цивільний шлюб, громадянський шлюбСімейні стосунки між чоловіком і жінкою все частіше охоплюють терміном “цивільний шлюб” чи “громадянський шлюб”. Що він значить і які підводні камені в собі містить?

Термін “цивільний шлюб” юридичною мовою ототожнюється з поняттям “фактичної сім’ї”, “співжиттям”.

“Цивільний шлюб” чи “громадянський шлюб” виник як цікава альтернатива шлюбу, який освячений церквою, тому часто такий шлюб називають «без обов’язків». Але якщо виходити з позиції законодавства та тлумачного словника, то такі джерела нам роз’яснюють, що цивільний шлюбофіційний шлюб, який зареєстрований в державних органах запису актів цивільного стану (РАЦС), але коли ми говоримо про цивільний шлюб, ми маємо на увазі фактичне співжиття, сім’ю.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Внутрішні відносини членів такої «сім’ї» можна продемонструвати яскравим соціальним опитуванням, згідно з яким 92% жінок, які проживають в цивільному шлюбі в анкетах вказують, що вони одружені, тоді як 85% чоловіків вважають себе вільними. Цивільний шлюб по суті може виражатися як крайній ступінь довіри до партнера, так і навпаки- недовіри. Багато в чому тут роль відіграє конкретна ситуація.

Темп життя, що прискорюється, задає тон і в особистих стосунках. Сучасні молоді люди все раніше “дорослішають”, починають жити разом, вести спільне господарство. І, як правило, не відносяться до цих стосунків серйозно: “поживемо разом, отримаємо освіту (зробимо кар’єру і так далі) і тоді одружимося”. “Поживемо – побачимо”, або навіть: “поживемо – розбіжимося”. І коли батьки попереджають про відповідальність, рідко хто до них прислухається.

Читайте також: «Зміна прізвища: 7 речей, які повинна знати кожна наречена!»

Прикладом може слугувати історія з юридичної практики. До нас звернулась Світлана Сергіївна. Її 18-річна дочка Марія, студентка престижного ВНЗ, деякий час назад познайомилася з молодою людиною. Андрій – приємний, товариський хлопець, на момент знайомства вже закінчив ВНЗ і працював на добре оплачуваній роботі.

Через півроку зустрічей вони вирішили “спробувати” жити разом, не реєструючи свої відносини. Жити з батьками молоді люди, звісно, не хотіли, тому прийняли рішення знімати квартиру. Світлана Сергіївна з чоловіком переживали з приводу побутового необлаштування дочки, резонно побоюючись, що воно може пошкодити навчанню.

Оскільки можливості дозволяли (дача, засоби, що давно відкладаються для дочки), люблячі батьки вирішили купити Маші житло. Тим більше, що Андрій їм дуже подобався, і вони сподівалися, через недовгий час побачити молодих людей офіційним чоловіком і дружиною.

Будучи навченими життєвим досвідом людьми, Світлана Сергіївна і її чоловік вирішили заздалегідь проконсультуватися з нашими юристами з приводу оформлення квартири, щоб уникнути можливих негативних наслідків надалі.

цивільний шлюб, громадянський шлюб

Ми порадили Світлані Сергіївні оформити угоду купівлі-продажу квартири на себе, і лише потім подарувати її дочці (обидві угоди можна проводити послідовно в один день). Річ у тому, що так званий “цивільний шлюб”, тобто брак без офіційної реєстрації прирівнюється до офіційного браку.

Отже, усе майно, придбане молодими людьми в період спільного проживання, вважається спільною власністю, яка у разі припинення стосунків ділиться між ними навпіл. Виключення складає майно, подароване одному з подружжя під час спільного проживання, і у разі розділу не ділиться, а залишається його повноправною власністю.

Пройшли три роки. Світлана Сергіївна знову звернулася до нас, але вже з іншого питання: Андрій претендує на частину квартири.

Все починалося чудово, Андрій з Машею зробили ремонт в новій квартирі, переїхали, стали жити разом. Життя йшло своєю чергою. Маша завагітніла. Світлана Сергіївна умовляла дочку і Андрія оформити стосунки офіційно, адже скоро народиться внучка, та і Маші краще народити заміжньою.

Але Андрій наполіг на відстроченні цієї події. Адже Маша мріяла про білу сукню, пишне весілля, – недешеве задоволення, зараз гроші потрібніше на підготовку до народження дитини і перші місяці малюка, а позбавляти Машу мрії він не має наміру.

Внучці Ганні виповнився рік, Маша знаходилася в академічній відпустці. Ще під час вагітності Маші Андрія, як підмінили. Прагнучи заробити більше, він все частіше затримувався на роботі, став дратівливим, почав чіплятися до дрібниць, в сім’ї почастішали скандали.

Буде цікаво:  «Розірвання шлюбу і поділ спільного майна подружжя: 6 порад юриста!»

Результат – Андрій йде з сім’ї. І не просто йде, претендує на частину квартири. Погрожує відібрати Ганну, адже Маша не працює, не встигла отримати освіту, і не може утримувати дочку. Приводить в приклад європейські країни, в яких дітей залишають з найбільш забезпеченим батьком, щоб дитина ні чого не потребувала.

Світлана Сергіївна дуже переживала, у тому числі і з приводу квартири. Ми пояснили, що підстав для прикрощів немає. Завдяки тому, що свого часу Світлана Сергіївна оформила квартиру на дочку договором дарування, у Андрія немає шансів відсудити навіть малу частину квартири. Більше того, відповідно до Сімейного кодексу України, Маша має право на половину майна, придбаного ними з Андрієм за час спільного проживання, а саме: на побутову техніку, меблі, і так далі.

Крім того, за діючим законодавством Андрій зобов’язаний матеріально утримувати і дочку Ганну, і Машу навіть після припинення стосунків. Більше того, той факт, що Маша не має освіти і не працює, не може будь-яким чином впливати на фактичне проживання дитини, оскільки при визначенні такого місця проживання береться ряд факторів: вік дитини, відношення батьків до виховання дитини, інші суттєві обставини. Враховуючи, що Ганна ще знаходиться на грудному вигодовуванні, що Андрій як батько не виконує своїх зобов’язань по її вихованню, у нього немає шансів відібрати дитину у матері.

У результаті, ми порадили, щоб Маша звернулася до суду з метою захисту своїх законних прав з таких питань:

  1. Розділ спільно нажитого майна, не включаючи квартиру, яка була їй подарована.
  2. Визначення місця проживання дитини з матір’ю.
  3. Стягнення аліментів на малолітню дитину до досягнення їм 18-річного віку.
  4. Стягнення аліментів на утримування матері до досягнення дитиною 3-річного віку.

цивільний шлюб, громадянський шлюб

Коли Андрій ознайомився з підготовленими нами позовними заявами, він був здивований і спантеличений одночасно. Мабуть, офіційний тон і сухість законних формулювань охолодили емоційну молоду людину.

Через деякий час його поведінка в корені змінилася, він перестав поводитися зухвало, відмовився від претензій на частину квартири, погодився на оплату аліментів. Вони з Машею домовилися про час зустрічей Андрія з дочкою.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Питання вдалося вирішити шляхом взаємних домовленостей, не прибігаючи до допомоги суду.

Часто, в сімейних справах емоції виходять на перший план, не даючи можливості людям знайти компроміс, домовитися. Під впливом емоцій люди часто здійснюють помилки, іноді непоправні. Звернувшись до нас, Світлана Сергіївна змогла заспокоїтися сама і вселити упевненість в дочку Машу, що знаходилася, здавалося, у безвихідній ситуації – ні освіти, ні роботи, маленька дитина на руках.

Р.S. Як не дивно, але одним з найвдячніших нам в цій ситуації людей опинився саме Андрій. Наші позовні вимоги допомогли йому зберегти з Машею нормальні стосунки, що дозволяють йому безперешкодно бачитися з дочкою і спокійно спілкуватися з Машею.

Буря втихла, негативні емоції пішли на другий план, повернулися згаслі, здавалося, почуття. Зараз на прохання Андрія ми складаємо для них з Машею шлюбний контракт.

На відео розказується про права та обов’язки подружжя в цивільному шлюбі:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 9 4,78 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

4 комментария

по хронологии
по рейтингу сначала новые по хронологии
Ірина Львова
1
Ірина Львова

На мою думку, сумісне проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу свідчить про наступні речі: 1). про бажання автономності людини від "дозволу держави",бюрократичного оформлення того, що підпадає більше у сферу моралі, а не права, але в той же час про 2). розпад загальноприйнятого інституту і поняття сім`ї як такої. Багато цікавого можна сказати про історію людських взаємновідносин, але наразі все більш громізким стає факт зміни самого поняття "шлюб" і створення його не задля народження дітей, як це було декілька століть, а може, і десятеліть тому. Шлюб все більше стає "комфортом для двох". В умовах технократичного світу люди все більше живуть для себе, звідси і нагальна потреба в так званому "цивільному шлюбі" і фактичному розпаді кожного третього союзу. Але це більше суспільні проблеми, які наразі вважаю за потрібне опустити.

Юридичні проблеми проживання без реєстрації шлюбу виникають в наступному. Проживання однією сім`єю дійсно не розмежує стосунки на зареєстровані та незареєстровані. Це і є один з проявів автономності волі особи в межах держави. Але виникає питання 1).як довести факт сумісного проживання? і 2).момент початку такого проживання. Законодавством чітко не встановлено, що таке «спільне проживання» або «проживання однією сім’єю осіб, які не перебувають у шлюбі». А отже, і кількість доказів та їх змістовність багато в чому залежить від суб`єктивних факторів. Це можуть бути доводи свідків, сумісні фотографії тощо. Можливо також виникне потреба в подачі додаткового позву "про визнання факту сумісного проживання", чого при зареєстрованому шлюбі робити б не довелось. Дуже розповсюдженою є також проживання чоловіка та жінки разом, коли один чи обидва з них перебувають у вже зареєстрованому іншому шлюбі, але не проживають з офіційним чоловіком/дружиною разом чи знаходяться в процедурі розлучення. Слід звернути УВАГУ (!), що в такому разі навіть доведений факт сумісного проживання не створюватиме жодних правових наслідків для "цивільних партнерів"! Все набуте майно буде ділитись не з вашою "новою половинкою", а з офіційним членом подружжя!

Наостанок хочу сказати, що багато кого лякає процедура розлучень, поділ майна і т.д., але нереєструючи шлюб ви не відгороджуєтесь від цих проблем! В разі розпаду сім`ї вони виникатимуть в будь-якому разі, тільки отяжуючи процедуру ненаявною реєстрацією.

Головне, пам`ятайте, що в стосунках головне- це довіра та кохання та бережіть свої сім`ї!

Юрій Усманов
2
Юрій Усманов

Ірино, дуже грунтовний і багато в чому правильний коментарій! Дякуємо за це!

У Вас цікава позиція, яка має право на існування.

Якщо зохочете показати своє бачення в більш об'ємній та серйозній формі, то перейшовши по цьому посиланню: https://www.pravoconsult.com.ua/rozmistiti-stattyu/ можете написати статтю для наших читачів, а ми із задоволенням її прочитаємо та дізнаємось ще багато цікавої інформацї від Вас з цієї проблеми :)

Успіхів!

3
МИРОНЕНКО ОКСАНА

Цивільний шлюб, також громадянський шлюб — шлюб, оформлений в органах державної влади без участі церкви. Тривалий час існувало дві форми шлюбу — цивільний та церковний, тобто шлюб, що є законним для держави та шлюб, що є законним для церкви.
Інші статтеві відносини, ведення спільного господарства та народження спільних дітей - це є співмешкання (а люди по відношенню один до одного є співмешканцями (коханцями), а не чоловіком та дружиною в яких відносини не зареєстровані в РАЦС та церкві або по іншим релегійним канонам (ісламі, іудаїзмі і т.д).
Таким чином цивільний шлюб - це зареєстрований в РАЦС шлюб між подружжям, але не зареєстрований в релегійній установі (церкві, мечеті, синагогі та інш). Зареєстрований тільки в релегійній установі шлюб між чоловіком та жінкою - в странах колишнього СНГ не визнається офіційним шлюбом і чоловік та жінка так і залишаються по відношенню один до одного - співмешканцями (але вони так не вважають, вони вважають себе законними чоловіком та дружиною).

4
МИРОНЕНКО ОКСАНА

В мене взагалі така думка, що коли державні установи та "великорозумні мужі" дозволяють законодавчо таку ганебну пародію на сім'ю та шлюб, як СПІВМЕШКАННЯ (називаючи його чомусь "цивільний шлюб" або "громадянський шлюб") - вони цим спаплюжили інститут законної сім'ї та законного шлюбу - підштовхуючи мільйони до таких соромницьких відносин. Тому вважаю, що таке ганебне явище як СПІВМЕШКАННЯ, потрібно на корню пресікати, визнаючи законодавчо такі "відношення" незаконними. А від так, всі майнові та немайнові права та претензії - визнавати тільки за законними чоловіком та дружиною (розлученими або вдівцями) і їх спільними і народженими у шлюбі - дітьми.
А то є гарне прислів'я: "Без брака - как собака"