обмежувальний припис, сімейне насильство

В Україні сімейне насильство і обмежувальний припис стали об’єктом вивчення не так давно, коли в країні почалися кардинальні соціальні, політичні та економічні перетворення, які спровокували цілу низку несподіваних наслідків і ускладнили ситуацію в тому числі і в судочинстві.

Однією з них стала проблема сімейного насильства. Механізм захисту від сімейного насильства прописаний в Законі України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, де одним із найвпливовіших заходів із захисту прав потерпілих від такого насильства виступає обмежувальний припис.

обмежувальний припис, сімейне насильство

Обмежувальний припис: судова практика

1. Однією з головних справ в цій сфері є справа № 596/1789/18, де суд зазначив, що Представник заявника, адвокат, вийшов за межі  ч.2 ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» в частині вимог, яка містить вичерпний перелік заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, не передбачено заходу, як обов’язок своєчасного здійснення пропорційної частки в оплаті спожитих комунальних послуг. Таким чином адвокат пов’язав вирішенням спору про право та не навів обставин викладених в ч.2 ст. 26.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

2. Іллічівський районний суд  в справі №264/6635/18  про видачу обмежувального припису, за заявою громадянки відмовив у її задоволенні з підстав наявності конфлікту між сторонами, відсутності бажання знайти компроміс та домовитись в інтересах малолітніх дітей, один з яких є інвалідом з дитинства та потребує багато сил та уваги. Разом з тим, заявницею не представлено суду доказів щодо вчинення фізичного, психологічного, а також фінансового насильства відносно неї чи їх спільних малолітніх дітей.

Читайте також: «Булінг в Україні: що це, відповідальність і як боротися? Новий закон!»

Навпаки заінтересована особа, підтвердила, що періодично син знаходиться з ним, він займається його вихованням, цікавиться здоров’ям дочки, представив позитивні характеристики відносно себе як з місця проживання, так і з місця роботи, з заробітної плати здійснюється відрахування по сплаті аліментів на утримання дітей, долею яких він переймається як батько, що дає суду підстави дійти висновку про відсутність ризиків щодо вчинення останнім насильства відносно заявниці, а тим більше дітей, та відмовити у задоволенні заявлених вимог як недоведених.

Заявник просила видати обмежувальний припис стосовно колишнього чоловіка (інтереси якого здійснював представник) та встановити строк дії застережних заходів – шість місяців, а також усунути перешкоди у користуванні визначеним майном та документами шляхом їх повернення.

3. В справі №520/3921/18 суд відмовив у задоволенні заяви, хоча заявником було надано витяги із реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №12018161480000393, №12018161480000447, судом до уваги ці обставини не взяті з підстав їх походження що не відносяться до предмету спору та наведені обставини не є підставою для застосування обмежувального припису. Рішення суду в апеляційній інстанції не оскаржувалось.

4. По справі 607/15990/18 заявник навів обставини, що впродовж багатьох років чоловік не піклується про створення нормальних сімейних стосунків, зловживає алкогольними напоями, не дбає про матеріальне забезпечення родини, внаслідок чого між ними втрачено взаємоповагу один до одного. З 2005 року постійно чинить на неї психологічне та фізичне насильство, ображає, погрожує, принижує перед іншими, наносить побої, а також завдавав неодноразово тілесні ушкодження.

В шлюбі у них народився син, який є інвалідом з дитинства ІІ групи та потребує відповідного догляду та стабільного емоційного стану, однак атмосфера насильства, яка панує у сім’ї негативно відображається на здоров’ї сина. Неодноразові звернення до правоохоронних органів, проведені співбесіди працівниками поліції та притягнення до адміністративної відповідальності не мають жодних наслідків, зокрема її чоловік надалі продовжує чинити насильство в сім’ї. 

Письмові докази судом досліджені але суд вважає, що самі по собі такі висновки та листи не можуть підтвердити факт застосування такого насильства. Рішення суду в апеляційній інстанції не оскаржувалось. Розуміючи правовий характер, заявником не було подано клопотання про витребування доказів та виклик свідків, що є однією з основних прав сторони провадження.

Буде цікаво:  «Вибори Президента України-2019: порядок, календар, кандидати!»

Аналізуючи Справу №308/11661/18, насилля було вчинене прямо в навчальному закладі, який направив повідомлення до відділу поліції. В практиці щодо вчинення фізичного насилля, сторона повинна навести обставини вчинення насилля.

Підставою слугувало насилля відносно дитини, яка голосно кричала і плакала, просила у неї захисту, оскільки тато її бив ногами (копав) та давав стусани. Така поведінка тата повторюється часто, тато б’є та кричить на неї. Дитина підтвердила ті факти, що її батько неодноразово знущався над нею без поважних на те причин (не так подивилася на нього, не так сидить, не так їсть, не так розмовляє).

Батько неодноразово застосовував та застосовує до неї фізичне насилля, батько б’є її руками, а інколи навіть ногами (копає), постійно кричить на неї та принижує, не випускає гуляти, постійно закриває в кімнаті, не дає можливості та забороняє спілкуватись з друзями та однолітками.

З аналізу справи вбачається, що батько виховує дитину самостійно. Суд заборонив спілкуватись із малолітньою донькою та наближатись до неї та до її місця перебування ближче 100 метрів. Кривдника направлено на проходження програми для кривдників строком на 4 місяці.

В справі №448/1779/18, Заявник надала до суду акт неодноразового застосування домашнього насильства щодо своєї матері, зокрема численними зверненнями заявника з приводу протиправної поведінки її кривдника до ВП ГУНП у Львівській області та відповідними листами-повідомленнями ВП ГУНП у Львівській області з приводу зазначених звернень за період 2011-2018р.р.

Читайте також: «Згода на секс: чому потрібна розписка на секс – аналіз нового закону!»

Крім того, у матеріалах справи, наявні постанови районного суду про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення «Вчинення домашнього насильства», що передбачене ст.173-2 КУпАП. Аналізуючи вказані докази, суд дійшов правильного висновку про задоволення вимог та видав обмежувальний припис стосовно кривдника, яким визначено заходи тимчасового обмеження прав та покладено на нього обов’язки, а саме: – заборонити перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою. Заявником виступала мати відносно кривдника, – сина.

обмежувальний припис, сімейне насильство

При вирішенні заяв суди, як правило, аналізують та використовують наступні нормативні акти та терміни:

Скачать (PDF, 284KB)

Верховний Суд  також у справі 756/2072/18 дійшов висновку, що обмежувальний припис є заходом впливу на кривдника, який може вживатися лише в інтересах постраждалих осіб та у разі настання певних факторів і ризиків.  Суди першої та апеляційної інстанцій не встановили випадків домашнього насильства стосовно заявниці та малолітніх дітей, а також ризиків настання насильства в майбутньому.

Верховний Суд звертає увагу у справі 756/2072/18 на докази, що подаються заявником та їх достатність (ст. 80 ЦПК України «Достатність доказів») для підтвердження обставин насильства та вжиття заходів до кривдника.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

В якості висновка можна зазначити, що аналізуючи справи судів перших інстанцій  та Верховного Суду  №756/2072/18, заявники при подачі документів повинні приділити увагу доказам, що подаються та обставинам, які вони можуть підтвердити.

Що стосується вимог витребування майна, передачу нерухомого майна, то суди розглядають цей факт як спір про право, що не відноситься до предмету розгляду справи про видачу обмежувального припису та залишають заяву без задоволення.

При розгляді справ, заявники/потерпілі особи можуть вимагати від кривдника компенсації: отримання консультацій або на оренду житла, витрат на лікування, періодичних витрат на утримання, але як правило це посилання відсутнє в вимогах, на що треба звернути увагу.

Заявники не повною мірою використовують своїми права. В справах відсутні посилання на клопотання про витребування/забезпечення доказів чи виклик очевидців/свідків, призначення експертиз, що є однією з основних прав сторони провадження.

Про обмежувальний припис та як захиститися від домашнього насильства дивіться також  на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Адвокат

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.