«Кримінальний проступок – спосіб пом’якшити відповідальність?»

»»«Кримінальний проступок – спосіб пом’якшити відповідальність?»
проступок

“Закріплюючи крімінальний проступок, законодавство не дає його визначення”

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України поділяє кримінальне правопорушення на злочин та кримінальний проступок. Втім Кримінальний кодекс України досі не передбачає і не дає визначення такого виду кримінального правопорушення, як проступок.

Проект Закону № 3438 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо запровадження інституту кримінальних проступків» 17.10.2013 р. був зареєстрований у ВР за поданням народного депутата В. Малишева. Відповідно до вказаного законопроекту передбачається внесення змін у Кримінальний кодекс України та впровадження інституту кримінального проступку в правову систему України.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Закон передбачає такі визначення основних понять в кримінальному праві:

  • Кримінальне правопорушенняце суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення, – проступок або злочин. 
  • Кримінальний проступокце діяння, за яке передбачене покарання у виді арешту на строк не більше шести місяців, обмеження волі на строк до двох років або інше, більш м’яке покарання за винятком основного покарання у виді штрафу в розмірі понад тисячу неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
  • Злочин – це передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину, за яке передбачене покарання більш суворе, ніж за вчинення проступку.

Спочатку варто зазначити, що поняття «кримінальний проступок» ще у 2008 р. пропонувалося ввести в законодавство, створивши Кодекс про кримінальні проступки. Згодом у 2012 р. декілька народних депутатів пропонували запровадити інститут кримінального проступку, але законопроект був відкликаний.

проступок

“В багатьох зарубіжних країнах кримінальне законодавство виділяє і злочин, і проступок!”

У законодавстві зарубіжних країн даються різні визначення поняття злочину, проте, їм притаманні спільні характерні ознаки – суспільна небезпечність, винність, кримінальна протиправність та караність.

Але і в континентальній системі права, і сім’ї загального права передбачена класифікація кримінальних правопорушень, їх груповий поділ.

Наприклад, у КК Франції всі кримінальні правопорушення за тяжкістю поділяються на порушення, проступки і злочини, у КК ФРН – на проступки і злочини. Згідно з КК штату Нью-Йорк (США) взагалі всі кримінальні злочинні діяння поділяються на дорожні проступки, порушення і злочини.

Повертаючись до відмежування злочину від проступку відповідно до вищевказаного законопроекту, слід виділити основні ознаки, які дозволяють відмежовувати ці два поняття:

  1. Матеріальна ознака у злочині проявляється у суспільній небезпечності діяння, у проступку – у суспільній шкідливості діяння.
  2. Кримінальна протиправність – закріплення злочинного діяння у Кримінальному кодексі України свідчить про наявність злочину. Так само його наявність у законі про кримінальний проступок свідчить про належність діяння до даної категорії.
  3. Караність – за злочин передбачено застосування найсуворіших, найтяжчих для засудженого наслідків – покарання, за проступки застосовується не покарання, а стягнення.

Підсумовуючи вищесказане, варто визначитися з нормативним закріпленням проступків. Існує дві пропозиції – закріплення їх у чинному КК України та створення нового Кодексу кримінальних проступків.

проступок

“Інститут кримінальних проступків буде мати позитивний вплив на криміногенну ситуацію в Україні!”

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

На нашу думку, оптимальним варіантом буде створення нового кодексу, адже закріплення їх в існуючому кодексі призведе до суттєвої і невиправданої ревізії КК України, створить плутанину у структурі його норм та інститутів.

При розміщенні кримінальних проступків у КК України відбудеться змішування понять – один нормативний акт для діянь одного виду визначає застосування покарання, а для другого – стягнення.

Так чи інакше, але запровадження інституту кримінальних проступків буде мати позитивний вплив на криміногенну ситуацію у країні, оскільки багато діянь будуть вважатися менш небезпечними та покарання за них буде більш м’якими.

Ми повинні спиратися на досвід зарубіжних розвинених країн, де відбувається класифікація кримінально караних діянь, та прагнути вдосконалювати національне законодавство, оскільки дотримання прав і свобод людини – основне завдання держави, яке також втілюється шляхом захисту населення від злочинних посягань.

Думка нашого колеги про кримінальний проступок:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 4 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

2016-11-19T22:11:56+00:00 Tags: |
Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to a friend