авторське право в інтернеті, авторське право, авторські праваАвторське право в Інтернеті для українського суспільства навіть сьогодні є річчю досить дикою та невідомою. Тому одним з важливих завдань в найближчі роки для нашої держави є розробка відповідного законодавства щодо захисту авторських прав в світовій павутині, адже на сьогодні нормативно-правова база України в цій сфері є досить недосконалою і потребує значного доопрацювання. Що потрібно зробити, щоб подолати масове порушення авторського права в Інтернеті в Україні? Давайте розбиратись!

Хто порушує авторське право в Інтернеті?

Підтвердженням того, що в Україні численними є порушення авторських прав в Інтернеті, але навіть не з підступних міркувань, а через необізнаність, є результати проведеного вибіркового опитування серед студентів-юристів Київського національного авіаційного університету: найбільше порушують авторські права студенти І курсу – 57%, ІІ курсу – 52%, ІІІ курсу – 66%, IV – 69%. Цікаво, що зі всіх опитаних з думкою, що штраф як санкція за порушення авторського права в Інтернеті є недостатнім, погодилось 58%.

Ці ж студенти чесно також зізналися, що незаконно розповсюджували інформацію без згоди на це автора 67,7% студентів 1-го курсу, 2-го курсу – 89%, 3-го курсу – 55%, 4-го курсу – 66,7%, що у загальному співвідношенні становить 62 %.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Аналогічне опитування було проведене і серед ліцеїстів КЗ «Житомирський обласний ліцей-інтернат для обдарованих дітей» Житомирської обласної ради, за результатами якого визначено, що часто порушують авторські права в мережі Інтернет ліцеїсти І курсу – 51%, ІІ курсу – 54,2%, ІІІ курсу – 56%, IV курсу – 63%.

Вражаючими також є дані проведення дослідження компанією IDC, за якими використовують неліцензійне програмне забезпечення 83% громадян України. Серед них користувачі віком 16-25 років (74%), 25-35 років (68%), за 35 років (66%).

До речі раніше писали наступні статті про авторське право:

Які причини порушення?

авторське право в інтернеті, авторське право, авторські права

Результати даних досліджень є свідченням низького рівня правової культури та свідомості у галузі авторського права, що призводить до масового порушення чинного законодавства, а тому можна виділити такі питання, які потребують негайного вирішення:

 • відсутність дієвих методів і механізмів протидії порушенням авторського права в Інтернеті;
 • незаконне копіювання та поширення авторських творів, відеоігор, аудіо творів, комп’ютерних програм;
 • недостатні покарання за порушення авторських прав;
 • застаріле і мало оновлене законодавство;
 • поширення правового нігілізму серед громадян.

Вказані проблеми можуть гальмувати державний розвиток, робити непрогресивною у порівнянні з іншими іноземними країнами, що як наслідок матиме деградацію суспільства та втрату високого статусу серед інших країн світу.

Серед ліцеїстів та студентів під час проведення анкетування з метою визначення особистого ставлення учнів до чинного законодавства у сфері захисту авторських прав, було визначено, що 96% опитуваних згодні з необхідністю змін у чинному законодавстві України щодо захисту авторських прав у мережі Інтернет.

Але тільки 22% студентів вказали, що зможуть змінити свою поведінку в мережі Інтернет із запровадженням змін.

Слід вказати, що паралельно із виникненням і удосконаленням законодавчої бази та ратифікації міжнародних конвенцій і декларацій в Україні сформувалась інституційна база, необхідна для захисту прав інтелектуальної власності, в тому числі і авторських прав в Інтернеті. На сьогодні вона включає органи державної влади, установи та структури, що наділені відповідними функціями та відповідальністю в сфері авторського права, та судові органи.

Які органи борються із порушеннями?

До травня 2017 року Державна служба інтелектуальної власності, а зараз Департамент інтелектуальної власності в межах Міністерства економічного розвитку і торгівлі України займає центральну роль у Національній системі інтелектуальної власності України, основним завданням якого є здійснення державної політики у сфері інтелектуальної власності та забезпечення реалізації вимог викладених у спеціальному звіті 301, який кожного року складає Міжнародний альянс інтелектуальної власності.

Минулорічний звіт щодо України Міжнародного альянсу з інтелектуальної власності вказав на зауваження та пропозиції, у яких зазначено, що державні органи не достатньо ретельно виконують свої функції у сфері інтелектуальної власності України, незважаючи на прийняті зміни до законодавства .

Звіт за 2017 рік Міжнародного альянсу з інтелектуальної власності визнав Україну однією з найбільш піратських країн світу.

У звіті вказано, що в Україні з 2015 року наявні ті самі підстави для віднесення її до до цього списку піратських держав, що і декілька років тому, а саме через:

 1. відсутність дієвих і систематичних засобів захисту та охорони авторського права і суміжних прав в Інтернеті;
 2. корумповане адміністрування системи збору авторської винагороди;
 3. відсутність механізмів, що впроваджують ліцензійне програмне забезпечення державними установами України .

Тому, через недостатню увагу органів державного контролю до вирішення цієї проблеми в Україні розгортають свою діяльність злочинні піратські монопольні об’єднання, продовжують працювати сайти, де розміщений неліцензійний контент.

Як захищають авторське право в Інтернеті в інших країнах?

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

авторське право в інтернеті, авторське право, авторські права

В іноземних країнах ведеться активна боротьба з піратами в Інтернеті. Досить цікаві та ефективні методи боротьби пропонують США. Ідея зявилася ще у 2015 році і полягає в тому, щоб дозволити власникам авторських прав заражати вірусами компютери піратів.

А у Франції ще з 2010 року такі порушники можуть бути позбавлені права доступу до мережі Інтернет на рік, а в окремих випадках навіть змушені заплатити штраф у розмірі 300 тисяч євро!

Дані заходи зменшують кількість піратських сайтів в державах і змушують громадян більш відповідально ставитись до авторських творів і їх поширення в мережі Інтернет.

Як боротися з піратством нам?

Вищезазначене в черговий раз служить доказом недосконалого законодавства та невиконанні Україною зобовязань у сфері захисту авторських прав в Інтернеті, тому з метою покращити ситуацію, на наш погляд, необхідно:

 • ввести кримінальну відповідальність для власників сайтів, які злісно порушують авторське право і на майданчиках яких розміщений «піратський» контент;
 • запровадити принцип, який робив би неможливим використання ліцензії без дозволу на це правовласника;
 • внести зміни до Закону України «Про авторські та суміжні права» та Кодексу України “Про адміністративні правопорушення”, якими би встановлювалась ще і адміністративна відповідальність за окремі види порушення авторського права.

Про авторське право в Інтернеті в Україні дивіться також на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 17 4,71 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Тетяна Патей
Юрист

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.