договір банківського вкладу, повернути депозитОстаннім часом люди, які уклали договір банківського вкладу не можуть повернути депозити. Банк діє в такому разі неправомірно! Як його заставити вернути гроші? Читайте!

Згідно з інформації НБУ, тільки на кінець лютого 2014 року відтік грошей склав 30 млрд. грн. або 7% від усіх вкладів. Тенденція до червня місяця залишилася постійною і набула глобальних масштабів.

За таких обставин НБУ прийняв постанову №104, якою введено певні обмеження в доступі до депозитних вкладів всіх банків. Тому виходить, що НБУ дозволив видавати клієнтам банків України гроші в сумі, що в гривневому еквіваленті не перевищує 15 тис. на добу.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Слід зазначити, що обмеження подібного роду в Україні як не нові (2004, 2008), так і незаконні. Відносини щодо депозитів регулюються як законами, так і підзаконними нормативними актами, при чому останні не повинні суперечити законам і мають відповідати їм.

Читайте також: «Увага! Що робити, якщо на вас оформили чужий кредит?»

В статті 1060 Цивільного кодексу України (далі-ЦК), який є законом, закріплено, що договір банківського вкладу банк зобов’язаний видати гроші (вклад) за першою вимогою вкладника. Якщо відмова від цього права міститься в договорі з банком, то вона є нікчемною, тобто не має жодної сили і щоб підтвердити це, суд не потрібен. Заборона затримувати гроші і розпоряджатися грошима клієнта банком, всупереч його волі закріплена також в ст. 1074 ЦК.

Виходячи з вищевикладеного приходимо до висновку – якщо банк, посилаючись на постанови НБУ, відмовляє у видачі всієї суми вкладу, в достроковій видачі вкладу – це протизаконно! Тобто до тих пір, поки подібне обмеження (мораторій) не буде закріплено на законодавчому рівні, будь-які дії банку щодо невидачі на прохання клієнта депозиту є протиправними.

договір банківського вкладу, повернути депозит

З цього приводу Конституційний Суд України, рішення якого мають пряму дію та не підлягають оскарженню, у 2001 році у своєму рішенні від 19.06.2001 №9 вказав, що в Україні діє чітка ієрархія нормативних актів, а тому постанови та інші акти виконавчих органів не повинні суперечити та викривляти зміст чинних законів.

Цікаве тоді питання, а чому НБУ дозволяє собі приймати такі рішення?

Відповідь така ж проста та очевидна, як і очевидно безпідставне рішення Національного Банку України! НБУ розраховує, що не всі вкладники будуть захищати власні права в судовому порядку та не забажають витрачати час та очікувати рішення суду.

Фактор раптовості і тимчасовості таких обмежень (а такі обмеження точно тимчасові) вплине на ініціативу вкладника подати позов, а тому вони швидко зможуть вирішити власні проблеми з відсутністю коштів, забуваючи про інтереси громадян. Однак, якщо ви подаєте позов до суду щоб повернути депозит, то майже зі 100% гарантією ви виграєте такий процес. Такі неправомірні дії розраховані на більшість людей, які не захочуть зв’язуватись з банками та судами.

Але можна спробувати повпливати на вирішення конфлікту на вашу користь банком і без звернення до суду.

Буде цікаво:  «Выезд ребенка за границу в Украине без согласия родителя? Легко!»

Як завжди, в таких випадках є 2 варіанти врегулювання конфлікту: позасудовий та судовий порядок.

Повернути депозит: досудовий порядок

1. Вам потрібно письмово звернутися до банку з заявою про повернення вашого вкладу через договір банківського вкладу та про відмову в продовженні дії такого договору.

Така заява складається в двох екземплярах. При чому уповноважена особа банку повинна прийняти таку заяву, розписатися на ній та поставити печатку(!) на обох екземплярах, один з яких надається вам.

При письмовій відмові, варто також звернутися з новою заявою до Голови правління банку, де розміщений депозит, а також вказати можливість понесення банком відповідальності , а також вказати про ваші майбутні наміри звернутися до НБУ, органи захисту прав споживачів та правоохоронні органи у разі незадоволення вашої вимоги.

2. Наступним етапом буде висунення ваших вимог у заяві до НБУ, де паралельно просити НБУ провести перевірку відділення банку, який порушує законодавство.

Паралельно використовуйте можливість звернення до місцевої Інспекції захисту прав споживачів. Якщо і в цьому разі не діє, то звертаємось до правоохоронних органів (міліції, прокуратури) за фактом незаконного заволодіння вашим майном або правом на майно шляхом обману або зловживанням довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України). Основою для цього буде наявність умислу банку, адже вони були проінформовані про незаконність їх дій шляхом прийняття заяви від вкладника. В цьому разі така заява буде внесена до Реєстру досудових розслідувань, після чого буде проходити перевірка даного факту правопорушення.

Приклад заяви про повернення депозиту:

Скачать (DOC, 29KB)

Договір банківського вкладу: повернення грошей через судовий порядок

Права та інтереси вкладника можуть бути захищені шляхом подання позову до суду!

За діючим цивільним законодавством (ст. 625 Цивільного кодексу України) позивач може витребовувати в суді:

  • стягнути  всю суму вкладу з банку з урахуванням інфляції;
  • стягнути відсотки за користування вкладом банком, у тому числі за період, коли гроші не були повернені;
  • стягнути 3% відсотки річних від суми через прострочення виплати;

Відповідно до ч.3 ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів», п.7 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» споживачі у разі порушення їх прав та законних інтересів звільняються від сплати судового збору!

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Удачі та не бійтеся відстоювати власні законні права!

Приклади позовних заяв:

Скачать (DOC, 48KB)

Скачать (DOC, 94KB)

Про договір банківського вкладу та повернення грошей за ним дивіться на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 3 4,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

21 комментарий

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Валентин Леонідович

Добрий день. В Вашем примере искового - г.Сумы, 5000гр., в расчетах пени по периодам просрочки банка участвует цифра 2. Что она означает? Не удвоение ли за обман согласно ст.230 ЦК? Но, если это так, то по ст.230 удваиваются все убытки и возникает (за факт только обмана)право на компенсацию морального ущерба.

И ещё вопрос - по применимости пени в таких делах.В договорах депозита банкиры о пене никогда не упоминают, а в ст.551 ЦК есть ссылка на акт цивільного законодавства. Подскажите какой - это важно для понимания вашего метода расчёта пени.

Заранее благодарю.

С уважением, Валентин Леонидович.

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Валентине, доброго дня!
Ваші два питання мають єдину відповідь.

Ч. 3 ст. 549 ЦК нам говорить, що за кожен день прострочення встановлюється відсоток від простроченої суми. В ст. 551 ЦК, Господаському кодексі України, ЗУ «Про захист прав споживачів» закріплює право громадян самих визначити відсотковий розмір пені за домовленістю в договорі.

З другої сторони законодавець сам же в імперативному порядку обмежує такий розмір зокрема в ст. 3 ЗУ «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» закріплює те, що розмір пені не може перевищувати подвійний розмір облікової ставки Національного Банку України( тому ми і помножили ставку НБУ на 2, тобто це максимальна пеня, яку можна стягнути з боржника). В чому ж виникає нестиковка? Пеня встановлюється у відсотках за день прострочення, а ставка НБУ визначається у річних відсотках, що саме по собі вказує на знижений розмір встановлений законом. Тому необхідно встановити періоди в які діяли конкретні розміри облікової ставки, хочу зауважити про те, що вказаний розмір може змінюватись навіть декілька разів на рік, тому в позові враховані всі ці періоди.

Дякуємо за звернення!

3
Зубашенко Юрій

Юрію, не вводьте людей в оману - на відносини між вкладниками-фізичними особами і банками не поширюються ані норми Господарського кодексу, ані Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов"язань". Тому якщо сторони у договорі банківського вкладу встановили розмір пені, то стягується вона у тому розмірі, у якому вона визначена договором, крім випадків, передбачених ч. 3 ст. 551 ЦК.

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Юрію, Ви праві, норми Господарського кодексу, Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов”язань” застосовуються лише до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Розмір пені легко розраховується, якщо така пеня вказана в договорі. А як бути в тому разі, коли неустойка взагалі не передбачена в договорі?
Тому на практиці для ФО часто розраховують пеню як вид неустойки, за аналогією прив'язуючись до вищезазначених обмежувальних норм, які встановлюють максимальний розмір пені в подвійнйй обліковій ставці НБУ для ЮО та ФОП.

5
Валентин Леонідович

Добрий день, Юрію. Дякую за відповідь на звернення.

Користуючись нагодою Поздоровляю Вас і Ваше товариство з Новим Роком! Зичу всім нам Перемоги!

Тепер до теми. Ситуація доволі проста. Банкіри, складаючи і пропонуючи ФО договори як депозиту - так і кредитування, цілком виправдовують відомий постулат Пікассо. З одного боку - у іхніх (саме іхніх, – інших практично не існує) депозитних договорах ані слова про неустойку за шахрайство. З іншого боку – у договорах кредитування, неустойка (пеня, штраф) ретельно прописана та застосовуеться - пильно й заповзято.

Відсутність у депоз. договорах навіть згадок про пеню, залишає надію лише, зг. п.2 ст.551 ЦК, на Акти Цивільного ЗУ, зокрема у п.2 ст.4 ЦК є таке: „Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу”, тут можна додати ще про „породження цивільних правта обов'язків за аналогією” – п.1 ст.11 того ж ЦК, а також про верховенство прав громадянина (ФО) згідно Констітуції України (яка ж є найголовнішим Актом Цивільного ЗУ).

Я цілком згоден з Вашою заключною тезою у відповіді на зауваження Юрія Зубашенко, правота якого лише підкреслює недолугість ЗУ у захисті Констітуційних прав громадян, - ФО, у стосунках з банками.

Але ж, як казав бувший вождь – практика критерій істини. Тому питання, - чи є у Вас, Юрію, хоч якась інформація про судову практику застосування пені, або хоч штрафу, до цих павуків-банкірів? Депозит не достроковий!

Ну й друге питання, - чи відома Вам практика застосування подвійних репарацій до цих шахраїв по ст.230 ЦК «Правові наслідки вчинення правочину під впливом обману»? Бо у моєму випадку – обман очевидний.

Додам лише, що при цьому, ФІ (Бахматюк), отримав у 2014р. рекордне рефінансування від НБУ („Зеркало Недели” №46 от 5 дек. 2014г.”Менялы по-крупному”, И.Сколотяный). Вона (з НБУ) – друкує та рефінансує, Він – конвертує та виводе. Їм – бабло, народу - „Іловайськ” у фінансах-цінах.

Ваша думка, Юрію дуже важлива для мене і не тільки для мене.

З Повагою, Валентин Леонідович.

Дніпропетровськ, 30.12.2014р.

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Валентине Леонідовичу! Дякуємо за привітання! Вас також вітаємо з новорічними святами!
З подібною практикою щодо стягнення пені з банку за договором депозиту Ви можете ознайомитися в рішенні ВСУ ТУТ. З практикою по шахрайству питання більш проблемніше. Зараз, на жаль, не можемо навести Вам подібний приклад. Якщо схоже рішення зустрінеться, обов'язково дамо Вам знати!
З найкращими побажаннями. Дякуємо за звернення!

7
VLK VLK

Доброго дня, Юрію! Дякую за привітання та відповідь!

По 1-у питанню у Вашій посилці я бачу відому справу ВС 6-39цс13, у якій про пеню нічого.

Може якась помилка? Перевірте, будь ласка. Можно надати № справи ВС у тексті повідомлення

З повагою, В.Л.

Юрій Усманов
8
Юрій Усманов

Доброго дня, Валентине Леонідовичу!
Намагався знайти 100% подібну до вашого випадку практику, але, на превеликий жаль, пошуки не закінчилися успіхом. Буду в подальшому продовжувати пошук.
З найкращими побажаннями.

9
Алла

Доброго дня. Цікавить чи визнає ФГВФО депозитні договори нікчемним, якщо вони укладалися після розбиття депозитного договору на декілька, але на родичів.

Юрій Усманов
10
Юрій Усманов

Доброго дня, Алло!
Згідно з ч.3 ст. 38 ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов’язання без встановлення обов’язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов’язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов’язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов’язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобов’язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов’язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Підстави нікчемності депозитного договору "розбиття" на родичів депозиту не має в цьому переліку.

Стаття 26 цього ж закону говорить:

1. Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.

Дякуємо за звернення!

11
Алла

На офіційному сайті ФГВФО є офіційне повідомлення про роз"яснення щодо договорів, які визнаються нікчемними: договори, які протягом року до введення тимчасової адміністрації розбивалися на родичів визнаються нікчемними. Виходить, це роз"яснення фонду є незаконним. Вихід один- подавати позов до суду на Фонд? І чи реально його виграти?

Юрій Усманов
12
Юрій Усманов

Алло, будь ласка, напишіть посилання на таке роз'яснення ФГВФО.

Юрій Усманов
13
Юрій Усманов

Алло, в цьому роз'ясненні вказується саме на повноваження уповноваженої особи Фонду за підстав, які вказані в законі, визнавати депозитні договори нікчемними.
Але, як ми зрозуміли, "розбиття" на родичів депозиту - не є підставою його недійсності.

14
Клавдия Старостина

Добрый день, Юрий.

Подскажите, пожалуйста, имеет ли смысл обращаться в суд для разрыва Депозитного договора с целью возврата денег, если в банк уже введена Временная Администрация, т.е. банк объявлен неплатежеспособным? или в этом случае обращаться можно только в Фонд гарантирования вкладов после истечения срока Договора?

Юрій Усманов
15
Юрій Усманов

Добрый день, Клавдия!
Вам необходимо уже сейчас обратиться в ФГВФО или позвонить на горячую линию по телефону 0-800-308-108, 044 392-48-72 по поводу вашего депозитного вклада. В случае если ФГВФО не поможет конкретными действиями, тогда следует уже обращаться в суд!
Спасибо за обращение!

16
Виктор_Е

По поводу двойной ставки НБУ.

в ЗАКОНЕ УКРАЇНИ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" сказано, что:

"Цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та

одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне

виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених

правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно

від форм власності та господарювання, а також фізичні особи -

суб'єкти підприємницької діяльності."

То есть, если я не предприниматель, то вроде не могу использовать это положение ?

Юрій Усманов
17
Юрій Усманов

Добрый день, Виктор! Да, вы правы. Почитайте пожалуйста комментарии к https://www.pravoconsult.com.ua/diznajsya-yak-vam-povernuti-depozit/" target="_blank" rel="nofollow">ЭТОЙ статье для прояснения данной ситуации.

Спасибо за обращение!

18
Олександр

Доброго дня!

Юрій, підкажіть, який пакет документів потрібен для звернення до суду з клопотанням про повернення депозиту? Мова йде про депозит, термін якого скінчився 3 місяці назад. Банк "Фінанси та кредит". Чув, що потрібна заява про повернення депозиту. Для чого така заява, в договорі чітко написано, що гроші мають бути повернені по закінченні терміну вкладу?

19
Андрій

Дуже корисна і змістовна стаття, радує наявність типових заяв. Проблеми з УкрІнБанком та іноземною валютою. Побажайте успіхів :)))

Юрій Усманов
20
Юрій Усманов

Успіхів Вам, Андрію! :)

21
Уляна

Як повернути депозит, якщо він був оформлений у день введення тимчасової адміністрації НБУ в банк. ФГВФО визнає договір нікчемним. Уповноважена особа від фонду гарантування вкладів призначена в банку відповіла, що депозит відхилений, бо є нікчемним, а сталося це через халатність керівництва банку.