Податкова перевіркаОдним з видів податкового контролю фізичних осіб підприємців, підприємств, організацій, установ є податкова перевірка. Такі перевірки діляться на декілька видів, а саме: документальні, фактичні і камеральні. Документальні у свою чергу діляться на планові і позапланові, виїзні і не виїзні, електронні.

Як правило, у більшості випадків питання про порядок і законність перевірок виникають з усіма видами перевірок, а особливо відносно позапланової. І це не випадково, оскільки елемент несподіваності може застати зненацька навіть того, хто просто не встиг навіть свої законні дії оформити документально. Власне знайти відповідь на деякі з таких питань ми спробуємо в цій статті.

Залежно від етапу проведення перевірки усі питання згрупуємо в декілька груп.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

I. Податкова перевірка: попередження

А) Планова податкова перевірка законна тільки при попередньому попередженні!

Перед початком перевірки державна податкова інспекція зобов’язана, згідно з Податковим Кодексом України, письмово повідомити платника податків про таку перевірку, дату і час її проведення за 10 календарних днів до дня проведення перевірки.

Якщо ж інспектор до вас прийшов, але ви не отримували такого повідомлення і не ставили особисто підпис під ним або не отримали рекомендаційний лист з повідомленням про вручення, то повідомлення вважається не врученим, а значить маєте повне право не впускати інспектора для проведення перевірки.

Попередьте своїх секретарів, щоб вони не ставили підпис на подібних повідомленнях. Тому можете запропонувати податковому інспекторові дати вам повідомлення прямо в день його візиту і тоді у вас будуть 10 днів для підготовки необхідних документів для перевірки.

Б) Вам подзвонили і зобов’язали прийти до податкової інспекції для проведення перевірки

Таке усне попередження не є підставою для обов’язкового виконання вимог з’явитися до податкових органів. Повідомлення має бути вручене особисто в руки одержувачеві під розпис або спрямовано рекомендованим листом і теж із сповіщенням про отримання під розпис.

II. Податкова перевірка: як не допустити інспектора?

Податкова перевірка

Тут ми повинні відповісти собі на 3 питання: хто прийшов? на якій підставі? що перевіряє?

ПАМ’ЯТАЙТЕ: у будь-якому разі краще надалі знайти об’єктивні (і не дуже об’єктивні :)) причини виправдання не допуску іспектора для проведення перевірки, чим потім платити штрафи, пеню інші санкції за “непідготовлені” документи до перевірки!

А) Ви маєте повне право не допустити представника податкової на підприємство, якщо:

1) Вам не пред’явили направлення на перевірку і копію наказу про її проведення;

2) Пред’явлене направлення і наказ оформлені з порушенням законодавства, а саме в них не вказано:

  • дата видачі;
  • найменуванні податкової;
  • реквізити наказу про проведення перевірки;
  • чіткі реквізити суб’єкта перевірки (вас або вашого підприємства);
  • підстави, терміни, коли проходить податкова перевірка;
  • відомості про конкретного фахівця, який перевірку здійснюватиме;
  • підпис керівника органу податкової служби або його заступника з друком.

Проте, окрім цих причин в ПК ще можна виділити ситуацію, якщо на перевірку явився не той фахівець, дані якого вказані в направленні або наказі, чи в направленні невірно вказана назва вашого підприємства.

Читайте також: «Трудова книжка: 9 фактів, про які ви повинні знати!»

У разі відмови допуску інспектора на підприємство складається самим інспектором акт, який підтверджує факт відмови від перевірки. Такий бланк про відмову не затверджений на законодавчому рівні, тому варто самостійно його скласти з позначенням причин відмови ( у статті 81.1 Податкового кодексу України), зробити копію документів ( наказу, направлення), складені з порушенням, поставити підписи вашу і перевіряючих органів.

Б) Податковий інспектор просить документи для перевірки

Податкова перевіркаПо-перше, ми НЕ зобов’язані давати такі документи, а інспектор повинен їх просити у нас.

Буде цікаво:  «Чому держпрограма «муніципальна няня» - знущання над батьками?»

По-друге, такі документи повинні стосуватися тільки тих питань, які вказані в направленні і в наказі про проведення перевірки. Тобто не може податковий інспектор перевірити у вас усі документи, які забажає, і знайти порушення, абсолютно не пов’язані з його направленням і наказом.

По-третє, за відмову дати необхідні документи інспекторові законодавством не передбачені абсолютно ніякі санкції і відповідальність. Такий обов’язок надати документи є, а відповідальності немає!

Але у такому разі, державній податковій інспекції прийдется самостійно оцінювати кількість майна і тяжкість правопорушення за наявними у них даними, що часто може не відповідати дійсності, а тому краще послатися на майже “об’єктивну” причину відсутності необхідних документів. За допомогою такого прийому можна виграти час для упорядковування відповідних документів.

По-четверте, часто податкові органи вимагають оригінали документів, щоб їх узяти з собою для вивчення. Але дані дії абсолютно незаконні. Максимум, що можуть у вас попросити- це копії таких документів, проте є маленьке “але”.

Якщо це усне прохання, то ви можете відмовити надавати такі копії, оскільки згідно ПК тільки після офіційного ПИСЬМОВОГО повідомлення податкової інспекції протягом 1 місяця з моменту такого повідомлення, ви зобов’язані надати завірені копії необхідних документів.

Крім того, уберегти документацію від перевірки або вилучення можливо за допомогою адвоката. Для цього досить укласти з адвокатом договір про надання юридичних послуг. У тексті договору необхідно вказати, що для виконання обов’язків за договором з метою юридичного аналізу адвокатові були передані деякі фінансові документи підприємства. Конкретний перелік документів необхідно додатково відобразити в акті “прийому-передачі”.

З моменту оформлення акту “прийому-передачі”, ваші фінансові документи набувають статусу “адвокатської таємниці”. Згідно зі ст. 23 Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність”  документи, що є адвокатською таємницею, не можуть бути витребувані або вилучені у адвоката.

Таким чином, оскільки адвокатська таємниця охороняється законом, а доступ до документів третім особам (у тому числі податківцям) заборонений, ви можете бути впевнені, що важливі для вас фінансові документи залишаться недосяжними для органів податкової служби.

Важливо зазначити також те, що перед перевіркою податковими органами важливо самостійно скласти документ “про нерозголошення конфеденційних даних”, де зазначити всі умови, дані, які придумаєте, і які не бажаєте, щоб були розголошені. Адже після підписання такого документу податкова зобов’язується не розголошувати відповідні конфеденційні дані, що забезпечить вас від ситуації, яка може нанести шкоду вашій діловій репутації, а також, крім цього, конкретизує дії, за які податкова буде нести відповідальність.

III. Складання акту податкової перевірки

Податкова перевірка

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

При виявленні вами порушень податковою інспекцією, неправомірності їх дій ви можете на це вказати в акті перевірці, де при підписуванні такого документу робите запис про те, що не згодні з результатами перевірки і заперечення будуть надані в установленому порядку.

Цей запис буде ще одним аргументом при оскарженні результатів перевірки податкової інспекції до вищестоящих органів або суду.

Важливо також пам’ятати, що згідно з п. 4.1.4. ПКУ діє презумпція правомірності рішень платника податків, з чого виходить, що усі колізії і неоднозначні ситуації в суді повинні вирішуватися на вашу користь!

І ще одне, запам’ятайте, що ні податковий інспектор, ні будь-яка інша особа, крім суду, примусово не має права стягнути з вас податки і штрафи! Тільки за рішенням суду можливо здійснити такі дії! А тому будь-які погрози, залякування Податкової служби в особі інспекторів про примусове “витрушування” з вас грошей є абсолютно безпідставним.

З основами оскарження рішень державної податкової інспекції на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 14 4,57 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.