Автор: 11.03.2014 Оновлено: 03.03.2019

депозити в банках, відсотки на депозити

Одне з рішень, прийнятих Вищим спеціалізованим судом з розгляду цивільних і кримінальних справ, стосувалося питання правомірності вимоги спадкоємцем нарахування відсотків на депозити в банках (договір банківського вкладу), які знаходяться у банківській установі після смерті спадкодавця-вкладника. Саме з цим питанням будемо намагатися розібратися.

Дружина вкладника, що помер, після прийняття спадку отримала депозити в банках з нарахованими процентами, проте сума відсотків була значно менше тієї, на яку вона розраховувала, оскільки відсотки були налічені не за весь період фактичного знаходження депозиту у банку, а за станом на момент смерті вкладника.

Невдоволена такою ситуацією позивачка звернулася до суду з вимогою відновити справедливість. Суди першої і другої інстанції задовольнили позовні вимоги – стягнули з банку відсотки за весь термін знаходження депозитного вкладу у банку, а також компенсацію моральної шкоди.

Проте Вищий спеціалізований суд прийняв прямо протилежне рішення виходячи з наступного:

  • Згідно з нормами Цивільного кодексу України (ЦКУ)  про питання спадкоємства, спадкоємство- є переходом до спадкоємців усіх прав і обов’язків спадкодавця, які існували на момент смерті і що не припинилися у зв’язку з нею.
  • У депозитних правовідносинах сторонами є тільки банк і вкладник, при чому останній автоматично вибуває з них у разі смерті. У цьому ж випадку правовідношення також припиняються, оскільки вони не можуть існувати без однієї із сторін, оскільки є двосторонніми.
  • У разі смерті вкладника не проиходить заміна сторони в зобов’язанні, воно просто припиняється, при цьому до спадкоємця-вкладника переходить право вимоги до банку в тому об’ємі, який існував на момент смерті вкладника.

депозити в банках, відсотки на депозити

Рішення, на наш погляд, неоднозначне, оскільки згідно зі ст. 608 ЦКУ зобов’язання припиняється у зв’язку із смертю кредитора тільки в тому випадку, якщо воно нерозривно пов’язане з його особою.

Наприклад, згідно із взятим зобов’язанням, боржник зобов’язався зробити деякі особисті послуги, які представляють інтерес для цього кредитора або якось пов’язані з його особистими, фізичними особливостями (догляд доглядальниці за інвалідом, медичні послуги хворому тощо).

Зрозуміло, що у разі смерті кредитора в таких зобов’язаннях, доглядати і лікувати більше нікого і  таке припинення зобов’язання виглядає безперечним. У разі ж відносин за депозитним вкладом, такого тісного, нерозривного зв’язку з особою кредитора не спостерігається, адже існують грошові зобов’язання, виконання яких в рівній мірі можливо як на користь померлого, так і на користь його спадкоємця. Спадкоємець є правонаследником в розумінні ЦКУ, а ст.512 прямо передбачає можливість заміни кредитора в порядку правонаступництва.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Читайте також: «Як можна не платити за кредит та протидіяти колекторським компаніям?»

В той же час, ч.3 ст.512 ЦКУ передбачає заборону заміни кредитора, якщо це встановлено законом або договором. Таким чином, якби депозитним договором була встановлена заборона заміни кредитора, то логіка даного судового рішення була б зрозуміла, але в рішенні про наявність цієї обставини не сказано.

Нещодавно рішення з даного питання виніс Верховний Суд України. Таке рішення обов’язкове до застосування всіма нижчестоящими судами, в тому числі і Вищим спеціалізованим судом України.

депозити в банках, відсотки на депозити

У своїй постанові від 04.09.2013 по справі № 6-67цс13 ВСУ досить детально проаналізував законодавство з цього приводу і дійшов висновку, що виходячи з того, що за договором банківського вкладу відсотки нарахавуються з моменту вкладу грошей до тієї дати, коли банк зобов’язаний повернути вклад, тобто яка зазначена в договорі, при чому смерть вкладника не є підставою зупинення нарахування відсотки на депозитний вклад (договір банківського вкладу).

Отже, нарешті, після багатьох неоднозначних рішень місцевих, апеляційних і Вищого спеціалізованого суду ВСУ чітко  наголосив, у разі смерті вкладника банки зобов’язані виплатити спадкоємцям не лише суму вкладу і відсотків, нарахованих до смерті вкладника, але і проценти за весь термін до моменту фактичного повернення грошей.

Про відсотки на депозити в банках після смерті вкладника дивіться на відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2019-03-03T13:09:39+02:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі