«Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

»»«Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

договір даруванняДоговір дарування квартири або іншої нерухомості – один з найбільш популярних цивільних договорів, який укладається громадянами. Сьогодні поговоримо про особливості, порядок, секрети та типові помилки при оформленні такого договору, підводні камені та небезпеку його укладення.

Договір дарування квартири чи іншої нерухомості укладається, як правило, для того, щоб гарантовано забезпечити спадкоємця нерухомістю або іншим майном.

Окрім цього, як відомо, якщо квартира або будинок були подаровані людині, що перебуває в шлюбі, то наприклад, при розірванні шлюбу це майно не є спільно нажитим і залишається повністю у розпорядженні лише чоловіка або дружини. Це важлива особливість.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Правила оформлення договору дарування квартири:

1. Договір дарування квартири оформлюється у нотаріуса (державного або ж приватного) в спеціальній формі (згідно ч.2 ст.719 Цивільного кодексу України);

2. При оформленні дарчої обидві сторони складають текст, збирають необхідні документи і проходять обов’язкову процедуру державної реєстрації.

Документи, які потрібні при оформленні дарчої:

  • Документ (договір купівлі-продажу, дарування, міни і тощо);
  • Довідки-характеристики або виписки з Реєстру прав власності на нерухоме майно (з відділення Державної реєстраційної служби України при Міністерстві юстиції України (раніше- БТІ);
  • Експертний висновок (видається експертом при оцінці нерухомості);
  • Довідка з ЖЕКу про реєстрацію осіб, що мешкають в квартирі (або ін. нерухомості);
  • Якщо нерухомість була придбана в офіційному шлюбі, то потрібна нотаріально завірена угода чоловіка (дружини).
  • Якщо нерухомість дарується дитині до 14 років, то потрібний дозвіл з органів опіки і опікування на прийняття цією особою в дар нерухомого майна.

3. Вже в самій нотаріальній конторі об’єкт нерухомого майна перевіряється на предмет відсутності арештів, заборон на відчуження, іпотеки тощо. У разі наявності останніх двох пунктів – оформити договір дарування квартири можна тільки після згоди податкового органу.

4. Нерухомість, що приймається в дар, обкладається обов’язковим податком на прибуток (5%). Від сплати цього податку звільняються тільки родичі першого порядку (дружина, чоловік, діти, батьки), а у зв’язку з останніми змінами в законодавстві і другого порядку (рідні брати і сестри, дід і бабка).

Таким особам також не прийдеться проводити оцінку нерухомості (!). Адже така оцінка на сьогодні не вимагається, а нотаріус, як і 100 років назад за звичкою і за старим законом, лише хоче прив’язати ціну власних послуг до вартості нерухомості. Якщо нотаріус вимагає таку оцінку – шукайте іншого нотаріуса!

Ці ж особи НЕ сплачують військовий збір, сплата якого є обов’язковим для всіх інших в розмірі 1,5% від вартості майна.

договір дарування квартири

5. При укладенні договору дарування квартири, дому або іншої нерухомості, нотаріусом сплата податку не перевіряється і спеціальні квитанції, що підтверджують оплату, не подаються.

Деякі нотаріуси порушують норми і вимагають квитанції про сплату прибуткового податку на подаровану нерухомість. Такі дії є незаконними.

Обережно, підводні камені!

договір даруванняПодароване майно набувається новим власником одразу після оформлення всіх документів у нотаріуса. І про це потрібно знати і пам’ятати!

Часто батьки дарують майно, квартиру, машину дітям, які її одразу без їх відома закладають, беруть на них кредит, який не можуть виплатити і тому позбавляються таких речей.

Буде цікаво:  «Чому право на приватне життя і таємницю листування не працює в Україні?»

Тому, якщо ви не впевнені, що особа буде зберігати майно належним чином, то можна дозволити їй розпоряджатися ним не прямо зараз, а з відстрочкою, уклавши заповіт або договір дарування квартири чи іншої нерухомості з важливою для Вас умовою довічного утримання.

Крім того, майно не повертається тому, хто його подарував (дарувальнику), і у разі смерті обдарованого. Вірніше, в цьому випадку, крім особи, що подарувала, на таке майно претендуватимуть і подружжя, і діти покійного.

Але в цьому разі можна також підстрахуватись і оформити заповіт особою, якій передається майно в дар, що таке майно перейде знову до дарувальника у разі смерті обдарованого.

Але і в цій ситуації треба пам’ятати, що заповіт може бути відмінений в будь-який час самим заповідачем, а тому такий спосіб не дає 100% гарантії повернення майна саме Вам.

Чи можна розірвати договір дарування?

договір даруванняЯкщо ви раптом передумали в один момент дарувати майно і бажаєте розірвати договір дарування, то потрібно знати, що за загальним порядком розірвання договору дарування квартири чи іншої нерухомості в односторонньому порядку не дозволяється. Для одностороннього розірвання такого договору потрібна буде наявність чітко передбачених в договорі чи законі умов.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

При наявності підстав за яких можна вимагати повернення дарунка або компенсувати його вартість, але за умови, що таке майно не було вже продане, знищене, подароване тощо можливо розірвати договір дарування в односторонньому порядку.

Строк давності, коли особа може звернутися до суду з приводу одностороннього припинення договору складає 1 рік з моменту, коли вона дізналася або могла дізнатися про наявність певних законодавчо передбачених випадків.

Випадки, коли можна вимагати розірвання договору дарування:

  • якщо обдарований вчинив умисний злочин проти дарувальника або його близьких родичів;
  • обдарований створює загрозу втрати майна, яке має для дарувальника нематеріальну цінність (як пам’ять, наприклад);
  • майну, яке представляє історичну, культурну, наукову цінність, загрожує істотна шкода чи знищення.

Як висновок хочеться дати пораду, що коли укладаєте договір дарування, подумайте двічі, для чого ви це робите. Лише після відповіді на це питання можна переконатися в правильності вибраного саме договору дарування, адже як альтернатива і підстраховка в передачі майна можуть бути інші способи передачі прав власності на рухоме і нерухоме майно.

Про договір дарування квартири чи іншого майна дивіться на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 118 4,57 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та отримуйте юридичні лайфхаки!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

136 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Борис

Добрий вечір. В статті написано 4. Нерухомість, що приймається в дар, обкладається обов’язковим податком на прибуток (5%). Від сплати цього податку звільняються тільки родичі першого порядку (дружина, чоловік, діти, батьки), а у зв’язку з останніми змінами в законодавстві і другого порядку (рідні брати і сестри, дід і бабка). Таким особам також не прийдеться проводити оцінку майна.
У відповіді на коментар Любові, на яку дідусь хоче оформити дарчу, відповілі що треба платити 5%. Хоча як я розумію це родич 2-го порядку.
Так треба платити родичам 2-го порядку чи ні? Мій дідусь хоче на мене оформити дарчу на квартиру. Як бути?

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Доброго дня, Борисе! Родичам 2 порядку споріднення не потрібно платити 5%. Дякуємо!

3
Ярина

Доброго дня. У мене двоє дітей ( квартира і незакінчений будинок) . Все майно поділене на троїх ( будинок і квартира) Ми хотіли б подарувати будинок старшому , а квартиру молодшому ) як правільно це зробити. ( Свою частку будинку і частку молодшого подарувати старшому , а свою частку квартири і частку старшого подарувати - молодшому ) Скільки ми повинні будемо запратити, і куди звернутись щоб все було правільно.

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Доброго дня! За оформленням договору дарування звертайтесь до нотаріуса, будь ласка.

5
Від імені Михайла

Доброго дня. Я інвалід 1 групи, повністю незрячий. Недавно узнав, що я більше року назад підписав договір дарування своєї частини квартири. Звісно, що саме я підписував, я не бачив. Мав на увазі, що я підписував договір, про те, що за мною будуть доглядати. А виявилося - договір дарування. В договорі ні слова немає про те, що він укладений від імені незрячого , свідків не долучали. Я прописаний в цій квартирі. Але мені поставили умову - добровільно виселитися, або на мене подадуть в суд про примусове виселення. Створили нестерпні умови для життя. Як розірвати договір дарування?

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Михайло! Тут необхідно діяти швидко і ефективно, тому потрібно залучати юристів. Через суд необхідно доказати, що договір дарування був укладений через обман, адже вас запевнили, що це договір утримання. Потрібно вивчити сам договір дарування в тому числі. Багато тонкощів. Наш телефон, пошта, соціальні мережі в шапці сайту - раді будемо проконсультувати і допомогти.

7
Лілія

Доброго дня. Пыдкажыть, якщо мій дідо (84 роки) хоче оформити на мене договір дарування, відповідно я йому родич другого ступеня споріднення., Чи буду я оплачувати 1 % від вартості його майна (а саме квартири), чи згідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» від 23.02.2017 р. я все ж таки небу оплачувати цей податок? Дякую наперід.

8
Владимир Товстий

Добрий день чи можливо оформити 1 (один) загальний договір дарування на рухоме та нерухоме майно (без конкретизації майна)?????

9
Vladislav Kholodov

Здравствуйте, Юрий. Скажите пожалуйста, при оформлении договора дарения можно ли дарующему оспорить этот договор в течении 1 года? Если да, то по каким причинам и как нужно эту процедуру проводить. То есть если повод для расторжения не является объективным, то как дарующему нужно это доказать. И по поводу оплаты за услуги нотариуса. Если это не фиксированная сумма, а 1%, к примеру, от сделки, то необходимо проводить оценку. Или можно сплатить какую-то фиксированную сумму, или выбирать другой нотариус. Спасибо

Юрій Усманов
10
Юрій Усманов

Доброго дня, Владиславе. Читайте, будь ласка, вище "Випадки, коли можна вимагати розірвання договору дарування". За цими підставами можна оспорити договір дарування.
З приводу оцінки, то у нотаріусів повинен бути прайс-лист їх послуг. Шукайте такого нотаріуса, який не прив'язує оцінку власних послуг до оцінки майна.
Дякую.

11
Ліда

Скільки разів можна робити договір дарування

Юрій Усманов
12
Юрій Усманов

Закон не обмежує вас в кількості укладених таких договорів, тобто безліч разів.
Дякуємо за звернення.

13
Cвітлана

Доброго дня, п.Юрій!Мій батько хоче подарувати мені,рідній дочці, квартиру.Нотаріус сказала йому що потрібно за це платити 7500грн. Також нотаріус почала відмовляти пенсіонера від даного кроку, бо ніби може так статися що дочка потім вижене на вулицю.Також настрашила , що зразу потрібно буде переоформлювати всі документи на мене і це дуже довготривала і дорога процедура.Чи можна скласти дарчу , яка вступить в дію тільки після смерті даруючого, а також не спішити переоформлювати всі документи.На рахунок оплати - чи дійсно не потрібно платити цих 7500грн. (бо дарування відбувається по першій лінії), а тільки 119грн.(За державну реєстрацію права власності на нерухоме майно згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993г № 7-93)???

Юрій Усманов
14
Юрій Усманов

Доброго дня! Ваше питання потребує грунтовного вивчення. Будь ласка, залиште його за посиланням в спеціальній формі тут: https://www.pravoconsult.com.ua/consultations/. Дякую.

15
Оксана

Документи, які потрібні при оформленні дарчої:
Експертний висновок (видається експертом при оцінці нерухомості)
що це за висновок чи це не грошова оцінка майна??
А ви пишете, що при договорі дарування для першого ступеня не потрібно оцінки???

Юрій Усманов
16
Юрій Усманов

Для 1-го і 2-го ступеня оцінка майна не потребується. Такий висновок видається тоді, коли потребується оцінка майна. Дякую.

17
Дар'я

Доброго дня!
Дуже цікава стаття .дала багато відповідей.
Але є питання.
Якщо родичі другого ступення спорідненості, які, обто брат оформлює договір на сестру, які кошти потріно сплатит?
Дякую!

Юрій Усманов
18
Юрій Усманов

Дар'я, читайте статтю. Брат і сестра є родичами 2-го ступеня споріднення. Ви не зобов'язані робити оцінку майна при даруванні. Дякую.

Загрузить еще

Send this to a friend