інтелектуальна власність

“На здивування багатьох власників кафе, ресторанів тощо, за музику потрібно платити”

Те, що музика допомагає бізнесу притягати клієнтів і реалізовувати більше товару, – загальновідомий і доведений науковий факт, стверджують захисники прав інтелектуальної власності. Але, на здивування багатьох, потрібно платити за музику!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Чи замислювалися ви над тим, як впливає музика на ваш споживчий настрій? Чи хочеться приміряти більше речей у бутику під гіпнотичний лаунж або довше проїхатися в таксі під романтичний шансон?

Дійсно, в цій галузі була проведена маса досліджень, і не лише популярними нині “британськими вченими”. Звичайно ж, міру такого впливу можна оспорити і поставити під сумнів, але, ймовірно, кожен підприємець на власному досвіді може переконатися в тому, що музика і справді збільшує приплив клієнтів у сфері торгівлі, розваг і громадського харчування.

Звільніть тапера (піаніста), покажіть на двері скрипалеві – і атмосфера в будь-якому ресторані нагадає вам часи радянських їдалень: вилки стукають, ноги човгають.

Саме тому за використання музики в комерційних цілях у всьому світові прийнято платити гроші власникам авторських прав. І хоча більшість українських підприємців морально не готова віддавати свої гроші за музику , але від 30 до 40 % з них все ж йдуть на контакт, коли на порозі з’являється “уповноважена” особа.

Навіть з урахуванням незначних виплат загальна сума таких зборів по Україні дуже переконлива. Додайте сюди непрозорість і неефективність галузі захисту прав інтелектуальної власності в нашій країні – і ви побачите цілий полігон для зловживань і махінацій. Як з боку фізичних і юридичних осіб, так і з боку державних структур.

інтелектуальна власність

“Більшість українських підприємців морально не готова віддавати свої гроші за музику”

В Україні функціонують близько 15 організацій колективного управління, але лише декілька з них здійснюють активний контроль за дотриманням законодавства про інтелектуальну власність у своєму сегменті: хтось представляє правовласників і збирає роялті на мобільному контенті, хтось працює з ресторанами і магазинами, хтось – з театрами, кіно, радіо і т. д. Інші організації перебувають в сплячому стані.

На наше переконання, збір авторських винагород за використання прав інтелектуальної власності відноситься до сфери цивільно-правових відносин, в яких держава повинна виконувати лише контролюючу функцію, але ніяк не бути посередником.

І вже тим більше такі платежі не повинні перетворюватися на подібність податків або поборів.

За темою:  «Як Шотландія попри референдум Brexit може залишитися в ЄС?»

Між тим Україна разом з Білорусією залишаються ЄДИНИМИ країнами у світі, де державні структури збирають такі платежі з бізнесу.

Після розвалу СРСР українська “філія” Всесоюзного агентства з авторських прав (УААСП) стала місцевим спадкоємцем, перетворившись на державне підприємство – Українське агентство авторських і суміжних прав.

До цього суб’єкта, як з боку українських, так і зарубіжних правовласників виникає маса цікавих питань, що залишаються без уваги чиновників. Так, значна частина коштів, зібраних УААСП, у результаті не доходить до кінцевого адресата, а міліція на заяви, що звинувачують держпідприємство в шахрайстві, особливо не реагує.

На цьому проблеми галузі не закінчуються, адже самі ж організації колективного управління і інші особи, частенько, не можуть цивілізовано поділити ринок між собою, прибігаючи до недобросовісних конкурентних дій.

інтелектуальна власність

“Українське агентство авторських і суміжних прав здійснює нагляд за додержанням авторського права, але як вони співпрацюють з музикантами?”

Наприклад, якщо у вас вимагають гроші за диск Григорія Лепса, що грає в кафе, цілком імовірно, що “перевіряючий” ніякого відношення до цього артиста і його пісень НЕ МАЄ. Зрештою страждають інтереси не лише власників авторських і суміжних прав, але і підприємців, які, проявивши повагу до закону і виплативши гроші, часто віддають їх в руки шахраїв.

Треба визнати, що схема збору і розподілу виплат авторських винагород в Україні залишається досить хаотичною і неконтрольованою. З ким з організацій колективного управління співпрацювати бізнесу і з ким підписувати договір, якщо впродовж місяця до підприємця може заявитися відразу декілька таких осіб?

За темою:  «Как медицинский юрист защитит вас от нерадивых врачей?»

Експерти рекомендують перевірити об’єм прав, які мають такі організації, і зробити свій вибір на основі принципу “ціна-якість”. Каталоги з музикою, які вам запропонують використати на законних підставах, бувають досить різних об’ємів, та і ціна на них істотно коливається.

Втім, і тут будьте готові до викрутасів і зловживань. Розміри відрахувань за використання авторських прав визначені українським законодавством в процентному співвідношенні: 1% за використання суміжних прав і не менше 1% за використання авторських прав з обороту закладу, в якому грає музика.

З яких міркувань Кабінет Міністрів України встановив в 2003 році ці параметри, не відомо. Проте ще незрозуміліше, як уповноваженим особам правовласника визначити фактичну суму, яку той же супермаркет повинен відрахувати у формі авторської винагороди.

Зрозуміло, що організації колективного управління не мають ніяких прав для перевірки фінансової звітності підприємства.

інтелектуальна власність

“Безкоштовно можна використовувати твори, яким більше 70 років з моменту смерті автора та ті, які передані авторами в безкоштовне користування”

Тому їм залишається лише скаржитися в державні структури і розробляти свої власні методи для встановлення суми виплат від різних типів комерційних установ. В результаті в цій сфері крутиться багато хапуг, які, користуючись непрозорістю системи, витягають з бізнесу зайві платежі.

Тих українських підприємців, які відмовляються платити за музику, можна зрозуміти, адже вони щомісячно вимушені сплачувати інші офіційні і неофіційні платежі різним представникам держструктур.

За темою:  «Чому PayPal в Україні так потрібен, але досі не працює?»

Але кожен з нас повинен зробити свій вибір – чи готові ви жити в цивілізованому суспільстві, поважати працю іншої людини, у тому числі інтелектуальну.

А якщо ви доки морально не готові платити за музику, то почніть використовувати музику, де термін дії авторського права закінчений і перевищує 70 років з дня смерті автора (чим класична музика не варіант?).

Крім того, в Інтернеті ви знайдете масу гарних треків, переданих авторами у безкоштовне масове користування. Принаймні це буде правосвідомо і по-європейськи.

Про відповідальність за незаконне використання музики в громадських закладах на відео: