«Податкова реформа – черговий популізм?»

»»«Податкова реформа – черговий популізм?»
податкова реформа, податкове законодавство, податковий кодекс

“Реалізація зменшення ставки єдиного соціального внеску із зарплати працівника – єдине з обіцяних податкових скорочень нової реформи”

Нещодавно чергова податкова реформа була затверджена Верховною Радою України і за її основу був прийнятий новий проект Податкового кодексу України. Нові зміни, після яких всі начебто ще більше заживуть “по-новому”, набудуть чинності з другого кварталу 2016 року, хоча ставки податків набудуть змін вже з 1 січня.

Чи дійсно податкове законодавство стане більше ліберальним для всіх верств населення, чи знову ми маємо змогу спостерігати популістські та невиправдані дії з боку влади, давайте коротко розберемось в цьому?

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Податок на доходи

Передусім, встановлена єдина базова ставка податку на доходи фізичних осіб (раніше ТУТ писали про необхідність його реформування) (ПДФО) – тепер вона дорівнює 18% незалежно від розміру доходу.

Нагадаємо, що раніше ставка встановлювалася у розмірі 15-20% в залежності від суми доходу. Тобто ті, хто отримує більше, заплатять меншу суму податку, а у тих, в кого зарплата менше – податковий тягар зросте.

податкова реформа, податкове законодавство, податковий кодекс

Єдиний соціальний внесок

Проте позитивною зміною можна вважати зменшення ставки єдиного соціального внеску із зарплати – її скорочують з 41% до 22%, а внесок у розмірі 2-1,6%, який утримувався з працівника, скасовується.

Оскільки ЄСВ з кожного працівника сплачує роботодавець, то, як наслідок, вони тепер можуть підняти заробітні плати своїх працівників. Якщо, звичайно, захочуть. У будь-якому випадку, це єдине скорочення в новій редакції Податкового кодексу – в усіх інших випадках йдеться про збільшення і підняття податкового тягаря.

За темою:  «Земельная реформа в Украине — чего мы ждем от нее?»
Бізнес і аграрії

Найбільшу полеміку викликали зміни, що стосуються бізнесу і оподаткування аграріїв. Так, не було в Україні підприємця, якого б не хвилювала доля єдиного податку. Заспокоїмо Вас – його зберегли, проте зменшили кількість підприємців, на яких ця система поширюється.

Так, якщо раніше єдиний податок платили ті підприємці, у яких річний обіг прибутку складав менше 20 мільйонів гривен, то тепер “єдинщиками” вважатимуться ті, хто має річний обіг в межах 5 мільйонів.

Окрім цього, на 1% зросла ставка податку – 3% замість 2%. Як наслідок, ті підприємці у кого оборот до 5 мільйонів гривень – заплатять 3%, а ті, у кого понад 5 мільйонів – 5%.

ПДВ

Одним з найбільш спірних моментів теперішньої податкової реформи був спеціальний режим оподаткування ПДВ сільськогосподарських виробників. Кадри пікетів аграріїв під Верховною Радою облетіли всю Україну, тому до цього питання депутати підійшли зважено і до кодексу впровадили розподіл сум ПДВ в пропорції, яка залежить від виду продукції, що реалізовується сільгосппідприємством.

Отже, для рослинництва встановлена норма відшкодування в 15%, які поступають на спеціальні рахунки сільгосппідприємств, 85% підуть до бюджету. Для свинарства і птахівництва розмір відшкодування встановили в 50%, а для скотарства – 80%. ПДВ залишається підприємству, і лише 20% йде до бюджету.

Акцизи та інші збори за податковою реформою

Інші нововведення звелися до підняття акцизних ставок і різних видів податків. Наприклад, на 13% підняли акцизи на пальне. Так, акциз на бензин тепер складає 228 євро за тонну (раніше було 198 євро), на дизельне паливо – 113 євро за тонну, а на зріджений газ – 57 євро за тонну.

За темою:  «Внимание! Законно ли задержание лица за пост в соцсетях?»

Отже, світове падіння цін на нафту до здешевлення палива в Україні знову не приведе, знову ж таки не зрозуміло чому. Акцизні накладні на паливо будуть впроваджені з 1 квітня 2016 року.

податкова реформа, податкове законодавство, податковий кодекс

“На пиво і вина (окрім натуральних виноградних вин) ставку акцизу збільшили на 100%”

На пиво і вина (окрім натуральних виноградних вин) ставку акцизу збільшили на 100%. Акцизний збір на спирт, спиртові дистиляти і спиртні напої зріс на 50%. Але найбільше не пощастило любителям слабоалкогольних напоїв, акциз на них виріс на 300%.

А ось акцизний збір на тютюн підняли “всього” на 40%, раніше він був 227,33 грн. за тисячу сигарет, а став 318,26 гривень.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Крім цього підскочила і гранична ставка податку на нерухомість – з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м загальної площі житлової і комерційної нерухомості (зараз складає 41,34 гривень). (Раніше писали про те, як зменшити сплату такого податку ТУТ)

Ще одне цікаве і показове нововведення: нова редакція Податкового кодексу зачіпає і пенсіонерів. Раніше діяло положення, за яким податки платили лише ті пенсіонери, які продовжують працювати. Тепер же до них додалися і ті, у кого розмір пенсії перевищує три мінімальні зарплати (3990 гривен). В цьому випадку пенсіонер буде вимушений сплачувати державі податок з пенсії у розмірі 15%.

Виникає інше питання: навіщо така пенсійна система, коли працівник протягом життя сплачує гроші в її фонд, а потім, коли за логікою потрібно отримувати дивіденти з накопленого багатства, знову потрібно платити податки. Чи не є це чистої води подвійним оподаткуванням, яке суперечить податковим принципам в Україні?

Ще одна новація, яка реалізується з 1 лютого 2016 року, – будуть створені два публічні реєстри з однаковою системою хронологічного відшкодування ПДВ:

  1. Реєстр для суб’єктів, які відповідають критеріям автоматичного відшкодування ПДВ. При цьому з критеріїв виключать норму, що дозволяє знаходитися в цій категорії не експортерам. В ній залишаться лише ті суб’єкти, у яких є експортні операції на 40%.
  2. Реєстр для всіх інших платників ПДВ, які мають право на отримання відшкодування.
За темою:  «Ликвидация предприятия: как сменить коллектив и быть реестре?»

Як висновок хочеться зазначити, що останнім часом в Україні часто говорили про повноцінну податкову реформу, обговорювалися різні проекти, збиралися комітети і круглі столи, але як виявилося ані уряд, ані депутати так і не змогли погодити між собою всі деталі реформи, тому від її проведення взагалі повністю відмовилися. Зате знайшли вражаючу одностайність в питанні зміни податкових ставок і підвищенні акцизів. На жаль, закрадаються невеселі думки, що тепер податкова реформа в Україні буде відкладена в довгий ящик.

На відео нижче дивіться про перспективи та компроміси податкової реформи:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 4,50 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to friend

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: