державне замовлення

“За теперішнім законодавством принцип “три роки або відшкодуй вартість свого навчання” вже не діє!”

Доброго дня, шановні друзі, сьогодні ми поговоримо про нові правила обов’язкового відпрацювання випускників, які навчалися за державним замовленням, впродовж трьох років після закінчення ВНЗів в Україні.

ЯК БУЛО РАНІШЕ?

Річ у тому, що до недавнього часу стаття 52 Закону “Про освіту” передбачала, що особи, які отримали вищу освіту за рахунок місцевого або державного бюджету, спрямовуються на роботу за розподілом і зобов’язані відпрацювати відповідно до Порядку, затвердженого Кабінетом міністрів України.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

У виконання вказаної норми закону Кабінет міністрів України прийняв постанову № 992 від 22.08.1996 року, затвердивши Порядок працевлаштування випускників, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням. Порядком передбачено, що після закінчення університету випускник повинен обов’язково відпрацювати три роки або відшкодувати вартість свого навчання, а також понесені замовником витрати.

ЯК ВСЕ ПО-НОВОМУ?

Також вам, напевно, відомо, що цього року Закон “Про освіту” зазнав значні зміни, у тому числі в новій редакції була викладена вищезгадана стаття 52. Зміни набрали чинності 06.09.2014 року. Але найцікавіше полягає в тому, що закон більше не містить положення про обов’язкове відпрацювання фахівця, який отримав вищу освіту на підставі держзамовлення!

У зв’язку з цим на практиці почали виникати питання, пов’язані із застосуванням вказаних положень. Зокрема, дуже гостро стоїть питання про осіб, які до 06.09.2014 року підписали з вищим учбовим закладом типову угоду про підготовку фахівця з вищою освітою або були направлені на роботу по розподілу.

державне замовлення

“Нові положення закону “Про освіту” щодо необов’язковості відпрацювання за державним замовленням розповсюджуються не на всіх студентів”

Щоб правильно підійти до його рішення, спочатку треба звернутися до частини 3 статті 5 Цивільного кодексу України, в якій сказано, що відносно старих правовідносин новий закон застосовується тільки до тих прав і обов’язків, які виникли після набуття новим законом чинності (так званий принцип негайної дії закону в часі). Також згідно частини 1 статті 9 Цивільного кодексу України положення основного акту цивільного законодавства можуть застосовуватися і до трудових правовідносин.

За темою:  «Як Шотландія попри референдум Brexit може залишитися в ЄС?»

Виходячи з цього студенти, які станом на 06.09.2014 року не підписували з керівництвом свого ВНЗ типові угоди про підготовку фахівців, примусово відпрацьовувати три роки після закінчення університету не повинні. Що ж до випускників і молодих фахівців, які до вказаної дати підписали відповідні договори або були працевлаштовані за розподілом, то нові положення закону до них застосовуватися не можуть.

Таким чином, зміни в законодавстві торкнулися далеко не всіх учнів, а тому інформація, розміщена на деяких форумах і сайтах, про те, що під дію нового закону підпадають усі випускники без виключення, є неточною.

ЯК НЕ ВІДПРАЦЬОВУВАТИ?

державне замовлення

“Юридично можна відмовитись від “нав’язуваної” роботи, але чи варто в наш час це робити через складність знайти хорошу роботу?”

Особи, які не підпали під дію нових правил, для вирішення питання про те, як можна не відпрацьовувати три роки після закінчення ВНЗ, можуть використати інші способи.

Зокрема можна зробити наступне:

  1. Достроково звільнитися без відпрацювання у разі настання обставин, вказаних в пункті 9 Порядку (встановлення інвалідності (1 і 2 групи), встановлення інвалідності у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків (1 і 2 групи), якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, проходження чоловіком (дружиною) військової служби), вступу до вищих навчальних закладів;
  2. Звільнитися з роботи без подальшого відпрацювання за погодженням обох сторін (адміністрації і працівника);
  3. У разі пред’явлення позову учбовим закладом вказати на те, що грошові кошти стягуються на користь державного або місцевого бюджету, а не на користь ВНЗ;
  4. При поданні позовної заяви до випускника посилатися на те, що до теперішнього часу Порядок визначення і компенсації вартості освіти у разі порушення умов угоди про працевлаштування не прийнятий і не затверджений (п. 4 постанови КМУ № 992 від 22.08.1996 року).
За темою:  «Купівля квартири: 10 юридичних порад, які ви повинні знати!»

При цьому відразу хочемо відмітити, що судова практика за двома останніми пунктами є неоднозначною: існують рішення як на користь, так і проти таких правових позицій. Тому треба бути дуже уважним і перед ухваленням відповідних рішень спочатку проконсультуватися з адвокатом.

За матеріалами Блогу Павла Малиневського www.uadvokata.com.ua.

Про скорочення державного замовлення та зміни в системі освіти на відео: