муніципальна няня

Держпрограма “Муніципальна няня” запроваджена в Україні з 1 січня 2019 року і покликана компенсувати витрати на послуги нянь, які доглядають за дітьми молодих батьків. Чому така програма – це знущання над батьками, в чому її підвох та як отримати гроші? Читайте далі!

Вересень минулого року позначився для молодих українських батьків розширенням соцпідтримки від держави. Окрім допомоги в розмірі 41 280 грн., було запроваджено так звані «бебі бокси». Звичайно ж, новина про те, що батьки отримають речі і засоби по догляду за дитиною, які стануть в нагоді в перші кілька місяців життя немовляти, дуже порадувала тих, хто чекав поповнення. Памперси, боді, дитяче масло, шапочки, рушники та багато іншого – весь список формувався після опитування молодих мам. З лютого 2019 року його планують ще й розширити.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

На жаль, у багатьох містах ці «бебі бокси» деякі навіть «в очі» не бачили. У Дружківці, наприклад, 150 сімей чекають їх і до цього дня. Чисельність новонароджених зростає, час іде, а багато речей просто можуть не знадобитися малюкам, тому що точні терміни, коли почнеться їх видача, назвати не можуть ніде.

Але лише «бебі-боксом» держава не обмежилася. Вже з 1 січня батькам повинні розпочати компенсацію грошей, що будуть витрачені на оплату няні. У будь-якому разі, таку обіцянку дала заступник міністра соцполітики Олександра Чуркіна, коли презентувала в Кабінеті Міністрів проект «Муніципальна няня – 2019».

Вперше про те, щоб компенсувати батькам частину вартості послуг нянь і розв`язати таким чином руки мамам, які хочуть вийти на роботу з декрету, прем`єр-міністр Володимир Гройсман заговорив ще в травні минулого року. Тоді – ще на рівні ідеї. І ось Мінсоцполітики вже розробило всю процедуру.

Відтепер батьки дітей до 3-х років, які бажають якомога швидше повернутися на роботу з декрету, можуть претендувати на невелику грошову компенсацію – зараз це 1626 грн. Але якщо офіційно наймуть няню!

Отож потрібно розібратися, як буде працювати програма і чи захочуть няні легально працевлаштуватися.

Компенсація “муніципальна няня” діє тільки для легальних працівників

Для початку потрібно найняти няню, причому самостійно й абсолютно офіційно. Але не факт, що це вийде легко і з першого разу – бо більшість нянь працювати офіційно не хочуть, доходи отримують в конверті та ніяких ФОП не оформляють, щоб не платити податки. Агентства при цьому виступають тільки в якості посередників між нянею та її наймачами.

Персонал ніхто не оформляє на роботу в агентство, а тільки заносять в базу. Частина нянь зареєстровані як приватні підприємці (ФОП). Інші ж домовляються та числяться десь на своїх старих роботах, щоб отримувати пенсію. А хтось взагалі офіційно ніде не працює. Тож є чимало сумнівів, що останні захочуть вийти з «тіні» та платити податки, щоб потім батьки вихованця змогли отримати компенсацію (як цього вимагає постанова, яка запроваджує програму “Муніципальна няня”).

Якщо вам все ж вам пощастить знайти легальну помічницю, то з нею потрібно укласти договір, де чітко зазначити суму оплати послуг. Згідно з цим документом і будуть відшкодовуватися частково витрати на няню. Вимог у держави до няні немає, бо вона повинна відповідати вимогам роботодавців.

До слова, в новій редакції проекту, на відміну від ідеї прем`єр-міністра, гроші повертатимуть не тільки працюючим мамам, а й татам і всім іншим, незалежно від того, вийшли вони на роботу або ж сидять вдома з малям.

муніципальна няня

Як і скільки грошей мають повертатися батькам?

Компенсувати частину суми за оплату няні планують не «живими» грошима (як це обговорювалося спочатку), а як податкову знижку одному з батьків, хто є в сім`ї працюючим. При цьому сума компенсації на муніципальну няню не повинна перевищувати прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, тобто зараз це становить 1559 UAH. Але вже цього грудня вона має підрости до 1626 UAH.

Батьки-ФОПівці отримають знижку 1559 UAH. Знижку отримають і платники єдиного податку. При цьому 1 та 2 групи навіть взагалі звільнять від сплати, якщо вони будуть щомісяця витрачати на няню більше суми єдиного соціального внеску. На сьогоднішній день це складає від 819 до 12 285 гривень.

Як стверджує нова постанова КМУ “муніципальна няня”, щоб отримати обіцяні знижки, батькам потрібно буде звернутися до Податкової служби, де подати річну декларацію, в якій будуть вказані періоди, коли сім`я користувалася послугами няні. До цих документів потрібно додати також договір із нянею та чеки на оплату її послуг. Після їх розгляду гроші повернуть батькам або на банківську картку, або через касу. Всю суму при цьому перерахують десь у кінці року.

Наскільки це вигідно та чи буде сенс обом батькам повернутися на роботу, щоб повноцінно сплачувати податки? Скоріше, що «НІ»!

Чому «муніципальна няня» – знущання над батьками?

Введення інституту муніципальних нянь, яке викликало інтерес і численні дебати, так і загрожує залишитися тільки на папері, бо батькам доведеться витратити багато часу і сил на пошук няні і збір документів.

За фактом, сам текст законодавчого акту досить нечіткий. Юристи вже третій місяць б`ються над тим, щоб розтлумачити, що ж це такого законодавці понаписували. Проект “муніципальна няня” ніби як додає прожитковий мінімум для дітей до 6 років у бюджет сім`ї, але робиться це (як і зазвичай) якимось дуже «кружним» та тернистим шляхом.

Ще с самого початку настільки невелика сума компенсації здивувала батьків – столична няня з досвідом і освітою коштує від 120 гривень за годину. Якщо це помножити на 8 робочих годин та 5 днів на тиждень – на місяць вийде близько 20 тисяч гривень.

Пізніше з`ясувалося, що компенсація призначена для того, щоб батьки офіційно працевлаштовували нянь. Тобто ті повинні були оформлятися як приватні підприємці, які надають послуги з догляду за дітьми та платити єдиний податок ЄСВ (це зараз 918,06 UAH на місяць).

Буде цікаво:  «Вакцинація дітей: чи можна відмовитись від щеплення та які наслідки?»

1) Щоб отримати компенсацію витрат, батькам потрібно укласти з нянею офіційний договір. 2) Потім віднести комплект документів (паспорт, ІПН, договір, документи по оплаті та інші) у районну податкову інспекцію для оформлення податкового повернення. Гроші ж за всі місяці виплатять лише в кінці року через Держподаткову службу.

З одного боку – ініціатива хороша. Офіційне працевлаштування гарантує і няням соціальний захист, і батькам впевненість в тому, що працівниця не сховається з їхньою дитиною в невідомому напрямку. А якщо зникне – знатимуть, кого шукати. Однак є в цій програмі суттєві недоліки.

Наприклад, до сих пір немає ясної та точної процедури працевлаштування таких муніципальних нянь. А це значить, що й отримання компенсації може викликати складності.

Виходить, що батькам доведеться витратити багато часу і сил на пошук няні та збирання документів з оформлення її на роботу.

муніципальна няня

Чи варті взагалі муніципальні няні таких зусиль?

У багатьох містах (наприклад, у Києві) щоб влаштувати дитину в муніципальний садок, потрібна місцева прописка. Тому тим, хто «понаїхали», доводиться послуги дитячого садка оплачувати, а це виливається близько 2500 UAH щомісячних внесків.

А для приватних садочків ця сума взагалі копійчана, бо влаштування дитини туди коштує набагато дорожче і це теж мінус для сімейного бюджету. А з огляду на тенденцію молодих мам скорочувати декрет до мінімуму, доки роботодавець не забув про них, то діток таки потрібно кудись прилаштовувати.

Чи варто розраховувати на муніципальних нянь?

Судячи із закону, ми повинні чекати шалений натовп муніципальних нянь, готових за ці самі мізерні 1629 гривень піклуватися про дітей. Поки законодавці писали, обговорювали та погоджували, нам не вдалося дізнатися про курси перекваліфікації, спрощений порядок реєстрації та інші пільгові шляхи вступу в лави муніципальних нянь.

Тобто пошук нянь батькам ніхто полегшувати не збирався. Мало того, відповідно до чинного законодавства, офіційне працевлаштування вимагає виплати податків. Виходить, що батьки повинні будуть виплачувати 22% ЄСВ, а соціальна няня – 18% податку на доходи ФО (фізичних осіб). Фактично, цю мізерну суму ще зменшать, що зводить зацікавленість потенційних муніципальних нянь у офіційному працевлаштуванні «до нуля».

А що ж відбувається на ринку нянь зараз?

Більшість нинішніх нянь отримує незрівнянно більші гроші, причому найчастіше в форматі «з рук в руки». Судячи з оголошень на сайтах з працевлаштування, сума винагороди для няні, яка доглядає за немовлям, може досягати тих самих півтори тисячі – але за добу, а не за місяць.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Доки українські няні працюють нелегально, знайти належну кандидатуру молодим і недосвідченим в цій справі батькам буде досить складно. Звичайно, можна звернутися в агентства з підбору персоналу – їх лише Києві кілька десятків. Там вам знайдуть няню або навіть гувернантку (вона не тільки доглядає за дітьми, але ще і займається їх освітою) на будь-який смак. Єдиний мінус – посередникам доведеться заплатити комісійні – від 50 до 100% місячної зарплати обраної вами кандидатки.

Як ми бачимо, нічого надприродного від пошуку соціальної няні держава не вимагає. Головна проблема в тому, щоб знайти няню-приватного підприємця. За словами консультанта одного з кадрових агентств, няні, які хочуть бути офіційно працевлаштованими, йдуть працювати в приватні дитячі садки.

А якщо заможні батьки хочуть офіційно працевлаштувати няню своїх дітей, то роблять це через свої фірми. І жодного разу ще не було такого, щоб у няні був офіційний статус підприємця. Агентства домашнього персоналу – це лише посередники, які просто допомагають знайти персонал, в кращому випадку, перевіряють його і трохи навчають.

Що може змусити нянь, що мають певне сформоване коло клієнтів, бажаючих платити їй набагато більші гроші, раптом стати ФОПом, який надає послуги догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), оформляти тонни документів – заради 1629 грн. щомісячного винагороди? Або виходити з принципу “копійка рубль береже” і збирати приватні дитсадки у себе вдома, намагаючись зібрати пазл гідної зарплати?

Загалом, поки привабливість для нянь ідеї вийти з «податкового тіні» заради копійчаного клопоту здається дуже та дуже примарною. Їх і так не вистачає, причому на значно більші гроші. Тому реального практичного застосування для «широких мас населення» цієї поки не бачимо. А що про це думаєте ви?

До речі більш детально про держпрограму “муніципальна няня” дивіться на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.