реформа освіти, освітня реформа, закон україни про освіту, реформа освіти в україніРеформа освіти в Україні – одне з тих проблемних питань, яке роками відкладається владою в довгий ящик. Тому, мабуть, ні для кого не новина, що вже давно спостерігається стійка деградація української освіти. І в першу через неконкурентні умови праці вчителів, адже педагогічні спеціальності ВНЗ не користуються великою популярністю у випускників шкіл.

З цієї причини у багатьох школах значна кількість вчителів вимушена викладати декілька предметів. Багато років майже не оновлюється лабораторна база установ освіти. Зміст освіти все більше відривається від потреб суспільства і економіки.

Спроби змінити ситуацію були, проте реального поліпшення в сфері середньої освіти українці так і не побачили. І зараз чергова новина про реформування в сфері освіти. Більше того такий законопроект вже прийнятий ВР і лежить на підписі у Президента України.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Чому критикують реформу освіти в Україні?

Освітня реформа, прийнята 5 вересня, поки ще не набула чинності, проте вже викликала критику з боку деяких сусідніх країн. Зокрема, про своє невдоволення відкрито заявили Румунія і Угорщина. При цьому критика реформи з боку цих країн в деяких випадках виглядала зовсім не дипломатично витриманою.

Причина різкої критики з боку Румунії і Угорщини – стаття 7 Закону “Про освіту”, в якій говориться, що мовою освітнього процесу є українська. Представникам національних меншин і корінних народів “гарантується право навчання рідною мовою разом з навчанням українською в комунальних установах дошкільної і загальної середньої освіти”. Це право реалізується через створення класів(груп) з навчанням мовою цього народу разом з державною мовою. Надалі передбачена можливість вивчення мови корінного народу або нацменшин як окремого предмета. Але до кінця не зрозуміла подібна критика, чому це українські діти не повинні навчатися державною мовою як основною. 

Крім того, наприклад, Володимир Спиваковский вважає, що замість повноцінної реформи освіти проект пропонує “косметичний ремонт”, але він корисний навіть у такому вигляді. То ж давайте розглянемо головні переваги і недоліки сучасної  реформи освіти в України за думкою спеціаліста.

Переваги і недоліки освітньої реформиреформа освіти, освітня реформа, закон україни про освіту, реформа освіти в україні

“Плюси”

 1. Як вважає Співаковський, якщо згори піде сигнал реформувати освіту, це в будь-якому разі буде позитивно і добре. Гірше було б, якби такого сигналу не було.
 2. Добре, що пропонується з чогось практично почати: з початкової школи, з відміни домашніх завдань, оцінок і так далі. Тому що школам і вчителям все одно доведеться перебудовуватися і вони до трансформацій почнуть звикати.
 3. Враховано думку “народу”, який висловився за полегшення підручників, зменшення навантаження і взагалі за лібералізацію, як у Фінляндії. Раніше взагалі не прислухалися.
 4. Дано “зелене світло” різним альтернативним формам навчання, що породить багато позитивних досліджень, які скоро перетворяться на стійкі освітні конструкції через виникаючу конкуренцію.
Буде цікаво:  «Чому право на приватне життя і таємницю листування не працює в Україні?»

Дитина:

 • Впровадження 12-річної освіти;
 • Впровадження профільної освіти. Дитина отримає загальну освіту в початковій школі, гімназії, потім здає іспит на вступ до ліцею, профнавчального закладу.
 • Профільна освіта дозволить “спеціалізуватися” учню на певних предметах.
 • Впровадження безкоштовного формального (школа), неформального (гуртки, тренінги), інформального (самостійного) навчання.
 • Забезпечення безкоштовними цифровими і друкованими підручниками.
 • Впровадження нових компетенцій (підприємливість, іноваційність тощо).

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

 

Вчитель/заклади:

 • Підвищення з/п до 3-х мінімумів (9.6 тис.грн) + доплати за кваліфікацію.  Але враховуючи, що потребується 120 млрд. на реформу, то її розтягнули на 10 років, відповідно очікувати підвищення з/п швидко не варто.
 • Введення опорних шкіл (старшокласників довозитимуть до спец.шкіл).
 • Автономія шкіл. Передбачає можливість самостійно розпоряджатися грошима, можливість самостійно розробляти навчальну програму, дотримуючись стандартів МОН).
 • Конкурс на посаду директора. Максимальний строк перебування директором – 12 років.реформа освіти, освітня реформа, закон україни про освіту, реформа освіти в україні

“Мінуси”

 1. Реформа – це коли кардинально змінюється все: контент знань і їх тотальне осучаснення, коли впроваджуються прогресивні технології, змінюється освітній простір, перенавчаються вчителі, а також є адекватна відповідь на питання: навіщо учити, на які результати? У цьому сенсі нинішній проект – це не реформа освіти, а так званий косметичний ремонт. Що, звичайно, непогано, але недостатньо. Схоже, у нас взагалі бракує амбіцій зробити систему утворення високого рівня.
 2. На реформу немає грошей. А ті, які все ж виділять, не знатимуть, на що витрачати в першу і в другу чергу. Розрахунки реформи ще ніхто не рахував.
 3. Я брав участь в реформах освіти в деяких країнах (наприклад, в Норвегії) і знаю, як виглядає цей алгоритм. Там перед реформою закон не ухвалюють. Там спочатку, в перший рік, здійснюють пілотний проект (не опірний, а пілотний). У нього включають декілька десятків шкіл і регіонів, для апробації усіх нововведень і інновацій. У другий рік, врахувавши помилки, усі коригують, а потім додають до експерименту ще 20% шкіл країни… Знову дивляться – що вийшло, що не так, а що чудово. І вже в третій рік охоплюють реформою всі (чи більшість) шкіл країни.

“Чому саме в такій послідовності? Ну, ось у нас три роки тому ухвалили аналогічний закон про вищу освіту. І що!? Якість університетської освіти стала краща? Професори – краще? Спеціальності оновилися? Ні… Зате студенти стали ще частіше від’їжджати за кордон” – каже Володимир Спиваковский.

Логістика реформ має бути іншою, і більше цілісною. Навіть при тому, що будь-який рух в цьому напрямі є позитивним.

Використані матеріали: espreso.tv www.liga.net.

Про реформу освіти в Україні дивіться також на відео нижче: 


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 2 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.