депозит

“Відмова банку у видачі депозиту – незаконна!”

За останні місяці люди в Україні активно намагаються повернути депозит, гроші з банків. Згідно інформації НБУ тільки на кінець лютого 2014 року відтік грошей склав 30 млрд. грн. або 7% від усіх вкладів. Тенденція до червня місяця залишилася колишньою і придбала очевидні глобальні масштаби.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

За таких обставин НБУ прийняв постанову №104, якою введено певні обмеження в доступі до депозитних вкладів всіх банків. Тому виходить, що НБУ дозволив видавати клієнтам банків України гроші в сумі, що в гривневому еквіваленті не перевищує 15 тис. на добу.

Слід зазначити, що обмеження подібного роду в Україні як не нові (2004, 2008), так і незаконні. Відносини щодо депозитів регулюються як законами, так і підзаконними нормативними актами, при чому останні не повинні суперечити законам і мають відповідати їм.

В статті 1060 Цивільного кодексу України (далі-ЦК), який є законом, закріплено, що за договором банківського вкладу банк зобов’язаний видати гроші (вклад) за першою вимогою вкладника. Якщо відмова від цього права міститься в договорі з банком, то вона є нікчемною, тобто не має жодної сили і щоб підтвердити це, суд не потрібен. Заборона затримувати гроші і розпоряджатися грошима клієнта банком, всупереч його волі закріплена також в ст. 1074 ЦК.

Виходячи з вищевикладеного приходимо до висновку – якщо банк, посилаючись на постанови НБУ, відмовляє у видачі всієї суми вкладу, в достроковій видачі вкладу – це протизаконно! Тобто до тих пір, поки подібне обмеження (мораторій) не буде закріплено на законодавчому рівні, будь-які дії банку щодо невидачі на прохання клієнта депозиту є протиправними.

депозит

“Існують 2 варіанти врегулювання конфлікту: позасудовий та судовий порядок!”

З цього приводу Конституційний Суд України, рішення якого мають пряму дію та не підлягають оскарженню, у 2001 році у своєму рішенні від 19.06.2001 №9 вказав, що в Україні діє чітка ієрархія нормативних актів, а тому постанови та інші акти виконавчих органів не повинні суперечити та викривляти зміст чинних законів.

За темою:  «Як дешево викупити свій банківський кредит при ліквідації банку?»

Цікаве тоді питання, а чому НБУ дозволяє собі приймати такі рішення?

Відповідь така ж проста та очевидна, як і очевидно безпідставне рішення Національного Банку України! НБУ розраховує, що не всі вкладники будуть захищати власні права в судовому порядку та не забажають витрачати час та очікувати рішення суду.

Фактор раптовості і тимчасовості таких обмежень (а такі обмеження точно тимчасові) вплине на ініціативу вкладника подати позов, а тому вони швидко зможуть вирішити власні проблеми з відсутністю коштів, забуваючи про інтереси громадян. Однак, якщо ви подаєте позов до суду щоб повернути депозит, то майже зі 100% гарантією ви виграєте такий процес. Такі неправомірні дії розраховані на більшість людей, які не захочуть зв’язуватись з банками та судами.

Але можна спробувати повпливати на вирішення конфлікту на вашу користь банком і без звернення до суду.

Як завжди, в таких випадках є 2 варіанти врегулювання конфлікту: позасудовий та судовий порядок.

Позасудовий порядок

Вам потрібно письмово звернутися до банку з заявою про повернення вашого вкладу за договором банківського вкладу та про відмову в продовженні дії такого договору.

Така заява складається в двох екземплярах. При чому уповноважена особа банку повинна прийняти таку заяву, розписатися на ній та поставити печатку(!) на обох екземплярах, один з яких надається вам.

При письмовій відмові, варто також звернутися з новою заявою до Голови правління банку, де розміщений депозит, а також вказати можливість понесення банком відповідальності , а також вказати про ваші майбутні наміри звернутися до НБУ, органи захисту прав споживачів та правоохоронні органи у разі незадоволення вашої вимоги.

За темою:  «5 причин, зачем нужна бесплатная юридическая консультация!»

Наступним етапом буде висунення ваших вимог у заяві до НБУ, де паралельно просити НБУ провести перевірку відділення банку, який порушує законодавство.

Паралельно використовуйте можливість звернення до місцевої Інспекції захисту прав споживачів. Якщо і в цьому разі не діє, то звертаємось до правоохоронних органів (міліції, прокуратури) за фактом незаконного заволодіння вашим майном або правом на майно шляхом обману або зловживанням довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України). Основою для цього буде наявність умислу банку, адже вони були проінформовані про незаконність їх дій шляхом прийняття заяви від вкладника. В цьому разі така заява буде внесена до Реєстру досудових розслідувань, після чого буде проходити перевірка даного факту правопорушення.

Приклад заяви про повернення депозиту:

Скачать (DOC, 29KB)

Судовий порядок

Права та інтереси вкладника можуть бути захищені шляхом подання позову до суду!

За діючим цивільним законодавством (ст. 625 Цивільного кодексу України) позивач може витребовувати в суді:

  • стягнути  всю суму вкладу з банку з урахуванням інфляції;
  • стягнути відсотки за користування вкладом банком, у тому числі за період, коли гроші не були повернені;
  • стягнути 3% відсотки річних від суми через прострочення виплати;

Відповідно до ч.3 ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів», п.7 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» споживачі у разі порушення їх прав та законних інтересів звільняються від сплати судового збору!

Удачі та не бійтеся відстоювати власні законні права!

За темою:  «Ідеальний клієнт для юриста: який він і як його не упустити?»
Приклади позовних заяв:

Скачать (DOC, 48KB)

Скачать (DOC, 94KB)

Про обов’язкове повернення банками депозитів вкладникам на прикладі рішення Верховного Суду України на відео: