оформлення документів, право власності, приватизація, оформлення документів на будинокНерідкою є ситуація, коли люди в селі живуть у будинках не один десяток років без оформлення документів, що підтверджують їх право власності на такий будинок чи землю. Через це з’являються як дрібні проблеми при укладенні договору, наприклад, з облгазом, комунальними органами, так і значні – при оформленні спадку, продажу або даруванні будинку.

З точки зору закону будинок без оформлених документів на право власності є самовільною будовою. Тому існують значні ризики, що в якийсь момент вас можуть змусити покинути такий будинок.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Щоб такого не було, потрібно оформити право власності на такий будинок. Так, цей процес оформлення права власності на житло нелегкий, але тільки тоді ви зможете бути спокійними за себе і свою сім’ю. Раніше вже писали на тему  про те, як ми узаконювали самобудову. З чого варто почати?

Перший крок

оформлення документів, право власності, приватизація, оформлення документів на будинокТехнічна інвентаризація. Процедура нескладна – звертаємось із заявою в Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр), приїжджає експерт з інвентаризації у ваш будинок і заміряє всі об’єкти нерухомості у дворі: будинок, льох, гараж, вигрібна яма і тому подібне.

Такі експерти є в обласному управлінні Укрдержреєстру (в минулому – БТІ). Але є і приватні організації, які зроблять подібну інвентаризацію швидко, якісно і недорого порівняно з  держорганами (БТІ). Процедура триватиме не більше 10 днів і після закінчення ви отримаєте технічний паспорт з кресленнями вашої ділянки і кресленнями споруд на ній.

Другий крок

Звертаємось до Державної архітектурно-будівельної інспекції. Необхідно підготувати такі документи:

  • документи на землю (державний акт або свідоцтво про право власності на землю або договір оренди земельної ділянки, або довідку з сільради про те, що у вас немає заборгованості по сплаті податку на землю);
  • технічний паспорт з проведеною інвентаризацією;
  • декларацію про готовність будинку до експлуатації.
За темою:  «Чому PayPal в Україні так потрібен, але досі не працює?»

Строк реєстрації – 10 робочих днів, по закінченні якої ви отримаєте декларацію з відміткою про реєстрацію. З точки зору закону це означає, що ваша нерухомість існує і ви маєте на неї певні права.

Третій крок

Звертаємось із заявою до Державної реєстраційної служби. Треба подати:

  • заяву про реєстрацію права власності;
  • технічний паспорт на ваш будинок;
  • зареєстровану декларацію;
  • копію вашого паспорта, ІПН;
  • документи на землю під вашим будинком.

Строк реєстрації – 14 днів. Результат – державний акт про право власності і виписка про державну реєстрацію права власності. Процедура платна, але сума всіх платежів не перевищує 300 грн.

Усі ці процедура з реєстрації права власності на будинок займуть десь 1,5 – 2 місяці, але лише з цього моменту ви зможете продавати, заповідати та дарувати таку нерухомість, адже ви стаєте повноцінним власником такого майна.