відеоспостереження за працівниками, відеоспостереження на робочому місціРозібратися з питанням прихованого відеоспостереження за працівниками на робочому місці змусила курйозна ситуація, що сталася з однією знайомою. Ситуація здавалася проста і звичайна. Юрист, приїхавши в офіс до одного з клієнтів, залишилась одна в кабінеті. Скориставшись відсутністю кого-небудь, після нелегкого переїзду містом, дівчина вирішила привести себе в порядок, а саме поправити колготки.

Який же був її жах, коли, пізніше, в кабінеті у директора вона побачила величезну плазмову панель із зображенням всього, що відбувається в офісі, в тому числі і тієї кімнати, де вона була. В тому офісі повсюди були приховані камери відеоспостереження за працівниками під самими стелями.

Звісно обуренню колеги не було меж, особливо після того, як вона ще почула після цього розмови працівників цього офісу, які тільки підігрівали таке обурення: “Думаєте, що на робочому місці вас бачать і чують тільки колеги? Помиляєтесь! Навіть якщо в офісі немає видимих камер, будьте готові до того, що стоять приховані. Весь ваш робочий день у керівництва, як на долоні”.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Цікаво й те, що Інтернет, хоча і пістрявить заголовками “Посміхайтеся, вас знімає прихована камера”, “Не посміхайтеся в офісі: за вами спостерігають”, “Великий Брат стежить за тобою”, але відповіді на питання про правомірність зйомки на робочому місці ніхто не дає.

Чи законне відеоспостереження за працівниками?

1) Забороняється будь-яке втручання в особисте і сімейне життя людини – ст. 32 Конституції України.

Тобто не дозволяється без згоди особи збирання, використання чи поширення будь-якої інформації про особу, крім випадків, передбачених законом.

2) Заборона проводити фото-, кіно-, теле- і відеозйомку особи без її згоди (ст. 307 ЦК України).

Проведення подібних дій без згоди особи можливе лише у виключних випадках, передбачених законом.

Що ж це за виключні випадки?

  1. Проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих дій (допит ст. 224 КПК, пред’явлення особи до впізнання ст.228 КПК, огляд ст. 237 КПК, слідчий експеримент ст. 240 КПК, освідування особи ст. 241 КПК тощо)
  2. У судовому процесі (ст.6 Цивільного процесуального кодексу, ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства, ст. 27 Кримінального процесуального кодексу, ст.ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу).
  3. Відповідно до Закону України “Про міліцію” (п.п. 11, 12 ст. 11), міліції надано право проводити фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку, дактилоскопію осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину, взяті під варту, звинувачуються у вчиненні злочину, а також осіб, підданих адміністративному арешту; а також проводити кіно-, фото- і звукофіксацію як допоміжний засіб попередження протиправних дій і розкриття правопорушень.
  4. Право на проведення таємної (прихованої) зйомки закріплено також Законом України “Про оперативно-розшукову діяльність”. Відповідно до вказаного Закону (п.11 ст. 8), здійснювати відеоспостереження в громадських місцях із застосуванням фото-, кіно- і відеозйомки, оптичних і радіоприладів, інших технічних засобів мають право оперативні підрозділи за наявності визначених Законом підстав.

відеоспостереження за працівниками, відеоспостереження на робочому місці

Важливо відмітити, що проведення оперативно-розшукової діяльності, у тому числі проведення фото-, кіно- і відеозйомки, іншими (неоперативними) підрозділами, громадськими, приватними організаціями і особами забороняється!

Як бачимо, закону, що дозволяє проводити зйомку роботодавцеві в офісі без згоди фізичних осіб немає і, як наслідок, напрошується, нібито очевидна відповідь – якщо на зйомку в офісі не було згоди, то виходить, що можна говорити про порушення особистого немайнового права на таємницю особистого життя і вимагати компенсацію моральної шкоди.

Проте це не так. Згода на відеозйомку може бути виражена в різних формах: усно, письмово, конклюдентними діями (тобто мовчазною згодою, наприклад “посміхаючись на камеру”).

Причому згода особи на зйомку її на фото-, кіно-, теле- або відеоплівку лише допускається, а НЕ Є ОБОВ’ЯЗКОВОЮ, якщо зйомка проводиться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Буде цікаво:  «Електронні торги СЕТАМ: як купити річ на аукціоні майже безкоштовно?»

Інакше кажучи, можливість відеозйомки особи обумовлена наявністю двох обставин:

  1. Знаходження фізичної особи в місцях доступних публіці або участь її у заходах публічного характеру;
  2. Відкритість фото-, відеозйомки.

В офісі можуть бути різні приміщення, але, публічними приміщеннями будуть визнані лише ті з них, в яких можлива присутність осіб, що не належать до кола сім’ї або близьких знайомих цієї сім’ї. Прикладом публічного місця в офісі можна привести кімнату для переговорів або робочий кабінет.

Звідси висновок: відкрита відеозйомка в таких місцях законна, бо знаходження фізичної особи в такому громадському (публічному) місці або на публічному заході розглядається законом як деяка “публічна” згода на проведення фото-, відеозйомки такої особи. В усіх інших не “публічних” приміщеннях (наприклад, туалет, кімната для переодягнення) зйомка заборонена!

відеоспостереження за працівниками, відеоспостереження на робочому місці

Але, у будь-якому разі, і це важливо підкреслити, Закон вимагає проведення відкритої зйомки. Судова практика для визначення відкритості або прихованої зйомки використовує цивільно-правовий принцип сумлінності і розумності, і розцінює зйомку як відкриту, якщо пересічна людина може побачити саму відеоапаратуру або може бути повідомлена про застосування такої.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Якщо в офісі встановлені приховані відеокамери, ті які побачити не можна, або відсутні повідомлення про проведення зйомки – “публічної” згоди немає і, відповідно, фото-, відеозаписи робляться незаконно!

На цьому можна було б поставити точку – всі особи знаходяться в публічному місці і їх знімають відкритим способом, тобто вони дають публічну згоду на зйомку. Для тих осіб, які приходять в офіс, – це так. А чи так це для працівників?

Відеоспостереження за працівниками – це одна з умов праці. В цьому випадку Кодекс законів про працю (ст. 29 КЗпП України), зобов’язує роботодавця проінформувати працівника під розписку про умови праці, іншими словами, згода працівника на зйомку має бути виражена письмово.

Відсутність письмової згоди працівника на відеозйомку на робочому місці, дозволяє стверджувати про те, що запис зроблено протиправно. Така зйомка не може бути доказом будь-яких дій, наприклад, дисциплінарних проступків працівників, оскільки така інформація отримана з порушенням встановленого законом порядку.

Про відеоспоспостереження за працівниками на робочому місці на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 21 4,62 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

9 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Елена

Добрый вечер!Прошу Вас проконсультировать ситуацию произошедшее в парикмахерской ,Где я работаю.Наш директор тоисть хозяин,установил камеры видеонаблюдения не предупредив весь коллектив парикмахерской ,мы смирились,время сложное...работу найти не просто и так как работаю уже на одном месте 15 лет.Заметив камеры в парикмахерской клиенты начали возмущаться,что сидя на педикюре с оголенными ногами,как то не прилично зная,что кто-то наблюдает за тобой и хозяин мужчина и наблюдает он со своего телефона.Подскажите как и что нам делать в такой ситуации.Зарание спасибо!!!

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Елена, добрый день! Действия вашего работодателя неэтичны, однако правомерны, т.к. видеонаблюдение является открытым, не скрытым, что не противоречит законодательству Украины.
Спасибо.

3
Орест

прихований відеонагляд заборонений законом це зрозуміло . Але якщо є повідомлення наприклад наклейка на вході або щось подібне що ведеться відеосопстереження , чи має право людина встановити камери приховано з метою що у випадку спроби крадіжки злочинець не прихопив з собою і камери відеоспостереження чи має в такому випадку людина право встановити камери приховано?

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Доброго дня, Оресте! Повинно бути або оповіщення про відеозйомку або "відкриті" відеокамери!
Дякуємо!

5
Людмила

Доброго дня! Чи можуть батьки ДНЗ знімати на відео групове приладдя, посуд для харчування, вбиральню? Дякую за відповідь.

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня! А чому ні? Чи у вас є, що приховувати? Батьки повинні бути впевненими, що їх дитина навчається у нормальних умовах. Відеозйомка публічних місць не заборонена.
Дякую.

7
Констянтин

Доброго вечора ! Проконсультуйте будь ласка дану ситуацию:
Працюю на вирибництві і на днях поставили відкриті камери відеоспостереження, ну це ще пів біди. А вот навіщо паставили в битовці де ми Їмо , миїмся і передягаемся. Чи взагалі остання камера законна ? Як бути і що робити в даній ситуаціії ? Зарання дякую !!!

Юрій Усманов
8
Юрій Усманов

Місця перевдягання і туалети не є публічними місцями. Це є порушенням. Пишіть скарги до Державної служби з питань праці. Дякую.

9
Ната

Добрий день! В мене така ситуація на робочому місці в офісі я маю власний кабінет, працюю в приватному підприємстві 12 годин останнім часом починаю підозрювати що в кабінеті є прихована прослушка, і погрожують камеру встановити наскіки це законно? Дякую за відповідь