господарські суди

Про те, що господарські суди в Україні збираються ліквідовувати почали говорити ще багато років тому, але на сьогодні такі чутки стали ще більш актуальними у зв’язку з проведенням судової реформи в Україні.

Анонімність джерела походження таких чуток свідчить, скоріш за все, не про щирість  наміру, а про тиск на такі суди.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Цікаво й те, що раніше деякі представники влади пропонували повністю ліквідувати господарські суди в Україні з судової ланки влади, передавши їх повноваження судам загальної юрисдикції.

Чиновники також мотивували це й тим, що на господарські суди в Україні приходиться всього 3% навантаження загальних судів.

Складається думка, що чергова поспішно проведена реформа може виявитися не лише ще одним елементом популізму, але і однією зі значних диверсій для бізнесу. Створюється відчуття, що ініціатори таких змін просто хочуть переділити зони впливу в судовій сфері, не замислюючись про наслідки таких нововведень.

Ми не станемо коментувати аргументи, що наводяться владою, на користь ліквідації господарських судів, лише наведемо декілька причин, через які їх варто було б залишити.

Чому потрібно залишити господарські суди в Україні?

1) Судова спеціалізація є одним з принципів, на яких будується судова система в країнах романо-германського і англо-саксонського права

Суди, що спеціалізуються на комерційних спорах, існують у більшості країн світу. Чи варто згадувати, що міжнародні комерційні арбітражі, що мають величезний авторитет, за своєю суттю також є “господарськими судами”?

господарські суди

“Понад 100 000 судових справ розглянули господарські суди в 1-й інстанції в 2013 році”

2) Господарська спеціалізація розвивалася на території нашої країни більше ста років

У СРСР роль господарських судів виконували державні арбітражі. У Російській імперії – Купецькі суди і магістрати. У Австро-Угорщині і Польщі також були суди у торгових справах.

Буде цікаво:  «Что такое вид на жительство и как его получить в Украине?»

У незалежній Україні господарські суди існували з першого дня незалежності (тоді вони називалися арбітражними судами), а перший комерційний суд був створений в Одесі ще в 1807 році.

3) Власна вузька специфіка

Окремі категорії господарських справ (наприклад, справи про банкрутство, спори щодо інтелектуальної власності і торгових марок тощо, корпоративні спори, спори в міжнародній торгівлі) мають свою специфіку, що вимагає від суддів глибоких знань в цих сферах.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Передача таких справ суддям загальних судів негативно позначиться на якості правосуддя.

4) Реорганізація судів вимагає фінансування і кадрового забезпечення

Якщо з другим питанням ще можна якось розібратися, то з першим будуть очевидні проблеми.

5) Представники бізнесу і практикуючі адвокати категорично проти ліквідації господарських судів

Цікаві слова з цього приводу юриста Сергія Боярчука:

Я переконаний, дуже багато політиканства в тому, щоб сказати сьогодні, перед виборами, що ми ліквідуємо господарські суди, тому що це – негідники і корупціонери. А після виборів зрозуміти, що це зробити нереально або, скажімо так, вкрай складно, після чого відправити закон на доопрацювання і розробляти до нього перехідні положення. Систему треба змінювати кардинально, але це, знову ж таки, не робиться за один день.

Сподіваємось, що голос юристів і бізнесменів в цій ситуації не залишиться непочутим, інакше буде гарний привід для чергового розчарування тих, хто ще вірить в побудову правової європейської держави на українській землі.

А як Ви вважаєте, чи потрібні окремі господарські суди в Україні?

Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.