«Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

»»«Обережно підписуйте договір дарування квартири!»
договір дарування

“Майно, подароване одному з подружжя,- не є спільним і належить лише йому”

Досить часто громадяни України стикаються з оформленням договору дарування квартири або іншої нерухомісті. Сьогодні поговоримо про особливості такого договору, порядок його оформлення, підводні камені та небезпеку його укладення.

Договір дарування квартири чи іншої нерухомості укладається, як правило, для того, щоб гарантовано забезпечити спадкоємця нерухомістю або іншим майном.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Окрім цього, як відомо, якщо квартира або будинок були подаровані людині, що перебуває в шлюбі, то наприклад, при розірванні шлюбу це майно не є спільно нажитим і залишається повністю у розпорядженні лише чоловіка або дружини. Це важлива особливість.

Правила оформлення дарчої:

1. Договір дарування квартири оформлюється у нотаріуса (державного або ж приватного) в спеціальній формі (згідно ч.2 ст.719 Цивільного кодексу України);

2. При оформленні дарчої обидві сторони складають текст, збирають необхідні документи і проходять обов’язкову процедуру державної реєстрації.

Документи, які потрібні при оформленні дарчої:
  • Документ (договір купівлі-продажу, дарування, міни і тощо);
  • Довідки-характеристики або виписки з Реєстру прав власності на нерухоме майно (з відділення Державної реєстраційної служби України при Міністерстві юстиції України (раніше- БТІ);
  • Експертний висновок (видається експертом при оцінці нерухомості);
  • Довідка з ЖЕКу про реєстрацію осіб, що мешкають в квартирі (або ін. нерухомості);
  • Якщо нерухомість була придбана в офіційному шлюбі, то потрібна нотаріально завірена угода чоловіка (дружини).
  • Якщо нерухомість дарується дитині до 14 років, то потрібний дозвіл з органів опіки і опікування на прийняття цією особою в дар нерухомого майна.

3. Вже в самій нотаріальній конторі об’єкт нерухомого майна перевіряється на предмет відсутності арештів, заборон на відчуження, іпотеки тощо. У разі наявності останніх двох пунктів – оформити договір дарування можна тільки після згоди податкового органу.

За темою:  «Ідеальний клієнт для юриста: хто він і як його не упустити?»

4. Нерухомість, що приймається в дар, обкладається обов’язковим податком на прибуток (5%). Від сплати цього податку звільняються тільки родичі першого порядку (дружина, чоловік, діти, батьки), а у зв’язку з останніми змінами в законодавстві і другого порядку (рідні брати і сестри, дід і бабка). Таким особам також не прийдеться проводити оцінку майна.

Ці ж особи не сплачують військовий збір, сплата якого є обов’язковим для всіх інших в розмірі 1,5% від вартості майна.

5. При укладенні договору дарування квартири, дому або іншої нерухомості, нотаріусом сплата податку не перевіряється і спеціальні квитанції, що підтверджують оплату, не подаються.

Деякі нотаріуси порушують норми і вимагають квитанції про сплату прибуткового податку на подаровану нерухомість. Такі дії є незаконними.

Обережно, підводні камені!

договір дарування

“Майно набувається новим власником одразу після оформлення всіх документів у нотаріуса та державної реєстрації нерухомості”

Подароване майно набувається новим власником одразу після оформлення всіх документів у нотаріуса. І про це потрібно знати і пам’ятати!

Часто батьки дарують майно, квартиру, машину дітям, які її одразу без їх відома закладають, беруть на них кредит, який не можуть виплатити і тому позбавляються таких речей.

Тому, якщо ви не впевнені, що особа буде зберігати майно належним чином, то можна дозволити їй розпоряджатися ним не прямо зараз, а з відстрочкою, уклавши заповіт або договір дарування з важливою для Вас умовою довічного утримання.

Крім того, майно не повертається тому, хто його подарував (дарувальнику), і у разі смерті обдарованого. Вірніше, в цьому випадку, крім особи, що подарувала, на таке майно претендуватимуть і подружжя, і діти покійного.

За темою:  «Цивільно-правовий договір VS трудовий договір - де підвох?»

Але в цьому разі можна також підстрахуватись і оформити заповіт особою, якій передається майно в дар, що таке майно перейде знову до дарувальника у разі смерті обдарованого.

Але і в цій ситуації треба пам’ятати, що заповіт може бути відмінений в будь-який час самим заповідачем, а тому такий спосіб не дає 100% гарантії повернення майна саме Вам.

Чи можна розірвати договір?

договір дарування

“Для розірвання договору дарування у Вас є 1 рік з моменту, коли Ви дізналися або могли дізнатися про порушення прав”

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Якщо ви раптом передумали в один момент дарувати майно і бажаєте розірвати договір дарування, то потрібно знати, що для одностороннього розірвання такого договору потрібна буде навність чітко передбачених в договорі чи законі умов.

При наявності підстав за яких можна вимагати повернення дарунка або компенсувати його вартість, але за умови, що таке майно не було вже продане, знищене, подароване тощо можливо розірвати договір дарування в односторонньому порядку.

Строк давності, коли особа може звернутися до суду з приводу одностороннього припинення договору складає 1 рік з моменту, коли вона дізналася або могла дізнатися про наявність певних законодавчо передбачених випадків.

Випадки, коли можна вимагати розірвання договору:
  • якщо обдарований вчинив умисний злочин проти дарувальника або його близьких родичів;
  • обдарований створює загрозу втрати майна, яке має для дарувальника нематеріальну цінність (як пам’ять, наприклад);
  • майну, яке представляє історичну, культурну, наукову цінність, загрожує істотна шкода чи знищення.

Як висновок хочеться дати пораду, що коли укладаєте договір дарування, подумайте двічі, для чого ви це робите. Лише після відповіді на це питання можна переконатися в правильності вибраного саме договору дарування, адже як альтернатива і підстраховка в передачі майна можуть бути інші способи передачі прав власності на рухоме і нерухоме майно.

За темою:  «Бесплатная юридическая консультация: 5 причин зачем это делать!»

Про договір дарування квартири чи іншого майна дивіться на відео:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 108 4,58 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

124 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Борис

Добрий вечір. В статті написано 4. Нерухомість, що приймається в дар, обкладається обов’язковим податком на прибуток (5%). Від сплати цього податку звільняються тільки родичі першого порядку (дружина, чоловік, діти, батьки), а у зв’язку з останніми змінами в законодавстві і другого порядку (рідні брати і сестри, дід і бабка). Таким особам також не прийдеться проводити оцінку майна.
У відповіді на коментар Любові, на яку дідусь хоче оформити дарчу, відповілі що треба платити 5%. Хоча як я розумію це родич 2-го порядку.
Так треба платити родичам 2-го порядку чи ні? Мій дідусь хоче на мене оформити дарчу на квартиру. Як бути?

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня, Борисе! Родичам 2 порядку споріднення не потрібно платити 5%. Дякуємо!

3
Ярина

Доброго дня. У мене двоє дітей ( квартира і незакінчений будинок) . Все майно поділене на троїх ( будинок і квартира) Ми хотіли б подарувати будинок старшому , а квартиру молодшому ) як правільно це зробити. ( Свою частку будинку і частку молодшого подарувати старшому , а свою частку квартири і частку старшого подарувати - молодшому ) Скільки ми повинні будемо запратити, і куди звернутись щоб все було правільно.

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Доброго дня! За оформленням договору дарування звертайтесь до нотаріуса, будь ласка.

5
Від імені Михайла

Доброго дня. Я інвалід 1 групи, повністю незрячий. Недавно узнав, що я більше року назад підписав договір дарування своєї частини квартири. Звісно, що саме я підписував, я не бачив. Мав на увазі, що я підписував договір, про те, що за мною будуть доглядати. А виявилося - договір дарування. В договорі ні слова немає про те, що він укладений від імені незрячого , свідків не долучали. Я прописаний в цій квартирі. Але мені поставили умову - добровільно виселитися, або на мене подадуть в суд про примусове виселення. Створили нестерпні умови для життя. Як розірвати договір дарування?

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Михайло! Тут необхідно діяти швидко і ефективно, тому потрібно залучати юристів. Через суд необхідно доказати, що договір дарування був укладений через обман, адже вас запевнили, що це договір утримання. Потрібно вивчити сам договір дарування в тому числі. Багато тонкощів. Наш телефон, пошта, соціальні мережі в шапці сайту - раді будемо проконсультувати і допомогти.

Загрузить еще

Send this to friend