кримінальний проступок

Що таке кримінальний проступок в Україні, його визначення і ознаки незабаром будуть введені в кримінальне законодавство. Він не буде каратися позбавленням волі і це по ідеї законодавця повинно розвантажити суди та саму пенітенціарну систему, а також гуманізувати кримінальне право. Саме що таке кримінальний проступок, його риси та практика використання в інших країнах буде розглянута нами далі.

Хоча цей інститут для України є новим, але він давно відомий в багатьох інших державах. Єдиного підходу до тих, хто скоїв тяжкі та менш тяжкі злочини, немає. Різниця існує також і в процесуальних правилах, і в покараннях. Наприклад, в США обвинувачі користуються нюансами кваліфікації в свою користь, щоб змусити обвинувачених піти на угоду зі слідством.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Як зазначають автори нового закону, поняття «кримінальний проступок» вводиться з метою подальшої гуманізації кримінального законодавства. Ото ж в законопроекті пропонується з числа злочинів невеликої тяжкості виділити діяння, за вчинення яких закон не передбачає покарання у вигляді позбавлення волі та визнати їх «кримінальними проступками».

Кримінальний проступок: історія затвердження

Розподіл на злочини і проступки і Україні ввели в 2012 році в Кримінальному процесуальному кодексі. Досудове розслідування злочинів з тієї пори ведеться у формі попереднього слідства від 3 до 6 місяців, а проступків – у формі дізнання до 2 місяців. В кінці 2016 року стало відомо про нові плани українського законодавця ввести подібне поняття і в Кримінальний кодекс, що було відображено у законі №2897.

Раніше про це писали: «Кримінальний проступок: що це і як він пом’якшує відповідальність?»

Законом №2897 було запропоновано наступні зміни:

 • Майже всі адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок, перекочували з Кодексу про адміністративні правопорушення до Кримінального кодексу (книга про кримінальні проступки).

Якщо при адміністративному правопорушенні застосовувалося адміністративне затримання (до 3 годин для встановлення особи, «до протверезіння» і в інших випадках), то Кримінальний процесуальний кодекс України затримання правоохоронними органами в порядку статті 208 не передбачав.

Іншими словами, якщо поліцейський був в змозі законно затримати дрібного злодія, то за законопроектом №2897 він вже не мав таких повноважень.

Так само затримання в порядку статті 208 раніше було теоретично можливо, а за законопроектом вже не мало застосовуватися щодо діянь, які вважалися злочинами, бо тепер вони мали стати кримінальними проступками – умисне нанесення легких тілесних ушкоджень, погроза вбивством, порушення недоторканності володіння, крадіжка до 1800 гривень та інше.

Допускалося затримання тільки в порядку статті 207 – на підставі визначення слідчого судді або ж «кожним» (тобто пересічними громадянами). Виходить, що затримувати «дрібних» хуліганів і дебоширів мали громадяни. Цікаво, а в чому тоді повинна була складатися робота поліції?

І навіть якщо громадяни доставлять винного у кримінальному проступку в відділ поліції, там його не в праві будуть утримувати без рішення слідчого судді. Точно так поліцейський патруль не мав обмежувати свободу пересування. Наприклад – кишенькового злодія з автобуса до встановлення його особи.

 • За кримінальними проступками мали бути стягуватися переважно штрафи, причому їх суми в кожному конкретному випадку і в цілому по країні зростали.

Крім того, на користь штрафів було переглянуто санкції статей за кримінальним законом.

З одного боку, для раніше незасуджених ​​громадян штраф мав бути прийнятним покаранням. З іншого ж боку, якщо суд призначить покарання у вигляді штрафу, а засуджений не виконає вирок суду і не сплатить штраф, покарання мало бути замінено на більш суворе – в залежності від тяжкості злочину. Причому якщо заміна відбувалася на позбавлення волі, то 1 день свободи мав «коштувати» засудженому 30 грн.

Законопроект №2897 хоча і передбачив можливість розстрочити виплату штрафу з урахуванням «життєвого рівня засудженого», однак на практиці такий механізм не мав би працювати в країні з великою часткою «тіньової» економіки. А ось  Закон про кримінальні проступки 2018 такі нововведення удосконалив остаточно.

 • Законопроект обмежував дію статті 75 Кримінального кодексу (звільнення від відбування покарання з випробуванням, тобто «умовний термін»).

По-перше, виправні роботи та службові обмеження для військовослужбовців мали бути виведені з поля дії статті та тепер відбувалися б тільки реально.

По-друге, у кримінальних проступках застосування «умовного» покарання було неможливо в принципі.

По-третє (і найголовніше) «умовне» покарання було можливо тільки за ненавмисні злочини та навмисні злочин, що скоєні «вперше» (тобто якщо засуджений не був судимий за умисні злочини). На той момент часто траплялося, що реального покарання уникали рецидивісти.

По-четверте, «умовне» покарання ставало неможливим щодо особливо тяжких злочинів (якщо статтею передбачено максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на термін понад 10 років або штраф за господарський або посадовий злочин від 60 060 грн.).

 • Обвинувальний вирок у кримінальній проступку не тягнув судимості.

З одного боку, соціально благополучні громадяни, що вчиняли би таке правопорушення, не отримували поширеного штампа «раніше судимий» на все життя.

З іншого боку, якщо, наприклад, спочатку було здійснено дрібну крадіжку (а також шахрайство або заволодіння майном), а потім крадіжку за статтею 185 Кримінального кодексу, то кваліфікуюча ознака повторності була б відсутня. А значить і могло бути призначено мінімальне покарання – штраф.

Саме за цих суттєвих недоліків законопроект було відхилено при голосуванні, а замість нього в наше життя було втілено новий, відредагований та доповнений закон №7279-Д.

кримінальний проступок в україні

Що змінює закон про кримінальні проступки у житті громадян?

Як всім вже відомо, 22.11.2018 Верховною Радою було прийнято закон №7279-Д, який зараз знаходиться на підписі у Президента.

Завдяки такому закону в Україні:

 • з`явилося офіційне трактування поняття «кримінальний проступок», були визначені його складові а також наслідки здійснення;
 • було спрощено процедуру досудових розслідувань певних категорій кримінальних правопорушень;
 • було запропоновано значно посилити відповідальність за керування ТС та скоєння ДТП у стані сп`яніння.

Прийняття Верховною Радою законопроекту про спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень дозволить прискорити судочинство, оскільки строк розгляду та винесення вироків за дрібними правопорушеннями дозволить прискорити судочинство, не приводячи до затягування розгляду справ. Впевненість у цьому одноголосно висказують як автори законопроекту, так і судді, а також переважна більшість провідних експертів кримінальної галузі.

Основа спрощеного судочинства – перш за все економічна доцільність. В даному випадку мова йде про кримінальні проступки (тобто – про дрібні правопорушення). І на рівні дізнання тут може бути допущено спрощене судочинство, так як в справах такого масштабу немає необхідності розтягувати справи на великий термін.

Окремо варто відзначити, що ще за радянських часів також мали місце бути такі спрощені процедури, наприклад, за дрібне хуліганство. Але зараз для цього повинен бути створений окремий кодекс, якого поки що немає. Також раніше мало місце дізнання, яке по малозначним правопорушенням мав проводити навіть дільничний, після чого суд приймав те чи інше рішення. І якщо людина визнавала свою провину, то роз`яснювали її права і надавали право на спрощене судочинство.

В Європі подібна практика також існує. Але не для того, щоб людина визнала свою провину, а тому що це економічно доцільно. Точно так само йде справа і в США, де не люблять суд присяжних, бо він дуже дорогий.

У нас же ситуація в судах така, що розгляд справи за дрібним правопорушеням можуть призначити на дату через півроку. Крім того, 70% справ у наших судах доводиться на угоду про визнання провини. Коли під час позасудового слідства уклали угоду, після чого суддя виступає мало не як нотаріус і печаткою закріплює вирок.

Буде цікаво:  «Як новий шок-закон про валюту і валютні операції вплине на українців?»

Що саме зміниться для громадян, коли кримінальний проступок буде остаточно запроваджено:

 • Визначено чітку різницю між злочином та кримінальним проступком

Проступки визначено як окремий вид кримінальних правопорушень, якими визнаються певні дії чи бездіяльність, при вчиненні яких основним покаранням буде штраф у максимальному розмірі в 51 000 грн. чи якесь інше з покарань, що не мають відношення до ув`язненя.

Цікавим при цьому є факт, що вас не зможуть притягти до відповідальності за проступок, якщо спіймають на стадіі його підготування. Фактично до проступків у новому законі перенесено злочини, що мають невелику тяжкість і не несуть для суспільства такої небезпеки, як злочини із середньою тяжкістю, тяжкі та особливо тяжкі.

 • Спрощено досудове розслідування

За статистикою, доля нетяжких злочинів складає приблизно 50% від усіх розслідуваних. Процедура розслідування по проступкам відтепер має проводитися у скороченій формі (досудове дізнання) з тривалістю не більше 1 місяця з моменту вручення вам повідомлення про підозру у проступку. Оскільки нетяжкі злочини тепер перенесено до категорії проступків, то спрощення порядку досудових по них розслідувань значно розвантажить досудове слідство.

 • Затримання стане винятком

Оскільки проступок має малий рівень небезпеки для суспільства, то обмежувати права підозрюваних тепер можливо лише у виключному випадку.

Затримати вас на 1 добу відтепер зможуть лише якщо ви будете «напідпитку» и при цьому ваша поведінка буде небезпечною для оточення. На 3 доби вас затримають лише якщо ви станете чинити правоохоронцям опір, продовжувати скоєння проступку чи почнете втікати.

Якщо ж вас буде затримано, то розгляд провадження судом має розпочатися невідкладно.

 • Швидке обвинувачення та несудимість

Отримавши акт обвинувачення від прокурора, суд має провести розглядання справи у строк максимум 5 днів. А при визнанні обвинуваченим своєї вини та при відсутності намірів оспорити встановлені при дізнанні обставини, розгляд судом провадження може проводитися без учасників у залі засідань.

Навіть відбувши покарання за скоєний кримінальний проступок, вас тепер все одно будуть вважати особою, що не мала судимість.

Ефективність інституту кримінального проступку підтверджує також правозастосовча практика. Кримінальний проступок і злочин об`єднані загальним поняттям кримінального правопорушення, тобто і кримінальний проступок і злочин за новим Кодексом є кримінальними правопорушеннями.

Сьогодні така система кримінально-карних діянь, що складається з кримінального проступку і злочинів, запозичена нами з законодавства європейських країн. Основу для формування категорії кримінальних проступків за новим Кримінальним кодексом України складають правопорушення, які становлять більшу суспільну небезпеку, ніж адміністративні правопорушення та меншу суспільну небезпеку, ніж кримінальні злочини. Кримінальні проступки у такій системі органічно розташовано між адміністративними правопорушеннями та злочинами.

кримінальний проступок

Кримінальний проступок в США

Інститут кримінального проступку вже давно застосовується в багатьох інших державах, зокрема, в англо-саксонській правовій сім’ї (наприклад – Великобританія та Австралія).

Подивитися, як працює такий поділ, можна на яскравому прикладі США. Там на федеральному рівні та в більшості штатів злочини, які караються позбавленням волі на рік і менше, називаються «місдимінор» (misdemeanor), а більш серйозні – «фелоніями» (felony). В першу категорію зазвичай потрапляють ненасильницькі злочини: дрібні крадіжки, проституція, публічне пияцтво, вандалізм інші їм подібні.

