«Нові правила обов’язкового відпрацювання випускників за державним замовленням?»

»»«Нові правила обов’язкового відпрацювання випускників за державним замовленням?»
державне замовлення

“За теперішнім законодавством принцип “три роки або відшкодуй вартість свого навчання” вже не діє!”

Доброго дня, шановні друзі, сьогодні ми поговоримо про нові правила обов’язкового відпрацювання випускників, які навчалися за державним замовленням, впродовж трьох років після закінчення ВНЗів в Україні.

ЯК БУЛО РАНІШЕ?

Річ у тому, що до недавнього часу стаття 52 Закону “Про освіту” передбачала, що особи, які отримали вищу освіту за рахунок місцевого або державного бюджету, спрямовуються на роботу за розподілом і зобов’язані відпрацювати відповідно до Порядку, затвердженого Кабінетом міністрів України.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

У виконання вказаної норми закону Кабінет міністрів України прийняв постанову № 992 від 22.08.1996 року, затвердивши Порядок працевлаштування випускників, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням. Порядком передбачено, що після закінчення університету випускник повинен обов’язково відпрацювати три роки або відшкодувати вартість свого навчання, а також понесені замовником витрати.

ЯК ВСЕ ПО-НОВОМУ?

Також вам, напевно, відомо, що цього року Закон “Про освіту” зазнав значні зміни, у тому числі в новій редакції була викладена вищезгадана стаття 52. Зміни набрали чинності 06.09.2014 року. Але найцікавіше полягає в тому, що закон більше не містить положення про обов’язкове відпрацювання фахівця, який отримав вищу освіту на підставі держзамовлення!

У зв’язку з цим на практиці почали виникати питання, пов’язані із застосуванням вказаних положень. Зокрема, дуже гостро стоїть питання про осіб, які до 06.09.2014 року підписали з вищим учбовим закладом типову угоду про підготовку фахівця з вищою освітою або були направлені на роботу по розподілу.

державне замовлення

“Нові положення закону “Про освіту” щодо необов’язковості відпрацювання за державним замовленням розповсюджуються не на всіх студентів”

Щоб правильно підійти до його рішення, спочатку треба звернутися до частини 3 статті 5 Цивільного кодексу України, в якій сказано, що відносно старих правовідносин новий закон застосовується тільки до тих прав і обов’язків, які виникли після набуття новим законом чинності (так званий принцип негайної дії закону в часі). Також згідно частини 1 статті 9 Цивільного кодексу України положення основного акту цивільного законодавства можуть застосовуватися і до трудових правовідносин.

Буде цікаво:  «Нові вимоги маркування харчових продуктів і до закладів харчування!»

Виходячи з цього студенти, які станом на 06.09.2014 року не підписували з керівництвом свого ВНЗ типові угоди про підготовку фахівців, примусово відпрацьовувати три роки після закінчення університету не повинні. Що ж до випускників і молодих фахівців, які до вказаної дати підписали відповідні договори або були працевлаштовані за розподілом, то нові положення закону до них застосовуватися не можуть.

Таким чином, зміни в законодавстві торкнулися далеко не всіх учнів, а тому інформація, розміщена на деяких форумах і сайтах, про те, що під дію нового закону підпадають усі випускники без виключення, є неточною.

ЯК НЕ ВІДПРАЦЬОВУВАТИ?

державне замовлення

“Юридично можна відмовитись від “нав’язуваної” роботи, але чи варто в наш час це робити через складність знайти хорошу роботу?”

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Особи, які не підпали під дію нових правил, для вирішення питання про те, як можна не відпрацьовувати три роки після закінчення ВНЗ, можуть використати інші способи.

Зокрема можна зробити наступне:

  1. Достроково звільнитися без відпрацювання у разі настання обставин, вказаних в пункті 9 Порядку (встановлення інвалідності (1 і 2 групи), встановлення інвалідності у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків (1 і 2 групи), якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, проходження чоловіком (дружиною) військової служби), вступу до вищих навчальних закладів;
  2. Звільнитися з роботи без подальшого відпрацювання за погодженням обох сторін (адміністрації і працівника);
  3. У разі пред’явлення позову учбовим закладом вказати на те, що грошові кошти стягуються на користь державного або місцевого бюджету, а не на користь ВНЗ;
  4. При поданні позовної заяви до випускника посилатися на те, що до теперішнього часу Порядок визначення і компенсації вартості освіти у разі порушення умов угоди про працевлаштування не прийнятий і не затверджений (п. 4 постанови КМУ № 992 від 22.08.1996 року).

При цьому відразу хочемо відмітити, що судова практика за двома останніми пунктами є неоднозначною: існують рішення як на користь, так і проти таких правових позицій. Тому треба бути дуже уважним і перед ухваленням відповідних рішень спочатку проконсультуватися з адвокатом.

За матеріалами Блогу Павла Малиневського www.uadvokata.com.ua.

Про скорочення державного замовлення та зміни в системі освіти на відео:

Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 18 4,67 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та отримуйте юридичні лайфхаки!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

54 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Вікторія

Навчалася в мед коледжі на держ замовленні.... відпрацювала 2 роки)Мама інвалід 2 групи,чи можу я розірвати контракт ?

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня, Вікторіє!
Так, Ви маєте право достроково звільнитися з роботи без відпрацювання на підставі догляду за матір'ю-інвалідом.
Дякуємо за звернення!

3
Ірина

я вступила у медичний коледж на бюджет. Чи потрібно буде мені відробляти по направленню три роки після закінчення?

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

В якому році Ви вступили до коледжу? Якщо до 06.092014 року, то офіційно потрібно. але чи дійдуть у них руки до стягнення з вас грошей - велике питання. Дякуємо!

Юрій Усманов
5
Юрій Усманов

Доброго дня, Ірино! В якому році ви вступили в коледж? Якщо до 06.09.2014, то в такому разі зобов'язані відпрацьовувати. Після цієї дати - ні!
Дякуємо за звернення!

6
Таня

Добрий день!Закінчую мед коледж у 2017 році,поступила в 2014 .Чи буду я відробляти 3 роки після навчання?

Юрій Усманов
7
Юрій Усманов

Доброго дня, Тетяно! Якщо до 06.09.2014 поступили, то відробляти зобов'язані.
Дякуємо!

8
Ірина

доброго дня,я відпрацювала уже один рік.Скільки мені потрібно буде виплатити коштів щоб далі не відпрацьовувати.

Юрій Усманов
9
Юрій Усманов

Доброго дня! Вартість навчання поділіть на три роки, а потім помножте на 2 невідпрацьовані роки. Це грубий розрахунок.
Дякую!

10
Ира Панчук

доброго дня,я відпрацювала 1 рік.скільки мені потрібно відшкодувати коштів щоб далі не відпрацьовувати?

11
Євгенія

Добрий день! Я закінчила мед коледж в 2013р відпрацювала на ФАПі 2 роки і з 2015р знаходжусь у декретній відпусці. Я переїхала в інший район і хочу влаштуватись на роботу. Чи повинна я допрацювати на ФАПі рік якщо виходжу з Декретної відпустки раніше ( дитині 1,9 місяців)? Чи маю право звільнитися?

Юрій Усманов
12
Юрій Усманов

Доброго дня, Євгеніє! Так, ви маєте право не відпрацьовувати і маєте право звільнитися. Дивиться, будь ласка, пункт 9 Порядку (в статті). Дякуємо!

13
Вікторія

Доброго дня!Я лікар-інтерн одружена з військовим чоловіком,але він прописаний не за місцем роботи,чи важливо це,якщо я хочу відпрацьовувати не за місцем направлення,а за його місцем роботи?

Юрій Усманов
14
Юрій Усманов

Доброго дня, Вікторіє!
Вам потрібно підтвердити місце роботи вашого чоловіка відповідним документом. Місце його реєстрації не повинно відігравати тут значення.
Дякую!

15
Олена

Доброго дня!
Яким чином можна застосувати цей пункт: Звільнитися з роботи без подальшого відпрацювання за погодженням обох сторін (адміністрації і працівника)

Юрій Усманов
16
Юрій Усманов

Доброго дня, Олено!
Дивіться, будь ласка, положення п.1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, яка регламентує звільнення за домовленістю обох сторін трудового договору. Угоду про звільнення за домовленістю обох сторін варто, але не обов'язково, також, як і трудову угоду, укладати в письмовій формі. У вашій трудовій книжці буде також вказана підстава звільнення п.1 ст. 36 КЗпП, що в свою чергу є підставою для припинення 3-річного відпрацювання після закінчення ВНЗ.
Дякую!

17
Наталья

Добрий день. Навчаюсь на держзамовленні в Педагогічному коледжі, поступила в 2013 році в цоьму році закінчую.Підскажіть будь ласка чи потрібно відпрацьовувати 3 роки і стосовно повернення грошей за навчання.

Юрій Усманов
18
Юрій Усманов

Доброго дня, Наталля! За загальним правилом так, потрібно відпрацьовувати, якщо ви укладали контракт на відпрацювання по закінченню ВНЗ, потрібно також і сплачувати гроші за роки вашого навчання на користь держави.
Дякуємо.

19
Дмитрий

Доброго дня. Я працював в ОВС більше двох з половиною років. Звільнився в 2014 році. На той час у моєї матері встановили 2 групу інвалідності. У рапорті(заяві) про звільнення я не вказав даної причини, хоча надав свої пояснення та пояснення матері інваліда. На даний час інститут звернувся з позовом про відшкодування витрат за навчання. Чи варто не визнавати позовні вимоги? Заздалегідь дякую.

Юрій Усманов
20
Юрій Усманов

Доброго дня, Дмитро! Відберіть/запросіть копії поясненнь, які ви надавали ОВС при звільненні, де ви працювали. Прийняття таких документів повинно бути зафіксовано в журналі обліку ОВС. Такі пояснення, інвалідність вашої матері на момент звільнення будуть підставою для того, щоб спростувати вимоги ВНЗ про компенсацію оплати вартості навчання. Якщо що, наші юристи можуть допомогти вам у виробленні позиції з вашої справи в суді - зверніться до нас за телефоном чи пошою (в шапці сайту)
Дякую.

21
Анатолий

Здравствуйте Юрий. Моя дочь поступила в мёд колледж как раз в сентябре 2014 на бюджет, но никаких типовых соглашений не подписывала. Или я чего-то не понимаю и то что её приняли на обучение и является типовым соглашением? Юрист наз заверил что должен был подписываться своего рода договор? Заранее благодарен!

Юрій Усманов
22
Юрій Усманов

Добрый день, Анатолий! Уточните в самом ВУЗе данный факт. Если вы будете обязаны отрабатывать после окончания университета, то в таком случае вы обязаны были подписывать отдельный договор об этом. В ином случае - вы не обязаны отрабатвать 3 года после окончания ВУЗа.
Спасибо.

23
Олег

Доброго дня. Навчався на бюджеті, але без цільового направлення. Закінчив ВУЗ в березні 2015, після цього отримав направлення на роботу на держпідприємство. Колективний договір підписав в липні 2015. Пропрацював 1,5 року і вирішив звільнитися за особостим бажанням. Чи мають право мене не звільняти і чи повенен я відшкодувати вартість навчання?

Юрій Усманов
24
Юрій Усманов

Доброго дня, Олеже! Ви підписували договір про цільове направлення? Якщо так, то зобов'язані відпрацьовувати, у разі невідпрацювання можуть виникнути проблеми, адже держава в особі міністерства чи вашого ВНЗ може подати на вас в суд про компенсацію вартості навчання. Якщо вас направили на роботу після закінчення ВНЗ просто за наявності вакансії, то це не цільове розподілення. Ви маєте право звільнятися в будь-який момент.
Дякуємо.

25
Петро

Доброго дня, я навчаюсь у ВНЗ системи МВС за державним замовленням. 20.08.2015 я підписав контракт про навчання. Мене цікавить у разі розірвання контракту чи буду я зобов'язаний повернути кошти за навчання, згідно змін у законодавстві від 2014 р. Дякую.

Юрій Усманов
26
Юрій Усманов

Доброго дня, Петре! Умова про 3-річне відпрацювання після закінчення ВНЗ раніше була обов'язковою для тих, хто хоче навчатися на бюджеті за державні кошти. Зараз вона не є обов'язковою. Але, якщо ви підписали контракт, то ви повинні відпрацьовувати 3 роки після закінчення.
Дякуємо!

27
Евгений

Добрий день ! Я б хотів уточнити умови при яких установа може розірвати трудовий договір з працівником до закінчення 3 річного сроку , щоб даний працівник не був змушений відшкодовувати кошти державі за навчання! Завчасно дякую!

Юрій Усманов
28
Юрій Усманов

Доброго дня, Євгене! Ми писали про ці підстави: встановлення інвалідності, встановлення інвалідності у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків, якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, проходження чоловіком (дружиною) військової служби), вступу до вищих навчальних закладів; або за погодженням обох сторін.

29
Марина

Я,навчаюсь у Вищому Професійному училищі Технологій та Дизайну,нам теж говоять що ми бедем зобовязаня відрпрацювати але ми ніякого договору не підписували я поступала в 2016,нам пропонують йти дальше навчатись теж на бюджеті ще 2 роки але потім диплом буде типу що ми закінчили університет ,але ми теж типу повинні будем відпрацювати.Дійсно потрібно буде відпрацьовувати,чи нас лякають цим?напишіть коли ми повинні відпрацювати по закону?)

30
Мария

В 2011 я отримала направлення на навчання в технічний внз. В 2016 закінчила. Прийшла на підприємство, з яким було укладено договір. В кадрах сказали, що не обов язково відпрацьовувати 3 роки, та на роботу все-таки взяли. Виплатили підйомні (кошти за колективним договором дослівно) і один посадовий оклад відразу після прийому. В серпні 2017 буде рік як працюю. Проте хочу розраховуватись. Підскажіть, будь ласка, я повинна буду виплатити отримані кошти при прийомі на роботу чи взагалі зобов язана відпрацювати 3 роки?
Дякую.

31
Наталия

Здравствуйте, скажите пожалуйста, моя дочь закончила мед.коледж в 2014г. Поступала по направлению. После окончания направлена в больницу па направлению. Приступила к работе, но за этих три года она работала в среднем пол года. Вызывали для подмены на отпуск или больничные. В этом году заканчивается 3 года как она пришла на работу. Может ли она забрать трудовую и устроиться на новую работу (всеравно работы там нет, говорят своих сокращаем) и должна ли она дальше отрабатывать ( всю жизнь пока не наберет 3 года).

32
Алла

Сын проучился в университете 3 года ( держ форма навчання, забрал документы, перевёлся на платное заочное в этом же университете) и поступил в другой ВУЗ( на державну форму навчання). Должен ли он возвращать деньги государству(Украина) за три года обучения?

Юрій Усманов
33
Юрій Усманов

Добрый день, Алла! Необходимо смотреть условия договора между студентом и университетом. Спасибо.

34
Марина

Доброго дня!
Я в цьому році закінчила медичний коледж і пішла відпрацьовувати за направленняя.
Відпрацювала я місяць і маю намір звільнятися,через заробітну плату якої вистачає лише на проїзд та слабкий імунітет і постійні хвороби!
Якими можуть бути наслідки?
Дякую за відповідь

Юрій Усманов
35
Юрій Усманов

Найгірші наслідки - обов'язок оплати навчання за всі університетські роки в тому разі, якщо ВНЗ зажадає з вами судитися. Є підстави, через які ви можете не відпрацьовувати (дивіться в статті). Дякую.

36
Надія

Доброго дня.Скажіть будь ласка,я відпрацювала по місцю направлення,після закінчення інтернатури 1 рік,за цей час мені не надано було житла(я не місцева),я щодня добираюся на роботу з іншого району.Також мені ставлять ургентні чергування на дому,і я змушена жити в медзакладі де я працюю на період чергування на дому,бо швидка в інші райони за лікарями не виїзжає.Скажіть будь ласка чи можу я звільнитися без наслідків?

Юрій Усманов
37
Юрій Усманов

Доброго дня, Надіє! 100% гарантувати звільнення без наслідків не можна, якщо у вас відсутні підстави, які звільняють від обов'язкового відпрацювання, які зазначені в статті вище. Житло під час відпрацювання, здається, вам не зобов'язані надавати за договором. Спробуйте попитати про житло у роботодавця, можливо, є варіанти для проживання немісцевих працівників.
Дякую за звернення.

38
Олена

Доброго дня!!!Я навчалася за державним замовленням.направлена відпрацьовувати 3 роки(не цільове направлення).перший рік відпрацювала.почалися проблеми зі здоровям,оперована,на лікарняному 3 місяці.мені оформили 3тю групу.хочу запитати чи маю право звільнитися за станом здоровя та не відпрацьовувати ще 2 роки.чи лікарня в даному випадку може подати в суд чи ні?чи 3тя група є підставою?

Юрій Усманов
39
Юрій Усманов

Доброго дня, Олено! Підставою для дострокового звільнення є надання 1 і 2 групи інвалідності. Це за Порядком, який діяв на момент вашого вступу в ВНЗ. Дякуємо за звернення.

40
Юлия

Доброго дня! у 2015 році я закінчила медичний коледж і уклала договір про відпрацювання 3 р. у сільській місцевості. у липні місяці 2017 року я вступила до Національного фармацевтичного університету на заочну форму навчання і звільнилася з роботи за власним бажанням. Медичний коледж подає на мене в суд з вимогою повернути кошти за навчання. Чи повинна я їх повертати?

41
Ярослав

Доброго дня, стосовно п. 3 статті 5 ЦКУ "Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності." - це добре, але чому автором не взято до уваги п. 2 статті 5 ЦКУ - "Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи." Дана відповідальність передбачена п. 14 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням - "...випускник зобов'язаний відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.". За визначенням Конституційного Суду України, суть зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів "…полягає в тому, що їх приписи поширюються на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, за умови, якщо вони скасовують або пом'якшують відповідальність особи". 06.09.2014 внесено зміни в статтю 52 Закону України "Про освіту", 07.06.2017 року втратив чинність вищевказаний Порядок, який і був прийнятий на виконання статті 52 Закону України "Про освіту", ніяких перехідних положень та роз'яснень до застосування Порядку чи норм статті 52 до правовідносин, що виникли до витрати чинності, як Порядку, так і окремих положень статті 52 не прописано. Питання, чому тоді в даному випадку не застосовуються положення статті 58 Конституції України та п. 2 статті 5 Цивільного кодексу України???

42
володимир

Відпрацював рік після закінчення інтернатури в держзакладі сімейним лікарем, народився син, звільнився з роботи пішов на іншу. Лікарем самі знаєте, себе не можна прогодувати не те що маленьку дитину. ВУЗ прислав лист з вимогою повернути кошти. Скажіть як краще вчинити в такому випадку? Можливо підвезити або переслати їм свідоцтво про народженя дитини щоб діло не дійшоь до суду?

Юрій Усманов
43
Юрій Усманов

Доброго дня, Володимире! Потрібно зв'язуватись з керівництвом вашого держзакладу, де ви проходили інтернатуру. Писати заяву про можливість зупинення обов'язковго відпрацювання через народження дитини тощо. Тобто припинення відпрацювання повинне бути офіційно проведене. Дякую.

44
Іван

я закінчив коледж...після вручення диплома повідомили що потрібно мусово офіційно працевлаштуватися..відкрити трудову книжку та принести довідку коледжу що я офіційно на роботі...сьогодні прийшов лист з коледжу де було написано що я мав принести довідку до сьогодні...іначе вони будуть звертатися до суду...(степендію я отримував пів року, хоча навчання було рік)))))що мені порадите???????????

Юрій Усманов
45
Юрій Усманов

Принесіть довідку і надайте її до навчального закладу при першій же можливості. Дякую.

46
Олена

Я працюю за цільовим направленням у м.Фастові із 2015 року. Вийшла заміж і проживаю у Білій Церкві. Чи можу я змінити роботу за місцем проживання?

Юрій Усманов
47
Юрій Усманов

Доброго дня, Олено! Якщо 3 роки вже пройшло, то звісно, що можете навіть звільнитися. Крім того, за домовленістю з вашим керівництвом і керівництвом там, де ви збираєтесь працювати в Білій Церкві, ви можете оформити перевод з одного місця роботи в інше.
Дякую за звернення!

48
Міра

Вітаю!Після закінчення вишу отримала направлення на роботу у район. При проходженні інтернатури в обл. центрі з'явилось своє житло і пропозиція працевлаштування від місцевої лікарні. Маю 3-річну дитину. Скажіть, чи є спосіб не відпрацьовувати 3 роки у районі?

Юрій Усманов
49
Юрій Усманов

Доброго дня, Міро! Так, ви можете не відпрацьовувати надалі, адже маєте дитину віком до 3-х років. Тому пожете писати заяву на звільнення або прохання на переведення вас в місцеву лікарню, де вам пропонують місце.
Дякую.

50
Олексадр

Добрий день ! Відпрацював 2 роки 7 місяців, але у травні планується звільнення усіх співробітників та повторне укладання трудових угод, у зв'язку з переходом Комунального закладу в Некомерційне комунальне підприємство. Чи може це бути підставою для припинення відпрацювання?

51
Дмитрий

Работал в органах местного самоуправления 2,5 года. Поступил по госзаказу в 2016 на дневное (магистратуру) в профильную академию госуправления (ДРИДУ НАДУ), закончил в феврале 2018. Есть договор-направление между мной и органом местного самоуправления который меня направлял. В договоре написано отработать 5 лет! Сейчас стоит вопрос возврата на работу. ВУЗ направляет на прежнее рабочее место. Работать там не хочу. Могу ли я не вернутся и не взыщет ли в этом случаи ВУЗ с меня деньги за учебу? Спасибо!

52
Леонид

Добрый день, Юрий!
Что если подписывал контракт в 2012г. после окончания не отработал, в последствии районным судом проиграл Академии МВД. Скажите, есть возможность выкрутиться? Стоит ли тратить деньги на адвоката? платить не хочу принципиально!!!!

53
Юлія

Доброго дня! Навчаюсь в мед училищі, поступила в 2014 році, вже закінчую але хочу піти навчатись на іншу спеціальність. Чи потрібно буде відпрацювати 3 роки?

54
Микола

Доброго дня!
Якщо випускник після інтернатури, який навчався на бюджетній формі і має відпрацювати 3 роки після інтернатури на державу, то він може написати заяву на звільнення без відпрацювання, то адміністрація може підписати і не потрібно буде відробляти 3 роки?

Send this to a friend