Автор: 06.07.2014 Оновлено: 08.01.2020

договір даруванняДоговір дарування квартири або іншої нерухомості – один з найбільш популярних цивільних договорів, який укладається громадянами. Розкриваємо особливості, порядок, секрети та типові помилки при оформленні такого договору, підводні камені та небезпеку його укладення.

Договір дарування квартири чи іншої нерухомості укладається, як правило, для того, щоб гарантовано забезпечити спадкоємця нерухомістю або іншим майном. Окрім цього, як відомо, якщо квартира або будинок були подаровані людині, що перебуває в шлюбі, то наприклад, при розірванні шлюбу це майно не є спільно нажитим і залишається повністю у розпорядженні лише чоловіка або дружини. Це важлива особливість.

Договір дарування квартири: правила оформлення

1. Оформлення у нотаріуса

Договір дарування квартири оформлюється у нотаріуса (державного або ж приватного) в спеціальній формі (згідно ч.2 ст.719 Цивільного кодексу України);

2. Державна реєстрація

При оформленні дарчої обидві сторони складають текст, збирають необхідні документи і проходять обов’язкову процедуру державної реєстрації.

3. Документи, які потрібні при оформленні:

  • Документ (договір купівлі-продажу, дарування, міни і тощо);
  • Довідки-характеристики або виписки з Реєстру прав власності на нерухоме майно (з відділення Державної реєстраційної служби України при Міністерстві юстиції України (раніше- БТІ);
  • Експертний висновок (видається експертом при оцінці нерухомості);
  • Довідка з ЖЕКу про реєстрацію осіб, що мешкають в квартирі (або ін. нерухомості);
  • Якщо нерухомість була придбана в офіційному шлюбі, то потрібна нотаріально завірена угода чоловіка (дружини).
  • Якщо нерухомість дарується дитині до 14 років, то потрібний дозвіл з органів опіки і опікування на прийняття цією особою в дар нерухомого майна.

4. Перевірка нерухомості

Вже в самій нотаріальній конторі об’єкт нерухомого майна перевіряється на предмет відсутності арештів, заборон на відчуження, іпотеки тощо. У разі наявності останніх двох пунктів – оформити договір дарування квартири можна тільки після згоди податкового органу.

5. Сплата податків

Нерухомість, що приймається в дар, обкладається обов’язковим податком на прибуток (5%). Від сплати цього податку звільняються тільки родичі першого порядку (дружина, чоловік, діти, батьки), а у зв’язку з останніми змінами в законодавстві і другого порядку (рідні брати і сестри, дід і бабка).

Таким особам також не прийдеться проводити оцінку нерухомості (!). Адже така оцінка на сьогодні не вимагається, а нотаріус, як і 100 років назад за звичкою і за старим законом, лише хоче прив’язати ціну власних послуг до вартості нерухомості. Якщо нотаріус вимагає таку оцінку – шукайте іншого нотаріуса!

Ці ж особи НЕ сплачують військовий збір, сплата якого є обов’язковим для всіх інших в розмірі 1,5% від вартості майна.

договір дарування квартири

6. Порушення нотаріусом

При укладенні договору дарування квартири, дому або іншої нерухомості, нотаріусом сплата податку не перевіряється і спеціальні квитанції, що підтверджують оплату, не подаються.

Деякі нотаріуси порушують норми і вимагають квитанції про сплату прибуткового податку на подаровану нерухомість. Такі дії є незаконними.

Читайте також: «Договір дарування, заповіт чи продаж квартири: що вигідніше?»

Договір дарування квартири: підводні камені і помилки

договір даруванняПодароване майно набувається новим власником одразу після оформлення всіх документів у нотаріуса (з моменту державної реєстрації). І про це потрібно знати і пам’ятати!

Часто батьки дарують майно, квартиру, машину дітям, які її одразу без їх відома закладають, беруть на них кредит, який не можуть виплатити і тому позбавляються таких речей.

Тому, якщо ви не впевнені, що особа буде зберігати майно належним чином, то можна дозволити їй розпоряджатися ним не прямо зараз, а з відстрочкою, уклавши заповіт або договір дарування квартири чи іншої нерухомості з важливою для Вас умовою довічного утримання.

Крім того, майно не повертається тому, хто його подарував (дарувальнику), і у разі смерті обдарованого. Вірніше, в цьому випадку, крім особи, що подарувала, на таке майно претендуватимуть і подружжя, і діти покійного.

Але в цьому разі можна також підстрахуватись і оформити заповіт особою, якій передається майно в дар, що таке майно перейде знову до дарувальника у разі смерті обдарованого.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Але і в цій ситуації треба пам’ятати, що заповіт може бути відмінений в будь-який час самим заповідачем, а тому такий спосіб не дає 100% гарантії повернення майна саме Вам.

Чи можна розірвати договір дарування квартири?

Якщо ви раптом передумали в один момент дарувати майно і бажаєте розірвати договір дарування, то потрібно знати, що за загальним порядком розірвання договору дарування квартири чи іншої нерухомості в односторонньому порядку не дозволяється. Для одностороннього розірвання такого договору потрібна буде наявність чітко передбачених в договорі чи законі умов.

При наявності підстав за яких можна вимагати повернення дарунка або компенсувати його вартість, але за умови, що таке майно не було вже продане, знищене, подароване тощо можливо розірвати договір дарування в односторонньому порядку.

Строк давності, коли особа може звернутися до суду з приводу одностороннього припинення договору складає 1 рік з моменту, коли вона дізналася або могла дізнатися про наявність певних законодавчо передбачених випадків.

Випадки, коли можна вимагати розірвання договору дарування:

  • якщо обдарований вчинив умисний злочин проти дарувальника або його близьких родичів;
  • обдарований створює загрозу втрати майна, яке має для дарувальника нематеріальну цінність (як пам’ять, наприклад);
  • майну, яке представляє історичну, культурну, наукову цінність, загрожує істотна шкода чи знищення.

Як висновок хочеться дати пораду, що коли укладаєте договір дарування, подумайте двічі, для чого ви це робите. Лише після відповіді на це питання можна переконатися в правильності вибраного саме договору дарування, адже як альтернатива і підстраховка в передачі майна можуть бути інші способи передачі прав власності на рухоме і нерухоме майно.

Про договір дарування квартири чи іншого майна дивіться на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 121 4,55 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2020-01-08T13:36:26+02:00
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.
Підписатися
Сповістити про
guest

139 Комментарий
Новіші
Старіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі