декретна відпустка, відпустка по вагітностіДля майбутніх мам декретна відпустка завжди відіграє важливу роль і викликає багато питань. Які умови потрібно виконати, щоб піти в декретну відпустку, які документи і куди необхідно подавати, в який саме період вагітності це потрібно зробити, на який строк можна “піти в декрет” і як отримати виплати? Розбираємось!

1. Декретна відпустка: як отримати?

Стаття 46 Конституції України гарантує кожному громадянину дотримання права на соціальний захист. Це право включає державне забезпечення в період тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків. До такого періоду відноситься і період перебування в декретній відпустці.

Декретна відпустка – це спрощена назва, що об’єднує два окремі види соціальної відпустки:

 • у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка по догляду за дитиною.

Оформлення відпустки

Для оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінці, яка офіційно працевлаштована, необхідно отримати медичний висновок лікаря. Цей висновок буде підтверджувати тимчасову втрату працездатності і є підставою для отримання такого виду відпустки.

Наявність медичного висновку вимагають положення статті 17 Закону України № 504/96 “Про відпустки” і ст. 179 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП). У такому документі має бути зазначено місце роботи жінки, яка народжувала, і кількість днів тимчасової непрацездатності. З таким висновком потрібно звернутися до свого роботодавця (тобто, начальника підприємства).

Тривалість такого виду відпустки становить 70 календарних днів до народження дитини і 56 днів після. У разі ускладнень при пологах (підтверджені висновками лікаря) або народження двох і більше дітей, передбачено відпустку після пологів на 14 днів триваліше. І обчислюється вона з дня пологів. Сумарна кількість календарних днів такої відпустки становить 126 – за звичайних обставин або ж 140 – при наявності вищевказаних підстав.

Так як для виношування дитини потрібно 280 днів (сорок тижнів), то можна підрахувати на якому тижні йдуть в декрет: це тридцятий тиждень вагітності. Жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи йдуть в декрет на два тижні раніше, тобто на двадцять восьмий.

декретна відпустка, відпустка по вагітності

Важливо відзначити, що якщо вагітна жінка захоче піти раніше на “відпочинок”, то вона може зробити це шляхом об’єднання своєї щорічної відпустки в поточному робочому році з такою відпусткою, для чого їй потрібно подати заяву про це своєму начальникові, який зобов’язаний забезпечити таке об’єднання.

По закінченні такого строку (коли відпустка у зв’язку з пологами та вагітністю закінчилася) жінка за своїм бажанням має право продовжити перебування в декреті, тобто отримати відпустку по догляду за дитиною до 3-х років. Процедура оформлення майже та сама: необхідна подача Заяви роботодавцю, який вже в свою чергу, оформляє відповідним наказом таку відпустку.

Не надається відпустка по догляду за дитиною, якщо дитина перебуває на утриманні держави. Це правило не поширюється на дітей, яких прийняли в прийомні сім’ї, а також на дітей-вихованців в дитячих будинках сімейного типу.

Читайте також: «Чому держпрограма «муніципальна няня» – знущання над батьками?»

Чи можливо взяти декрет чоловікам?

Багато хто цікавиться питанням чи можлива декретна відпустка для чоловіків. Це зручно в тому випадку, коли наприклад, у матері дитини високооплачувана робота і така мама не хоче сидіти три роки вдома і займатися одним лише вихованням дитини; або коли подружжя “ділять такий вид відпустки навпіл між собою або в інших ситуаціях. Така можливість передбачена в статті 179 КЗпП.

Крім того, в цій статті також зазначено, що право використовувати відпустку по догляду за дитиною до 3 років (як у повному обсязі так і його частину) наділений не тільки батько дитини, але і будь-які інші родичі (дідусь, бабуся, тітка, дядько і так далі), які фактично займаються доглядом та вихованням дитини.

Таким чином, незважаючи на те, що можливо, для багатьох людей це звучить незвично і неправильно (так як вони звикли жити за “старим принципами”, доглядати за маленькою дитиною може будь-який член сім’ї. Отже, отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років є правом матері, але не обов’язком.

Родичі, які фактично доглядають за дитиною і хочуть використовувати такий вид відпустки, повинні представити своєму роботодавцю наступні документи:

 • заява про надання відпустки;
 • копія документа, що підтверджує народження дитини: свідоцтво про її народження;
 • довідку, що свідчить про те, що мати дитини почала працювати в умовах повного робочого часу до закінчення відпустки по догляду за дитиною (довідка з місця роботи);
 • документ, що підтверджує спорідненість (по можливості).

декретна відпустка, відпустка по вагітності

2. Декретна відпустка: чи потрібно в цей час працювати для стажу?

Цікавим є те, що жінка або інші особи, що перебувають у такій відпустці, за своїм бажанням можуть влаштуватися на роботу на неповний робочий день або на віддалену роботу (роблячи роботу вдома). Отже, декретна відпустка передбачає роботу вдома і залежить тільки від бажання.

А якщо в декреті не працювати зовсім, чи входить декрет в стаж?

Чинне законодавство з метою збільшення кількості населення та мотивації народжувати дітей, гарантує, що період перебування у декретній відпустці зараховується до загального та безперервного стажу, у тому числі і до стажу за фахом (ст. 181 КЗпП). Але, незважаючи на те, що така відпустка входить до стажу, за цей період не нараховуються дні щорічної відпустки.

Декретна відпустка: чи можна продовжити?

Є кілька можливостей, як після досягнення дитиною трьох років, залишатися далі в декреті. Так, наприклад, установи, організації, підприємства, можуть у разі їх бажання та за рахунок власних коштів надавати жінкам або іншим особам відпустку після того, як дитині виповнилося 3 роки. При цьому, відпустка в залежності від роботодавця, може бути з частковим збереженням з/п або без такого збереження взагалі.

Якщо ж дитина потребує домашнього догляду, відпустка надається в обов’язковому порядку і може тривати до певного строку, визначеного у медичному висновку, але не довше ніж до досягнення дитиною 6-го віку.

Надання відпустки до досягення дитиною 6-річного віку є обов’язком, але законодавством не передбачено вимогу до роботодавця зберігати в цей період заробітну плату ні в повному ні в частковому розмірі. Цю відпустку називають відпусткою по догляду за дитиною до 6 років.

Ще однією можливістю продовжити собі “відпочинок” є народження ще однієї дитини. Як у житті називають “з декрету в декрет”. На практиці таких випадків дуже багато, але, на жаль, законодавством досі це питання не врегульовано детально. В такому випадку, при збігу періоду відпустки по вагітності і пологах з періодом перебування у відпустці по догляду, виплачується допомога по вагітності та пологах в повному розмірі.

При цьому, буде скорочено сумарну кількість днів відпустки. Так, наприклад, якщо жінка народжує другу дитину, коли першому тільки 2 роки, то коли молодшій дитині буде 3 роки, старшому буде 5, обидві відпустки по догляду за кожним з дітей будуть закінчені. Тобто, народивши 2 дітей жінка отримала відпустки загальною тривалістю 5 років. Крім цього, для того щоб оформити відпустку по догляду за другою дитиною, жінці слід перервати відпустку за першим дитиною.

Можна і “скоротити декрет”. Достроковий вихід з декретної відпустки не забороняється, на розмір виплат при народження дитини це не впливає.

Читайте також: «Неплательщики алиментов: как эффективно бороться с должниками?»

3. Оплата декретної відпустки: як отримати і розрахувати розмір?

Згідно з українським законодавством, право на отримання грошової виплати по вагітності та пологах має кожна вагітна жінка (у тому числі неповнолітня), але розмір допомоги, порядок та отримання безпосередньо залежить від статусу отримувача. Йдеться про те, чи працює жінка, вчиться, є приватним підприємцем, військовослужбовцем або безробітною.

Так, зокрема, стаття 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачає право на отримання допомоги по вагітності та пологах для осіб, які не зареєстровані у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ЗДСС). До цієї категорії осіб належать ті, хто офіційно не працевлаштований, а саме:

 • жінки, зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;
 • жінки, які навчаються;
 • жінки, які служать в органах СБУ, ЗСУ, органах поліції, інших установах цивільного захисту;
 • які були звільнені у зв’язку з ліквідацією установи, підприємства, організації;
 • непрацюючі жінки.
Буде цікаво:  «Підкинули наркотики? Інструкція, як діяти, щоб не потрапити за ґрати!»

Відповідно до зазначеної статті Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” від 27 грудня 2001 № 1751, допомога по вагітності та пологами призначається:

 1. За весь період відпустки. Важливо знати, що навіть якщо народилася мертва дитина, то допомога по вагітності та пологах все одно буде виплачуватися на звичайних умовах, а ось якщо у жінки стався викидень, то виплати не передбачені чинним законодавством.
 2. Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога призначається за період з дня усиновлення чи встановлення опіки і до закінчення 56 календарних днів (70 днів у разі одночасного усиновлення чи встановлення опіки над двома і більше дітьми, 90 днів – для жінок, віднесених до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи). При цьому рахууються всі календарні дні.

А) Оформлення допомоги не зареєстрованим в системі ЗДСС?

Щоб отримати допомогу у повному розмірі, потрібно звернутися з заявою до регіонального відділення праці та соціального захисту Міністерства соціальної політики не пізніше ніж через 6 міс. після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Разом з заявами потрібно подати довідку з місця навчання або служби, або центру зайнятості, або від ліквідаційної комісії.

Б) Оформлення допомоги особами, які зареєстровані в системі ЗДСС

Для отримання допомоги жінка повинна звернутися до директора фірми/організації, в якій вона офіційно працевлаштована з медичним висновком і заявою. Якщо жінка одночасно працює на 2 роботах, то вона має право оформити допомогу як за місцем сумісництва, так і за основним місцем роботи (частина друга статті 30 Закону України “Про ЗДСС”). В такому випадку, жінка робить нотаріально завірену копію медичної довідки та її відносить на місце роботи за сумісництвом.

Далі, вже справа за підприємством (установою або організацією). Так, для цього:

 • воно повинно відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована сума лікарняного з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС ТВП);
 • бухгалтерія нараховує лікарняний, виходячи із середньої заробітної плати в день (враховуються нарахування за півроку), ця сума множиться на кількість лікарняних днів;
 • бухгалтерія заповнює спеціально визначений законодавством бланк, де зазначає реквізити спеціального рахунку, розрахунок суми лікарняного та відомості про жінку, якою ці лікарняні нараховані;
 • Фонд у десятиденний строк після отримання цієї заяви перераховує кошти за цим лікарняним;
 • перераховані грошові кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи, згідно з видатковим касовим ордером, або ж вони зараховуються на карту.

В) Декретна відпустка ФОП (фізична особа-підприємець)

Як вже позначалося вище, право на допомогу по вагітності і пологах мають жінки, в тому числі і ті, які здійснюють підприємницьку діяльність. Крім того, ФОП, як правило відносяться до тієї категорії осіб, що зареєстровані в системі ЗДСС, так як вони платять ЄСВ (єдиний страховий внесок). Але все ж є деякі особливості за процедурою оформлення відпустки і допомоги по вагітності та пологах. Так, для такого оформлення, підприємцю потрібно:

 • отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет;
 • замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно;
 • в будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, на які будуть перераховуватися декретні.
 • якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням Фонду;
 • надати до Фонду соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів: 1) заява-розрахунок (одна копія залишається у вас), у заяві розраховується сума допомоги, яку Ви будете отримувати; 2) медичний висновок; 3) довідку з податкової про відсутність заборгованості по ЄСВ;
 • Протягом 10 днів ФСС повинен виплатити допомогу.

Строки виплати

Згідно ст. 32 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх подачі, після чого виноситься рішення про призначення грошей або відмову в їх наданні.

Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п’яти днів після винесення рішення.

Розрахунок розміру допомоги

а) Для незареєстрованих в ЗДСС

Допомога (100% середньомісячного доходу – стипендії, грошового забезпечення тощо, але не менше 25% прожиткового мінімуму на місяць –  з 1.12.2019 по 1.07.2020 – 525.5 грн.) = весь дохід за рік / 12

б) Для зареєстрованих в системі ЗДСС

 • ч. 1 статті 26 Закону України “Про ЗДСС” – допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.
 • Постанова КМУ “Про обчислення середньої заробітної плати” – сума допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
 • п. 4 ч. 1 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на ЗДСС”, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи в місяць, що дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати.

народження дитини

Таким чином, максимальний розмір допомоги у 2019 році – 62 595 грн (15 х 4173 грн.); 2020 році – це 70 845 грн (15 х 4723 грн).

Мінімальний розмір середньої з/п, яка може бути нарахована для виплати допомоги по вагітності та пологах особам, зареєстрованим в системі ЗДСС, становить на 2019 рік 4173 грн, на 2020 рік – 4723 грн.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Середня з/п: з/п за останні 12 місяців на яку нараховано соцвнесок / кількість календарних днів зайнятості (діяльності, пов’язаною з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Допомога при народженні дитини

Допомога при народженні дитини призначається в розмірі 41 280 гривень. Виплата здійснюється одноразово в сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Така допомога виплачується одному з батьків або опікуну дитини, які реально займаються вихованням та утриманням дитини. Для отримання допомоги потрібно протягом 12 календарних місяців з дня народження дитини подати до органу соціального захисту населення наступні документи:

 • заяву про виплату (можна подати і в електронній формі за посиланням: e-services.msp.gov.ua
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • копію свого паспорта;
 • у разі подачі опікуном-документи, що доводять опікунство.

У разі, якщо матері, місце проживання яких зареєстровано на території України під час тимчасового перебування за кордоном народили дитину, то таким жінкам потрібно звернутися до компетентних органів країни знаходження та отримати документи, які підтверджують народження малюка. Якщо ж жінка народила в слідчому або адміністративному ізоляторах та установах, то їй слід подати заяву до органу управління такого закладу, який в свою чергу, протягом 10 днів подає заяву та копію свідоцтва про народження дитини до органу соціального захисту населення.

Серед підстав для припинення таких виплат такі:

 • смерть дитини;
 • нецільове використання грошей;
 • позбавлення батьківських прав або позбавлення опікунства;
 • смерті одержувача допомоги, або перебування його в місцях позбавлення волі;
 • передача на державне утримання дитини.

Отже, як видно, декретна відпустка і її оформлення не передбачають складної процедури, але варто проконтролювати правильність її розрухунку і подавати вчасно документи, щоб якнайшвидше отримати такі виплати.

Про декретну відпустку дивіться також на відео нижче:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 2 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 14.12.2019; Оновлено: 14.12.2019; Мітки: ,
2019-12-14T12:31:37+02:00
Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях! Юридичні новини, їх експертний аналіз, консультації та правова експертна допомога!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.