Податок на нерухомістьПодаток на нерухоме майно (податок на нерухомість) – відносно новий вид податку в Україні. Як його обчислити і мінімізувати (або зовсім не платити) у 2019 році?  На ці та інші питання спробуємо дати відповідь в даній статті.

Згідно пп.265.1.1 Податкового кодексу України (далі- ПКУ), нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки оподатковується, платниками якого є усі без виключення фізичні і юридичні особи, – власники, включаючи нерезидентів.

У пп. 14.1.129 ПКУ дане визначення, згідно з яким до об’єктів житлової нерухомості відносяться будівлі житлового фонду, дачні і садові будинки.

Спочатку, після введення нового податку, його планувалося стягувати, починаючи з перших днів 2012 р., але реальність, як завжди внесла, свої корективи, у зв’язку з чим термін фактичного введення податку неодноразово переносився, останній з них був встановлений на даті 01.01.2017 р. І ось чергові зміни в порядку оподаткування на податок на нерухоме майно (податок на нерухомість) встановлені Законом України № 403.

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Після вступу в силу нового порядку у 2019 році податок на нерухомість буде розраховуватись, виходячи з логічного правила, згідно з яким враховуватися буде сумарна площа. Як і раніше- не підлягають оподаткуванню квартири, сумарна площа яких не перевищує 60 м², для будинків норма складає 120 м². Новим порядком враховано також те, що у власності може одночасно знаходитися нерухомість різних класів – як дома, так і квартири. Для цього випадку визначена норма в 180 м².

Зазначено також те, що пільги стосуватимуться тільки тих осіб, які не беруть участь в підприємницькій діяльності, тобто не здають в оренду, лізинг тощо.

Ставка податку у 2019 році прив’язана до мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 – 3723 грн., встановленої на 1 січня відповідного року, проте конкретні ставки можуть встановлюватися місцевими органами влади.

Ставки податку на нерухомість для фізичних осіб станом на теперішній момент виглядають так:

 Площа нерухомостіСтавка податку на нерухомість
– за кожний м² понад норми за 2016 рік від 0 до 3%
– за кожний м² понад норми за 2017 рік від 0 до 1,5%
– власники квартир площею понад 300 м² і будинків понад 500 м² 25 тис. грн.

Враховуючи вищезазначене, конкретна сума податку на нерухомість для фізичних осіб розраховуватиметься так: сумарна площа усіх об’єктів житлової нерухомості, з якої віднімаємо пільгову площу, і все помножаємо на кількість власників і ставку податку.

Буде цікаво:  «Налог на роскошь (недвижимость): 2 законных способа его не платить!»

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Податок на нерухомістьПервинним етапом стягування податку, звісно, є визначення кількості платників податків, для чого до 1 липня кожного року фізичні особи – власники житлової нерухомості повинні отримати повідомлення від Податкової інспекції про звіряння кількості і розмірів житлової нерухомості, відповідь на які має бути надана потенційними платниками податків до 31 грудня щорічно.

У свою чергу, податківці за місцем отримають оброблену інформацію відносно конкретних платників податків, які зобов’язані відтепер нести тягар по сплаті податку на нерухомість.

Юридичні особи в самостійному порядку нараховують суму податку на наявне нерухоме майно, що знаходиться в їх власності.

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Відповідальність:

Відповідальність за несплату або несвоєчасну/непoвну оплату податку на нерухоме майно згідно з положеннями п. 126.1 ПКУ передбачається у формі штрафу y розмірі:

10% вiд погашеної суми податкового боргу — пpи затримці до 30 календарниx днів;

20% вiд погашеної суми податкового боргу — пpи затримці більше 30 календаpних днів.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

При несвоєчасній оплаті податку, згідно зі ст. 129 ПКУ на суму боргу на податок нараховуватиметься пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ, щo діє нa день виникнення податкового боргу.

Як законно не платити податок на нерухомість (податок на нерухоме майно)?

Податок на нерухомістьВідома народна мудрість каже: «Суворість українських законів пом’якшується можливістю їх невиконання». В нашому випадку ми розглянемо ситуацію, коли податок на нерухомість можна не платити законними діями.

Перший спосіб

Податковим кодексом України встановлені об’єкти, які не оподатковуються податком на нерухомість, якими є нерухомість багатодітних сімей та дітей-сиріт, будівлі дитячих будинків сімейного типу  тощо.

Другий спосіб

Пільга щодо несплати податку на нерухоме майно, яке не перевищує 60 м² квартири або 120 м² житлового будинку, розповсюджується на кожного власника\співвласника такого житла.

Іншими словами це значить, що, наприклад, якщо дружина і чоловік, їх діти спільно мають у власності квартиру площею, що перевищує 120 м², то кожен з них, використовуючи власне право на пільги, за підсумком зводить податок за спільну квартиру до нуля.

Маленьке відео-роз’яснення про податок на нерухомість:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 9 4,89 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 18.03.2014; Оновлено: 03.03.2019; Мітки:
2019-03-03T13:36:00+02:00
Юрій Усманов
Юрист, к.ю.н., керуючий партнер проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

9 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии