податкова застава

Податкова застава для Податкової служби є дієвим інструментом впливу на боржників. Але як законно уникнути стягненню застави? Розкриваємо юридичні секрети!

Говорячи про податкову заставу, потрібно сказати, що досить часто на практиці бувають ситуації, коли у платників податків виникає заборгованість перед контролюючими органами зі сплати податків. І далеко не всі “боржники” знають, до чого, окрім штрафу може привести такий податковий борг перед податковою.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Як відомо, всі державні податки і збори повинні виплачуватися до державного бюджету у встановленому законом розмірі і в належний термін.

Тому для випадків заборгованості або ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів органи податкової служби мають право використати такий інститут забезпечення, як податкова застава.

Такий спосіб забезпечення зобов’язання є одним з найефективніших і полягає в тому, що контролюючий податковий орган приймає в заставу майно боржника на суму боргу, і у разі погашення такого податкового боргу повертає, а у разі непогашення – відчужує заставне майно.

Читайте також: «6 законних схем оптимізації, як менше платити податки в Україні!»

Коли виникає податкова застава?

  • У разі, якщо платником податків не сплачено належну суму податків, яка була самостійно визначена в податковій декларації, в належний термін;
  • У разі, якщо платником податків не сплачено належну суму податків, яка була визначена податковим органом, з дня виникнення податкового боргу.

Слід зазначити, що компетентний орган Державної фіскальної служби України може застосовувати право податкової застави, якщо сума боргу у платника податків більше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто заборгованість  повинна перевищувати 340 гривен.

Законодавством передбачено, що майно, яке потрапило в податкову заставу, залишається у боржника. Боржник має право користуватися таким майном, продавати або передавати в оренду, правда, за узгодженням з податковою.

Бувають випадки, коли під податкову заставу потрапляють товари або готова продукція. У такому разі боржник має право реалізовувати ці товари або продукцію без згоди податкового органу, але за умови, що гроші, отримані від такої реалізації, підуть на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або погашення податкового боргу.

Якщо ж сам факт взяття в податкову заставу майна боржника ніяк не “вплинув” (тобто податковий борг залишився непогашеним), швидше за все податковий орган звернеться до суду для надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі майна, що знаходиться в податковій заставі.

Податкова застава: практика

податкова застава

Відповідно до Податкового кодексу України, до суду звертається відповідний контролюючий податковий орган з метою надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що знаходиться в податковій заставі.

На сьогодні адміністративні суди розглядають досить багато справ, позивачем яких є податкова служба, про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок податкової застави.

Як правило, в суді податківці спираються на наступні аргументи:

  • платник податків має борг перед Державною фіскальною службою України;
  • у платника податків відсутні засоби, що знаходяться в його власності;
  • знаходження майна платника податків в податковій заставі;
  • факт прийняття податківцями належних заходів для погашення податкового боргу, проте в результаті такі заходи не привели до його погашення.

Слід бути готовим, що рішення суду про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна боржника буде винесено скоріш за все на користь контролюючих органів.

Буде цікаво:  «Чому держпрограма «муніципальна няня» - знущання над батьками?»

Це послужить основою для прийняття податковим органом рішення про погашення всієї суми податкового боргу. Тобто наступним кроком державного податкової буде видача документу про відчуження заставного майна і подальша його реалізація (продаж).

Що робити “боржникові” коли податкова служба подала позов до суду про надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок податкової застави?

Якщо ж платник податків опинився в умовах, коли податкова просить дозволу у суду на погашення суми боргу за рахунок податкової застави, то в такому разі в суді складно доводитиме зворотне.

Але не варто і “опускати руки”. Залежно від конкретної ситуації, “зачепитися” можна за щось, що дозволить надалі відстоювати свою позицію і довести правомірність своїх дій.

Як уникнути стягнення застави?

податкова застава

1) Стосується це перш за все адміністративного оскарження податкової вимоги про податкову заставу ще до подання позову контролюючим органом. Тобто при отриманні Повідомлення про виникнення права податкової застави, або Акту опису майна платнику податків варто написати пояснення в податковий орган.

На перший погляд малоефективна дія, але цілком можна уникнути проблем в перспективі.

2) Нерідко буває, що податкова застава застосовується до майна платника податків, на яке законодавством заборонено накладати такий вид забезпечення податкового зобов’язання. Доведення цього факту дозволить звести до нуля вимоги податківців.

3) Допомогти може і Акт опису майна. Тут “зачіпкою” може стати кожне формулювання податківців.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Наприклад:

  • Як проводився опис майна? Якщо без дозволу платника податків, то мають бути поняті, їх повинно бути не менше 2-х. Як показує практика, податківці часто ігнорують це правило.
  • На яку суму “описано” майно? Бувають випадки, коли податківці “описують” майно на значно більшу суму, ніж сума боргу. Тут однозначно треба подавати позов на неправомірні дії податківців, адже якщо цього не зробити, заплатити доведеться значно більше.
  • Ким складений Акт опису майна? На практиці мають місце випадки, коли Акт опису майна складала не уповноважена на те особа (Акт опису майна складається тільки податковим керівником).

Безумовно, факт виникнення податкової застави спричиняє за собою великі проблеми для підприємства (підприємців). Залежно від розміру заставного майна можлива навіть загроза втрати бізнесу.

Читайте також: «Як законно ігнорити запити, які надсилає Державна податкова служба?»

Тому, щоб уникнути накладення податкової застави на Ваше майно, треба зовсім не багато: варто тільки платити в повному обсязі та своєчасно податки та збори. А при виникненні проблем краще відразу звернутися за правовою допомогою до кваліфікованих юристів.

Податкова застава та певні аспекти стягнення податкового боргу на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 9 4,89 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.