договір дарування, заповіт, продаж квартир

Договір дарування квартири, заповіт чи продаж квартири? Як краще і вигідніше майно, щоб не платити податки або не зазнавати інших неприємних наслідків? Розбираємось.

Багато хто впевнений в тому, що найкращим способом передачі нерухомості у власність є договір дарування.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Частково це вірно, але бувають ситуації, коли щоб уникнути різних проблем краще скласти заповіт або передати квартиру чи будинок шляхом укладення договору купівлі-продажу.

Експерти впевнені в тому, що все залежить від обставин і специфіки конкретної ситуації. Якщо говорити більше предметно, то необхідно розглянути кожний з варіантів, виходячи з особливостей конкретної справи.

Продаж квартири

Наприклад, договір купівлі-продажу квартири (нерухомості) не варто укладати між близькими родичами, оскільки ніяких переваг він в собі не несе. Єдиним плюсом є швидкість термінів оформлення, оскільки вже через місяць покупець стає повноправним власником квартири (термін оформлення документації після того, як вона передана на державну реєстрацію).

Договір купівлі-продажу квартири краще всього укладати і в тому випадку, коли люди одружуються, тому після розлучення один з подружжя цілком зможе претендувати на половину квартири, що не можна зробити у тому випадку, якщо майно переходить в дар одному з подружжя.

Враховуючи ці і багато інших обставин, при передачі об’єктів нерухомості родичі вважають за краще укладати договори дарування або використати заповіт. Тут варто врахувати ще один не менш важливий момент. Багато хто досі плутає заповіт з договором дарування, але єдиною схожою рисою цих двох угод є відсутність факту передачі грошей, як у випадку з купівлею-продажем.

Тобто, нерухомість передається безоплатно, а відмінною рисою є процедура і момент моменту переходу права власності на подароване або заповідане майно.

договір дарування, заповіт, продаж квартир

Заповіт

Так, заповіт припускає перехід нерухомості спадкоємцеві тільки після смерті спадкодавця.

У випадку зі складанням договору дарування нерухомість переходить в дар відразу після того, як проходить процедуру реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Обмовимося, що заповіт, на відміну від договору дарування, має бути завірений нотаріально.

В іншому відмінностей не багато, тому подальший вибір залежатиме тільки від особливостей внутрішньосімейних відносин між дарувальником і обдарованим.

Договір дарування

За традицією під час переходу нерухомості від одного близького родича до іншого найчастіше використовують договір дарування квартири, оскільки цей документ не припускає сплату досить значного податку, а вірніше ставка податку для родичів дорівнює нулю. Податок сплачується тільки у тому випадку, якщо договір дарування укладається між “неспорідненими душами”.

Майно, що перейшло в дар, вважається доходом і передбачає сплату податку, розмір якого залежить від балансової вартості житла. Експерти взагалі вважають, що з трьох можливих способів передання нерухомості у власність між родичами саме договір дарування квартири має найбільшу кількість безперечних переваг : відсутність податку на доход фізичних осіб і податку на майно, що переходить в порядку дарування.

“Розщедритися” прийдеться тільки на державне мито, яке стягується за реєстрацію договору дарування і реєстрацію права на нерухомість.

Про це детальніше ми писали тут: «Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

договір дарування, заповіт, продаж квартир

Якщо договір дарування укладається між неспорідненими особами, то доведеться заплатити податок на дохід фізичної особи, визначуваний від вартості об’єкта нерухомості.

Але і тут є шлях, щоб зменшити цей податок.

Буде цікаво:  «Монетизація субсидій (2019): як оформити і зекономити на комуналці?»

Дарувальник сам може визначити вартість своєї квартири, понизивши тим самим розмір податку в багато разів. Проте, не варто зовсім знецінювати своє житло, оскільки це може викликати в подальшому спори з податковою і додаткові процедури, що уповільнюють процес передачі нерухомості.

Однак багато юристів погоджуються з тим, що їм з подібними справами щодо спростування договорів дарування, доводиться мати справу дуже і дуже рідко.

  • Близькі родичі досить нечасо хочуть змінювати свої рішення відносно того, кому бажають подарувати своє житло.
  • До позитивних нюансів можна віднести і мінімальну кількість документів, необхідних для оформлення договору дарування. До того ж обдаровуваній особі зовсім не обов’язково чекати шість місяців, щоб законно оформити право на майно (як у випадку із заповітом або прийняттям спадщини). Така особа може відразу почати жити в подарованій квартирі або продати її.

Договір дарування: небезпечні моменти!

заповіт

У випадку з договором дарування є один невеликий, але досить істотний нюанс, що припускає ризик для самого дарувальника.

Річ у тому, що після того, як документ підписується, майно вмить переходить в розпорядження обдаровуваного, який відразу ж може розпоряджатися їм на власний розсуд. Він може навіть одразу виселити дарувальника з квартири, тому кожен з тих, хто вирішує передати нерухомість за таким договором, втрачає усі права на об’єкт дарування.

Саме через те, що люди часто плутають договори дарування із заповітом, потім просять повернути подароване, визнавши договір дарування недійсним.

Довести те, що дарувальник погано розбирається в тонкощах цих документів і не хотів відразу ж втратити усі права на житло, дуже складно, а іноді – неможливо.

В цій ситуації можна сподіватися тільки на суддю, який вникне в усі нюанси питання і встане на сторону дарувальника, який сам або діти якого заявлять, що на момент підписання договору дарування дарувальник не усвідомлював власний дій або не міг керувати ними, тому передав нерухомість в дар абсолютно сторонній особі. В доказ своїм словам можна надати документи з медичних установ, свідчення свідків, фото і відеодокументи.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

По-іншому йдуть справи із заповітом, оскільки його можна переписувати хоч щодня, відвідуючи нотаріуса і замінюючи одного спадкоємця іншим.

Чинне законодавство встановлює, що подарувати майно від імені недієздатного громадянина або малолітньої особи не можна. Вкрай негативно подібні подарунки сприймаються відносно державних службовців, оскільки це вмить викликає низку запитань до посадовця.

Те ж саме стосується і дарування об’єктів нерухомості працівникам лікувальних і виховних установ і установ соціального захисту від імені тих, хто там виховується або міститься, тому заборонено реєструвати такі договори дарування. Завжди незаконними визнаються договори дарування, укладені між організаціями, що займаються комерційною діяльністю.

Перш ніж відчужити майно іншим особам за певним договором, потрібно зважити всі переваги та недоліки кожного з них, адже наслідки можуть бути для Вас дуже “несподіваними”.

На схожі питання відповідають колеги на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 17 4,18 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

9 комментариев

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
1
Анастасия

Спасибо за статью) В академии выручал и сейчас)) Всегда буду читать интерестные статьи)))!!! Хорошего дня)

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Спасибо, Анастасия! К сожалению, не отображается ваше фото, поэтому буду рад ответить в ЛС. Надеюсь, что наши другие статьи будут также полезны для вас! И Вам хорошего дня!

3
Олександр

Доброго дня. Цікавить таке питання: якщо в моєї матері є приватній будинок і земля, на якій він розташований. Оформлення дарування оформлюється одним договором на все майно? Чи на кожен об'єкт окремий договір. Нотаріус наполягає, що це різні об'єкти. і мають бути окремі договори, а це, відповідно, в два рази більша вартість оформлення. Буду вдячний за відповідь

Юрій Усманов
4
Юрій Усманов

Доброго дня, Олександре! Нотаріуси на практиці наполягають на двох договорах задля власного пробутку. Ви маєте повне право оформити таку угоду одним договором дарування, де буде передбачатися як дарування будинку, так і землі під ним. Шукайте іншого нотаріуса.
Дякуємо за звернення!

5
Микола

Доброго дня. Допоможіть розібратись у ситуаціі. Я хочу подарувати будинок своїй цивільній дружині. Будинок належить мені і ніхто крім мене у ньому не проживають (і не прописані). Але земля, на якій він знаходиться належить мені разом з сестрою відповідно мої 3/4, а її - 1/4. В будинку також колись була 1/4 частина сестри, але за домовленістю вона мені її подарувала в обмін на квартиру. Тепер виходить, що без землі будинок подарувати неможливо (хоча раніше від сестри було можливо). Кадастрові номери є, але вони ще по старим актам. Чи можу я подарувати сам будинок, або з частиною землі? А бо чи можу я оформити свою частину землі без сестри? Дякую за допомогу.

Юрій Усманов
6
Юрій Усманов

Доброго дня, Миколо! Так, ви можете подарувати будинок і свою частину землі. Тобто подарувати можна лише те, що належить вам. Після дарування земля просто буде в спільній частковій власності у обдарованого і вашої сестри. Щодо тонкощів - вам більше вже нотаріус при оформленні дарування підкаже. Дякую.

7
Крістіна

Як продати будинок без доручення, по заповіту при живих родичам?, Але вони зараз проживають в другій країні і взяли друге громадянство?!

Юрій Усманов
8
Юрій Усманов

Доброго дня, Крістіно! Заповіт вступає в силу з моменту смерті заповідача. При живих заповідачах потрібно оформляти договір дарування (його батьки можуть оформити в посольстві чи консульстві України в тій країні, де вони перебувають), а вже потім можна буде розпоряджатися будинком на власний розсуд.
Дякую за звернення!

9
Надежда

Можна при дарственой одной четвертой детям просто написать отказ от своей части и кто платит держмито