договір кредитуванняДоговір кредитування в іноземній валюті, як масове явище, набуває поширеності буквально останні роки. Причому, умови кредитування здаються привабливими і суб’єктам господарювання, і фізичним особам.

Економічна ситуація, яка була серйозно порушена після світової фінансової кризи, останніх подій в Україні послугувала поштовхом для звернення людей в суд, щоб він, у свою чергу, примусив банки внести зміни до кредитних договорів щодо врахування перерахунку відносно валютного курсу, характерного для того періоду часу, коли оформлявся кредит; деякі взагалі стали вимагати розірвання кредитних договорів.

Коливання валютного курсу і до цього дня багатьох тримає в постійному страху, позичальники боятися, що навіть найменший кредит може перетворитися на непосильну ношу. У листопаді минулого року, після ряду судовий рішень, ситуація, начебто, як прояснилася, але ця картина явно не припала до душі банківським боржникам.

Стаття 1054 Цивільного кодексу України припускає, що кредитор надає позичальникові кредит, а той у свою чергу зобов’язується його повернути. Усі стосунки між кредитором і боржником регулює договір кредитування

Декілька років тому Вищій спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ громадськості представив інформаційний лист, що вказує на неприпустимість вимог відносно розірвання кредитного договору внаслідок зміни економічної ситуації або коливань валютного курсу, тобто, зобов’язання сторонами повинні як і раніше виконуватися в повному об’ємі.

Читайте також: «Гроші та кредит без відсотків: як захиститися від від шахраїв?»

Згідно з положеннями ЦК договір кредитування може бути розірваний або змінений на вимогу однієї із сторін судом, якщо були дотримані наступні умови:

  1. Сторони в момент укладення договору не припускали, що станеться яка-небудь зміна обставин;
  2. Зміни сталися з причин, не залежних від сторін, вони ніяк не могли їх передбачати або попередити;
  3. Подальше виконання умов кредитного договору позбавляло одну із сторін тих інтересів, на які вона розраховувала при його укладенні.

договір кредитування

Ці умови визначені статтею 652 Цивільного кодексу України, але вони не можуть дати прямо ніяких гарантій відносно змін курсу іноземних валют і забезпечити стабільність гривны відносно них.

До речі, ті позичальники, які обурені поточними умовами кредитних договорів внаслідок зміни валютного курсу, мають бути спочатку обізнані про те, що відповідальність за валютні ризики, згідно із статтями 1046 і 1054 ЦК, лежить саме на позичальнику.

Знаючи про це і укладаючи договір кредитування на досить-таки тривалий термін, позичальник добровільно приймає “умови гри”, даючи свою згоду на все, що відбуватиметься надалі.

Якщо позичальник наполягає на тому, що саме гривня має бути основним розрахунковим засобом на території України, а договір кредитування у валюті порушує всі відповідні норми чинного законодавства, то йому можуть заперечити, навівши в приклад 2 статтю ЗУ “Про банки і банківську діяльність”, згідно якої платіжними засобами визнаються гроші нетільки у вітчізняній, а й в іноземній валюті.

Буде цікаво:  «Укусила собака: хто несе відповідальність і що робити?»

Але ст.47 і 49 цього ж закону зазаначає, що операції банків по розміщенню притягнених від кредитних операцій засобів здійснюються на власний ризик, незалежно від виду використовуваної валюти. Але здійснюватися ці операції можуть виключно за наявності банківської ліцензії – документу, що видається НБУ, відповідно до якого іноземні банки і їх філії можуть здійснювати на території України банківську діяльність.

договір кредитування

Тобто, ті фінансово-кредитні установи, які мають банківську ліцензію і письмовий дозвіл на здійснення валютних операцій, мають повне право вчиняти подібні дії відносно видачі кредитів в іноземній валюті.

Більшість судів дотримуються цієї позиції, чим вкрай незадоволені позичальники, які внаслідок зміни умов договір кредитування вимушені терпіти величезні збитки.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Не завжди наявність форс-мажорних обставин дозволяє уникнути виплат пені і прострочених заборгованостей, оскільки більшість з тих, які раніше вважалися за такі, були визнані такими, що не впливають на платоспроможність позичальника.

Як було зазаначено вище, впродовж всього минулого року відзначався високий рівень судових звернень позичальників, які вимагали зміни умов кредитних договорів внаслідок зміни коливань валютного курсу.

В якості основного підтвердження таких звернень позичальники вказували на статтю 651 Цивільного кодексу України, згідно з якою одна із сторін може зажадати розірвання або зміни кредитного договору, якщо його умови були змінені настільки, що могли вплинути на те, що договір на таких умовах спочатку міг би зовсім бути не укладений.

Читайте також: «Як взяти гроші та кредит готівкою і не допустити критичних помилок?»

Судова практика знає не так вже багато випадків, коли позови позичальників були задоволені, у більшості випадків їм відмовляють. Тому гарне питання виникає, чи варто взагалі брати кредити та й ще в іноземній валюті?

Договір кредитування і “вплив” на нього курсу валют на відео:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 3 4,67 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 20.07.2014; Оновлено: 29.12.2018; Мітки:
2018-12-29T16:59:44+02:00
Юрій Усманов
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.