договір довічного утримання (догляду)

Договір довічного утримання (догляду) – це досить хороший варіант взаємовигідної домовленості між людьми. З однієї сторони між тими, які бажають набути право власності на квартиру\будинок, але в яких немає необхідної грошової суми для цього і тими, хто бажає, але не може забезпечувати себе в певних повсякденних, життєвих потребах.

В той же час, цей спосіб придбання житла і надання послуг містить в собі також істотні ризики, про які далі піде мова в цій статті.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

З однієї сторони особа, яку утримують, може постраждати через недобросовісність утримувача, його безвідповідальність, коли у своєму похилому віці стара людина нічого не може протиставити. З іншої сторони, утримувач ризикує бути використаним особою, яку він утримує протягом значного періоду, а така особа потім нібито з «об’єктивних» причин односторонньо відмовляється і розриває даний договір довічного утримання.

За законодавством України договір довічного утримання (догляду)такий договір, при якому одна особа (відчужувач) надає у власність зовсім іншій особі (набувачеві) житлову квартиру, будинок, або їх частину, іншу нерухомість або рухоме майно, але взамін на це набувач зобов’язаний надати відчужувачу відповідне утримання та (або) догляд довічно (стаття 744 Цивільного кодексу України).

Читайте також: «Головна заповідь юриста, яка збереже вас від в’язниці і заощадить гроші!»

Юридично договір довічного утримання можна укласти з будь-яким власником нерухомості, незалежно від його віку, але практично завжди “утримуються” літні люди, що потребують нагляду і матеріальної підтримки і які можуть запропонувати за це житло, що їм належить.

договір довічного утримання (догляду)Виходячи з цього, якими б цинічними не здалися такі рекомендації, перше, що необхідно з’ясувати перед укладенням договору довічного утримання – вік і стан здоров’я пенсіонера.

Відразу обмовимося, що останній параметр можна визначити тільки приблизно, оскільки мало хто з людей похилого віку погодиться пройти попередній медогляд. Інші важливі моменти, які необхідно з’ясувати, – це ринкова вартість цього житла і розмір передбачуваного утримання.

За поширеною думкою договір є доцільним і вигідним, якщо житло обійдеться приблизно в 40% його ринкової вартості і обумовлено це невизначеністю часового проміжку, коли перейде право власності на житло та іншими нюансами.

Що стосується документального оформлення довічного утримання, то все відбувається шляхом укладення договору, який завіряється нотаріально.

Зміст договору визначається за погодженням сторін, але є деякі умови, додержання яких є обов’язковим:

  1. має бути передбачене право власника житла мешкати в ньому до самої смерті;
  2. має бути вказана вартість житла;
  3. має бути вказаний розмір утримання і порядок його виплати;
  4. обов’язковий пункт для набувача про те, що випадкова загибель або пошкодження житла не звільняє його від обов’язку виплачувати довічне утримання до самої смерті його власника.

Крім того, зазвичай, в договорі довічного утримання вказуються обов’язки утримувача здійснювати прибирання, ремонт житла, оплачувати лікування і санаторно-курортний відпочинок власника житла, що повинно підтверджуватися документально.

Буде цікаво:  «Перепады, высокое напряжение в сети? Защити права потребителя!»

Читайте також: «Як здійснити оформлення документів на право власності на будинок?»

Виходячи з цього, ремонт, прибирання житла слід доручати спеціальним організаціям, а не робити їх самому, оскільки інакше нереально буде довести навіть сам факт їх проведення, не кажучи вже про вартість. А це все надзвичайно важливо, оскільки претензії у літніх людей можуть виникнути спонтанно і непередбачено, при чому які можуть перерости в судовий розгляд, де найвагомішим доказом традиційно буде письмовий документ.

договір довічного утримання (догляду)

Особлива небезпека для набувача житла за договором довічного утримання криється в заздалегідь спланованих недобросовісних діях власника житла, які неможливо ні виявити, ні спрогнозувати.

Дуже часто зустрічаються наступні хитрощі недобросовісних осіб, яких утримують за договором:

  • скориставшись довірливістю і безтурботністю утримувача, який не фіксував документально виплату грошей на утримання, інші понесені витрати, власник житла звинувачує його в невиконанні умов договору, супроводжуючи це позовом про розірвання договору. Тому у договорі важливо чітко вказувати роботу, яку ви повинні робити, кількість разів (наприклад прибирання на день, відвідувань тощо), зберігати чеки та інші документи, що підтверджують ваші витрати.
  • забезпечивши себе медичною довідкою, старий «аферист» може стверджувати про те, що не розумів значення своїх дій на момент укладення договору. Ситуація ще більше посилиться, якщо пенсіонер дійсно знаходився на обліку в психіатричній установі. Крім того, як свідчить практика, така ситуація може виникнути і тоді, коли із смертю утримуваної особи її родичі-спадкоємці звертаються до суду з позовом про визнання договору утримання незаконним через неможливість усвідомлювати особою власних дій під час підписання такого договору. Тому, щоб виключити дану ситуацію треба заздалегідь перевірити, чи стоїть особа, яка буде утримуватися на обліку в психіатричних установах. Більше того, варто перевірити інформацію також щодо того, чи не стоїть дана особа на обліку у нарколога.
  • не рідко “працюють” слізні скарги людей похилого віку в різні інстанції, включаючи правоохоронні органи про те, що вони стали жертвою шахрайства, з подальшим зверненням до суду з вимогою про розірвання договору довічного утримання. Судові ж та інші державні органи, в переважній більшості випадків приймають сторону пенсіонерів і набувач житла, який нарвався на недобросовісного пенсіонера практично із стовідсотковою вірогідністю залишиться і без житла, і без відшкодування понесених витрат.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Важлива порада: підтримуйте розмовами контакт з сусідами, розказуйте їм про те, як ви допомагаєте особі, що утримується, адже вони в подальшому можуть позитивно свідчити і бути на вашому боці у разі, коли справа торкнеться недобросовісності відчужувача.

І на завершення пам’ятайте, що каже народна мудрість: на чужому нещасті власне щастя не побудуєш!

Договір зрозок:

Скачать (DOC, 56KB)


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 10 4,30 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.