невиплата заробітної плати, заробітна плата

На жаль, невиплата заробітної плати або ж її дуже тривала затримка залишаються дуже поширеним явищем в нашій країні. Причому це стосується підприємств як державного, так і приватного сектора.

Борг держави перед працівниками різних галузей продовжує зростати. На початок цього року загальна заборгованість з зарплати в країні досягла більш ніж 2,7 мільярди гривень (з офіційного повідомлення Державної служби статистики України).

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Найскладніша ситуація склалася в Донецькій і Луганській областях, де працюючому населенню не виплатили 467 ​​і 505 мільйонів відповідно. Найбільш сприятливо ситуація складається в Чернівецькій і Закарпатській областях, де заборгованість склала лише 139 000 та 3,1 мільйони відповідно.

Нагадаємо, що в кінці грудня минулого року навіть виникла загроза закриття шкіл в різних регіонах через невиплату зарплат вчителям.

По всій країні педагоги недоотримали понад 1 мільярд гривень:

 • 472 мільйони – співробітники освітніх установ Києва;
 • близько 366 мільйонів – заборгованість вчителям обласних центрів;
 • 104 мільйони недоотримали викладачі райцентрів.

Протягом декількох років невирішеною залишається проблема оплати праці гірників. За оцінкою голови НПГУ (Незалежна профспілка гірників України) Михайла Волинця, держава заборгувала співробітникам підприємств більш 40 мільйонів Отож люди змушені влаштовувати голодування та акції протесту, щоб привернути увагу до такої ситуації.

Щодо зарплатних боргів комерційних підприємств, то точної цифри зараз назвати неможливо, але вони дійсно існують і теж зовсім немалі.

До речі, перевіритти свого роботодавця і будь-яке підприємство в Україні на заборгованості з виплати з/п можна за допомогою Єдиного реєстру боржників, доступ до якого можливий також через OpenDataBot у FB Messenger чи Telegram.

В які терміни в Україні повинні видавати зарплату й аванс? На скільки днів можуть затримати виплату? Яким є порядок поділу та виплати заробітної плати? Що пропонується для зменшення заборгованостей з боку Мінсоцполітики та профспілок? Які є способи отримування заборгованостей? Як отримати свою зарплату при звільненні? Відповіді на всі ці питання сьогодні підготували юристи проекту «Правова Консультація».

Які терміни виплати авансу та зарплати зараз діють в Україні

Стосовно питань виплати авансу та зарплатні в цілому, то терміни видачі зарплати було врегульовані статтею 115 КЗпП України ще в 2010 році.

Є два види домовленостей, за якими приймається рішення, в яких числах виплачуються зароблені гроші:

 • Колективний договір, в якому прописані точні дати авансу та зарплати (але він не може суперечити основному закону).
 • Згідно чинного законодавства – не менше двох разів на місяць (але перерва між виплатами не може бути більше 16 днів).

Як аванс, так і зарплата повинні виплачуватися кожного поточниого місяця. Це означає, що поступово на роботу вже через два тижні закладено перший аванс, а в кінці місяця – зарплата. Найбільша затримка допускається на 7 днів. Останній термін виплати авансу 22 число поточного місяця, а зарплати – 7 число наступного місяця.

Поділ зарплати на частини відбувається за колективним договором. Закон говорить, що виплата зарплати повинна бути розділена на частини, а розмір цих частин визначається роботодавцем. Це може бути фіксована невелика сума, яка не перевищує зарплату на момент виплати авансу або ж всі зароблені нарахування згідно з відомістю.

Термін видачі зарплати встановлює роботодавець, а виплата без затримок – це його пряма відповідальність, яка карається законом. Слід врахувати, що заробітна плата й аванси завжди виплачуються тільки в робочі дні. Якщо дата зарплати припадає на вихідний, то виплату переносять на останній робочий день перед вихідним.

Читайте також: «Трудова книжка: 9 фактів, про які ви повинні знати!»

Якщо у вас все ж відбулася невиплата заробітної плати вчасно, то слід звертатися до Служби з охорони праці із заявою щодо порушення термінів по виплаті. При підтвердженні порушення, роботодавцю доведеться заплатити штраф у розмірі 3 мінімальних зарплат (12 519 грн.).

Невиплата заробітної плати продовжує зростати завдяки зростанню «мінімалки»

За даними Держстату, загальна заборгованість по зарплатам у 2018 році становила вже 2,9 мільярдів і з кожним місяцем ці борги лише зростають.

Настільки сильне зростання заборгованості спровокувало збільшення мінімальної заробітної плати – стверджують провідні українські економісти. Якби підприємства могли платити вчасно, вони б платили. Не всі ще встигли перебудуватися після підвищення мінімальної зарплати, з огляду на зростання всіх інших виробничих витрат, тому ми бачимо таке зростання заборгованості.

При підвищенні «мінімалки» варто було б задуматися про хоч якісь пільги для підприємців, бо така ініціатива вже вдарила і надалі ще більше вдарить по бізнесу, ніж допоможе працівникам. Тут є важливий нюанс: будь-які ідеї пов`язані лише з офіційними виплатами, але аж ніяк не з «конвертами», які нині стали дуже популярні серед работодавців.

невиплата заробітної плати, заробітна плата

Затримка ы невиплата заробітної плати особливо поширена на державних підприємствах. В цілому ж (за даними дослідження кадрового портала «HeadHunter») найчастіше в Україні затримують зарплату в таких галузях, як енергетика та металургія, транспорт і логістика, агробізнес і сільське господарство.

Найкраща ситуація у банківських працівників і IT-фахівців. Лише кожен сьомий український працівник вкрай рідко стикається з затримкою зарплати. Час від часу зарплату затримують у 12% працівників, а 11% стикаються з цим регулярно.

У зв`язку з існуючою ситуацією у Кабміні всерйоз задумалися про реформування системи захисту прав трудящих.

Пропозиції з посилення захисту працівника

У Мінсоцполітики розробили проект нового закону, який має посилити право працівників на отримання своєчасної та повної виплати заробітної плати.

Зокрема, мова йде про 3  запропонованих нововведення:

 • пеня, якщо зарплату було виплачено із певним затриманням;
 • можливість припиняти робити до моменту ліквідації заборгованості;
 • створення інституту гарантування виплат (у разі банкрутства організації).

Згідно із запропонованими нововведеннями, якщо затримання заробітної плати відбулося більше, ніж на 15 днів, то працівник може розраховувати на компенсацію за кожен день такого «прострочення». Розмір пені при цьому хочуть прив`язати до розміру облікової ставки НБУ. Втім, така несвоєчасна виплата заробітної плати великої вигоди працівникам не принесе.

Як випливає з пропозиції Мінсоцполітики, якщо працівнику із середньою зарплатою по Україні в 9 000  гривень затримують виплату більше ніж на 15 днів, то за кожен день такого прострочення працівникові покладається 4,43 гривні «зверху» у вигляді пені або 132 гривні, якщо зарплату затримують на місяць.

Куди більш важливим нововведенням може стати впровадження норми, згідно з якою, працівники мають право не виконувати свою роботу в разі затримання зарплати й отримати компенсацію в розмірі 3 середньомісячних зарплат (що були впродовж останніх 12 місяців) в разі банкрутства підприємства.

Крім фінансової компенсації за кожен день затримки, пропонується надати можливість працівнику не виходити на роботу, доки заборгованість не буде погашено, а роботодавець буде зобов`язаний платити працівникові за цей час.

Ще одним важливим аспектом є виплата зарплат при банкрутстві підприємств. За підприємствами, які збанкрутували, сума заборгованості вже становить понад 755 млн гривень. Тому потрібні механізми, які б дозволили людині отримати кошти на існування, оскільки вона їх заробила.

Зараз для цього опрацьовується декілька варіантів. Один з них – створення інституту гарантування виплат. Таким інститутом може виступити Держінспекція з праці, бо вона проводить перевірки підприємств і встановлює всі факти невиплати. До того ж у неї є вся база, яка необхідна для забезпечення цієї функції.

Невиплата заробітної плати: як заставити роботадавця платити?

Українці, що місяцями не бачать своїх «кровних», активно почали через суди добиватися заборони на виїзд своїх роботодавців за кордон. Іноді у них навіть виходить домогтися арешту особистого майна власника недбайливої ​​компанії, якщо, звичайно, воно на нього записано.

Буде цікаво:  «Виплати по безробіттю в 2019 році: як легко отримати і який розмір?»

Найбільш частіше домагатися виконання зобов`язань роботодавців в частині своєчасної виплати зарплат стали держслужбовці, оскільки вони оформлені на роботу офіційно, на відміну від багатьох працівників приватних компаній.

Найчастіше зараз звертаються до юристів працівники державних установ і військовозобов`язані, а ось персонал приватних структур робить це дуже рідко. Це пояснюється умовами працевлаштування працівника (трудовий договір, контракт, цивільно-правова угода) і, відповідно, наданням працівнику певних гарантій.

На сьогоднішній день найбільш дієвим способом притягнути до відповідальності роботодавця-бізнесмена є відкриття проти нього кримінального провадження.

Є й така для роботодавця відповідальність за заборгованість по заробітній платі, якої вони намагаються різними способами уникнути. Якщо раніше максимум, на що можна було розраховувати – це накладення арешту на активи компанії (яка на той час вже може бути банкрутом), то зараз суди стали частіше йти назустріч постраждалим і карають безпосередньо відповідача.

Способи захисту в даному випадку виглядають так:

 • Подача позовної заяви до суду з вимогою про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати.
 • Якщо розрахунок не був проведений в день звільнення, то подавати позовну заяву про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

В обох таких випадках необхідно ще заявляти позовні вимоги про стягнення моральної шкоди.

 • Також можна звернутися в правоохоронні органи із заявою про вчинення злочину, склад якого передбачено ст. 175 КК України – невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат.

При цьому потрібно розуміти, що якщо позивач, крім офіційних виплат, отримував на роботі ще й зарплату в конверті, то розраховувати він може тільки на компенсацію своєї «білої» частини.

Зараз приблизно 80% рішень виносяться на користь позивачів, а ось ще рік-два тому цей відсоток був набагато нижче. Крім штрафів, роботодавцю можуть також заборонити займати керівні посади на певний строк.

Найкраще на роботодавця діє загроза реального строку ув’язнення. Але, на жаль, далеко не всі працівники досить обізнані про свої права і способи їх захисту.

Заборона на виїзд в інші країни може істотно порушити плани роботодавця. В кращому випадку – на відпочинок, а в гіршому – це загрожує зривом ділової зустрічі і підписання важливого контракту. Тут все залежить від роботи Державної виконавчої служби (ДВС). Нерідко власнику компанії все-таки вдається один раз виїхати закордон і тільки після цього виконавці звертаються до митників за допомогою.

невиплата заробітної плати, заробітна плата

Роботодавці шукають лазівки

Домогтися правди працівникам виходить далеко не завжди. Були такі випадки, коли в країну приходив іноземний інвестор, прогорав і їхав собі назад додому. Таким чином, стягувати борги було вже просто ні з кого.

Втім домогтися стягнення непросто і від великої української компанії. Іноді роботодавець з самого спочатку знає, що платити не буде та йде на певні хитрощі, щоб не виплачувати заробітну плату.

Наприклад, приймають працівника на випробувальний термін (1-2 місяці), а потім кажуть, що він не підходить і приймають нового працівника (знову ж на випробувальний термін). Інший спосіб – укладання угод (контрактів) на умовах, що є вигідними тільки для роботодавця або ж працівник працює без офіційного оформлення взагалі.

Максимум, що може зробити проста людина в такій ситуації – це засипати скаргами всі органи.

Якщо у людини є можливість витратитися на правову допомогу (адвокаів), то є всі шанси на успіх. Якщо говорити про колективні позові, то це значить, що є масова невиплата.

Якщо з судами вам зв`язуватися не хочеться, а затримка із зарплатою вже перевалила за два місяці, то можна почати з написання скарги в Держінспекцію з питань праці – вона останнім часом почала досить активно працювати та приймати заяви. Це дуже розумно, оскільки судова справа в Україні може розглядатися до півроку (замість відведених двох місяців).

Втім, звернутися за захистом до суду необхідно в будь-якому випадку, оскільки рішення суду надасть в подальшому можливість через органи ДВС накласти арешт на рахунки в межах суми стягнення, а в разі порушення справи про банкрутство навіть заявити кредиторські вимоги.

Невиплата заробітної плати при звільненні: що робити?

Звільняючись з роботи, кожен співробітник розраховує на виплату зарплати. На жаль, дуже часто буває так, що роботодавець не хоче виплачувати розрахункові, особливо якщо ви у нього працювали неофіційно. Куди ж звертатися і як домогтися виплати всіх ваших заробітків, якщо є труднощі при звільненні.

Офіційне було оформлення працівника або ж неофіційне – має важливе значення, бо трудові відносини можуть бути різними. Але при спорах або невиплати зарплат має велике значення, чи укладали ви трудовий договір з роботодавцем, або ж ні.

 • Якщо у вас є трудовий договір

Згідно з ст. 116 КЗпП України, в день звільнення працівникові зобов`язані виплатити всі гроші, які він заробив. Якщо в цей день його не було на роботі, то розрахункові виплачуються не пізніше наступного дня.

Трудова угода дає працівникові все соціальні права. У разі невиплати зарплати при звільненні правомірним буде звернутися до суду та вимагати через нього виплати всіх ваших коштів і компенсації за несвоєчасну оплату праці.

 • Якщо трудового договору не було

Неофіційні трудові відносини не дають гарантій отримання повної зарплати. Але є способи змусити роботодавця повернути ваші гроші.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Перше, що потрібно зробити – це спробувати домовитися з керівництвом і розповісти про те, що ви змушені будете написати скарги до відповідних органів. Якщо це не допоможе, то вам необхідно буде звернутися до суду, але для нього необхідні докази, що ви працювали і були порушені ваші права.

Раніше писали також: «Цивільно-правовий договір VS трудовий договір: що вибрати?»

Як правильно звертатися до суду, якщо сталася невиплата заробітної плати при звільненні:

 1. Повідомити в Службу з охорони праці про те що ви працювали неофіційно і вам не виплатили зарплату.
 2. Написати заяву в прокуратуру, де описати ситуацію, що склалася. У прохальної частині заяви необхідно просити відкрити кримінальне провадження на роботодавця (підприємця або директора підприємства).
 3. Повідомити про порушення законодавства в головне управління Державної Фіскальної служби вашого регіону або за телефоном гарячої лінії 0-800-501-007 вибравши пункт №3.
 4. Звернутися на гарячу лінію 0-800-507-309 Міністерства соціальної політики України.

Написати заяву в суд з проханням вирішення спору щодо невиплати зарплати. Якщо суд стане на ваш бік, роботодавець змушений буде виплатити Вам зарплату згідно середнього показника по вашій спеціалізації за весь період трудових відносин.

Про те, що робити у разі невиплати заробітної плати працівнику, дивіться також на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 3 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.