Автор: 22.01.2019 Оновлено: 22.01.2019

монетизація субсидій, монетизація субсидії, монетизація пільг

З 1 січня 2019 року монетизація субсидій в Україні стартувала офіційно. Але не встигла вона ще повноцінно розпочатись, як заговорили вже про її зміну. Розбираємось, що змінилось в нарахуванні субсидій на комунальні послуги, як їх оформити та чи вплине монетизація пільг на краще життя українців.

Буквально на днях голова Мінсоцполітики Андрій Рева заявив, що Кабін вже найближчим часом внесе зміни до своєї постанови про видачу субсидій у грошовій формі, яку було прийнято в кінці минулого року. Головне нововведення чергових змін – запустити видачу субсидій живими грошима вже з березня.

Кожному одержувачу належить в середньому по 1500 грн., а загальний бюджет складе 6 мільярдів грн. у місяць. Це, начебто, ініціатива Президента, який напередодні скликав на спеціальну нараду представників Кабміну, «Нафтогазу» та багатьох експертів.

Нагадаємо, що в затвердженому напередодні Урядом варіанті монетизація субсидій в Україні виглядає кардинально по-іншому. Зокрема, спочатку планувалося, що з 01.01.2019 тим, хто оформляє субсидію вперше (а це майже 100 000 домогосподарств) почнуть перераховувати кошти за комуналку на спеціальні рахунки. А звідти вже гроші йтимуть постачальникам комунальних послуг. І тільки якщо одержувачу вдасться щось заощадити до кінця опалювального сезону (витративши менше соціальних норм споживання), він отримає ці «зайві» гроші на руки.

Експерти відразу ж угледіли в цій новині політичний підтекст. Експерт енергоринку Валентин Землянський, наприклад, вважає, що це явно передвиборна схема президентського штабу, а грошові субсидії по 1500 кожному дуже нагадують «Юліну тисячу».

Монетизація субсидій: 3 етапи

монетизація субсидіїМонетизація субсидій – питання давно вирішене, адже перекласти компенсації за «комуналкою» в грошову форму Україна пообіцяла Євросоюзу та основним міжнародним кредиторам ще кілька років тому. А в 2016 році був запущений перший етап монетизації – між підприємствами теплокомуненерго.

Основна мета, яку переслідувала влада – платити за фактом, тільки за спожиті послуги, а не за соціальні норми споживання. Практика минулих років показала що частина людей не вибирає всі обсяги води, електрики та газу. Тобто, метою монетизації була економія бюджетних коштів.

1. Перший етап монетизації – переведення грошей на банківські рахунки пересічних споживачів. Він стартував з 1 січня цього року. Як свідчить прийнята в кінці 2018 року постанова КМУ, де регулюється монетизація субсидій, це буде проводитися в кілька підходів.

Отож, монетизувати субсидії збираються за триступеневою схемою. Спочатку на «нові рейки» переведуть так званих «первинників» – тих, хто вперше звернеться за субсидією. Для них схема почала діяти з 1 січня.

Відтепер ті, хто почав звертатися з пакетом документів для оформлення субсидій, вже будуть включатися в нову систему, а перерахунок відповідних коштів буде проходити через банк. На цей рахунок будуть надходити всі передбачені компенсації. Правда, розпоряджатися цими грошима самостійно людина не зможе, поки не завершиться опалювальний сезон.

Отож, монетизація пільг на житлово-комунальні послуги означає, що з цього персонального рахунку буде зніматися певна сума компенсації з урахуванням спожитих енергоносіїв – газу, електроенергії, води. Якщо ви були економні, то після закінчення опалювального періоду на цьому рахунку будуть залишатися кошти, а значить ви зможете їх зняти та витратити на свій власний розсуд. Щоб це зробити, потрібно буде зайти в відділення «Ощадбанку» і написати відповідну заяву. А ще – не мати заборгованостей і вчасно виплачувати свою частину.

2. Далі, з 1 травня, почнеться монетизація для домогосподарств, яким була нарахована «літня» субсидія, – це буде відноситися як для первинників, так і для тих, хто отримують її вже багато років. Схема нарахування та повернення коштів буде діяти така ж, як і на першому етапі. Більш того, такою ж вона буде і для третього етапу.

3. А третій етап (відповідно) стартує з новим опалювальним сезоном 1 жовтня – тоді вже відкриють спеціальні рахунки для всіх, хто лишився.

Таку схему озвучивав глава директорату сім`ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко. Він також зазначав, що сама процедура нарахування субсидії змінюватися не буде – все так же потрібно з пакетом документів приходити в своє територіальне управління соцзахисту або ж оформляти субсидію в режимі online за формою, яку разміщено на офіційному сайті Мінсоцполітики.

монетизація пільг

Монетизація субсидій 2019: питання – відповіді

  • Чи потрібно повторно подавати документи на субсидію?

Ні, не потрібно. Всі учасники старої програми субсидій продовжать отримувати пільгу до кінця поточного опалювального сезону. Задля монетизації субсидій, необхідно буде подавати заяву у травні 2019. До неї повинна додаватися декларація про ваші доходи та дозвіл на обробку ПД (персональні дані).

  • Чи потрібно одержувачам відкривати рахунок в банку?

Самим субсідіантам не потрібно цього робити. Після подачі та обробки заявки на монетизацію, всім одержувачам державної допомоги автоматично створять особистий рахунок в «Ощадбанку», де можна буде відстежувати суму нарахованих субсидій на оплату житлово-комунального господарства в грошовому еквіваленті.

Щомісяця банк буде за допомогою «SMS» повідомляти одержувачів про нарахування, а також уточнювати, на оплату яких послуг пішли гроші й скільки їх залишилося. Кошти, що нараховано в особистий кабінет, можна буде витрачати тільки на оплату послуг ЖКГ.

Як запевняє постанова, де регламентується монетизація субсидій, у червні зекономлені гроші від субсидій перерахують на особисті поточні рахунки субсідіантів, які банк також відкриє автоматично. Звертатися ще раз в фінустанову потрібно не буде.

  • Хто оплатить «комуналку»?

Всі «платіжки» за ЖКГ будуть погашатися автоматично. Щомісяця постачальники послуг будуть надсилати в Ощадбанк онлайн-платіжку одержувача допомоги. Виходячи з цих даних, банк буде перераховувати  гроші одержувачам субсидії. Про те, яка частина платежу залишиться за субсідіантом, банк додатково повідомить за допомогою «SMS».

Весь список комунальних послуг, на які нараховується держдопомога, яка частина з них покрита субсидією, скільки ще залишилося та суму зекономлених коштів можна буде відстежити в особистому кабінеті користувача, який створять для всіх одержувачів. За додатковою інформацією можна також звернутися до call-центру «Ощадбанку» за телефоном 0 (800) 210-800.

монетизація субсидії, монетизація пільг

  • Чи можна буде вибрати інший банк для субсидій?

Ні. Чиновники прописали співпрацю саме з державним «Ощадбанком». За їх запевненням, цей банк надійний та має великий досвід в реалізації держпрограм й одночасного обслуговування великої кількості клієнтів. На користь цього вибору Мінсоцполітики вказують на велику мережу відділень держбанку (більше 3 200), в тому числі і в селах, де зосереджено найбільший масив субсідіантів.

Як запевняють в самій фінустанові, ніяких комісійних від одержувачів субсидій або пільговиків за обслуговування їх персональних облікових акаунтів «Ощадбанк» стягувати не буде.

  • Як перевірити призначення субсидії online?

Нагадуємо вам, що з 3 липня 2018 року з`явилася можливість дізнатися про призначення та розмір субсидії в online-режимі. Міністерство соціальної політики запустило сайт, завдяки якому можна перевірити суми призначеної вам субсидії по-новому, не виходячи з дому.

Отримати повну інформацію щодо суми субсидії на опалювальний та неопалювальний сезон можна на сайті ДП «ІОЦ Мінсоцполітікі України»: subsidii.ioc.gov.ua

Щоб перевірити призначення субсидії вам потрібно:

  • зайти власне на вказаний сайт;
  • вибрити вашу область зі списку, що надається;
  • вказати ваш населений пункт (місто, СМТ чи інше);
  • ввести назву вашої вулиці;
  • ввести номер будинку;
  • вказати номер квартири;
  • помітити галочкою поле «Я не робот».

Звертаємо вашу увагу, що назву населеного пункту і вулицю потрібно вводити лише українською мовою! Після вищевказаних дій ви отримаєте інформацію щодо призначення субсидії, а також її розмірів на опалювальний та неопалювальний сезони в попередні роки.

Статус запиту «Діюча» свідчить про те, що вам призначена субсидія на новий сезон. Статус запиту «Не діюча» свідчить про те, що є відмова в наданні субсидії, отож вам потрібно буде знову звернутися до відділу соціального захисту населення.

У даного сервісу з`явилися як прихильники, так і противники. З одного боку – все доступно, просто та не потрібно чекати повідомлення з соцслужб, не потрібно навіть знати номер заяви. З іншого ж боку – вся інформація знаходиться в загальному доступі, немає ніяких особистих кабінетів, а тому можна подивитися інформацію за будь-якою адресою.

Варто зазначити, що через велику кількість запитів сервіс може довго обробляти інформацію та «зависати».

монетизація субсидій, монетизація субсидії, монетизація пільг

Креативна монетизація субсидій: що пішло не так?

Цікаво, що тепер механізм монетизації хочуть повністю змінити. Про це свідчить вищеназване повідомлення міністра соцполітики. Він каже, що нову схему обговорювали на тій самій спеціальній нараді у президента минулої п`ятниці.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Якщо вірити заявам міністра та присутніх на «вузькій нараді» експертів, то держава (починаючи з березня) планує виділяти по 6 млрд. грн. у місяць. Цих грошей вистачить, щоб виплатити кожному з 4 000 000  одержувачів субсидій по «кровній» 1500 гривень.

Експерти попереджають, що затіяна владою «політична монетизація» може погано закінчитися. До її запропонованого механізму відразу ж виникла маса питань.

Ось лише деякі:

  • Як ці гроші будуть потрапляти до споживача, де гарантія, що людина, отримавши на руки кошти, розрахується ними за комуналку, а не (припустимо) витратить в супермаркеті?
  • Як будуть адмініструватися ці виплати, адже мова йде про мільйони одержувачів? Навіть на те, щоб відкрити їм банківські картки знадобиться чимало часу.
  • Відтепер монетизація пільг буде проводитися живими грошима. Хоча, якщо все робити правильно, то перед монетизацією потрібно провести верифікацію та селекцію субсідіантів, щоб їх кількість в результаті не перевищувала 10-15% домогосподарств.
  • Платити субсидії «кешем» 4 млн. сімей можна, але зовсім недовго. Схоже, що в березні (а це буде якраз саме до виборів) буде зроблено перший та й останній платіж, адже ж бюджет не гумовий.

Економісти припускають три варіанти впливу президентського «ноу-хау» з субсидіями на економіку країни:

  • Вся отримана народом «готівка» піде на оплату житлово-комунальних послуг. В цьому випадку ніякого впливу на інфляцію або обмінний курс даний механізм не зробить.
  • Вся отримана готівка піде на споживання (відмова платити за послуги ЖКГ). В цьому випадку значно збільшиться борг за житлово-комунальні послуги. На інфляцію це не вплине, бо середньомісячні витрати домогосподарств становлять близько 250 млрд. грн. щомісячно.
  • Субсидія буде розділена порівну. 50% піде на оплату житлово-комунальних послуг, а інші 50% – на поточне споживання. У результаті збільшаться борги за комуналку, але на інфляцію та курс ніякого впливу не буде.

Наприкінці варто відзначити, що ризик того, що отримані на руки гроші підуть зовсім не на оплату комунальних рахунків, а на банальне проїдання – дуже й дуже високий. Українці вже не можуть похвалитися високим рівнем життя, тому якщо постане вибір: заплатити за опалення або ж нагодувати дітей, громадяни виберуть останнє, тому така “політична” монетизація субсидій є дуже сумнівною, тому, сподіваємося, що порядок монетизації субсидії залишиться без запропонованих останніх змін.

Монетизація субсидій та її підводні камені на відео нижче: 

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 2 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-01-22T09:00:34+02:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі