безготівкові розрахунки, зарплата, нбуНаціональний банк України в 2016 році оголосив чотирирічну програму впровадження так званої “cashless-економіки”, основна мета якої полягає у переведенні населення на безготівкові розрахунки, що знизить долю готівки в економіці України.

Ні для кого не секрет, що сьогодні Україна займає одне з перших місць у світі з обороту готівкових коштів, що на думку НБУ є одним з гальм економічного розвитку, яке одночасно сприяє зростанню тіньової економіки. Зараз рівень готівки по відношенню до ВВП складає 14,6%, а до 2020 року планується скоротити цей рівень удвічі – до 7,5%.

Безготівкові розрахунки: які зміни відбуваються?

Програма Нацбанку передбачає цілий ряд цікавих нововведень, які повинні істотно понизити долю готівки в українській економіці:

ЦІКАВО ТАКОЖ:

1. На законодавчому рівні будуть закріплені норми максималізації отримання заробітної плати та інших доходів виключно за допомогою платіжних карток. При цьому для того, щоб стимулювати здійснення безготівкових розрахунків,а не негайне зняття з карти готівки, як це часто має місце зараз, на власника карткового рахунку покладуть витрати (комісію) за зняття з карти готівки, у тому числі це стосується і зарплатних карток;

2. Пенсії та інші соціальні платежі будуть переведені у безготівкову форму;

безготівкові розрахунки, зарплата, нбу3. Створення умов для вільного доступу в системі он-лайн розрахунків, при чому в переліку фігурує “Paypal”, навколо долі якого в Україні зараз не стихають дискусії;

4. Розширення і всеосяжне застосування терміналів і систем інтернет-розрахунків. Зокрема, введення видаленої ідентифікації і верифікації клієнта (BankID, ЕЦП);

5. Спеціальним законом встановлюється ліміт для розрахунків фізичних осіб;

6. Забезпечується ефективний контроль за дотриманням лімітів готівкових розрахунків;

7. Впроваджується національний сервіс “Direct debit”, за допомогою якого можна буде оплачувати комунальні послуги і робити інші регулярні платежі;

8. Переводиться оплата всіх наданих державою послуг – податки, штрафи, збори і мита в Інтернет; з цією метою будуть створені спеціальні Веб-портали;

9. Забезпечується факт підтвердження оплати через Інтернет, завдяки чому статус квитанції як єдиного підтверджувального документу буде скасований;

10. Податкові кредити для фізичних осіб виплачуватимуться у безготівковій формі, без виключень;

11. При купівлі товарів в Інтернеті буде забезпечена обов’язкова опція з використання платіжної картки, передбачається, що форма розрахунку з кур’єром готівкою взагалі буде скасована;

12. Для міських видів транспорту будуть введені єдині електронні карти;

13. Будуть мотивувати безготівкові розрахунки за отримувані товари і послуги.

Усі ці нововведення супроводжуватимуться інформаційними кампаніями і соціальною рекламою, покликаною стимулювати населення оплачувати товари і послуги через безготівкові розрахунки.

Де підвох?

безготівкові розрахунки, зарплата, нбуНезважаючи на позитивні очікування і успішні приклади економічно розвинених країн зі скорочення готівки в грошовій системі, варто все ж звернути увагу на деякі істотні нюанси, які будуть характерними для України.

Буде цікаво:  «Що таке GDRP та як діє ЄВРО-захист персональних даних в Україні?»

І тут не йдеться про нинішню обмеженість технічних можливостей для масового проведення безготівкових розрахунків, оскільки, зрозуміло, що при тій, що проводиться Нацбанком цілеспрямованій політиці уніфікації, кількість і якість їх зростатиме з кожним роком разом з підвищенням грамотності населення в протидії кіберзлочинності.

Передусім, тут йдеться про загальну недовіру українців до банківської системи. Боротьба з тінезацією економіки – це, звичайно, добре, але доки банківська система не зміцнить свою репутацію в плані надійності і стійкості, важко чекати від людей або юросіб бажання довіряти всі свої заощадження банкам, знаючи, що у будь-який момент той або інший банк може оголосити про свою неплатоспроможність і зароблені кошти відразу ж виявляться замороженими.

Зараз кількість неплатоспроможних банків росте з кожним роком, причому в їх число регулярно потрапляють досить великі і відомі на ринку фінансові установи (досить подивитися список таких банків на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб).

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Відповідно, можна припустити, що активне впровадження системи виплати зарплат в масштабах країни без істотного поліпшення роботи банківської системи, приведе до акумуляції усіх соцплатежів в декількох великих банках, які, по-перше, хоч якось зможуть гарантувати надійність збереження засобів громадян в умовах нестабільності, а, по-друге, – мають більш-менш стійку репутацію серед населення.

Відповідно, матимемо ще більше зміцнення великих банків, завдяки переказу в них соціальних платежів; дрібні банки, як завжди, залишаться наданими самі собі, що, звісно, не є плюсом в епоху конкуренції.

Одночасно, дуже неоднозначно сприймається очікуване введення додаткової банківської комісії за зняття фізичною особою зарплати. Виходить, щоб отримати зароблені гроші людині ще треба буде додатково заплатити. Неважко припустити, що ця міра викличе тільки негативну реакцію з боку населення.

Ну і, окрім цього, масова віртуалізація грошових коштів можливо також приведе до чергової появи фінансових мильних бульбашок, які матимуть віртуальні гроші на рахунку, але відсутність фізичних грошей не дозволить їм реалізувати свої платіжні зобов’язання, якщо раптом в цьому виникне така необхідність. В результаті матимемо банкрутство банку.

Проте, варто відмітити, що в цілому курс на скорочення обертання готівки і перехід розрахунків в он-лайн – є неминучою тенденцією у сучасному світі. Правда, переходити в такий формат слід не директивними методами, чим часто грішить наш Нацбанк, а шляхом популяризації і стимуляції. І дуже добре, що програма передбачає і такі подібні методи.

Дивіться про програму НБУ “безготівкові розрахунки” на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 6 4,33 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.