шлюб

“Цивільний шлюб” юридично несе майже тотожні наслідки, що і звичайний шлюб!

Сімейні стосунки між чоловіком і жінкою все частіше охоплюють терміном “цивільний шлюб” чи “громадянський шлюб“. Що він значить і які підводні камені в собі містить?

Термін “цивільний шлюб” юридичною мовою ототожнюється з поняттям “фактичної сім’ї”, “співжиттям”.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Цивільний шлюбчи громадянський шлюб” виник як цікава альтернатива шлюбу, який освячений церквою, тому часто такий шлюб називають «без обов’язків». Але якщо виходити з позиції законодавства та тлумачного словника, то такі джерела нам роз’яснюють, що цивільний шлюбофіційний шлюб, який зареєстрований в державних органах запису актів цивільного стану (РАЦС), але коли ми говоримо про цивільний шлюб, ми маємо на увазі фактичне співжиття, сім’ю.

Внутрішні відносини членів такої «сім’ї» можна продемонструвати яскравим соціальним опитуванням, згідно з яким 92% жінок, які проживають в цивільному шлюбі в анкетах вказують, що вони одружені, тоді як 85% чоловіків вважають себе вільними. Цивільний шлюб по суті може виражатися як крайній ступінь довіри до партнера, так і навпаки- недовіри. Багато в чому тут роль відіграє конкретна ситуація.

Темп життя, що прискорюється, задає тон і в особистих стосунках. Сучасні молоді люди все раніше “дорослішають”, починають жити разом, вести спільне господарство. І, як правило, не відносяться до цих стосунків серйозно: “поживемо разом, отримаємо освіту (зробимо кар’єру і так далі) і тоді одружимося”. “Поживемо – побачимо”, або навіть: “поживемо – розбіжимося”. І коли батьки попереджають про відповідальність, рідко хто до них прислухається.

Прикладом може слугувати історія з юридичної практики. До нас звернулась Світлана Сергіївна. Її 18-річна дочка Марія, студентка престижного ВНЗ, деякий час назад познайомилася з молодою людиною. Андрій – приємний, товариський хлопець, на момент знайомства вже закінчив ВНЗ і працював на добре оплачуваній роботі.

За темою:  «Купівля квартири: 10 юридичних порад, які ви повинні знати!»

Через півроку зустрічей вони вирішили “спробувати” жити разом, не реєструючи свої відносини. Жити з батьками молоді люди, звісно, не хотіли, тому прийняли рішення знімати квартиру. Світлана Сергіївна з чоловіком переживали з приводу побутового необлаштування дочки, резонно побоюючись, що воно може пошкодити навчанню.

Оскільки можливості дозволяли (дача, засоби, що давно відкладаються для дочки), люблячі батьки вирішили купити Маші житло. Тим більше, що Андрій їм дуже подобався, і вони сподівалися, через недовгий час побачити молодих людей офіційним чоловіком і дружиною.

Будучи навченими життєвим досвідом людьми, Світлана Сергіївна і її чоловік вирішили заздалегідь проконсультуватися з нашими юристами з приводу оформлення квартири, щоб уникнути можливих негативних наслідків надалі.

шлюб

“Усе майно, придбане під час цивільного шлюбу – є спільною власністю партнерів, яке при розлученні ділиться навпіл!”

Ми порадили Світлані Сергіївні оформити угоду купівлі-продажу квартири на себе, і лише потім подарувати її дочці (обидві угоди можна проводити послідовно в один день). Річ у тому, що так званий “цивільний шлюб”, тобто брак без офіційної реєстрації прирівнюється до офіційного браку.

Отже, усе майно, придбане молодими людьми в період спільного проживання, вважається спільною власністю, яка у разі припинення стосунків ділиться між ними навпіл. Виключення складає майно, подароване одному з подружжя під час спільного проживання, і у разі розділу не ділиться, а залишається його повноправною власністю.

Пройшли три роки. Світлана Сергіївна знову звернулася до нас, але вже з іншого питання: Андрій претендує на частину квартири.

Все починалося чудово, Андрій з Машею зробили ремонт в новій квартирі, переїхали, стали жити разом. Життя йшло своєю чергою. Маша завагітніла. Світлана Сергіївна умовляла дочку і Андрія оформити стосунки офіційно, адже скоро народиться внучка, та і Маші краще народити заміжньою.

За темою:  «Цивільно-правовий договір VS трудовий договір - де підвох?»

Але Андрій наполіг на відстроченні цієї події. Адже Маша мріяла про білу сукню, пишне весілля, – недешеве задоволення, зараз гроші потрібніше на підготовку до народження дитини і перші місяці малюка, а позбавляти Машу мрії він не має наміру.

Внучці Ганні виповнився рік, Маша знаходилася в академічній відпустці. Ще під час вагітності Маші Андрія, як підмінили. Прагнучи заробити більше, він все частіше затримувався на роботі, став дратівливим, почав чіплятися до дрібниць, в сім’ї почастішали скандали.

Результат – Андрій йде з сім’ї. І не просто йде, претендує на частину квартири. Погрожує відібрати Ганну, адже Маша не працює, не встигла отримати освіту, і не може утримувати дочку. Приводить в приклад європейські країни, в яких дітей залишають з найбільш забезпеченим батьком, щоб дитина ні чого не потребувала.

Світлана Сергіївна дуже переживала, у тому числі і з приводу квартири. Ми пояснили, що підстав для прикрощів немає. Завдяки тому, що свого часу Світлана Сергіївна оформила квартиру на дочку договором дарування, у Андрія немає шансів відсудити навіть малу частину квартири. Більше того, відповідно до Сімейного кодексу України, Маша має право на половину майна, придбаного ними з Андрієм за час спільного проживання, а саме: на побутову техніку, меблі, і так далі.

Крім того, за діючим законодавством Андрій зобов’язаний матеріально утримувати і дочку Ганну, і Машу навіть після припинення стосунків. Більше того, той факт, що Маша не має освіти і не працює, не може будь-яким чином впливати на фактичне проживання дитини, оскільки при визначенні такого місця проживання береться ряд факторів: вік дитини, відношення батьків до виховання дитини, інші суттєві обставини. Враховуючи, що Ганна ще знаходиться на грудному вигодовуванні, що Андрій як батько не виконує своїх зобов’язань по її вихованню, у нього немає шансів відібрати дитину у матері.

У результаті, ми порадили, щоб Маша звернулася до суду з метою захисту своїх законних прав з таких питань:

  1. Розділ спільно нажитого майна, не включаючи квартиру, яка була їй подарована.
  2. Визначення місця проживання дитини з матір’ю.
  3. Стягнення аліментів на малолітню дитину до досягнення їм 18-річного віку.
  4. Стягнення аліментів на утримування матері до досягнення дитиною 3-річного віку.
шлюб

“Часто емоції переважають над розумом, а тому у шлюбі варто не наламати дров!”

Коли Андрій ознайомився з підготовленими нами позовними заявами, він був здивований і спантеличений одночасно. Мабуть, офіційний тон і сухість законних формулювань охолодили емоційну молоду людину.

Через деякий час його поведінка в корені змінилася, він перестав поводитися зухвало, відмовився від претензій на частину квартири, погодився на оплату аліментів. Вони з Машею домовилися про час зустрічей Андрія з дочкою.

За темою:  «Цивільно-правовий договір VS трудовий договір - де підвох?»

Питання вдалося вирішити шляхом взаємних домовленостей, не прибігаючи до допомоги суду.

Часто, в сімейних справах емоції виходять на перший план, не даючи можливості людям знайти компроміс, домовитися. Під впливом емоцій люди часто здійснюють помилки, іноді непоправні. Звернувшись до нас, Світлана Сергіївна змогла заспокоїтися сама і вселити упевненість в дочку Машу, що знаходилася, здавалося, у безвихідній ситуації – ні освіти, ні роботи, маленька дитина на руках.

Р.S. Як не дивно, але одним з найвдячніших нам в цій ситуації людей опинився саме Андрій. Наші позовні вимоги допомогли йому зберегти з Машею нормальні стосунки, що дозволяють йому безперешкодно бачитися з дочкою і спокійно спілкуватися з Машею.

Буря втихла, негативні емоції пішли на другий план, повернулися згаслі, здавалося, почуття. Зараз на прохання Андрія ми складаємо для них з Машею шлюбний контракт.

На відео розказується про права та обов’язки подружжя в цивільному шлюбі: