судова реформа, судова реформа 2017Судова реформа і її прийняття було передбачуваним кроком для України. Суспільство давно і голосно обговорювало це питання. Місяць по тому шум трохи вщух і прийшов час розібратися в деталях.

Головні переваги реформи для системи суду пояснив керівний партнер юридичної фірми “Лавринович і Партнери”: www.dsnews.ua/politics/maksim-lavrinovich-nesposobnost-obyasnit-otkuda-vzyato-16112017220000

Які переваги судової реформи?

Реформа відкрила нові можливості для України. Серед основних:

1.Право приєднатися до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду

Цей документ вже ратифікований у багатьох країнах. Статут дозволяє розглядатив в спеціально створеному суді питання, пов’язані з геноцидом, агресією, воєнними злочинами і злочинами проти людства.

2. Поліпшення процесуальних інструментів

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на недосконалість української судової системи. Часто серед недоліків згадувалися: недотримання термінів розгляду справ, порушення принципів незалежності і безсторонності суду, обмеження права на доступ до суду тощо.

Саме тому автори нового закону розраховують, що реформа поліпшить процесуальні інструменти для захисту тих, хто звертається до суду; скоротить тривалість розгляду справ; усуне проблему зловживання учасниками своїми процесуальними правами.

Реформа торкнулася більше 16 законів. Тому її впровадження торкнеться усіх учасників судового процесу як на етапі винесення рішення, так і під час його виконання. Це означає, що реформа торкнеться суддів, державних виконавців і адвокатів.

судова реформа, судова реформа 2017

3. Зміни в судоустрої припускають активну боротьбу з корупцією

Як це відбуватиметься? Через персональні оцінки суддів і оновлення суддівського корпусу, часткову відміну суддівської недоторканості, деполітизування і контроль витрат. Цікаво, що нездатність пояснити, звідки узято майно, стане основою для звільнення судді.

Всього змін було дуже багато, але ось ті, які українці також зможуть помітити самі:

  • Нарешті зможе повноцінно запрацювати оновлений Верховний суд України.
  • Все касації тепер буде розглядати тільки Верховний Суд.
  • У судовій сфері створять єдину систему електронного судочинства. А судові процеси будуть відкриті: дозволена відеозйомка та онлайн трансляція.
  • Оновлення і атестація суддівського корпусу місцевих та апеляційних судів.
  • Також у планах створення Вищого суду з інтелектуальної власності, і можливо навіть, і Антикорупційного суду.

Але в бочці меду завжди, хоч і маленька, але ложка дьогтю знайдеться, і в цьому разі це планування збільшення судового збору.

Сподіватимемося, такі позитивні зміни в процесуальному законодавстві поліпшать судову систему в Україні.

Автор: Максим Лавринович, керівний партнер фірми “Лавринович і Партнери”.