фотографирование, фотозйомка

Купуючи фотокамеру, мало хто замислюються над тим, що будь-яка фотозйомка і фотографія особи та її подальше використання безпосередньо пов’язане з правами та інтересами такої особи. Чому не можна зневажати ними та що буде за порушення таких прав в нашій новій статті.

Раніше ми писали про захист авторського права фотографа на фотографії, які він зробив. А сьогодні ми поговоримо про права особи, яка фотографується. Серед таких немайнових прав ми виділяємо такі основні права як недоторканість приватного життя або право на честь і гідність.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Мало хто знає про те, що дані права захищені українським законодавством, яке строго регламентує процес фотографування.

Наприклад, Цивільний кодекс України повною мірою регулює правовідносини, які виникають безпосередньо в момент проведення фотографування. Також він регламентує і наслідки, які витікають з цього процесу. До них відносять відтворення, копіювання або зберігання виготовлених матеріалів, що також є придатними для читання комп’ютером.

Фотозйомка без згоди: що охороняється законом?

  1. Поширення фотографій правовідношення, що має на увазі будь-яку дію, при здійсненні якої об’єкт творчості пропонується публіці, тобто, люди мають необмежений доступ до цих об’єктів в будь-який час і в будь-якому місці.
  2. Публічний показдемонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться або можуть знаходитися особи, що не належать до кругу сім’ї або до близьких знайомих цієї сім’ї.

Тобто виходить, що фотозйомка випадкового перехожого, яку ви побажаєте розмістити на своїй сторінці в соцмережі, може вважатися основою для пред’явлення цивільного позову, наслідком якого може бути стягнення з вас кругленької суми грошей.

фотозйомка

“Здійснення теле-, відео-, кіно- або фотозйомки, може бути виконане тільки з відома об’єкту творчості”

Статтею 307 Цивільного кодексу України, яка присвячена захисту інтересів фізичних осіб при здійсненні теле-, відео-, кіно- або фотозйомці, регламентується, що запис може бути виконаний тільки з відома об’єкту творчості. Виняток становлять ті випадки, коли фотозйомка проводиться відкрито, тобто, на вулицях, під час мітингів, конференцій та інших заходів публічного характеру.

У даних випадках згода вважається отриманою формально. Тобто, якщо говорити на мові юриспруденції, то презумпція такої згоди дозволяє не збирати дозволи у кожного з мітингуючих на вулиці.

Однак людина може у будь-який момент зажадати припинити публічний показ фотозйомки або фото в частині, що стосується його особистого життя, але лише за умови відшкодування всіх витрат, пов’язаних з демонтажем запису. Наприклад, обнімаючись на вулиці міста зі своєю не зовсім “близькою знайомою”, а потім, виявляючи цей знімок на одній з виставок свого міста, можете попросити прибрати це фото зі стенду, але сплатити роботу працівника з драбиною.

Буде цікаво:  «Лайфхак: як повернути гроші, якщо ви купили товар онлайн у шахраїв?»

Стаття 308 Цивільного кодексу України, яка охороняє інтереси особи, зображення якої зафіксоване на фотографії, відео і так далі вказує на те, що такі матеріали можуть бути показані і без отримання згоди у тому випадку, якщо фізична особа позувала фотографові або операторові за окрему плату. Ситуація може бути змінена на користь “героя кадру”, якщо він, знову ж таки, готовий відшкодувати всі можливі збитки.

Крім цього, зображення фізичної особи може вільно демонструватися без його дозволу, якщо існує необхідність захищати безпосередньо його інтереси або інтереси інших осіб. Наприклад, демонстрація фото вбивства в залі суду з метою доказу провини підозрюваного.

В інших ситуаціях законодавство України стоїть на захисті прав «фотомоделей». Претензії до фотографа, оператора або художника не можуть бути пред’явлені, якщо сферу його інтересів повністю займають пейзажі. Попри те, що стаття 54 Конституції України гарантує людині, що займається творчістю, повне право на свободу її змісту та форму вираження, проте «творити на власне переконання» в неї, скоріш за все, не вийде.

Іноземна практика

фотозйомка

“В Україні надається кожному право відізвати власне фото з публічного поширення та показу”

Законодавство Росії на це питання дивиться набагато “демократичніше”. Так, стаття 152.1 Цивільного кодексу Російської Федерації вказує на ті правовідносини, які дозволяють обнародування або використання зображення фізичних осіб за їх згодою. Проте вона не застосовна у багатьох випадках.

Без дозволу зображення може бути використане в публічних, громадських або державних інтересах, якщо фотозйомка була проведена в місцях вільного відвідування, на публічних заходах або коли модель позувала за певну плату. Виняток становлять ті випадки, коли зображення виступає основним об’єктом використання.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Виходить, що законодавство Росії на відміну від українського навіть не передбачає можливості відгуку згоди, отриманої за умовчанням, воно просто не бачить необхідності в його отриманні.

Якщо громадянин України, знаходячись на громадському заході, може зажадати припинення фотозйомки, не обгрунтовуючи власне небажання його знімати, то громадянини Росії взагалі не можуть розраховувати на які-небудь правовідносини в процесі фотозйомки, а переваги віддаються самому процесу обнародування фото- або відеоматеріалів.

Цікаво, але уникнути публічної демонстрації у моделі вийти лише у тому випадку, якщо вона зможе довести абсолютну індивідуальність кожного знімка на прикладі загального характеру заходу. Ті ж, хто давав свою згоду на фотозйомку за плату, взагалі не можуть перешкоджати її показу, поширенню або відтворенню.

Виходить, що працювати моделлю зручніше і вигідніше в Україні, а фотографові більше прав надається на території Росії.

Але, яко ж ми говоримо тепер про ЄС, то від нещодавна там почали діяти т.з. правила GDPR, які взагалі забороняють використання фото навіть тих, які були зроблені в публічних місцях.

фотозйомкаПро лайфхак, як фотозйомка здійснюється в обхід правил GDPR, від відомого вуличного фотографа дивіться на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 3 3,67 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

1 комментарий

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Лида

У відділенні Укрпошти м.Києва посадовець державного підприємства заборонив мені фіксувати правопорушення (фотографувати). На сайті Укрпошти теж наголошено що на Укрпошті фото-відео зйомка можлива тільки з письмової згоди Укрпошти. Працівники Укрпошти мають багато правопорушень, але керівництво не реагує на скарги, захищаючись тим, що саме ж забороняє фіксувати ці правопорушення, які скоюють працівники тієїж Укрпошти.
Така заборона викладена у якихось законах? Ці вимоги та заборони Укрпошти законні? Чи посадовці Укрпошти намагаються зневажати обов"язки та права громадянина на сбір інформації та фіксування правопорушення ? Чи правомірні дії держ.посадовців Укрпошти та якими законними актами регулюються? Яку відповідальність несе держ.посадовець, якщо забороняє фіксування правопорушення на єлектронний носій (фото-відео). Куди подавати скаргу на таких посадовців? Чи є взірець такої скарги? Яка відповідальність посадовця держ.установи Укрпошта настає за скоєне правопорушення незаконної заборони фотографувати у відділенні Укрпошти посадовця-правопорушника та його правопорушення?