кримінальний проступокНовий Кримінальний процесуальний кодекс України поділяє кримінальне правопорушення на злочин та кримінальний проступок. Втім Кримінальний кодекс України досі не передбачає і не дає визначення такого виду кримінального правопорушення, як проступок.

Проект Закону № 7279 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» був нещодавно прийнятий ВРУ і наразі знаходиться на підписі у Президента України. Відповідно до вказаного законопроекту передбачається внесення змін у Кримінальний кодекс України та впровадження інституту кримінального проступку в правову систему України. З проектом можна ознайомитися ТУТ.

Що таке кримінальний проступок?

Закон передбачає такі визначення основних понять в кримінальному праві:

ЦІКАВО ТАКОЖ:

  • Кримінальні провадження – це усі кримінально-карні діяння, які поділяються на кримінальні проступки та злочини (а вони своєю чергою бувають нетяжкими, тяжкими та особливо тяжкими).
  • Кримінальний проступок – це діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у виді штрафу не більше 51 тис. грн або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Спочатку варто зазначити, що поняття «кримінальний проступок» ще у 2008 р. пропонувалося ввести в законодавство, створивши Кодекс про кримінальні проступки. Згодом у 2012 р. декілька народних депутатів пропонували запровадити інститут кримінального проступку, але законопроект був відкликаний.

кримінальний проступок

“В багатьох зарубіжних країнах кримінальне законодавство виділяє і злочин, і проступок!”

У законодавстві зарубіжних країн даються різні визначення поняття злочину, проте, їм притаманні спільні характерні ознаки – суспільна небезпечність, винність, кримінальна протиправність та караність.

Але і в континентальній системі права, і сім’ї загального права передбачена класифікація кримінальних правопорушень, їх груповий поділ.

Наприклад, у КК Франції всі кримінальні правопорушення за тяжкістю поділяються на порушення, проступки і злочини, у КК ФРН – на проступки і злочини. Згідно з КК штату Нью-Йорк (США) взагалі всі кримінальні злочинні діяння поділяються на дорожні проступки, порушення і злочини.

Ознаки кримінального проступку

Повертаючись до відмежування злочину від проступку, слід виділити основні ознаки, які дозволяють відмежовувати ці два поняття:

  1. Матеріальна ознака у злочині проявляється у суспільній небезпечності діяння, у проступку – у суспільній шкідливості діяння.
  2. Кримінальна протиправність – закріплення злочинного діяння у Кримінальному кодексі України свідчить про наявність злочину. Так само його наявність у законі про кримінальний проступок свідчить про належність діяння до даної категорії.
  3. Караність – за злочин передбачено застосування найсуворіших, найтяжчих для засудженого наслідків – покарання, за проступки застосовується не покарання, а стягнення.
Буде цікаво:  «Чому право на приватне життя і таємницю листування не працює в Україні?»

кримінальний проступок

Підсумовуючи вищесказане, варто визначитися з нормативним закріпленням проступків. Існує дві пропозиції – закріплення їх у чинному КК України та створення нового Кодексу кримінальних проступків.

На нашу думку, оптимальним варіантом буде створення нового кодексу, адже закріплення їх в існуючому кодексі призведе до суттєвої і невиправданої ревізії КК України, створить плутанину у структурі його норм та інститутів.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

При розміщенні кримінальних проступків у КК України відбудеться змішування понять – один нормативний акт для діянь одного виду визначає застосування покарання, а для другого – стягнення.

Читайте також: «Кримінальний проступок: аналіз нового закону та міжнародної практики!»

Так чи інакше, але запровадження інституту кримінальних проступків буде мати позитивний вплив на криміногенну ситуацію у країні, оскільки багато діянь будуть вважатися менш небезпечними та покарання за них буде більш м’якими.

Ми повинні спиратися на досвід зарубіжних розвинених країн, де відбувається класифікація кримінально караних діянь, та прагнути вдосконалювати національне законодавство, оскільки дотримання прав і свобод людини – основне завдання держави, яке також втілюється шляхом захисту населення від злочинних посягань.

Думка експертів про кримінальний проступок на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 4 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.