розірвання шлюбу, поділ спільного майна подружжя

Іноді сімейне життя йде настільки в розлад, що поправити вже нічого не можна і пари, що навіть пройшли рука об руку десятиліттями, приймають рішення про розірвання шлюбу, що викликає питання про розділ спільного майна подружжя при розлученні.

Згідно з даними Інституту демографії та соцдосліджень, в Україні щорічно розлучаються близько 130 000 пар, а третина з них проводять розділ майна через суд. При цьому між «колишніми» виявляються дуже серйозні розбіжності з багатьох питань майнового характеру, бо кожен хоче залишити собі спільно нажите майно в шлюбі.

Поділ спільного майна при розлученні та після розлучення – одна з найактуальніших і складних процедур в контексті процесу розірвання шлюбу, адже має масу нюансів.

Сьогодні ми розповімо, що треба знати про поділ майна при розлученні тим, хто тільки збирається одружитися, тим, хто живе в щасливому шлюбі та сім`ям, що вже вирішують поділити нажите внаслідок розлучення.

Читате також: «Який порядок розірвання шлюбу в Україні та чи можна його зберегти?»

Зміст

Розірвання шлюбу і поділ спільного майна подружжя

Першим важливим аспектом є те, що під поділ спільного майна подружжя відбувається не відносно всього, чим володіє родина, як багато хто звик думати. Поділ стосується лише тієї власності, що була нажита безпосередньо з моменту офіційного укладення шлюбу (стаття №69 Сімейного кодексу). Якщо ж пара офіційно не розписувалася, то поділу підлягає лише те, що було нажито з часу початку їх цивільного шлюбу, але це має бути підтвердженого доказами (фото, відео, свідки) про ведення спільного господарства. При цьому повного переліку всього майна, що підлягає розподілу, законодавчо не затверджено.

На сьогодні є лише приблизний список майна, що може підлягати розділу:

 • житло, дача, садове господарство;
 • земельний наділ;
 • автомобілі, автобуси, комбайни тощо, худоба;
 • заощадження, цінні папери, депозити в банках і інших фінансових організаціях;
 • страховий поліс (якщо він був придбаний з бюджету сім`ї) і страхова компенсація;
 • паї в кооперативах;
 • гроші, житлоплощі, авто та інше майно за якими є зобов`язання;
 • виплати від страхових компаній та інше подібне, що були отримані чоловіком або дружиною до фактичного розлучення;
 • предмети побуту, що були куплені під час шлюбу (техніка, електроніка, меблі тощо)
 • все те, що було придбано в якості професійного інструменту (навіть якщо воно купувалося одному з колишньої пари);
 • цінності (ювелірні прикраси) чи предмети старовини та духовного виховання (книги).

Під поділ майна при розлученні не підпадають речі, що належать чоловікові або дружині особисто (стаття №57 Сімейного кодексу):

 • все, що було куплено до шлюбу;
 • житло або земля, які чоловік або дружина приватизували, будучи в шлюбі
 • речі, які були придбані кимось із подружжя за власні гроші (це потрібно буде довести договорами дарування, чеками та іншими доказами);
 • все нотаріально подароване чи успадковане;
 • предмети особистого користування (навіть куплені за загальні накопичення);
 • заохочення за певні заслуги та відмінності (грошові премії, подарунки, кубки тощо);
 • гроші, що біли виручені у якості моральної шкоди особі або адресована конкретній людині компенсація за що-небудь;
 • страхові виплати, якщо поліси були придбані за особисті гроші);
 • зарплатня, пенсія та інші особисті виплати;
 • будь-які виграші та гонорари тощо, якщо не було укладено договір в інтересах сім`ї.

Це також можуть бути запчастини, які ви купували для вашого авто, наприклад, у команди X-Team (x-team.com.ua), якщо це запчастини для Mersedes чи Subaru (x-team.com.ua/subaru/subaru-xv).

Якщо йдеться про поділ спільного майна, то найчастіше колишнє подружжя проводить через суд розділ квартири, автомобіля, землі та бізнесу. У кожному такому разі процес розділу нерухомості або бізнесу через суд є досить складним і залежить від багатьох чинників у кожній конкретній ситуації. Саме тому краще скористатися послугами «зубастих» юристів чи сімейного адвоката, бо інакше є варіант, що при розділі майна через суд хтось можете залишитися «з носом».

Читайте також: «Розірвання шлюбу: як це зробити без згоди одного з подружжя?»

розірвання шлюбу, поділ спільного майна подружжя

Розірвання шлюбу: як оформити житло, щоб не ділити?

Квартира чи домівка – це мабуть найдорожче майно, яке подружжя буває здатним придбати за час спільного проживання в шлюбі. А тому в разі розлучення та поділу спільного майна це саме житло стає каменем спотикання, бо кожен з подружжя починає вважати, що саме він гідний отримати в одноосібну власність заповітні квадратні метри.

 • Як поділити житло при розлученні та в яких випадках поділити її не вийде?

При придбанні житла, воно може бути оформлене як на одного з подружжя, так і на обох одночасно (наприклад в договорі купівлі-продажу зазначаються відразу обоє). Однак найчастіше право власності оформляють тільки на одного з подружжя.

 • Чи означає це, що той, на кого було оформлене нерухоме майно, може переоформити його без відома іншого з подружжя?

Відповідь адвокатів наступна: законним способом здійснити таке відчуження неможливо. Захист прав іншого з подружжя забезпечують нотаріальні контори, на яких законом покладено обов`язок перевіряти, чи не купувалася нерухомість в шлюбі.

А якщо нотаріусом буде встановлено, що квартира була придбана в шлюбі, то без письмової та нотаріально завіреної згоди другого з подружжя, відчуження неможливо – саме так захищається ваше право на житло після розлучення.

За загальним правилом, поділ майна подружжя відбувається за принципом рівності часток кожного з подружжя в спільному сумісному майні. Тобто, кожному має дістатися по 50% поділеного майна. Однак, виникає питання, а як же поділити саме квартиру в багатоквартирному житловому будинку, а не окремий будинок, при розлученні навпіл і чи можливо це? Відповідь допоможе знайти лише юрист і адвокат.

Головне, що потрібно знати про юридичний бік розділу квартири при розлученні, це те, що квартира ставитися до категорії нерухомого майна і є, як правило, річчю неподільною. Адвокати з розділу майна подружжя часто проводять в судах непрості дебати, доводячи правильність того чи іншого способу при розділі квартири як неподільної речі.

 • Що означає квартира як неподільна річ?

Неподільна річ, як наприклад, квартира, що ділиться при розлученні подружжям, – це річ, предмет, матеріального світу, який неможливо розділити на частини, виділити в натурі з можливістю повноцінного використання обома з подружжя, але не окремо один від одного, оскільки в квартирі після її розділу, як правило, неможливо облаштувати окремі входи для подружжя, а також немає можливості окремо використовувати екс-подружжям місць загального користування (ванна, туалет, кухня, коридори, балкони, лоджії).

 • Як провести поділ іпотечної квартири?

Також важливим моментом є розділ кредитної квартири або розділ іпотеки. Розділ іпотечного майна в даному випадку відбувається також в рівних частинах, якщо немає обставин, що впливають на ситуацію.

Якщо боргові зобов`язання за кредитом і заставною квартирою погашені не в повній мірі, а чоловік або дружина не готові звалити весь борг, що залишився, на себе, то борг за іпотечну квартиру при розлученні теж ділиться навпіл. Правда, за умови, що оформлення іпотечної квартири відбувалося з відома другого з подружжя.

Розірвання шлюбу і поділ спільного майна подружжя: як залишити собі авто або гараж?

Зазвичай майно та заощадження при розлученні мають ділитися навпіл, якщо іншого не передбачено шлюбним контрактом. Але бувають з цього і певні виключення.

По-перше, можна довести суду, що оспорювану річ куплено за ваші особисті гроші (про це трохи нижче). Також можна довести, що ця річ є для вас потрібнішою. Якщо йдеться про розподіл автомобіля подружжям, то він може бути вашим робочим інструментом і ви без нього втратите доходи, або він може бути для вас необхідним за станом здоров`я.

Ще буває, що один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім`ї. Або того більше – приховав, знищив чи пошкодив спільне майно чи навіть його розтратив. У таких випадках суд може зменшити частку «розтратника» при розподілі. Однак, якщо винуватець доведе, що «байдикував» з поважної причини, то суд може стати на його бік.

Адже навряд чи дружина могла працювати, займаючись при цьому домашнім господарством, вихованням дітей або навчанням, а також хворіючи або доглядаючи за хворим родичем (і цей список можна продовжувати та продовжувати). А якщо з дружиною або чоловіком після розлучення залишаються неповнолітні діти або непрацездатні дорослі, то суд може ще й збільшити частку цієї людини.

Таким чином, щоб визначитися, як проводити розподіл автомобіля при розлученні чи гаража, спочатку треба розібратися, за чиї особисті гроші вони були куплені, кому потрібніше це майно під час розподілу і хто більше працював в шлюбі. Всі ці фактори можуть зіграти на вашу користь.

Буде цікаво:  «Электронная цифровая подпись: лайфхак, как получить в Приват24?»

Читайте також: «Як грамотно скласти позов про розірвання шлюбу?»

розірвання шлюбу, поділ спільного майна подружжя

Розірвання шлюбу: як поділити майно без суду?

На жаль, вийшло так, що ваша сім`я розпалася і тепер, незважаючи на всі переживання і емоції, вам доводиться вирішувати практичні питання поділу майна при розлученні. Як буде відбуватися розподіл майна після розлучення, багато в чому залежить від уміння партнерів домовлятися.

Експерти радять вирішувати всі питання мирним шляхом та намагатися не доводити справи до суду, адже послуги адвокатів з розлучень в наш час – це досить дороге задоволення. Пропонуємо вам слідувати цим 5 важливим порадам, які можуть виявитися для вас дуже і дуже доречними.

 • Порада №1. Забрати своє, не претендуючи на чуже

Для того щоб розійтися більш-менш мирно, потрібно забрати своє, не претендуючи на чуже. Тож давайте розберемося, які речі та предмети належать подружжю, а що є особистою власністю кожного з вас.

Отже, закон про розлучення та розподіл майна не існує у вигляді окремого правового акту, бо порядок розподілу майна при розлученні (як і інші взаємини подружжя) регулює Сімейний кодекс.

При розлученні має ділитися все те майно, що було придбане в період шлюбу за оплатними операціями (тобто цінні папери, грошові кошти, рухоме та нерухоме майно тощо).

Не має ділиться те майно, що було нажите поза шлюбом (тобто особисте), а також те, що було придбане за безоплатними операціями (це дарування, спадщина та приватизація тощо).

Згідно із законом, абсолютно все майно, що було нажите в шлюбі та придбане за оплатними операціями, можна поділити до останнього цвяха. Навіть якщо в квартирі, яка була придбана до шлюбу, на спільні кошти подружжя був зроблений ремонт, то вважайте, що там вже є частка того, хто до цієї нерухомості начебто і відношення не мав.

Але є такі ситуації, коли майно розділити неможливо. Якщо у дружини є автівка, яку їй подарували родичі під час заміжжя, то після розлучення при розділі майна автомобіль залишиться тільки її власністю. Якщо чоловік вже мав квартиру до одруження, то в разі розлучення квартира так і залишиться його власністю. Якщо вже після весілля хтось із подружжя успадкував нерухомість, то шлюборозлучний процес на розділ такого майна аж ніяк не вплине.

Слід додати, що при розлученні не діляться особисті речі (одяг, взуття, електробритва, фен), а також інструменти та матеріали для професійної діяльності. Не має ділитися і «дитяче» майно, в тому числі навіть рахунки в банках, що були відкриті на ім`я дитини.

 • Порада № 2. Приватне іноді стає загальним

Розділ спільно нажитого майна при розлученні не завжди може чітко «вписуватися» до вищезгаданої схеми. Іноді деяка річ або об`єкт нерухомості можуть вважатися загальними, хоча спочатку це належало комусь одному.

Якщо квартира або будинок спочатку належали комусь одному, а вже при шлюбі це житло перебудували, капітально відремонтували чи надбудували поверх за рахунок коштів другого, які були отримані від продажу його нерухомості, то воно вже є загальним. Так як вартість такого майна значно зросла, його запросто можуть визнати спільною власністю.

А може стати так, що майно, яке формально вважається загальним, при розлученні буде поділено не порівну у разі, якщо хтось із подружжя доведе, що вклав у нього особисті кошти.

Припустимо, що чоловік і дружина спільно придбали квартиру за 6 млн UAH. При цьому у неї було вкладено 5 млн UAH, які були виручені від продажу особистої квартири чоловіка, власником якої він був ще до одруження. Розділ майна подружжя при розлученні має відбуватися з урахуванням цього факту: повинні ділиться тільки 1 млн UAH (можливо, що у вигляді частки в квартирі), тобто саме та загальна сума, що була вкладена в покупку в період шлюбу.

 • Порада №3. За іпотеку і борги відповідають обидва

Розірвання шлюбу та розділ майна зараз може ускладнюватися тим, що у подружжя є непогашена іпотека. У такому випадку ділити іпотеку треба по-братськи, бо подружжя несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями, що виникли в шлюбі. Вони можуть домовитися про те, кому дістанеться квартира і хто відповідно буде оплачувати кредит. Головне при цьому – не пропускати платежів, бо якщо виплати за кредитом припиняються, то на квартиру може «накласти руку» банк і ділити буде вже нічого.

Якщо сімейний стан є одним з істотних умов кредитного договору, то колишнє подружжя повинне повідомити в банк про його змінення, тому що для кредитора є ризик, що платежі після розлучення будуть вноситися вже не так стабільно.

При наявності іпотечного житла розірвання шлюбу та іпотека мають наступні варіанти виходу із ситуації:

 1. Продати іпотечну квартиру та погасити кредит, а гроші, що залишилися, поділити між подружжям порівну;
 2. Один з подружжя може відмовитися від своєї частини квартири. Якщо сторони домовляються, що один виплатить частку за іпотечне житло іншому, а на себе переведе борг за кредитом, то в цьому випадку подружжю необхідно звернутися до банку з відповідною заявою.
 3. Виплата за кредитом ділиться між колишнім подружжям і квартира також залишається у спільній власності. Після погашення кредиту можна продати або розміняти квартиру. Якщо ж розбіжностей усунути шляхом переговорів не вдається, то справа має вирішуватися вже через суд.
 • Порада №4. Не варто перетворювати житло в комуналку

Якщо житло у подружжя було єдиним, то після розлучення декому доводиться ділити кімнати в квартирі. Іноді колишні чоловік і дружина навіть ділять особові рахунки та виділяють частки в натурі, фактично перетворюючи  квартиру в комунальну. А це аж ніяк не найвдаліший варіант вирішення проблеми, бо таке житло перетворюється в справжню «філію» пекла на землі.

Вихід із такої ситуаціі лише один – роз`їзджатися. Якщо буден потрібен кредит, то беріть. Якщо його не дають – беріть об`єкт, який буде менше, далі чи в будинку нижче класом. Повірте, що гроші заробити можна, а ось здоров`я – вже ні.

Якщо у подружжя є однокімнатна квартира і розділити її в натурі неможливо, то краще буде її продати, а гроші поділити. У такому випадку кожен зможе купити собі окреме житло, додавши кредитні кошти. Або один може виплатити іншому свою долю, а той вже розпорядиться отриманими коштами самостійно. Як свідчить досить поширена практика – той власник, що володіє більшою частиною квартири, просто набуває меншу частку у власника колишнього.

 • Порада №5. Шлюбний договір або угода завжди виявиться кращими, ніж процес розлучення та майбутній суд

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Багато хто вважає, що шлюбний договір можна підписати тільки перед весіллям, не роблять цього через забобони або щоб не зіпсувати відносини з майбутнім чоловіком або дружиною. Окремо ще може накладатися наш менталітет: «Значить, ти мені не довіряєш?».

Але це за наших часів не зовсім правильно. По-перше, шлюбний договір можна підписати навіть в період шлюбу. По-друге, з цим документом вам доведеться менше турбуватися про те, як зберегти майно при можливому розлученні.

В період шлюбу подружжя може поділити майно, склавши відповідний шлюбний договір. У ньому можна передбачити розподіл майна по частках, в тому числі не по рівним часткам, або навіть розподілити все майно в індивідуальну власність (дачу і машину одному з подружжя, а квартиру – іншому).

За словами експертів, на підставі шлюбного договору роблять відповідну реєстраційну запис в ЄДРН. Наприклад, квартира була придбана в період шлюбу на ім`я чоловіка, а згодом подружжя в шлюбному договорі визначили, що квартира належить тільки дружині. В такому випадку необхідно подати до держреєстру заяву, приклавши до неї шлюбний договір і квартира буде переоформлена в особисту власність дружини.

 • Порада №6. Позов про поділ майна подружжя після розірвання шлюбу

Багатьох цікавить питання, чи можна претендувати на майно після розлучення? Так, це можливо. В такому випадку підписується угода про поділ спільно нажитого майна, за допомогою якої все можна поділити. Якщо не вийшло домовитися мирно (не склавши мирової угоди), то подружжю доведеться вирішувати це важливе питання вже через суд.

Якщо у вас немає шлюбного договору або угоди про розподіл майна, то при розлученні все буде поділено порівну – і пасиви, і активи. Відповідальність у разі невиплати кредитів у подружжя теж буде однакова – борги при розлученні також будуть ділитися навпіл.

Про розірвання шлюбу та поділ спільного майна подружжя дивіться також на відео нижче:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 21.05.2019; Оновлено: 21.05.2019; Мітки: , ,
2019-05-21T22:57:17+03:00
Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях! Юридичні новини, їх експертний аналіз, консультації та правова експертна допомога!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.