Автор: 13.02.2017 Оновлено: 29.12.2018

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаPayPal в Україні є однією з тисячі електронних платіжних систем і систем електронних грошей, які надають різні платіжні послуги, зокрема, відправки і отримання грошей. Однак на відміну від інших систем, PayPal в Україні не може працювати повноцінно, хоча у світі це найбільший емітент електронних грошей, а також один з найпопулярніших способів оплати в Інтернеті.

PayPal – простий, в той же час надійний і безпечний спосіб платити і отримувати оплату онлайн. Послуга дозволяє будь-кому робити покупки і оплачувати їх за допомогою кредитних карт, банківських рахунків, PayPal Smart Connect або залишку на рахунках, в той же час не розкриваючи фінансову інформацію.

Користувачі-резиденти великої кількості країн через систему PayPal мають можливість здійснювати як оплату зі свого рахунку, так і отримувати грошові кошти на свій рахунок (можлива як оплата рахунків і покупок, так і грошові перекази).

У свою чергу, що стосується користувачів-резидентів України, на відміну від інших в більшості країн світу, користувачі PayPal в Україні можуть здійснювати перекази виключно  зі свого рахунку, тобто оплачувати товари/послуги в інтернеті, при цьому приймати які-небудь грошові кошти на свій особистий рахунок вони не можуть (за винятком повернення грошових коштів за купівлю, у разі, якщо вона не відбулася).

Читайте також: «Викладаєш фото в соціальні мережі? Не втрать гроші, відпустку і авто!»

Хто заважає PayPal в Україні працювати?

1) Суперечність законам України

Оскільки, PayPal є оператором електронних грошових коштів, то для роботи в Україні необхідно відповідати законодавству та іншим нормативно-правовим актам в цій сфері. Чинне законодавство України, зокрема стаття 15 Закону “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” регламентує порядок і особливості випуску електронних грошей і здійснення операцій з ними. Нині здійснювати емісію електронних грошей можуть виключно банки, які у свою чергу беруть на себе зобов’язання з їх погашення.

Емісія електронних грошей повинна відповідати ряду вимог передбачених “Положенням про електронні гроші в Україні”, затверджене Постановою Правління Національного банку України, найважливішою з яких є те, що емітент має право здійснювати випуск електронних грошей виключно в гривнях. Як відомо, серед електронних валют, емісію яких здійснює PayPal (до речі, небанківська установа), відсутня валюта гривня.

Відповідно, для того, щоб мати можливість діяти легально на території України, системі PayPal необхідно, в першу чергу, отримати банківську ліцензію. Наступним кроком повинне стати внесення змін до роботи самої системи і надання можливості здійснення емісії електронних грошей, виражених безпосередньо в гривнях, як це було зроблено раніше з рублем в РФ.

Також обов’язковою вимогою до емітентів електронних грошей є узгодження з Національним банком України до початку емісії правил використання електронних грошей в Україні. Те ж саме стосується банків-учасників міжнародних платіжних систем, які мають намір здійснювати емісію електронних грошей з використанням таких міжнародних систем.

2) Суперечність вимогам НБУ

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаПравління НБУ прийняло Постанови від 24 липня 2015 року №480 і №481, якими були внесені зміни до нормативно-правових актів, що регулюють діяльність платіжних систем, а також операції з електронними грошима. Прийняття вказаних постанов повинне було стати справжнім проривом в регулюванні діяльності міжнародних систем інтернет-розрахунків (PayPal, GoogleWallet, ApplePay тощо).

Найбільшою проблемою для торговців-резидентів України є обмеження, пов’язане з неможливістю виведення засобів, отриманих ними за допомогою платіжних систем, оскільки такі системи не здійснюють повноцінно свою діяльність на території України (чи не здійснюють її зовсім).

З прийняттям Постанови Правління НБУ №481, яке вносить зміни в Положення про електронні гроші в Україні, торговцям-резидентам України офіційно дозволено приймати електронні гроші, емісію яких здійснює нерезидент, за умови, що міжнародна система інтернет-розрахунків має можливість забезпечити переказ електронних грошей одночасно з їх погашенням, шляхом переказу коштів на рахунок торговця, який відкритий у банку-резидентові України.

Так, за умови, що зрештою кошти будуть зараховані на рахунок торговця, відкритий у банці-резидентові України, такі операції абсолютно законні на території України. У свою чергу, можливість прийому електронних грошей, випущених емітентом-нерезидентом, від нерезидентів для користувачів – фізичних осіб санкціонована з боку держрегулятора Постановою Правління НБУ від 10 лютого 2016 року №65.

Таким чином, чинне законодавство України дає можливість користувачам:

  1. Використати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, з метою оплати товарів на користь нерезидента;
  2. Приймати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, від покупців-нерезидентів (для юридичних осіб);
  3. Приймати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, від нерезидентів (для фізичних осіб).

Отже, Положення про електронні гроші, де-юре дає можливість платіжним системам-нерезидентам здійснювати діяльність на території України, а користувачам приймати електронні гроші і розплачуватися в інтернеті електронними грошима, випущеними нерезидентами.

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаПроте Постанови НБУ №480 і №481 встановлюють “незначні” вимоги до емітента-нерезидента – внесення інформації про міжнародну систему інтернет-розрахунків, в якій здійснюється обіг електронних грошей, в Реєстр платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем і операторів послуг платіжної інфраструктури.

Таким чином, якщо міжнародні системи інтернет-розрахунків мають намір працювати на ринку України легально, вони зобов’язані погоджувати з національним регулятором умови і порядок діяльності на території України(нововведення, передбачені Постановою НБУ від 24 липня 2015 року №480).

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

PayPal нині є досить авторитетною платіжною системою на міжнародній арені, що має власні правила і принципи роботи, які, очевидно, розходяться з позиціями і баченнями державного регулятора. Через це дуже сумнівно, що український ринок електронних грошей може стати для PayPal в Україні перспективним і цікавим на стільки, що компанія буде згодна змінити власні правила гри.

Власне кажучи, PayPal підтвердила вищевикладене на недавній зустрічі з представниками НБУ, що пройшла 2 березня 2016 року у Варшаві.

Таким чином, внесення змін до законодавчих правил гри не зміняють ситуації на ринку. Користувачі-резиденти України(як юридичні, так і фізичні особи), як і раніше, не зможуть використати функціонал системи платежів PayPal в Україні.

Враховуючи міжнародний характер діяльності PayPal, вважаємо, що внесення інформації про платіжну систему в державні реєстри, в той час, коли користувачі мають можливість здійснювати розрахунки в глобальній валюті, із зарахуванням грошових коштів на банківську карту користувача, тільки ускладнює роботу платіжної системи і призводить до подібних результатів, які ми можемо спостерігати на українському ринку.

А тим часом, як вихід з такої складної ситуації, нам, резидентам України, не залишається іншого вибору, як продовжувати використати дружні юрисдикції (інші країни), для яких доступний весь спектр платіжних послуг PayPal в тому числі.

За матеріалами сайту: jurblog.com.ua

Дивіться також секретний лайфхак про те, як сплачувати товари/послуги та приймати гроші через PayPal з реєстрацією в Польщі або як прив’язати українську банківську карту до аккаунту PayPal в Україні на відео:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 3 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2018-12-29T16:12:33+02:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі