Автор: 29.11.2017 Оновлено: 06.01.2018

як пройти співбесіду, юридична фірма, співбесіда

Як пройти співбесіду, щоб вас 100% взяли на роботу в юридичну фірму? Як підготуватися до співбесіди, які питання задають юридичні HR претендентам, як треба виглядати тощо? На ці запитання сьогодні нам відповідають кращі фахівці рекрутингових компаній і партнери юридичних фірм, які особисто проводять співбесіди з новими працівниками.

Варто зазначити відразу, що 30 хвилин – саме стільки часу є у типового претендента на посаду, щоб довести майбутньому працедавцеві: саме я і є ідеальний співробітник для компанії. “При цьому кандидатові важливо показати уміння бути “усім в одному”: стратегічно мислити, виступати “наскрізним” учасником бізнес-процесу, мати розвинені комунікаційні навички, бути мобільним і гнучко підлаштовуватися під швидкомінливі умови,” – говорить Елина Собакарь, директор з персоналу юридичної фірми BGP Litigation.

30 хвилин – саме стільки часу є у типового претендента на посаду, щоб довести майбутньому працедавцеві: саме я і є ідеальний співробітник для компанії!

Але як продемонструвати усі ці якості за короткий час і досягти потрібного результату – отримати роботу, уникнувши типових помилок при співбесіді?

Зустрічають за одягом

Наскільки це не банально звучить, але зовнішній вигляд претендента має чи не ключове значення: саме за ним потенційний працедавець формує своє перше враження про претендента. “Ви же здивуєтеся, якщо пожежник прийде до вас в костюмі медсестри. Навіть якщо у нього відмінно вийде загасити пожежу, виглядати усе це буде дивно”, – говорить Олександр Боломатов, партнер юрфірми “ЮСТ, – якщо ви збираєтеся працювати юристом – краще виглядати, як юрист: дрес-код ніхто не відміняв”.

Такої ж думки дотримуються і в рекрутингових компаніях: “До інтерв’ю в юридичній фірмі кандидатам варто уважно вивчити сайт фірми, в яку вони прямують. Причому звернути увагу потрібно не лише на історію компанії, але і на фотографії юристів – як вони одягнені. Це допоможе вирішити питання, в чому прийти на співбесіду”, – рекомендує Дмитро Прокофьев, Norton Caine Legal Recruitment.

Важливо дотриматися так званого “business look”, тобто ділового стилю одягу, тому що класні юристи завжди славляться тим, що у них все, як мовиться, “з голочки” – одяг, взуття, аксесуари, зачіска, туалетна вода та інше”, – говорить і Кирило Бахтигараев, старший консультант хедхантингові компанії Cornerstone.

Ніяких сорочок з коротким рукавом і сорочок яскравих кольорів. Надіньте свій кращий костюм. Краватку краще надіти, а комір сорочки застебнути. Дівчатам варто залишити прикраси і біжутерію вдома. До інтерв’ю сходити в перукарню. І усім стежити за нігтями і взуттям – на це насамперед дивляться HR – фахівці”, – ділиться досвідом Прокофьев. Професійні якості первинні, але презентабельний вид завжди сприяє тому, щоб кандидата почули і помітили”, – говорить Бахтигараев.

Гарні оцінки + продумана “легенда”

У молодого, початкуючого фахівця працедавець готовий вкладати, визнають і рекрутери, і партнери юрфірм. Звідси і вимоги, що пред’являються до кандидатів. Від початкуючого юриста працедавець хоче, по-перше, сприйнятливості, щоб не витрачати сили і час даремно, говорить Олександр Боломатов. В цьому випадку велике значення мають вибраний ВНЗ і успішність – для вчорашнього випускника оцінки є показником усидливості.

“Висока успішність молодого фахівця показує, що в робочому процесі не доведеться заповнювати пробіли в освіті і вийде говорити з новим колегою однією мовою,” – роз’яснює Боломатов.

Якщо ВНЗ, в якому вчився кандидат, не “топовий”, йому варто зробити акцент на всіх додаткових курсах підвищення кваліфікації, які були пройдені, рекомендує Кирило Бахтигараев: “Важлива постійна активність, не лише професійна, але і освітня, оскільки динамічність роботи в юрфірмі набагато вища, ніж в інхаусі: в консалтингу люблять максимально проактивних людей”. Друга вимога – це відданість компанії.

Вкладене не хочеться відразу ж втратити, так що лояльність варто продекларувати – як усно, на співбесіді, так і письмово, в резюме, радить Олександр Боломатов. Про те, на що звертають увагу роботодавці в резюме, дивіться тут: «Відкрийте 4 секрети написання резюме і вас легко візьмуть на роботу!».

Але припустимо, що претендент – фахівець з досвідом. Тут історія інша – і інші гроші, визнає Боломатов. “Йдеться про людину, на яку можна повністю перекласти цілий блок роботи, тому основне – чи можна довірити йому своїх клієнтів і делегувати повноваження. Важливий професіоналізм – учити за серйозну компенсацію вже не будеш”, – говорить він. Так що на співбесіді краще не соромитися, а продемонструвати знання і розповісти про вдалі проекти.

Значення має і відданість компанії: “Навряд чи працедавцеві сподобається, що кандидат працював в різних організаціях по півроку, так що якщо це ваш випадок, то краще заздалегідь придумати легенду – пояснити, чому так сталося”, – попереджає Боломатов.

Особливу увагу варто зосередити структурному викладу свого досвіду, відмічає Кирило Бахтигараев: “Необхідно чітко і лаконічно розповідати про себе і приділяти увагу тим аспектам або галузям права, які важливі для працедавця, зосереджуючись на них детальніше. Безумовно, варто уникати надмірно неформального спілкування і тримати бесіду в діловому ключі”.

“У будь-якому випадку, загальні вимоги до усіх кандидатів: упевнені знання матеріального права, особливо загальна частина; для судових юристів – знання процесуального права і уміння орієнтуватися в судовому засіданні. Абсолютно усі кандидати повинні уміти грамотно і логічно викладати свої думки, уміти вести діалог і аргументувати свою позицію”, – говорить Катерина Ільїна, адвокат A2. Attorneys.

Створити “Я-бренд” або все вирішить відділ кадрів

як пройти співбесіду, юридична фірма, співбесідаНа яку б позицію ви не претендували, потрібно розуміти, з ким саме ви зустрічаєтеся – з керівником відділу кадрів або ж з партнером компанії. Кадровика більше цікавить те, що стосується мотивації – так що тут потрібно продемонструвати готовність багато і напружено працювати, нагадують рекрутери. Юристам же, особливо керівним партнерам, важливо зрозуміти, наскільки людина вписується в команду, закриє він окремий напрям або ні – тобто професійні навички і особисті якості.

Втім, і фахівці відділу кадрів бувають різні – за класифікацією Дмитра Прокофьева, двох типів. Перші – ті, хто створює дуже сильний первинний фільтр: у них свої дуже чіткі уявлення про правильного кандидата, вони фанатично виконують свої функції. У таких до співбесіди з керівником доходять небагато, визнає Прокофьев, і зазвичай такий підхід характерний при відборі юристів-інхаусов. У юрфірмах же частіше зустрічається другий, м’який, тип – ейчар, який більше орієнтований на супровід кандидата, а не на відсіювання.

Але з якою б кадровою службою ви не зіткнулися, першому враженню істотно допоможе репутація: “На юридичному ринку усі один одного знають, стежать за новинами, коментарями колег, переходами з фірми у фірму, – ділиться своїми спостереженнями Елина Собакарь. Важливо зберігати хороші зв’язки з попередніми працедавцями, працювати над власним “Я-брендом”, мати успішні реалізовані проекти”.

Не варто забувати і про профіль в соцмережах: хоча правила поведінка для адвокатів, що широко обговорюються в юридичному співтоваристві, ще не прийняли, але ті, що не відповідають статусу фото і пости краще видалити.

Як пройти співбесіду – не запитувати про зарплату і залишатися собою

На співбесіді краще уважно слухати, чим ставити питання, попереджає претендентів Дмитро Прокофьев. Запитувати краще мало і по суті – і пам’ятати про це варто як початкуючим юристам, так і досвідченим професіоналам. Наприклад, коли вже на співбесіді кандидат цікавиться, на яких практиках спеціалізується фірма, – це дивно, такі питання потрібно з’ясовувати самостійно і завчасно.

Але якщо ви вирішили розпитати працедавця, головний принцип – адекватність, говорить Прокофьев: “На першій співбесіді не варто намагатися дізнатися деталі про соцпакет і компенсацію або бонуси, це передчасно, такі питання краще відкласти до наступних бесід, коли вже зрозуміло, що взаємний інтерес є. Деталі варто з’ясовувати на останньому етапі, коли ви вже отримали пропозицію”.

Складно сказати, про що варто, а про що не варто говорити – це особиста справа кожного, і чіткого регламенту немає, вважає Катерина Ільїна. “І, напевно, найголовніша порада кандидатам – залишатися собою. Адже співбесіда – це тільки перший етап, а попереду, можливо, довгі роки співпраці”.

Підготовлена імпровізація

І, нарешті, найголовніше, хоча і само собою зрозуміло, про що слід пам’ятати кандидатові: кожна співбесіда вимагає підготовки!

Це дуже просте правило, про яке, проте, дуже часто забувають не лише новачки, але і професіонали. Головні поради:

  • Роздрукуйте своє актуальне резюме, подумайте над самопрезентацією, промовте її кілька разів.
  • Практика юрфірми не завжди підкоряється сценарію – треба бути зібраним і сконцентрованим, упевненим в собі. Будьте готові імпровізувати.
  • Заздалегідь виберіть, що надіти.
  • Ознайомтеся з інформацією про компанію.
  • Не спізнюйтеся – виходьте раніше на півгодини раніше передбачуваного шляху. Якщо затримуєтеся, обов’язково попередьте про це: завжди приємно мати справу з людиною, яка планує свій час заздалегідь і цінує час інших.
  • Не намагайтеся “посилити” позитивне враження про себе фамільярністю і лестощами – це кращий спосіб зіпсувати враження”.

Головні запитання на співбесіді

На першому етапі відбору кандидатів, який зазвичай проводить співробітник кадрової служби, банальних питань не уникнути. Але і типових відповідей варто побоюватися: варто продумати заздалегідь, як зробити його цікавим.

1. Що ви вважаєте своїм найбільшим професійним досягненням? – питання допомагає рекрутеру зрозуміти, яка у людини самооцінка, і дає додаткову інформацію про конкретні проекти і угоди, говорить Юрій Дорфман, партнер рекрутингової компанії Cornerstone. Тому в запасі завжди треба тримати таку інформацію, бажано з цифрами, параметрами, при чому необов’язково озвучувати учасників угоди, якщо це конфіденційно.

2. Навіщо нам наймати вас на роботу? досить поширене питання в ході так званих стрес-інтерв’ю. “Не варто хвилюватися і нервувати, відповідайте рівно також, якби такого стрес інтерв’ю не було. HR перевіряють вашу реакцію в стрес ситуації, як ви реагуєте, це треба що б зрозуміти вашу сумісність з командою і перевірити вашу здатність залишатися в робочій формі”, – радить Дорфман.

Одна з проблем при працевлаштуванні в консалтинг, особливо міжнародний, – відмінне володіння англійською. Недостатній рівень знання мови – найпопулярніша причина відмови кандидатам в іноземні фірми, говорить Дмитро Куликов, юрист “Юков і партнери”. В українському консалтингу на перший план виходить проблема стажу – вимога брати кандидата не менше, чим з дворічним досвідом, існує у багатьох юрфірмах, і це одна з найчастіших причин відмови.

3. Чому ви вважаєте, що можете бути корисні компанії і чим можете її посилити? – ще одне питання, до якого варто підготуватися претендентові. Повезе, швидше за все, тим, хто не обмежиться загальними словами. Краще заздалегідь продумати свої конкурентні переваги, відповідати не загальними словами, а конкретно – з урахуванням перспективи зростання в компанії. Варто вивчити сайт працедавця – щоб зрозуміти, чи зможете ви посилити експертизу в певному напрямі.

Часто кандидатів на вакансію в юрфірмі просять розповісти про свою освіту і напрям спеціалізації – особливо якщо йдеться про початківців. Працедавців цікавить середній бал і успішність у ВНЗ – як правило, відсіваючи кандидатів за цими параметрами, компанії хочуть понизити ризики і заощадити час, відразу відкинувши кандидатів без досвіду з нетопових ВНЗ.

4. У яких проектах якої галузі права доводилося брати участь? – ще одне поширене питання. Тут працедавців цікавить, і “вільний” час юриста – наприклад, то, чи бере участь він в маркетингових заходах, конференціях і виступах, і чи є у нього наукові праці на тему права.

А при прийомі в “Яковлєв і партнери” особливу увагу приділять досвіду роботи і періодичності, і причинам переходів, термінам роботи на тій або іншій посаді. “Під час співбесіди ми обов’язково оцінюємо, як розмовляє претендент, аналізуємо, як формулює думки, пропозиції, навіть жестикулює. В процесі листування не упускаємо можливості оцінити склад і здатність до грамотної письмової мови. Крім усього іншого, кожен претендент проходить психологічне професійне тестування. Частенько на співбесіді розбираються конкретні кейси і задаються питання з тактики дій в тій або іншій реальній ситуації в суді”, – розповідає Наталія Лотарева, начальник відділу кадрів Юридичної групи “Яковлєв і Партнери”.

Вимоги до інхаусу, як і питання, здавалося б, не сильно відрізняються. У деяких питаннях можна розслабитися – наприклад, вимоги до навичок драфтинга документів в інхаусі не такі строгі, як в юрфірмах. Проте бажаючому потрапити в корпоративний юрдепартамент припаде, окрім іншого, продемонструвати готовність вбудуватися у бізнесі взаємодію з іншими департаментами фірми.

5. Ви здатні пропонувати рішення для бізнес підрозділів або ви завжди говорите “ні”? – одне з популярних питань на співбесіді інхаусів. Юристи дуже часто говорять “ні” бізнесу, але кандидат повинен продемонструвати гнучкий підхід – запропонувати не просто юридично грамотне рішення тієї або іншої проблеми, але продумати, чи буде воно оптимальним з точки зору розвитку бізнесу. “Не йдеться про те, щоб порушувати законодавство, упор бажано зробити на своїй здатності і навичках грамотно оцінювати ризики – це найголовніше і першочергове завдання юриста, і він повинен пропонувати рішення, саме такі кандидати більше затребувані, особливо в in – house”, – говорить Юрій Дорфман.

6. У бесіді з кадровиком можна чекати питань за моделлю STAR (Situation, Task, Active, Result), коли перевіряється наявність певних компетенцій, попереджає Кирило Бахтигараев, старший консультант рекрутингової компанії Laurence Simons. Так, щоб дізнатися, чи вийде з кандидата управлінець, його попросять згадати про ситуацію, де йому потрібно було координувати команду при рішенні складного і термінового кейса: які дії були зроблені і яким був результат.

“Відповідати на подібні питання варто з точки зору саме власних дій, говорити, що було зроблено вами особисто, показати, як це може бути застосоване до тієї позиції, з приводу якої йде спілкування. Типова помилка – кандидат починає вживати слово “ми”, і стає не зрозуміло, яку роль зіграв саме він в рішенні цієї задачі. Безумовно, також важливо приділити увагу чітко сформульованої мотивації”, – говорить Бахтигараев.

Крім того, інхаус, а також рульфи або бутикові фірми (а саме вони зараз ведуть основний набір в консалтингу) вимогливіші до “м’яких навичок” кандидатів, оскільки взаємодія з клієнтом починається на більш ранньому етапі кар’єрного життя юриста, помічає Ольга Демидова, хедхантер, співвласник юридичного рекрутингового агентстваRichartsMeyer.

як пройти співбесіду, юридична фірма, співбесіда

Тест на профпридатність

Другий бар’єр, який потрібно здолати претендентові, – зустріч з юристами. Тут і консалтеру, та інхаусу готуватися потрібно так само, як до іспиту з права: читати пленуми і згадувати ГК. Деякі юристи люблять запитувати математичні задачки, попереджає Дмитро Прокофьев, глава компанії в області юррекрутинга Norton Caine LegalRecruitment – але швидше коло питань обмежиться правовою тематикою.

Якщо кандидат відразу після інституту, то часто запитують з курсу цивільного права, говорить Євгеній Жилин, партнер Quorus :

“Це питання про терміни позовної давності, відмінність заперечних і нікчемних угод, віндикаційний і негаторний позови, відмінність доручення і комісії, форму доручення, зобов’язання під умовою або поняття корпоративного договору”.

Стандартні питання в компанії “Кульків, Колотилов і партнери”:

  • Зміст і відмінності предмета доведення для позовів про стягнення (i) збитків; (ii) неустойки; (iii) indemnity?
  • Підстави відмови у визнанні і виконанні рішень арбітражу з Нью-Йоркської конвенції і АПК.
  • Зміст і співвідношення понять публічний порядок і надімперативна норма приклади таких норм.

У “Яковлєв і партнери” поставлять інші питання. У їх числі точно опиняться:

  • Основи виникнення права власності?
  • Коли реальний договір вважається укладеним?
  • Чим відрізняється реальний договір від консенсусного?

Можуть запитати і щось поскладніше – наприклад, попросять розповісти, як при заданих обставинах оформити опційну угоду, припустити, яке рішення повинен прийняти суд при розгляді обгрунтованості вимоги кредитора або підготувати позицію про можливі дії заставного кредитора.

Найчастіше юристи вважають за краще вибрати окрему галузь права, на якій і фокусують питання: “ЗНО для юристів”, визнають вони, залишилося в минулому столітті, і найголовніше – як людина уміє мислити, застосовувати знання з практики, а не показувати дослівне знання законів. “Зазвичай цікавимося в якому інституті цивільного права кандидат почуває себе найупевненіше і активно ставимо питання по ньому,” – говорить партнер “Кульків, Колотилов і партнери” Микола Покришкін.

За його словами, мало хто з кандидатів реально розбирається у багатьох інститутах цивільного права, але якщо вже вибрав якусь тему як основний фокус – повинен знати її дуже добре. Якщо немає – дуже тривожна ознака.

У інхаусі часто даються конкретні кейси, на прикладі яких можна оцінити практичні навички і знання кандидатів, говорить Ольга Демидова. За її словами, в інхаусі також більше, ніж в консалтингу, популярне тестування.

Фінальний стрес-тест

Третій етап на шляху юриста до місця в компанії – зустріч з керівництвом. Для консалтерів це може бути партнер компанії, а якщо йдеться про корпоративних юристів – гендиректор і топ-менеджер, що курирує юридичну функцію. У другому випадку питання часто стосуються бізнес-орієнтованості кандидата, вживаного ним підходу в роботі в плані взаємовідношення з бізнесом, досвіду участі в кросс-функціональних проектах.

І для інхаусів, і для консалтерів це найнепередбачувана частина відбору: питання може бути абсолютно несподіваним для кандидата.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

“З реальних випадків. Жінка топ-менеджер запитала: “Я красива”? Інше питання від гендиректора: “Скільки разів ви підтягуєтеся”? “10 разів”, – чесно відповів юрист. На що отримав друге питання: “А чому так мало”? – поділився Дмитро Прокофьев.

Аналогічні питання згадав і Юрій Дорфман, партнер рекрутингової компанії Cornerstone. “Наприклад, питання “Якого кольору у Вас в школі був підручник із математики”? Тут може виявлятися уміння кандидата швидко орієнтуватися в, грубо кажучи, неоднозначних ситуаціях,” – помічає Дорфман.

До таких питань підготуватися неможливо, але по суті це тест на адекватність, кмітливість, можливість викрутитися, порозумітися, погоджується Дмитро Прокофьев. “Відповідати потрібно бадьоро і весело, можна з гумором – бути по-молодецьки. Принаймні, не вдаватися до крайнощів – агресії і ступора, або просто не замовкнути і образитися. Важлива не конкретна відповідь, а реакція – це свого роду стрес-тест для кандидата”.

Джерело: pravo.ru

Сподіваємося, наші поради були корисними для вас і ви обов’язково ними скористаєтеся під час проходження вашої наступної, і ми впевнені, успішної співбесіди і вас обов’язково візьмуть на роботу! Бажаємо вам удачі!

На відео нижче також певні корисні поради щодо проходження співбесіди, які не були згадані в статті:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 3 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2018-01-06T15:34:17+02:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі