електронні торги СЕТАМ, openmarket

Електронні торги на державному майданчику СЕТАМ (OpenMarket), що торгує всім арештованим майном в Україні, пару років тому рекламувались досить активно у вітчизняних ЗМІ. Українців намагалися переконати, що покупка відібраних за борги активів на аукціоні нітрохи не складніше угоди в звичайному інтернет-магазині.

З тією лише різницею, що на СЕТАМ можна задешево «відірвати» все – від шпильки до слона і паровоза. Причому освоїти нехитру процедуру по зубах навіть школяру. Тому ми вирішили пройти весь шлях від початку до кінця, щоб переконатися в справедливості заяв держпідприємства. А заодно з’ясувати, які складнощі чекають кожного, хто зважиться вплутатися в цю цікаву авантюру.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Електронні торги СЕТАМ: купляємо телефон

Об’єктом нашої уваги став мобільний телефон. Простенька «кнопкова» трубка Fly ціною всього 4,5 грн. ідеально підійшла для експерименту – навіть якби щось пішло наперекосяк (а так і сталося на перший раз), змиритися з фінансовими втратами було б нескладно. Нас не зупинив навіть той факт, що в деталізованому описі лота організатори чесно вказали, що вони не в курсі, чи працює взагалі апарат.

електронні торги СЕТАМ, openmarket

Щоб взяти участь в електронних торгах на початку слід пройти реєстрацію. Процедура нескладна, але вимагає заповнення маси полів. Крім класичних ПІБ, електронної пошти та телефону доведеться внести ще й паспортні дані, ІПН, адресу реєстрації. Всі поля обов’язкові для заповнення, так що краще мати всі необхідні документи під рукою.

У нас вони були, тому на створення облікового запису пішло всього кілька хвилин. Відразу після реєстрації система дозволила залишити заявку на участь в торгах.

Але щоб стати реальним учасником аукціону, потрібно було сплатити гарантійний внесок – квитанцію про оплату система сформувала миттєво і вислала на електронну пошту.

Сам гарантійний внесок у нашому випадку виявився сміховинним – всього 23 копійки, але з урахуванням комісії Приватбанку за проведення бездоговірного платежу за банківськими реквізитами, сума злетіла до 3,23 грн. Тобто до 70% від стартової ціни лота.

На електронних торгах open market виграти може кожен

Електронні торги за нашим лотом були призначені на 9 ранку 13 вересня – всього через 3 дні після того, як ми заплатили банку шалену комісію в розмірі 1300%. Необдумана щедрість могла обернутися повним фіаско, адже зарахувати гроші “день в день” українські банки частенько не встигають. 3-денного запасу, втім, нам вистачило з головою – «СЕТАМ (OpenMarket)» побачив гроші з банку до кінця наступного дня і допустив нас до торгів.

Однак нашим послідовникам слід бути уважніше – якщо до електронних торгів залишається менше 1-2 днів, існує цілком реальний ризик бути недопущеним до торгів. Якщо банківський переказ не встигне до моменту старту електонних торгів, людину не допустять до аукціону. Гарантійний внесок при цьому система поверне за вказаними в особистому кабінеті реквізитами. Але оплачена банку Комісія поверненню, зрозуміло, не підлягає.

Не варто забувати і про самі елетронні торги. Ніяких повідомлень у вигляді SMS або повідомлення на пошту система не відправляє. І якщо забути про «квартирний» аукціон складно (солідний гарантійний внесок у розмірі 10% від стартової ціни лота непогано освіжає пам’ять), то у випадку з дрібним аукціоном, на кшталт нашого, – простіше простого.

Ключовою умовою перемоги в торгах є ставка. Навіть якщо в ході аукціону ставку зробить один єдиний учасник – система визнає його переможцем. Але якщо не зробити і її, електронні торги визнають такими, що не відбулися.

Самі ставки можна робити з чітко встановленим кроком (в нашому випадку 23 копійки). Ніяких хитрощів тут немає. Тиснеш собі кнопку «зробити савку» і тут же на екрані з’являється повідомлення. «Відмінити» дію не можна – система працює на блокчейні.

електронні торги СЕТАМ, openmarket

Якщо клікати мишею, підвищуючи ціну потроху, набридло, можна зробити «спеціальну ставку». Вказавши будь-яку іншу ціну. Але провернути це можна тільки один раз. При цьому варто відзначити, що найчастіше більшу частину дня електронні торги проходять дуже мляво. Навіть ті з учасників, хто реально готовий йти до останнього і не постоїть за ціною, намагаються зробити свою ставку якомога пізніше, щоб зайвий раз не задирати ціну. Розрахунок простий – краще зробити це один раз під завісу і виграти, ніж задерти вартість лота до небес, перебиваючи ставки конкурентів протягом дня.

Нам пощастило – битви за неробочий мобільник так і не сталося. Зробивши одну єдину ставку, ми стали щасливими володарями нікому не потрібного Fly. Втім, раділи ми рано. Як з’ясувалося пізніше, отримати телефон нам було не судилося.

Заплати і спи спокійно

Нас підвела зайва самовпевненість. Розпещені сучасними технологіями, ми поклалися на надійність СЕТАМа. Не стали вичитувати громіздкі правила проведення торгів і просто чекали, коли система повідомить нас про подальші кроки. Але ніяких повідомлень так і не дочекалися. Терпіння лопнуло через 2 тижні: щоб з’ясувати, в чому підвох, ми звернулися в службу підтримки OpenMarket.

«Ви повинні були сплатити залишкову вартість лота (за вирахуванням гарантійного внеску – прим. ред.), а також комісію самого СЕТАМ (OpenMarket) в термін до 10 днів після завершення торгів. А оскільки ви цього не зробили, електронні торги визнали недійсними», – розчарували нас за номером гарячої лінії.

Простіше кажучи, телефон ми безповоротно втратили. А разом з ним і суму гарантійного внеску, а також банківську комісію. Зате змогли зробити кілька важливих висновків:

 • СЕТАМ (OpenMarket) не нагадає про необхідність внести додаткову оплату ніде, крім малопомітного повідомлення в особистому кабінеті.
 • Знайти платіжне доручення, сформоване системою, не так вже й просто. Воно заховане глибоко в протоколі про проведення електронних торгів. Який, до того ж, створюється далеко не миттєво.

електронні торги СЕТАМ, openmarket

Спроба №2

Але здаватися ми і не думали. І тут же підібрали для себе нову жертву – мобільний телефон Nokia зі стартовою ціною 6,66 грн. І все заново: гарантійний внесок 33 копійки, комісія Приватбанку 3 грн. І електронні торги. Які, до речі, виявилися не настільки безтурботними, як перші. В ході аукціону вартість телефону злетіла майже на 2 грн. (+23%). А у фінальній частині електронні торги нагадували лотерею-виграти міг будь-хто, хто зробить ставку в останню секунду.

Буде цікаво:  «Что такое ОСАГО или КАСКО и какое автострахование сегодня лучше?»

Тут ми зробили ще один важливий висновок. Електронні торги закінчуються не в той момент, коли годинник починає показувати час закінчення аукціону. А через хвилину після цього. Наприклад, наші торги повинні були завершитися о 18:09. На ділі ж, повідомлення про їх закінчення з’явилося, коли хвилинна стрілка перескочила на 18:10. І так, ми виграли аукціон.

Повторювати в перший раз помилку ми не стали. І як тільки система сформувала протокол, оплатили залишок вартості телефону, а також винагороду самого СЕТАМа. Звичайно ж, встановивши новий рекорд банківських комісійних – щоб відправити OpenMarket заслужені 10 копійок, нам знову довелося заплатити Приватбанку комісію 3000% (3 грн).

електронні торги СЕТАМ, openmarket

Спробуй забери

Після того, як система отримала оплату, нас остаточно визнали переможцем торгів. А статус лота змінився на «Складання акта». У службі підтримки нам пояснили, що це суща формальність – продавець (у нашому випадку виконавча служба м.Хмельницький), підготує папери і відправить їх «Укрпоштою» за вказаною адресою реєстрації. Якщо мова не йде про покупку квартири або машини, відправляти підписаний екземпляр назад не потрібно.

Однак документ є частиною процедури, і в теорії забрати майно можна тільки після складання акту. На сайті OpenMarket позначено, що ця частина процесу повинна займати не більше 5 днів. На ділі ж, виходить набагато довше.

Ми провели фінальний платіж за телефон 8 жовтня – наступного дня після завершення електронних торгів. Однак навіть через 2 тижні не отримали акта. Більш того, додзвонитися за телефоном, вказаним в інформації до лоту, виявилося майже неможливо. У кабінеті заступника начальника Першого відділу державної виконавчої служби Хмельницького Дмитра Боднарчука трубку ніхто не брав. Зв’язатися з чиновниками нам вдалося тільки 31 жовтня.

Сам акт нас цікавив мало, куди важливіше було домовитися про передачу майна з Хмельницького до Києва. Все ж їхати за копійчаним телефоном своїм ходом, або виписувати на когось з місцевих нотаріальну довіреність, щоб той забрав апарат у виконавців, було б занадто накладно.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Разом з тим, ніяких поштових сервісів для доставки куплених товарів ні СЕТАМ (OpenMarket), ні виконавці офіційно не пропонують.

«Це питання вирішуйте на місці, з розпорядником майна», – порадили нам в службі підтримки OpenMarket у відповідь на питання, як би нам отримати багатостраждальний апарат в Києві. І пояснили, що все залежить від виконавця: якщо він захоче піти назустріч покупцеві, телефон відправлять. Якщо ні – доведеться самому їхати за покупкою.

На щастя, в нашому випадку виконавці погодилися взяти на себе клопоти з відправки. За умови, що ми оплатимо “Новій пошті” послуги кур’єра. Щоб той приїхав до них в офіс і оформив відправку. Зрозуміло, ми погодилися на озвучені умови – співробітник Нової Пошти вже в дорозі.

Висновок

 1. Зрештою телефон вартістю 6,66 грн. обійшовся нам у 82 грн. 74 копійки, не рахуючи витрат на численні дзвінки на міські номери служби підтримки СЕТАМу і виконавчої служби (ще близько 10 грн.).
 2. Левову частку додаткових витрат потягнули послуги «Нової пошти», 9 грн. «зжер» безсердечний Приват24. І тільки 1,98 грн. ми переплатили за рахунок активності конкурентів під час аукціону.
 3. Це означає, що зв’язуватися з дрібними покупками на СЕТАМ (OpenMarket) абсолютно безглуздо. Особливо, якщо товар фізично знаходиться в іншому місті – навіть якщо вдасться домовитися з виконавцем, що не гарантовано, доставка вб’є всю вигоду від покупки.
 4. Терміни проходження процедур, обіцяні системою, досить умовні. Поки в процес не втручаються люди, все працює як годинник. Як тільки на горизонті з’являється людський фактор, дотримання часових інтервалів не гарантується. І чим менше вартість лота, тим довше доведеться чекати-звичайно ж, насамперед Виконавець займеться паперами на квартири і машини. А метушню з прасками, телефонами та іншим барахлом залишить на потім.

На що звернути увагу

 • Електронні торги тривають рівно на хвилину довше, ніж очікуєш. А до зазначеного в системі часу закінчення аукціону потрібно додавати 59 секунд. Тобто час завершення 18:00 слід читати як «18:00:59».
 • Активно торгуватися краще в останні кілька хвилин. Так вийде заощадити не тільки гроші, але і час.
 • Квитанцію про оплату залишку вартості лота можна знайти в протоколі. Він з’являється протягом декількох годин після закінчення аукціону. На оплату відводиться 10 днів. Як і у випадку з гарантійним внеском, потрібно закласти запас в 1-2 дні на банківську проводку.
 • Не чекайте, що на все про все піде тиждень. Процес може затягнутися і на місяць. Так що якщо “справа не терпить зволікань”, СЕТАМ (OpenMarket) вам не підійде – це зовсім не інтернет-магазин.
 • Найчастіше, недорогі товари, виставлені на СЕТАМ, ніхто не перевіряє. Особливо, коли мова йде про техніку. Нерідко в описі лота можна зустріти фрази на кшталт «робочий стан невідомо».
 • Всупереч загальній думці, істотно заощадити на СЕТАМ не вийде. Стартова ціна більш-менш хороших лотів досить висока і відповідає ринковій. А через високий попит ціна в ході електронних торгів може зрости досить істотно. Не виключено, що в кінцевому підсумку аналогічний товар обійдеться дешевше при покупці з онлайн дошки оголошень.

Джерело: ubr.ua

Про те, як проходять електронні торги СЕТАМ (OpenMarket) та відгуки покупців дивіться на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.