Податок на нерухомістьПодаток на нерухоме майно (податок на нерухомість) – відносно новий вид податку в Україні. Як його обчислити і мінімізувати (або зовсім не платити) у 2019 році?  На ці та інші питання спробуємо дати відповідь в даній статті.

Згідно пп.265.1.1 Податкового кодексу України (далі- ПКУ), нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки оподатковується, платниками якого є усі без виключення фізичні і юридичні особи, – власники, включаючи нерезидентів.

У пп. 14.1.129 ПКУ дане визначення, згідно з яким до об’єктів житлової нерухомості відносяться будівлі житлового фонду, дачні і садові будинки.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Спочатку, після введення нового податку, його планувалося стягувати, починаючи з перших днів 2012 р., але реальність, як завжди внесла, свої корективи, у зв’язку з чим термін фактичного введення податку неодноразово переносився, останній з них був встановлений на даті 01.01.2017 р. І ось чергові зміни в порядку оподаткування на податок на нерухоме майно (податок на нерухомість) встановлені Законом України № 403.

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Після вступу в силу нового порядку у 2019 році податок на нерухомість буде розраховуватись, виходячи з логічного правила, згідно з яким враховуватися буде сумарна площа. Як і раніше- не підлягають оподаткуванню квартири, сумарна площа яких не перевищує 60 м², для будинків норма складає 120 м². Новим порядком враховано також те, що у власності може одночасно знаходитися нерухомість різних класів – як дома, так і квартири. Для цього випадку визначена норма в 180 м².

Зазначено також те, що пільги стосуватимуться тільки тих осіб, які не беруть участь в підприємницькій діяльності, тобто не здають в оренду, лізинг тощо.

Ставка податку у 2019 році прив’язана до мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 – 3723 грн., встановленої на 1 січня відповідного року, проте конкретні ставки можуть встановлюватися місцевими органами влади.

Ставки податку на нерухомість для фізичних осіб станом на теперішній момент виглядають так:

 Площа нерухомостіСтавка податку на нерухомість
– за кожний м² понад норми за 2016 рік від 0 до 3%
– за кожний м² понад норми за 2017 рік від 0 до 1,5%
– власники квартир площею понад 300 м² і будинків понад 500 м² 25 тис. грн.

Враховуючи вищезазначене, конкретна сума податку на нерухомість для фізичних осіб розраховуватиметься так: сумарна площа усіх об’єктів житлової нерухомості, з якої віднімаємо пільгову площу, і все помножаємо на кількість власників і ставку податку.

Буде цікаво:  «5 кроків, як купити акції іноземних компаній в Україні - інструкція!»

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Податок на нерухомістьПервинним етапом стягування податку, звісно, є визначення кількості платників податків, для чого до 1 липня кожного року фізичні особи – власники житлової нерухомості повинні отримати повідомлення від Податкової інспекції про звіряння кількості і розмірів житлової нерухомості, відповідь на які має бути надана потенційними платниками податків до 31 грудня щорічно.

У свою чергу, податківці за місцем отримають оброблену інформацію відносно конкретних платників податків, які зобов’язані відтепер нести тягар по сплаті податку на нерухомість.

Юридичні особи в самостійному порядку нараховують суму податку на наявне нерухоме майно, що знаходиться в їх власності.

податок на нерухоме майно, податок на нерухомість, нерухомість

Відповідальність:

Відповідальність за несплату або несвоєчасну/непoвну оплату податку на нерухоме майно згідно з положеннями п. 126.1 ПКУ передбачається у формі штрафу y розмірі:

10% вiд погашеної суми податкового боргу — пpи затримці до 30 календарниx днів;

20% вiд погашеної суми податкового боргу — пpи затримці більше 30 календаpних днів.

При несвоєчасній оплаті податку, згідно зі ст. 129 ПКУ на суму боргу на податок нараховуватиметься пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ, щo діє нa день виникнення податкового боргу.

Як законно не платити податок на нерухомість (податок на нерухоме майно)?

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Податок на нерухомістьВідома народна мудрість каже: «Суворість українських законів пом’якшується можливістю їх невиконання». В нашому випадку ми розглянемо ситуацію, коли податок на нерухомість можна не платити законними діями.

Перший спосіб

Податковим кодексом України встановлені об’єкти, які не оподатковуються податком на нерухомість, якими є нерухомість багатодітних сімей та дітей-сиріт, будівлі дитячих будинків сімейного типу  тощо.

Другий спосіб

Пільга щодо несплати податку на нерухоме майно, яке не перевищує 60 м² квартири або 120 м² житлового будинку, розповсюджується на кожного власника\співвласника такого житла.

Іншими словами це значить, що, наприклад, якщо дружина і чоловік, їх діти спільно мають у власності квартиру площею, що перевищує 120 м², то кожен з них, використовуючи власне право на пільги, за підсумком зводить податок за спільну квартиру до нуля.

Маленьке відео-роз’яснення про податок на нерухомість:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 9 4,89 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

7 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
олександр

у меня семя я жена сын и родители они щитаюца спивласныкы так как дом оформин на жену а мы там прописаны

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Добрый день!
Кем и когда приобретен дом? до свадьбы или после?
Если после, то считается, что каждая вещь, приобретенная во время совместного проживания, кроме вещей индивидуального пользования, является объектом права общей совместной собственности.
Спасибо за обращение!

3
Поліна

В Юрособи багато об"єктів що є на балансі не використ.протьягом 10-и і більше років.

Запитання:як нараховувати податок на нерух.по якій уже й дерева поросли,але в балансі то є чи Спальний корпус,чи поліклініка і т.п.

4
Тамара

Прошу відповісти чи потрібно платити податок на нежитлову нерухомість( магазин) в якому ведеться підприємницька діяльність і сплачую податки,Чи законно це?

Юрій Усманов
5
Юрій Усманов

Тамаро, в будь-якому разі платити податки потрібно обов'язково за житлову і нежитлову площі. Дякую.

6
Ирина

Здравствуйте! У меня квартира во Львовской области площадью 75,3 квадратных метра. Я являюсь владелицей квартиры и две мои дочери совладелицы. Моя часть в квартире составляет 1/2, а у дочерей по 1/4. Кроме того, обе дочери имеют собственные квартиры во Львове. Платежки из налоговой нам никто не вручал, соседка случайно их нашла возле подъезда (дверь в подъезд закрыта, есть домофон). Поскольку младшая дочь прописана во Львове, то ей платежка пришла во Львов, тоже не ей лично, а обнаружилась в соседнем доме и человек, которому эту платежку кинули в почтовый ящик, долго искал мою дочь, принес ее уже 1 сентября. Но самое интересное оказалось в самих платежках. Во-первых, на мое имя их пришло аж две, на 243 грн и отдельно на 60 грн. Младшей дочери на 266 грн, а старшей на 160. Не могли бы Вы разъяснить мне, имела ли право налоговая насчитывать этот налог в нашей ситуации, если совладельцев в квартире трое. Т.е., наша налоговая льгота на КАЖДУЮ составляет по 60 м2. У младшей дочери во Львове квартирка площадью 27 квадратных метров. А старшая квартиру приобрела только в октябре 2016 года, т.е., эта новая жилплощадь не могла учитываться как объект налогообложения за 2016 год. Кроме того, хотелось бы знать, я как пенсионерка, не имею никаких льгот по этому идиотскому налогу? Спасибо заранее за ответ.

7
Олег

Доброго дня підкажіть будьласка в мене гараж не житлове майно на які я маю документи витяги про власність гаража та землі мені в податковій сказали що я маю сплатити податок на нерухоме майно 24мквадратних в 2019році за 2018р 2600грн як можна обійти цей податок