Автор: 29.04.2020 Оновлено: 29.04.2020

ринок землі в УкраїніПісля підписання Президентом України щойно набув чинності революційний закон про ринок землі в Україні, яким вносяться зміни в земельне законодавство, а також з 1 липня 2021 року знімається давно триваючий мораторій на продаж української землі.

Закон не просто дозволяє продавати землю, а й встановлює деякі особливості та обмеження з продажу такої землі: хто та скільки може купити/продати землю в одні руки, яку землю не можна продавати, скільки землі можуть купити іноземці – розбираємось!

1. Новий ринок землі в Україні: хто може придбати с/г землю?

Закон про ринок землі вносить зміни до статті 130 Земельного кодексу (далі-ЗК), згідно з яким, набувати сільгосп землю у власність можуть:

  • громадяни України;
  • держава (Україна);
  • територіальні громади (жителі міст, сіл, селищ або їх об’єднання, яких представляють органи місцевого самоврядування);
  • юридичні особи України (фірми, установи, організації, підприємства, компанії тощо), які створені і зареєстровані за українським законодавством (акціонерами та учасниками яких є тільки громадяни України, держава або територіальні громади);
  • банки – але тільки в разі передачі земельної ділянки як предмета застави (при цьому, такі землі повинні бути протягом двох років з моменту набуття власності перепродані на земельних торгах).

Читайте також: «Безоплатна приватизація землі: як отримати земельну ділянку?»

2. Хто не може придбати землю?

  • юридичні особи, учасниками, акціонерами, бенефіціарами яких є:
    • іноземні держави;
    • особи, які є громадянами країни – окупанта (РФ);
    • особи, які не є громадянами України – щодо земельних ділянок розташованих на відстані ближче 50 км до державного кордону (не враховуючи кордон);
  • юридичні особи, бенефіціарів яких:
    • неможливо встановити;
    • зареєстровані в офшорних зонах;
  • особи, які належали або належать до терористичних організацій;
  • особи, на яких у порядку, передбаченим ЗУ “Про санкції”, накладено заборону укладати угоди про придбання землі, а також пов’язані з ними особи (наприклад, родичі, юридичні особи, в яких вони є директором, акціонером або учасником та інші пов’язані особи, позначені відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу);
  • юридичні особи, що діють згідно із законодавством України, але, при цьому, зареєстровані в державах, які віднесені міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії незаконному відмиванню грошей.

ринок землі в Україні

3. Ринок землі в Україні: яку землю не можна продавати?

Не дивлячись на те, що мораторій на продаж землі знято, все ж не будь-яку земельну ділянку сільгосппризначення можна продати/подарувати/обміняти. Так, заборонено відчуження і зміна цільового призначення наступних земельних ділянок:

  • землі сільгосппризначення державної та комунальної (земля, яка належить територіальним громадам) власності;
  • ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях України (Донецька, Луганська області, АР Крим, місто Севастополь). Але, при цьому, ділянки на таких територіях можна отримувати у спадок.

Крім вище зазначеного, до 1 січня 2024 року заборонено відчужувати юридичним особам ще й такі земельні ділянки сільгосппризначення:

  • які відведені для ведення товарного с / г виробництва;
  • призначені для ведення особистого сільського господарства;
  • виділені земельні паї.

При цьому, є виняток, коли дозволено відчужувати такі земельні ділянки:

  • отримання у спадок;
  • обмін на земельну ділянку рівнозначну за нормативною грошовою оцінкою або з різницею не більше ніж в 10%;
  • банки можуть набувати у власність у порядку звернення права на земельну ділянку сільгосппризначення як предмета застави;
  • відчуження з метою задоволення суспільних потреб.

У разі недотримання зазначених правил продажу землі будь-які угоди, що суперечать таким вимогам, будуть вважатися недійсними з моменту їх укладення.

4. Скільки землі може бути в одних руках?

До 1 січня 2024 року у власності одного громадянина може бути не більше ніж 100 гектарів землі (не враховуючи землю, яка була придбана до набрання чинності закону про ринок землі – до 1 липня 2021 року (якщо нічого на той час не зміниться). Після 1 січня 2024 року в руках одного громадянина може бути не більше ніж 10 тис. гектарів землі сільгосппризначення.

У власності юридичної особи, не рахуючи банків, загальна площа земельних ділянок такого призначення не може перевищувати сукупної площі землі, яка може перебувати в кожного учасника (акціонера), але при цьому не більше ніж 10 тис. гектарів в цілому на юридичну особу.

При розрахунку сукупної площі “в руках одного громадянина” складається площа земельних ділянок, що перебувають у приватній власності, і площа землі, % якої належить людині в підприємстві або декількох підприємствах.

Новий закон про землю також передбачає, що якщо будуть укладатися договори, за якими у власність однієї особи (фізичної або юридичної) переходить земля площею більше, ніж це дозволено, то такі угоди будуть вважатися недійсними, а отримана земля належить конфіскації. Конфіскація в таких випадках проводиться на підставі рішення суду. Після конфіскації така земля продається на земельних торгах, отримані гроші за неї передаються колишньому власнику.

ринок землі в Україні

5. Як проводити розрахунок при купівлі земельної ділянки?

Закон про ринок землі дозволяє проводити розрахунок тільки в безготівковій формі. Ніякої готівки, всі розрахунки через банк, щоб можна було зафіксувати і підтвердити переказ грошей і їх суму, покупця і продавця землі.

Крім цього, новим законом заборонено приймати розрахунок грошима, джерело походження яких, нічим не підтверджене. На жаль, закон не дає відповіді, яким чином на практиці це збираються підтверджувати. Передбачено тільки, що порядок перевірки та ідентифікації відповідності набувача і власника повинен прийняти і затвердити Кабінет Міністрів України.

Звертаємо увагу, що є обмеження і в ціні, за якою можна купити/продати землю. Так, ціна земельної ділянки або паю до 1 січня 2030 року не може бути меншою від нормативної грошової оцінки землі. Таку нормативну оцінку проводить Держгеокадастр у порядку визначеному Законом України “Про оцінку землі”. Більш детально про таку оцінку можна прочитати на офіційному сайті Держгеокадастру ТУТ.

Читайте також: «Довідка 6-зем: як легко отримати через сайт Держгеокадастру?»

6. Ринок землі в Україні: до чого тут референдум?

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Закон про землю має положення про те, що на референдумі можна буде вирішити, чи варто чи ні давати можливість іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам набувати частку в статутному фонді підприємств/компаній/організацій/фірм, які є власниками земель сільгосппризначення.

Ще одне питання, яке буде винесено на референдум, це наділення можливістю юридичних осіб, які створені і зареєстровані за законодавством України, але, при цьому, їх учасниками/акціонерами або бенефіціарами не є громадяни України – щодо можливості мати будь-які земельні ділянки сільгосппризначення, крім тих, що розташовані на відстані ближче 50 км до кордону держави.

Дата референдуму поки не призначена. Не виключено, що може бути розширено перелік питань, винесених на рішення референдуму. Але варто відмітити, що сьогодні механізму проведення референдуму немає, адже ЗУ “Про всеукраїнський референдум” 26.04.2018 року визнаний Конституційним судом таким, що не відповідає Основному закону України, а новий закон, яким би регулювався механізм проведення референдуму ще не прийнятий.

7. Закон про ринок землі: це добре чи погано?

Довгий час велися різні дискусії про доцільність прийняття закону про ринок землі, які не припиняються і сьогодні. Деякі негативно реагують на ринок землі, тому що вважають, що:

  1. Земля – це єдине багатство, яке залишилося в Україні, та яке не можна продавати;
  2. Земля буде продаватися за дуже низькою ціною і через деякий час формально належатиме кільком великим агрохолдингам;
  3. Це може погубити малий і, можливо, середній бізнес, пов’язаний з використанням землі сільгосппризначення, які не зможуть придбати землю і т.д.

При цьому, велика кількість експертів позитивно оцінюють закон про ринок землі, адже це:

  1. Дозволить громадянам вільно і повноцінно розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не змушує людей в обов’язковому порядку продавати землю саме зараз або взагалі продавати: вибір приймає кожен сам, або далі продовжувати здавати в оренду, або самостійно користуватися, чи подарувати або продати.
  2. Право розпоряджатися своєю власністю належить кожному вільному громадянину демократичної країни. Крім цього, навіть Європейський суд з прав людини у травні 2018 року у своєму рішенні у справі «Зеленчук і Цицюра проти України” вказував, що існуючий мораторій порушує права українців вільно розпоряджатися своїм майном. Тому досить вже бути в ряді 3-іх країн, як Венесуела, Конго чи Куба.
  3. Ринок землі встановить реальну вартість землі. Адже до цього моменту ніхто не знав її вартість, а тому селяни вимушені були здавати в оренду таку землю великим агрохолдингам майже за безцінок.
  4. Це призведе до зростання ВВП і залучить нові інвестиції. З відкриттям ринку землі очікується прискорення зростання ВВП 0,6–1,6%, тобто від $0,7 до $1,5 млрд, що на тлі загальних показників 2−3% матиме потужний вплив на економіку.

Коротко про ринок землі в Україні і новації закону на відео:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2020-04-29T12:51:34+03:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Комментарий
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі