Автор: 10.02.2019 Оновлено: 11.02.2019

як повернути гроші, гроші на карту

За статистикою при купівлі товарів в інтернеті 40% всіх угод випадають на шахраїв! Але не кожен знає, що можна повернути гроші на карту, якщо ви придбали товар/послугу у нерадивих продавців. Як це легко зробити? Читайте далі!

Як повернути гроші через Chargeback?

Не кожний користувач банківських карт знає, що користуючись при оплаті картами Visa чи Mastercard, він має можливість повернути гроші, якщо виникли проблеми з боку продавця за допомогою спеціального сервісу Chargeback. Тому сьогодні користуватися банківськими картами іноді навіть безпечніше, ніж іншими способами, включаючи розрахунок готівкою.

Що таке Chargeback? Chargeback – це сервіс з повернення грошей забезпечення якого гарантовано платіжними системами Visa і Mastercard. Він є чітко врегульованою процедурою оскарження транзакцій та примусового повернення грошей покупцям в тому випадку, якщо вони аргументовано наводять підстави, щоб вважати транзакцію помилковою, шахрайською чи несанкціонованою з їхнього боку.

Така послуга Chargeback надається абсолютно безкоштовно, це закріплено в правилах Visa і Mastercard. І головне, Chargeback працює і в Україні.

Chargeback набув широкого розголошення і застосування в іноземних країнах, тому там відсоток шахрайських угод в інтернеті набагато менший, а онлайн торгівля більш поширена. На жаль, у нас ця процедура не досить розповсюджена в першу чергу через те, що мало хто про неї взагалі знає, незважаючи на те, що тисячі українців вже сьогодні все частіше онлайн купляють послуги, побутову техніку, їжу і навіть жалюзі, наприклад, в Нікос, де купуючи жалюзі, ви отримуєте ще й неймовірно стильний і практичний елемент до вашого інтер’єру.

Банкам також нецікаво розголошувати про існування подібного сервісу, адже це додатковий час і зусилля їх працівників.

Підстави, щоб повернути гроші

Підстави для застосування процедури Chargeback закріплені в офіційних правилах платіжних систем Visa і Mastercard та представлені відповідними кодами, наприклад:

  1. Гроші з банківської карти списані, товар оплачений, але ані послуга, ані товар не отримані. Не можна довести, що продавець відправив вам товар. Говорячи іншими словами – послуга або товар вам не надані. Reason code для MasterCard 4855, для Visa 30.
  2. Товари або послуги, які в отримали суттєво різняться від замовлених вами, товар неповноцінний. Reason code для MasterCard 4853, для Visa 51.
  3. Продавцем змінено суму платежу товару. Reason code для MasterCard 4831, для Visa 80.
  4. За банківською карткою відбулося подвійне списання грошей. Reason code для MasterCard 4834, для Visa 82.
  5. Власник карти операцію не проводив, наприклад, при крадіжці карти. Reason code для MasterCard 4863, для Visa 81.

Це далеко не весь перелік підстав за якими можна застосовувати Chargeback, але найбільш поширені саме ці 5 випадків.

Мало хто також знає як насправді в житті працює Chargeback. Його принцип роботи абсолютно простий: випускаючи карти Visa чи Mastercard банки  за замовчанням погоджується на дотримання правил платіжних систем, в тому числі і щодо Chargeback у повернення коштів.

Раніше писали також: «Як захистити права споживача? А це ви знаєте?»

Буде цікаво:  «Працевлаштування неповнолітніх: поради досвідчених юристів»

Банк що видав банківські картки має обов’язок розглянути заяву про повернення грошей за спірними транзакціями і надати відповідь у встановлений строк. При цьому у банку є обов’язок з повернення платежу заявникові не за його рахунок, а за рахунок банку продавця, тобто гроші для оплати комісії списуються в кінцевому результаті з рахунку продавця. Тобто сам продавець повинен доказати законність і чесність угоди між продавцем і покупцем.

як повернути гроші, гроші на карту

Строки повернення грошей

Тепер про строки: для карти Mastercard з моменту здійснення операцій з оплати товару або послуги повинно сплинути не більше 120-ти днів, для банківських карт Visa — не більше 180 дів.

Вирогідно, що банк який випустив вашу банківську карту, може за власним бажанням встановити свої строки. У процедурі Chargeback є такі учасники: продавець і банк продавця (банк-екваєр), покупець і банк покупця (банк-емітент), платіжна система, де здійснювалася транзакція.

Читайте також: «Як не дозволити інтернет-магазинам в Україні обманювати Вас?»

Інструкція з повернення грошей (Chargeback)

1. Покупець із заявою звертається в банк, який випустив його платіжну картку, з приводу конкретної угоди чи транзакції, яку він вважає спірною. В певних банках така заява може бути встановленого зразка, хоча вона складається за загальним правилом в довільній формі.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

В подібній заяві важливо вказати номер картки рахунку, реквізити власника банківської картки, дату, суму операції, претензій, які висуваються самим покупцем та іншу будь-яку інформацію, яку ви вважаєте за потрібне для доказування того, що транзакція була здійснена неправомірно.

Звісно, що результат і шансів на отримання належного відшкодування буде більше, якщо в такій заяві ви додасте посилання на товар і магазин, де ви купляли товар чи послугу в інтернеті, переписку між продавцем і покупцем, поштову квитанцію, чек про оплату тощо.

2. Банк, який видав картку, банк-емітент, передає відповідну претензію і такі дані до платіжної системи. Платіжна система, якщо аргументи, наведені покупцем, вагомі, звертається до банку-продавця, який розпочинає процедуру Chargeback.

Строк розгляду подібної заяви в середньому складає від 2 до 4 місяців. Після закінчення цього строку, як правило, кошти повертаються на картку покупця або йому повідомляється про відмову в їх поверненні. Покупцеві звичайно ніхто персональним повідомленням не інформує про результат розгляду, а кошти просто зараховуються на вашу карту.

Підсумовуючи, варто  сказати, що якщо говорити простими словами, то Chargeback це потужний і дієвий спосіб повернення ваших грошей при купівлі товару або послуги в інтернеті чи будь-якому іншому місці, якщо ви розрахувались банківською картою і якщо ви є жертвою несумлінності, обману з боку продавців або елементарної банківської чи іншої технічної помилки. Звісно, що цей процес не є швидким, але незважаючи на його трудомісткість, він є ефективним на практиці.

Про Chargeback і як повернути гроші на карту дивіться також на відео нижче: 

Share via
Лайфхак: як повернути гроші, якщо ви купили товар онлайн у шахраїв?