«Як оскаржити невиконання судових рішень виконавчою службою України?»

»»«Як оскаржити невиконання судових рішень виконавчою службою України?»
державна виконавча служба

Будь-яке судове рішення повинне бути виконане! Невиконання- оскаржуємо до вищестоящого органу ДВС або до суду!

Виконання судових рішень – є завершальним і одним з найважливіших етапів судочинства. В реаліях сьогодення в Україні, на відміну від сучасних європейських країн, виграти судовий спір – це далеко навіть не половина справи.

Державна виконавча служба України – орган, який відповідальний за повне, своєчасне та безумовне виконання рішень суду. Але виконавча служба, на жаль, часто не виконує покладені на неї обов’язки. А тому оскарження рішень, дій та бездіяльності Державної виконавчої служби – є важливим і необхідним механізмом захисту прав та інтересів громадян.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Окрім об’єктивних обставин, наприклад, фактичної відсутності у боржника майна, свою роль відіграють і такі обставини, як неналежне виконання службових обов’язків державними виконавцями, які мають “ексклюзивні” повноваження в питаннях примусового виконання судових рішень. Такий стан речей неминуче породжує масу скарг на дії, а частіше бездіяльність державних виконавців.

Вищим спеціалізованим судом з розгляду цивільних і кримінальних справ у 2014 році підготовлені роз’яснення за деякими нюансами розгляду справ, пов’язаних зі скаргами на діяльність державних виконавців, які викладені в постанові “Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах. Саме про ці ключові моменти піде далі мова.

7  ключових положень, необхідних для оскарження:

1. Закон каже, що право на скаргу на бездіяльність або дії державного виконавця по виконанню судового рішення мають лише сторони виконавчого провадження, тобто маються на увазі боржник і сам виконавчий службовець (стягувач), а також їх представники за законом або договором, крім того, до таких суб’єктів законодавство відносить і прокурора. Перераховані особи можуть подавати скарги до суду загальної юрисдикції, що виніс ухвалу по виконанню певного рішення.

Всі інші учасники виконавчого провадження мають право подавати відповідні скарги лише до адміністративного суду на загальних підставах.

2. У разі, якщо оскаржуються дії по виконанню рішень несудових органів, виконавчого напису нотаріуса, а також виконавчі документи, що виносяться безпосередньо державним виконавцем (наприклад, про стягнення виконавчого збору), не пов’язані з основним виконавчим документом, то такі скарги не розглядаються в судах загальної юрисдикції, а тільки в адміністративних судах.

3. Оскільки судова ухвала відносно цивільного позову в кримінальному виробництві виноситься не по нормах Цивільного процесуального кодексу, те оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця або іншого посадовця державної виконавчої служби при виконанні вироків, які торкаються у тому числі дозволи цивільних позовів в кримінальному виробництві підлягають розгляд за правилами адміністративний судочинство.

Буде цікаво:  «Как получить возмещение ущерба, если на ваш автомобиль упало дерево?»

4. Коли оскарження рішень, дій та бездіяльності Державної виконавчої служби відбувається на основі позову, за подання якого вже сплачено держмито, то скарга на державного виконавця державним митом не обкладається.

державна виконавча служба

При здійсненні стягнення на майно боржника в першу чергу вилучаються грошові кошти, а при їх відсутності чи недостатності – рухоме і нерухоме майно!

5. Оскарження дій\бездіяльності виконавчої служби до суду можливе протягом десяти днів, а при оскарженні постанови про відкладення виконавчого провадження – протягом трьох днів з дня, коли особа повинна була дізнатися або дізналася про таке порушення. У разі наявності в ЗУ “Про виконавче провадження” спеціальних строків, застосовуються саме вони, а не загальні строки за цивільно-процесуальним кодексом.

Слід враховувати, що при пропуску термінів вони можуть бути відновлені за наявності клопотання заявника і поважних причин. При цьому, встановлення факту наявності поважних причин відбувається в кожному випадку окремо з урахуванням обставин конкретної справи.

6. Стягнення на майно боржника відбувається не хаотично, в даному випадку виконавча служба України додержується чітко встановленого порядку, за яким в першу чергу стягненню підлягають грошові кошти, а при їх відсутності чи недостатності – рухоме і нерухоме майно.

При цьому боржник має право самостійно пропонувати черговість стягнення на рухоме майно і, незважаючи на те, що останнє слово і кінцеве рішення по задоволенню пропозиції боржника належить представнику виконавчої служби, його відмова в задоволенні прохання боржника відносно певної черговості може бути визнана незаконною, якщо, очевидно, що прохання боржника не порушувало інтереси стягувача і не ускладнювало виконавчий процес.

7. Щодо справ по скаргах на діяльність виконавчої служби, пов’язані з арештом і вилученням майна, встановлення його вартості, то тут потрібно взяти до уваги, що визначення вартості майна боржника здійснюється особисто державним виконавцем, при чому за загальними ринковими цінами, які діють на день визначення вартості.

державна виконавча служба

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Для оцінки майна можуть бути залучені приватні спеціалісти!

Якщо існують труднощі при визначенні вартості або за наявності заперечень у сторін щодо розміру оцінки речей, то виконавець зобов’язаний залучити до таких дій суб’єкта оціночної діяльності.

Суб’єкт оціночної діяльності – це учасник виконавчого провадження, він не працює в державній виконавчій службі, а також його звіт щодо оцінки вартості речей не є державним актом, це може бути приватна особа, яка має сертифікат на здійснення такої діяльності, а тому можна сподіватись на певну об’єктивність з її боку.

Якщо ви не згодні з результатом оцінки майна, то ви можете знову подати скаргу, яка, розглядається в аналогічному порядку, адже є скаргою на діяльність державного виконавця, незалежно від того, яка конкретна особа здійснювала оцінку.

Суть діяльності ДВС на відео:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 3 4,67 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to a friend