україні війна чи нема?

Адже відповідь на нього принципово важлива, тому що правила, вживані в умовах війни, суттєво відрізняються від норм і правил, вживаних у боротьбі з тероризмом.

Буде цікаво:  «10 шедеврів: кращі судові промови в історії кіно!»

Виходячи з того, що Україна зараз юридично живе за законами мирного часу, адже воєнний час ніхто поки не вводив, то і чисто юридично відсутні умови і підстави, “обумовлені необхідністю захисту національної безпеки і територіальної цілісності держави”.

Конституція України прямо передбачає обмеження прав і свобод громадян виключно в умовах ВОЄННОГО СТАНУ, а такого на сьогодні нема.

Тому висновок напрошується сам собою, що ТЕПЕРІШНЯ МОБІЛІЗАЦІЯ НЕ ВІДПОВІДАЄ МІЖНАРОДНИМ ПРИНЦИПАМ ПРАВА. Воєнний стан, а вже потім часткова або загальна мобілізація. І лише так.

Зі спірним рішенням ВАСУ можна ознайомитися нижче:

Скачать (DOC, 66KB)