А ось фелонії означають куди більш серйозну загрозу для суспільства та найчастіше супроводжуються насильством (грабежі, вбивства та зґвалтування тощо). Бувають такі злочини і без насильства (лжесвідчення в суді або ухилення від сплати податків). До речі, термін «felony», яке к нам  прийшло з Середніх століть, походить від слів «fee» (феодальне володіння) та «lon» (ціна) і означає найтяжчі злочини, які каралися конфіскацією та стратою.

Сьогодні в США на загальнодержавному рівні всі норми є єдиними, а ось на місцевих рівнях вони можуть помітно відрізнятися залежно від штату, адже кожен з них вільний встановлювати суто свої правила.

Деякі злочини називають «нестійкими» (wobbler crimes): в деяких штатах такими злочинами можуть бути візнані як місдимінори, так і фелонії. До першої категорії можуть віднести п`яне водіння, що обійшлося без жертв, або ж  напад без зброї. Крадіжку з магазину можуть кваліфікувати і так і сяк (в залежності від розміру збитку).

Вплинути на визначення злочину може також рецидив. Перший напад на дружину або чоловіка можуть визнати місдимінором, а повторне – вже фелонією. Обвинувачі зазвичай використовують «нестійкий злочин» у свою користь. Вони вважають за краще пред`явити обвинуваченому більш тяжкий склад. Якщо ж злочинець піде на угоду зі слідством і зізнається в місдимінорі, то йому підуть назустріч і перекваліфікують діяння.

На практиці в США за рік виноситься близько мільйона вироків по фелоніям і в той же час порушується понад 10 мільйонів справ по місдимінорам. У більшості штатів реєстри за місдимінорами в 4-5 разів більше, ніж за фелоніями. Місдимінорами займаються нижчі суди, а фелоні ями – вищестоячі (вони мають різні назви в залежності від області свого розташування).

Розгляд за місдимінорами проходить швидше, бо суди менш вимогливі до матеріалів таких справ. Для менш серйозних злочинів часто не існує ніяких підготовчих процедур. Ці та інші процесуальні особливості також залежать від штату. Обидва типи правопорушень караються як штрафами, так і ув`язненням, але для фелоній вироки є значно більшими.

Злочин і кримінальний проступок в Європі

У багатьох європейських країнах злочини та проступки поділяються в двохлакову або трьохланкову кримінальні системи (Німеччина, Франція, Італія, Швейцарія). У Німеччині одні відрізняють від інших за єдиною ознакою – санкції за конкретну дію. Менше 1 року позбавлення волі або штраф відрізняють проступок, а всі інші дії відносяться до злочинів. В Австрії та Швейцарії планка вище – три роки.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

У Франції існує трьохланковий розподіл: злочини, проступки та правопорушення. Злочинами можуть бути тільки найбільш тяжкі умисні діяння, а проступками – діяння як умисні, так і необережні. Приклад проступку за французьким правом – недонесення (коли людина знала про злочин, але не повідомив про це в компетентні органи).

Залежно від виду правопорушення призначають і санкції. За злочини передбачено кримінальні покарання у вигляді ув`язнення в колонії суворого режиму, штрафу або позбавлення різних громадянських прав. Тих, хто провинився, може чекати штраф, позбавлення волі або ж (як альтернатива останньому) штрафо-дні чи громадські роботи. Штраф-дні – це вид грошового покарання, коли частина доходу засудженого надходить до бюджету.

Досвід західних держав перейняли й деякі пострадянські країни. У Казахстані термін «кримінальні проступки» було введено в 2014 році. Місцевий кримінальний кодекс відтоді поповнився на 171 різновид кримінальних проступків, в котрі увійшли 58 статей з КоАП, 104 діючих складів невеликої тяжкості та 9 нових, як про це повідомляла Генеральна прокуратура країни.

Зокрема, до проступків потрапили побої (а якщо точніше, то навмисне заподіяння легкої шкоди здоров`ю). Цей склад спочатку був рядовим злочином по КК, а вже потім він поповнив Кодекс адміністративних правопорушень.

Про кримінальні проступки, їх відмінність від злочинів та оцінка експертами таких нововведень на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.