договір поставки товаруДоговір поставки товару і сторони, які в ньому беруть участь, як показує практика, не бажають звертатися за кваліфікованою допомогою до юристів на стадії підписання договорів. Останнє слово завжди залишається за керівником, який звертає увагу в основному на суму контракту і відразу починає підраховувати майбутню вигоду від його укладення.

Такий стан речей досить часто призводить до того, що інтереси такої фірми грубо порушуються. Наприклад, був укладений договір поставки товару, за яким покупець здійснив передоплату продукції, а після цього постачальник не виконав покладені на нього обов’язки, продаж товару не здійснив.

Звичайно, що можна написати претензію чи звернутися до суду з метою отримання бажаного товару або відшкодування заподіяних покупцеві збитків. Проте в таких ситуаціях відразу постає питання про те, а чи була досягнута між сторонами контракту згода за всіма істотними умовами купівлі-продажу і чи є підстави визнати договір поставки недійсним. Як відомо, неукладені та недійсні договори не породжують юридичні наслідки.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Тому легковажна поведінка компанії на стадії оформлення угоди може привести до того, що укладений договір поставки товару не буде виконаний, а грошові кошти підприємства безпідставно використовуватимуться вашим контрагентом. Потрібно визнати, що для багатьох постачальників це основне джерело дешевих грошей. І з посиленням негативних тенденцій в нашій економіці кількість таких випадків тільки зростатиме.

Читайте також: «Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

Як не наламати дров, підписуючи договір поставки товару?

1. Перевіряйте наявність відповідних повноваження представника контрагента

Щоб уникнути подібних ситуацій в першу чергу треба перевіряти повноваження представника контрагента, який підписує договір поставки товару. Це може бути протокол про призначення на посаду, наказ і тому подібне.

Перевірити повноваження керівника вашого постачальника можна за допомогою безкоштовного інтернет-ресурсу державного підприємства “Інформаційно-ресурсний центр”. На ньому досить вказати ідентифікаційний код або назву підприємства, і вам буде надана інформація про того, хто є керівником компанії і чи не знаходиться вона у стадії припинення.

2. Перевірте межі повноважень контрагента

договір поставки товару

Попросіть контрагента також вислати вам копію статуту, оскільки в засновницьких документах можуть бути обмеження повноважень виконавчого органу, наприклад, по максимальній сумі купівлі-продажу майна. Якщо такі обмеження існують, попросіть керівника додатково надати вам рішення загальних зборів або іншого уповноваженого органу на укладення з вами договору.

Якщо продавець відмовляється висилати вам копію власного статуту, то тут вам вже треба замислитися про те, щоб внести в договір поставки товару положення про додаткові гарантії здійснюваної угоди. Інакше може виникнути ситуація, коли покупцеві буде пред’явлений позов про витребування поставленого товару і покупець не зможе захищати свої інтереси з позиції добросовісного набувача, оскільки зразок статуту підприємства з усіма наступними змінами зберігається в державній адміністрації і є відкритим для ознайомлення (ч. 2 ст. 143 ГК України).

3. Перевірте, щоб контрагент чи його представник власноручно підписали договір

Якщо представник (керівник) контрагента і його повноваження перевірені, то простежте, щоб директор підписав договір поставки у вашій присутності. На практиці бувають випадки, коли від імені керівника договір поставки товару підписує невідома особа.

Договір поставки товару: чого потрібно уникати?

1. Уникайте використання вашими партнерами доручень

При оформленні договорів намагайтеся завжди уникати використання вашими діловими партнерами доручень, оскільки законність і дія доручення, яке було видане юридичною особою, досить важко перевірити.

Якщо наданий вам зразок доручення підприємства не оформлений нотаріально, наполягайте на тому, щоб договір постачання був підписаний офіційно зареєстрованим керівником.

У тих випадках, коли домовитися про такі умови не вдалося, але ви дуже зацікавлені в контракті, то треба буде дуже уважно вивчити текст нотаріального доручення. Зокрема, зверніть увагу на повноваження представника, перевірте його право на продаж продукції, визначте терміни дії документу, проконтролюйте, чи немає обмежень на суми угод, що укладаються, а також уточніть, чи не скасовано доручення.

З останнім питанням треба звернутися до приватного чи державного нотаріуса. Бажано зробити так, щоб дата отримання інформації від нотаріуса про те, що доручення діє і не скасоване, співпадала з датою оформлення контракту.

Буде цікаво:  «Європейський суд з прав людини: інструкція, як легко написати заяву!»

2. Договір повинен містити чіткі формулювання

договір поставки товаруТакож зверніть особливу увагу і на те, щоб договір поставки товару не містив розпливчатих формулювань і в ньому були чітко визначені предмет, асортимент, кількість, комплектність, якість, ціна, умови і терміни поставки товару, пункт поставки, порядок здачі-приймання продукції, момент переходу права власності, умови здійснення розрахунку, гарантійні зобов’язання, строк дії договору поставки тощо.

Особливо уважно треба підійти до порядку надання продавцем товаросупровідних документів, оскільки їх неналежне або неповне оформлення може привести до дуже небажаних наслідків. Ні для кого не секрет, що наші податкові і інші контролюючі органи намагаються використати будь-який привід для стягнення до бюджету додаткових фінансових коштів. А тому давати їм додатковий привід для таких дій нераціонально.

2. Включайте в договір поставки товару можливі спірні моменти

Рекомендується включити в договір поставки і обов’язок продавця забрати товар, який був проданий з порушенням вимог законодавства України. У договір поставки товару доцільно включити і умови про відповідальність сторін у разі порушення положень контракту. Наприклад, у разі накладення на покупця уповноваженими державними органами санкцій за неякісну або небезпечну продукцію постачальник повинен відшкодувати покупцеві збитки в повному об’ємі.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Читайте також: «Зовнішньоекономічний договір (контракт) і його фінансові секрети!»

Якщо договір поставки передбачає внесення покупцем передоплати або авансу, то в ньому можна зробити обмовку про те, що отримані постачальником гроші носять цільовий характер і можуть бути використані виключно для виконання замовлення. Така обмовка дозволить покупцеві у разі непостачання товару звернутися в правоохоронні органи (на сьогодні, за загальним правилом, це міліція) для перевірки цільового використання перерахованих коштів, а у разі їх неналежного використання ставити питання про порушення кримінального провадження.

Звичайно, існує ще досить багато практичних моментів, пов’язаних з правильним укладенням і виконанням угод, тому для захисту своїх інтересів під час купівлі-продажу намагайтеся використати спеціально підготовлений для таких цілей типовий зразок (бланк) договору поставки в Україні.

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Договір поставки товару також може бути укладений в усній формі, але в такому разі існують багато ризиків, про які і розкаже на відео наш колега:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 6 4,83 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.