державне замовлення, відпрацювання випускниківДоброго дня, шановні друзі, сьогодні ми поговоримо про нові правила обов’язкового відпрацювання випускників, які навчалися за державним замовленням, впродовж трьох років після закінчення ВНЗів в Україні.

ЯК БУЛО РАНІШЕ?

Річ у тому, що до недавнього часу стаття 52 Закону “Про освіту” передбачала, що особи, які отримали вищу освіту за рахунок місцевого або державного бюджету, спрямовуються на роботу за розподілом і зобов’язані відпрацювати відповідно до Порядку, затвердженого Кабінетом міністрів України.

У виконання вказаної норми закону Кабінет міністрів України прийняв постанову № 992 від 22.08.1996 року, затвердивши Порядок працевлаштування випускників, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням. Порядком передбачено, що після закінчення університету випускник повинен обов’язково відпрацювати три роки або відшкодувати вартість свого навчання, а також понесені замовником витрати.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Читайте також: «Лайфхак: як 100% пройти співбесіду на роботу в юридичну фірму!»

ВІДПРАЦЮВАННЯ ВИПУСКНИКІВ: ЯК ВСЕ ПО-НОВОМУ?

Також вам, напевно, відомо, що цього року Закон “Про освіту” зазнав значні зміни, у тому числі в новій редакції була викладена вищезгадана стаття 52. Зміни набрали чинності 06.09.2014 року. Але найцікавіше полягає в тому, що закон більше не містить положення про обов’язкове відпрацювання фахівця, який отримав вищу освіту на підставі держзамовлення!

У зв’язку з цим на практиці почали виникати питання, пов’язані із застосуванням вказаних положень. Зокрема, дуже гостро стоїть питання про осіб, які до 06.09.2014 року підписали з вищим учбовим закладом типову угоду про підготовку фахівця з вищою освітою або були направлені на роботу по розподілу.

державне замовлення, відпрацювання випускників

Щоб правильно підійти до його рішення, спочатку треба звернутися до частини 3 статті 5 Цивільного кодексу України, в якій сказано, що відносно старих правовідносин новий закон застосовується тільки до тих прав і обов’язків, які виникли після набуття новим законом чинності (так званий принцип негайної дії закону в часі). Також згідно частини 1 статті 9 Цивільного кодексу України положення основного акту цивільного законодавства можуть застосовуватися і до трудових правовідносин.

Виходячи з цього студенти, які станом на 06.09.2014 року не підписували з керівництвом свого ВНЗ типові угоди про підготовку фахівців, примусово відпрацьовувати три роки після закінчення університету не повинні. Що ж до випускників і молодих фахівців, які до вказаної дати підписали відповідні договори або були працевлаштовані за розподілом, то нові положення закону до них застосовуватися не можуть.

Таким чином, зміни в законодавстві торкнулися далеко не всіх учнів, а тому інформація, розміщена на деяких форумах і сайтах, про те, що під дію нового закону підпадають усі випускники без виключення, є неточною.

Буде цікаво:  «Как выбрать квартиру в новостройке и не облажаться?»

ЯК НЕ ВІДПРАЦЬОВУВАТИ?

державне замовлення, відпрацювання випускників

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Особи, які не підпали під дію нових правил, для вирішення питання про те, як можна не відпрацьовувати три роки після закінчення ВНЗ, можуть використати інші способи.

Зокрема можна зробити наступне:

  1. Достроково звільнитися без відпрацювання у разі настання обставин, вказаних в пункті 9 Порядку (встановлення інвалідності (1 і 2 групи), встановлення інвалідності у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків (1 і 2 групи), якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, проходження чоловіком (дружиною) військової служби), вступу до вищих навчальних закладів;
  2. Звільнитися з роботи без подальшого відпрацювання випускників за погодженням обох сторін (адміністрації і працівника);
  3. У разі пред’явлення позову учбовим закладом вказати на те, що грошові кошти стягуються на користь державного або місцевого бюджету, а не на користь ВНЗ;
  4. При поданні позовної заяви до випускника посилатися на те, що до теперішнього часу Порядок визначення і компенсації вартості освіти у разі порушення умов угоди про працевлаштування не прийнятий і не затверджений (п. 4 постанови КМУ № 992 від 22.08.1996 року).

При цьому відразу хочемо відмітити, що судова практика за двома останніми пунктами є неоднозначною: існують рішення як на користь, так і проти таких правових позицій. Тому треба бути дуже уважним і перед ухваленням відповідних рішень спочатку проконсультуватися з адвокатом.

За матеріалами www.uadvokata.com.ua.

Про скорочення державного замовлення та зміни в системі освіти на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 18 4,67 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

55 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Юлія

Доброго дня! Навчаюсь в мед училищі, поступила в 2014 році, вже закінчую але хочу піти навчатись на іншу спеціальність. Чи потрібно буде відпрацювати 3 роки?

2
Микола

Доброго дня!
Якщо випускник після інтернатури, який навчався на бюджетній формі і має відпрацювати 3 роки після інтернатури на державу, то він може написати заяву на звільнення без відпрацювання, то адміністрація може підписати і не потрібно буде відробляти 3 роки?

3
Зоряна

Я лікар- інтерн, закінчую інтернатуру в 2019р. В 2017 році взяла вільний розподіл після закінчення університету. Отримала місце проходження інтернатури, написала в лікарні заяву про відпрацювання 3 років, після проходження інтернатури на їхній базі. На разі одружившись з військовослужбовцем, маю переїхати за місцемх його служби в інше місто. Чи маю я право не відпрацьовувати 3 роки? Куди саме мені звертатися з цього приводу ?Які документи мені надати ?

Загрузить еще