«Чому PayPal в Україні так потрібен, але досі не працює?»

»»«Чому PayPal в Україні так потрібен, але досі не працює?»

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаPayPal в Україні є однією з тисячі електронних платіжних систем і систем електронних грошей, які надають різні платіжні послуги, зокрема, відправки і отримання грошей. Однак на відміну від інших систем, PayPal в Україні не може працювати повноцінно, хоча у світі це найбільший емітент електронних грошей, а також один з найпопулярніших способів оплати в Інтернеті.

PayPal – простий, в той же час надійний і безпечний спосіб платити і отримувати оплату онлайн. Послуга дозволяє будь-кому робити покупки і оплачувати їх за допомогою кредитних карт, банківських рахунків, PayPal Smart Connect або залишку на рахунках, в той же час не розкриваючи фінансову інформацію.

Користувачі-резиденти великої кількості країн через систему PayPal мають можливість здійснювати як оплату зі свого рахунку, так і отримувати грошові кошти на свій рахунок (можлива як оплата рахунків і покупок, так і грошові перекази).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

У свою чергу, що стосується користувачів-резидентів України, на відміну від інших в більшості країн світу, користувачі PayPal в Україні можуть здійснювати перекази виключно  зі свого рахунку, тобто оплачувати товари/послуги в інтернеті, при цьому приймати які-небудь грошові кошти на свій особистий рахунок вони не можуть (за винятком повернення грошових коштів за купівлю, у разі, якщо вона не відбулася).

Хто заважає PayPal в Україні працювати?

1) Суперечність законам України

Оскільки, PayPal є оператором електронних грошових коштів, то для роботи в Україні необхідно відповідати законодавству та іншим нормативно-правовим актам в цій сфері. Чинне законодавство України, зокрема стаття 15 Закону “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” регламентує порядок і особливості випуску електронних грошей і здійснення операцій з ними. Нині здійснювати емісію електронних грошей можуть виключно банки, які у свою чергу беруть на себе зобов’язання з їх погашення.

За темою:  «Внимание! Законно ли задержание лица за пост в соцсетях?»

Емісія електронних грошей повинна відповідати ряду вимог передбачених “Положенням про електронні гроші в Україні”, затверджене Постановою Правління Національного банку України, найважливішою з яких є те, що емітент має право здійснювати випуск електронних грошей виключно в гривнях. Як відомо, серед електронних валют, емісію яких здійснює PayPal (до речі, небанківська установа), відсутня валюта гривня.

Відповідно, для того, щоб мати можливість діяти легально на території України, системі PayPal необхідно, в першу чергу, отримати банківську ліцензію. Наступним кроком повинне стати внесення змін до роботи самої системи і надання можливості здійснення емісії електронних грошей, виражених безпосередньо в гривнях, як це було зроблено раніше з рублем в РФ.

Також обов’язковою вимогою до емітентів електронних грошей є узгодження з Національним банком України до початку емісії правил використання електронних грошей в Україні. Те ж саме стосується банків-учасників міжнародних платіжних систем, які мають намір здійснювати емісію електронних грошей з використанням таких міжнародних систем.

2) Суперечність вимогам НБУ

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаПравління НБУ прийняло Постанови від 24 липня 2015 року №480 і №481, якими були внесені зміни до нормативно-правових актів, що регулюють діяльність платіжних систем, а також операції з електронними грошима. Прийняття вказаних постанов повинне було стати справжнім проривом в регулюванні діяльності міжнародних систем інтернет-розрахунків (PayPal, GoogleWallet, ApplePay тощо).

Найбільшою проблемою для торговців-резидентів України є обмеження, пов’язане з неможливістю виведення засобів, отриманих ними за допомогою платіжних систем, оскільки такі системи не здійснюють повноцінно свою діяльність на території України (чи не здійснюють її зовсім).

З прийняттям Постанови Правління НБУ №481, яке вносить зміни в Положення про електронні гроші в Україні, торговцям-резидентам України офіційно дозволено приймати електронні гроші, емісію яких здійснює нерезидент, за умови, що міжнародна система інтернет-розрахунків має можливість забезпечити переказ електронних грошей одночасно з їх погашенням, шляхом переказу коштів на рахунок торговця, який відкритий у банку-резидентові України.

За темою:  «Успішна юридична компанія: як відкрити за 6 ключових кроків?»

Так, за умови, що зрештою кошти будуть зараховані на рахунок торговця, відкритий у банці-резидентові України, такі операції абсолютно законні на території України. У свою чергу, можливість прийому електронних грошей, випущених емітентом-нерезидентом, від нерезидентів для користувачів – фізичних осіб санкціонована з боку держрегулятора Постановою Правління НБУ від 10 лютого 2016 року №65.

Таким чином, чинне законодавство України дає можливість користувачам:

  1. Використати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, з метою оплати товарів на користь нерезидента;
  2. Приймати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, від покупців-нерезидентів (для юридичних осіб);
  3. Приймати електронні гроші, випущені емітентом-нерезидентом, від нерезидентів (для фізичних осіб).

Отже, Положення про електронні гроші, де-юре дає можливість платіжним системам-нерезидентам здійснювати діяльність на території України, а користувачам приймати електронні гроші і розплачуватися в інтернеті електронними грошима, випущеними нерезидентами.

paypal в україні, пейпал україна, пайпал, paypal українаПроте Постанови НБУ №480 і №481 встановлюють “незначні” вимоги до емітента-нерезидента – внесення інформації про міжнародну систему інтернет-розрахунків, в якій здійснюється обіг електронних грошей, в Реєстр платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем і операторів послуг платіжної інфраструктури.

Таким чином, якщо міжнародні системи інтернет-розрахунків мають намір працювати на ринку України легально, вони зобов’язані погоджувати з національним регулятором умови і порядок діяльності на території України(нововведення, передбачені Постановою НБУ від 24 липня 2015 року №480).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

PayPal нині є досить авторитетною платіжною системою на міжнародній арені, що має власні правила і принципи роботи, які, очевидно, розходяться з позиціями і баченнями державного регулятора. Через це дуже сумнівно, що український ринок електронних грошей може стати для PayPal в Україні перспективним і цікавим на стільки, що компанія буде згодна змінити власні правила гри.

Власне кажучи, PayPal підтвердила вищевикладене на недавній зустрічі з представниками НБУ, що пройшла 2 березня 2016 року у Варшаві.

Таким чином, внесення змін до законодавчих правил гри не зміняють ситуації на ринку. Користувачі-резиденти України(як юридичні, так і фізичні особи), як і раніше, не зможуть використати функціонал системи платежів PayPal в Україні.

Враховуючи міжнародний характер діяльності PayPal, вважаємо, що внесення інформації про платіжну систему в державні реєстри, в той час, коли користувачі мають можливість здійснювати розрахунки в глобальній валюті, із зарахуванням грошових коштів на банківську карту користувача, тільки ускладнює роботу платіжної системи і призводить до подібних результатів, які ми можемо спостерігати на українському ринку.

За темою:  «Топ 10 полезных мобильных приложений для юристов 2018 года!»

А тим часом, як вихід з такої складної ситуації, нам, резидентам України, не залишається іншого вибору, як продовжувати використати дружні юрисдикції (інші країни), для яких доступний весь спектр платіжних послуг PayPal в тому числі.

За матеріалами сайту: jurblog.com.ua

Дивіться також секретний лайфхак про те, як сплачувати товари/послуги та приймати гроші через PayPal з реєстрацією в Польщі або як прив’язати українську банківську карту до аккаунту PayPal в Україні на відео:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 3 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to friend

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: