Автор: 21.11.2017 Оновлено: 22.11.2017

юридичні фільми, кращі фільми, фільми для юристів, фільми про юристів

Яке кіно надихає юристів? Яке кіно зробить вас юридично підкованішими? Команда “Правова Консультація” забрала кращі юридичні фільми та серіали XXI століття на думку відомих юристів і адвокатів!

Лідерами серед серіалів стали американські “Юристи Бостона”, “Краще дзвоніть Солу” і “Хороша дружина”. Серед фільмів юристи виділили “Адвокат диявола”, “Лінкольн для адвоката”, “Шпигунський міст”, “Фірма”, “Суддя”, “Левіафан” і “Убити пересмішника”.

Чому це кіно варто подивитися і чому ще віддати перевагу, розповіли провідні юристи.

1. “Молодий папа”

Юрій Пилипенко, адвокат.

Не захоплююся серіалами, але залишився в захваті від серіалу “Молодий папа”. Це перший серіал, який я додивився. У нім багато метафор, але варто зрозуміти, що ми усі, з нашими перемогами і поразками, з нашими тривогами і надіями, болем і щастям – не більше ніж прийом, прийом Бога.

І навіть невіра, атеїзм – не більше ніж вульгарна релігійність, збочена релігійність, грунтована на вірі в те, що людина – цар природи. А це дуже нудно, неймовірно нудно, огидно нудно! Тато – людина. Але це ж прекрасно, це не може не надихати.

2. “Юристи Бостона”

Що стосується юридичних серіалів, я дивився пару серій “Юристів Бостона”. Він заслуговує, щоб виділити час після роботи. У цьому серіалі серйозні речі передані в легкій формі.

3. “Перелом”

Костянтин Добринін, старший партнер КА Pen & Paper

По-перше, поза сумнівом, гідний уваги “Перелом” з великим Ентоні Хопкінсом і в майбутньому теж великим Райаном Гослингом. Фільм про юридичну дуель молодого окружного прокурора та інженера, що умисно убив свою дружину. Насправді це фільм про вибір між правом і неправом і тими методами, якими ти користуєшся, щоб досягти благої мети – урочистості правосуддя. Мораль: методи мають бути правові і благі.

4. “Американська історія злочинів : справа Оджея Сімпсона”

По-друге, це “Американська історія злочинів : справа Оджея Сімпсона”. Відмінно розібрана робота адвокатів і обвинувачів, причому з усіма показними і непривабливими нюансами, які є в житті.

5. “Краще дзвоніть Солу”

По-третє, це, безумовно, “Краще дзвоніть Солу”. Саме тут відмінно показана внутрішня боротьба між правом і мораллю, а також те, що в юридичній професії, як і в житті, немає місця чорному або білому – півтонів, та і взагалі, невидимого оку дуже багато.

6. “Міміно”

Ну і вишнею на торті я залишу “Міміно”, тому що робота молодого адвоката Світлани Георгіївни, показана в епізоді з судом над героєм Кікабідзе, – це і до цього дня зразок чесного і професійного підходу до будь-якої кримінальної справи. Тому потрібно дивитися і вчитися. Та і просто це дуже правильне і точне кіно.

7. “Лінкольн для адвоката”

Анатолій Кучерена, адвокат, професор, д. ю. н.

“Лінкольн для адвоката”. Цей фільм, окрім захоплюючого сюжету, цікавий тим, що дозволяє зрозуміти, наскільки робота американських адвокатів відрізняється від їх українських колег. Особисто мені ніколи не доводилося зустрічатися з такими ситуаціями, в які потрапляє головний герой фільму – адвокат Мікки Холлер.

Проте у будь-якому випадку, на мій погляд, завдання адвоката полягає не в тому, щоб, як люблять говорити слідчі, встановити істину у справі, а в тому, щоб в максимальному ступені надати кваліфіковану юридичну допомогу своєму довірителеві. Якщо довіритель, що звинувачується у вбивстві, стверджує, що він невинен, саме цю позицію я і відстоюватиму. Як говорили раніше в адвокатському середовищі, адвокат йде за своїм довірителем, як нитка за голкою. З’ясовувати, хто насправді скоїв злочин, – не моє завдання, для цього є слідство.

А ось головний принцип Микки Холлера – ні в якому разі не допустити засудження невинного – мені, зрозуміло, близький.

8. “Адвокат диявола”

Цей фільм – історія про одну з сімейних трагедій, які, на жаль, нерідкі в сім’ях адвокатів. Робота адвоката вимагає бути відповідальною, скрупульозною і вдумливою, вона займає дійсно дуже багато часу. Особисто я нерідко йду зі свого офісу пізно вночі.

Адвокат, занурений в проблеми своїх довірителів, іноді не бачить і не замислюється, що відбувається в його власній сім’ї, внаслідок чого він ризикує втратити найдорожчого – своїх близьких. Але такі недоліки нашої непростої професії.

9. “Суддя”

юридичні фільми, кращі фільми, фільми для юристів, фільми про юристів

Цей фільм в якійсь мірі розкриває досить специфічну для нас американську практику угод з правосуддям, коли вирок обвинуваченому визначається не наявністю безперечних доказів його провини, а деякою слизькою угодою між звинуваченням і захистом. Я завжди виступав проти різних форм спрощеного судочинства і вважаю за неправильне переносити подібний досвід на вітчизняний грунт. В той же час фільм ставить дуже важливе питання про відповідальність судді і вплив його людських якостей на рішення, що приймаються ним.

На мій погляд, суддя не має права на якісь скелети в шафі, він не повинен приховувати від суспільства обставини свого життя, які можуть вплинути на виконання їм професійних обов’язків. Якщо він, як один з героїв цього фільму, важко хворий і страждає провалами пам’яті, він зобов’язаний негайно подати у відставку, а не чекати, коли ця обставина приведе до трагедій. Але в цілому сюжет фільму представляється мені дещо надуманим, навіть з урахуванням того, що йдеться про американські реалії.

Олександр Забейда, адвокат, керівний партнер АБ “Забейда і партнери”

Хороший фільм – “Лінкольн для адвоката”, де Меттью МакКонахі прекрасно зіграв роль успішного, упевненого в собі юриста, що спеціалізується на захисті у кримінальних справах. Одна з проблем, яка торкнулася у фільмі, – професійна черствість. Коли ти усе життя маєш справу із злочинцями, велика вірогідність того, що ти не повіриш в невинуватість людини, проти якої є вагомі докази. Так само як і навпаки.

Набір сталих у свідомості патернів інший раз серйозно заважає адвокатові правильно розібратися у справі, і ця історія нагадує нам, що іноді треба навіть увесь свій професійний досвід ставити під сумнів, адже на коні доля людини.

10. “Час вбивати”

Цікавий фільм, який варто подивитися, – “Час вбивати” (за романом Джона Гришема). У нім адвокат захищає афроамериканця, що чинить самосуд над двома білими чоловіками, що згвалтували його десятирічну дочку. У разі виголошення звинувачувального вироку засудженому загрожувала б страта.

Фільм піднімає гострі проблеми про расову упередженість, та і взагалі про упередженість, адже люди у всі часи люблять вішати ярлики, що чорношкірий – це обов’язково злочинець, будь-який бізнесмен – шахрай, а кожен чиновник – напевно корупціонер. Проте фільм нагадує нам про милосердя, а також про те, що обвинувачений, неважливо хто він, в першу чергу є людиною, і правильне рішення не завжди виходить з букви закону :

“Що в нас самих шукає істину? Свідомість або серце? Я взявся за цю справу, щоб довести, що ми усі рівні в очах закону. Але очі закону – це ваші і мої очі. Не усі мають бути рівні, інакше правосуддя ніколи не буде. Правосуддя лише відбиватиме наші забобони, тому наш обов’язок перед Господом – шукати істину не очима, не свідомістю, не страхом, не ненавистю, а серцем. Іншого способу немає”.

Вадим Клювгант, віце-президент Адвокатської палати Москви

Передусім з нетерпінням і великими надіями чекаю фільм Олексія Учителя про великого адвоката Ф. Н. Плевако у виконанні дуже талановитого Володимира Машкова. Надія на те, що цей фільм може і повинен стати переконливим поворотним моментом у вітчизняному кінообразі адвоката, та і суду теж.

11. “Одного разу вночі”

З сучасних західних серіалів, мабуть, виділив би “Одного разу вночі” – за правдивість і точність аналізу і акцентів, глибокий психологізм і високий професіоналізм акторів і режисера.

Ну, а з сучасною вітчизняною кінопродукцією з правової тематики все, на жаль, складно. Хоча “Левіафан” заслуговує високої оцінки і вдячності і в обговорюваному контексті теж.

Наталія Шатихина, керівний партнер CLC

Серіал “Юристи Бостона” – це для мене Біблія, “Практика” – посібник з лігал-етиці, “Мільярди” – можливість прислухатися до своїх відчуттів.

12. “Практики”

У “Практики” і “Юристів Бостона” – кращі юридичні консультанти, а в самих фільмах описані розкішні кейси. При цьому в “Юристах Бостона” зустрічаються дивовижні культові фрази і діалоги. “Практика” важча, але найреалістичніша. Якщо ти не дивився ці фільми, ти не юрист на 100%.

13. “Мільярди”

“Мільярди” захоплює саме тим, що сюжет цілком міг бути на вітчизняному грунті – обидві сторони грають брудно, але дуже цікаво подивитися, чим закінчиться таке протистояння “в них”.

14. “Хороша боротьба”

Ще прекрасний серіал “Хороша боротьба” – це спін-офф “Хорошої дружини”, який я дивитися не змогла через відторгнення головної героїні на фізіологічному рівні. Цей же серіал новий, вийшов тільки один сезон. Його цікаво подивитися в сенсі облаштування американського юридичного консалтингу.

Олександр Боломатов, партнер Юридичної фірми “ЮСТ”

15. “Фірма”

На увагу заслуговують все, що знято за творами Джона Гришема. В першу чергу, це “Фірма” – мені однаково подобається і фільм, і книга.

16. “Хороша дружина”

Відмічу також серіали “Хороша дружина” і “Юристи Бостона”. У них є присутній романтизм професії, і хоча я не можу похвалитися тим, що подивився їх повністю, за наявності вільного часу із задоволенням включаю ці серіали. Окремо хочеться сказати пару слів про акторів – вони чарівні.

Взагалі я вважаю, що професія юриста схожа на професію лікаря, тому усі хороші фільми про лікарів цілком підходять юристам.

А ось з радянських фільмів про адвокатів і юрисконсультів нічого порадити не можу – в ті часи люди цих професій, на жаль, в нашій країні у більшості випадків втілювали собою виняткове зло і непорядність.

17. “Форс-мажори”

Сергій Гришанов, партнер АБ “Коблев і партнери”

Визнаю чесно, що жодного фільму і серіалу про юристів я порекомендувати не можу, оскільки, як правило, саме для юристів це нудне і жалюгідне видовище. Сюди можуть бути віднесені серіали “Форс-мажори”, “Юристи Бостона”, які хоча і популяризують професію, але співвідносяться з нею приблизно також, як “Інтерни” з медициною.

До речі, кажучи про медицину, у зв’язку з медичною реформою актуальним стає правильний вибір вашого особистого лікаря. Як раз портал Medlife.pro в різних містах України зібрав найдосвідченіших лікарів (наприклад, тут: medlife.pro/ua/doctors/onkolog/all) або якісні лабораторії (наприклад, тут: medlife.pro/ua/laboratorys). Перевагами сервісу є: 1. Дуже велика база фахівців; 2. Детальна інформація про кожного лікаря; 3. Реальні відгуки пацієнтів; 4. Можливість записатися онлайн до лікаря. Дзвоніть за телефоном: 0 (800) 30-60-30.

18. “Місце зустрічі змінити неможна”

Про фільм “Адвокат диявола” говорити не буду, оскільки і без мене про нього багато скажуть. Але в деяких фільмах дійсно зачіпаються питання, пов’язані з професією юриста. Так, видатним є діалог між капітаном Жегловим і старшим лейтенантом Шараповим про роботу юриста із законом з безсмертного фільму “Місце зустрічі змінити неможна”.

19. “Злодії в законі”

Кращий з образів адвокатів створений Зиновієм Гердтом у фільмі “Злодії в законі”.

20. “Мій кузен Вінні”

юридичні фільми, кращі фільми, фільми для юристів, фільми про юристів

І, безумовно, шедевром є фільм “Мій кузен Вінні”, що відбиває суть роботи адвокатів в суді.

Олексій Артюх, партнер Taxology

З серіалів про юристів бачив тільки “Юристи Бостона”. Сподобалося, але за весь час дістався лише до третього сезону. У цьому серіалі здоровий гумор (хоча іноді сексистський), важливі соціальні і моральні проблеми в правовому заломленні, а також відмінні актори.

Що стосується кіно, то для мене номер один – це “Адвокат диявола”. Завжди згадую про нього, коли в голові виникають моральні дилеми з приводу окремих професійних історій, або забуваю про роль сім’ї в житті юриста і про те, що близькі важливіше роботи. Це допомагає уникати сумнівних проектів і досягати балансу в житті. Думаю, фільм не потребує опису – його бачив кожен або майже кожен. Ну і прикрашає кіно прекрасний акторський дует, який важко перевершити в юридичних історіях з екрану.

Другий мій улюблений фільм – це “Фірма” з молодим Томом Крузом. Добротна екранізація книги Гришема, яку із задоволенням прочитав в перекладі, а потім і в оригіналі. Хоча книга краща за фільм, звичайно. Вибираю цю історію через зв’язок з податками (моя професія) і через хороший опис роботи юридичної фірми – це свого роду посібник для починаючих юристів. Детективний сюжет теж додає “Фірмі” окулярів.

Вибрати “номер три” набагато складніше. Є багато непоганих картин – мені в силу професійних схильностей імпонує “Втеча з Шоушенка”, хоча він про податкового консультанта, а не юриста.

21. “Крамер проти Крамера” і 22. “12 розгніваних чоловіків”

На пам’ять також приходять гідні і класичні “Крамер проти Крамера”, “12 розгніваних чоловіків”, “Убити пересмішника”, але і вони у меншій мірі про право, а у більшій – про психологію.

Руслан Закалюжний, старший партнер “Коблев і партнери”

“Краще дзвоніть Солу” – спін-офф і одночасно приквел культового серіалу “В усі тяжкі”. Прекрасні актори, яскраві персонажі, що розвиваються, хвацько закручені, юридичні і не зовсім, але несподівані і драматичні повороти сюжету, сміливі креативні рішення. Здається, це краща сценарна робота на телебаченні з найвищим рівнем подання матеріалу. Чекаю продовження історії перетворення Джиммі МакГілла в Сола Гудмана в 4 сезоні, який запланований на 2018 рік.

“Юристи Бостона” – комедійний серіал, який притягнув мене відмінним акторським складом і блискучим сценарієм. Джеймс Спейдер – багатогранний і талановитий актор. Що говорити про Вільяма Шетнере зі своїм Денні Крейном – його фрази з серіалу просто розійшлися на цитати. Попри те, що тематика серіалу ніби і не передбачає нічого смішного, але в нім дійсно дуже багато хорошого гумору і самоіронії з приводу системи американського правосуддя. Серіал підкуповує своєю щирістю, він дуже динамічний і людяний.

23. “Юристи”

А з професійної точки зору цікаві різні оцінки спірних ситуацій і судових процесів, показаних в “Юристах”.

“Хороша дружина” – ще один гідний серіал про юристів. Видатна актриса Джуліанна Маргулис несе складний і яскравий образ головної героїні. Чітко прописані і зіграні характери героїв, які здатні приймати швидкі доленосні рішення. Гострі словесні баталії в судах викликають захоплення.

24. “Убити пересмішника”

Дарина Константинова, партнер “Забейда і партнери”

Один з моїх улюблених фільмів “Убити пересмішника” знятий за мотивами прекрасної книги Харпер Лі. Описана історія розповідає про адвоката, що захищає афроамериканця за часів расової упередженості. Його клієнта звинувачували в згвалтуванні білої дівчини, якого він не здійснював.

Незважаючи на громадську думку і характер звинувачення, адвокат захищає свого клієнта і бореться, навіть коли здається, що надії немає і успіх маловірогідний:

“Мужність – це коли заздалегідь знаєш, що ти програв, все-таки берешся за справу і наперекір всьому на світі йдеш до кінця”.

А ще цей фільм пропонує поглянути на складну ситуацію очима дитини, що не думає про соціальне положення обвинуваченого або ще якісь стереотипи. Дитини, яка тільки бачить людину, несправедливо звинувачену в злочині, висловлюючи судження, очищені від забобонів.

25. “Диво на 34 вулиці”

Ще один фільм, який варто подивитися, – “Диво на 34 вулиці”. Фільм розповідає про складну, але успішну роботу адвоката, клієнта якого хотіли визнати неосудним і помістити в психіатричну клініку тільки на тій основі, що він представлявся Санта Клаусом дітям, а також наполягав на цьому в суді. Цей фільм не відноситься до комедійного жанру, при цьому дуже наочно показує, як повинна діяти презумпція невинності в правовій державі.

Якщо ти не можеш довести зворотного в кримінальному процесі, віра має бути обвинуваченому, щоб він не стверджував.

26. “Шпигунський міст”

“Шпигунський міст” – фільм про американського адвоката, що представляв інтереси російського шпигуна за часів холодної війни. Фільм показує, що в чому б не була звинувачена людина, його право на захист є невід’ємною конституційною гарантією. При цьому адвокат не повинен оцінювати моральні аспекти звинувачення, а повинен сумлінно захищати права свого клієнта – і це головний його обов’язок:

“Що думають люди – не важливо. Твої вчинки – це головне”.

Павло Хлюстов, адвокат, партнер КА “Барщевский і партнери”

“Адвокат диявола”. Цей фільм є моїм беззастережним лідером. Окрім нетривіального сюжету і відмінної гри акторів, цей твір дивовижно передає букет емоцій і переживань, з якими стикаються багато представників нашої професії. Фільм дуже чітко помічає роль і місце юриспруденції у сучасному світі, а також розкриває неминучі колізії між професійним успіхом, амбіціями і життям наших близьких.

“Суддя”. Якщо перший будується навколо персони адвоката, то цей фільм більшою мірою сконцентрований на іншій, не менш важливій фігурі – судді. Фільм дуже добре розкриває ідею, що будь-який суддя, передусім, людина, а вже потім юрист. Як би не здавалося з боку, що суддя керується лише законом і здоровим глуздом, на його рішення неминуче накладають відбиток сюжети з власного життя.

“Шпигунський міст”. Цікаве кіно, грунтоване на реальних подіях, висуває на перший план простого юриста з страхових спорів, якому судилося прийняти участь в долі радянського розвідника-нелегала Рудольфа Абеля. Хоча, на відміну від двох інших фільмів, він у меншій мірі відбиває суть роботи юриста, цей фільм відмінно показує, що наші навички здатні бути корисні далеко за межами класичної юридичної практики.

Артем Афанасьєв, член правління, директор юридичного департаменту і комплаенс контролю DIXY GROUP

“Адвокат диявола” – прекрасна акторська гра в класичному кіно про адвоката.

“Хрещений батько” – чудова екранізація прекрасної книги, в сюжеті якої одна з головних ролей у консильери Тома Хагена. У книзі цей персонаж має істотно більше значення, ніж у фільмі. Тому раджу прочитати книгу до перегляду фільму.

“Костянтин” – фільм про добро, яке схоже на зло, і про зло, яке схоже на добро. Ну і про шкоду паління, звичайно.

“Картковий будинок” – змістовне кіно з цікавим сюжетом і Кевіном Спейсі в головній ролі.

Олена Овчиннікова, адвокат АК “Бородин і Партнери”

Я як експерт в галузі сімейного права завжди цікавилася суміжними областями: психологією, соціологією, педіатрією. Необхідні знання з цих наук дуже допомагають в процесах з сімейних спорів. Не менш пізнавальними, на мій погляд, є деякі фільми.

27. “Закони привабливості” і 25. “Нестерпна жорстокість”

Найвідомішими я вважаю “Закони привабливості” з Пірсом Броснаном і Джуліаной Мур в головних ролях і “Нестерпну жорстокість” з Джорджем Клуні і Кетрін Зета-Джонс. Це фільми про шлюборозлучних адвокатів і їх цікаву роботу.

Вони ще раз підтверджують, що навіть в такій консервативній професії, як юрист, знаходиться багато приводів для гумору. А юристи, на мій погляд, найдотепніші та іронічні люди.

Юрій Воловиков, керівник Корпоративної практики ЮК “Архітектура Права”

“Краще дзвоніть Солу” – дійсно цікавий серіал, який дає можливість зрозуміти виворітну сторону роботи юриста. Це переживання за себе, за свою діяльність, пошук професійного шляху людини і боротьба за нього.

“Лінкольн для адвоката” – прекрасний фільм, історія цинічного адвоката Міккі Холлера у виконанні неповторного Меттью МакКонахі, який приймає рішення боротися за істину, що б йому це не коштувало.

“Адвокат диявола” – поєднання містики, азарту в передчутті успіху в судовій сутичці і розплати за зайву везучість (а може, за професіоналізм?). Прекрасна гра мегазірок світового кіно – Кіану Рівз, Аль Пачіно і Шарліз Терон – робить цей фільм хітом на усі часи.

Дмитро Казаков, керівний партнер АБ “Казаков і партнери”

Моїм улюбленим фільмом є, звичайно ж, “Місце зустрічі змінити не можна”. Це унікальне поєднання правових тем: від фундаментальних питань філософії права до прикладних речей – тактики і психології слідчих дій.

Не можу обійти слухаємо і класику – всілякі екранізації. Так, люблю фільми за Шекспіром (“Венеціанський купець”, “Гамлет”, “Король Лір”), Достоєвським (“Злочин і покарання”, “Брати Карамазови”), Толстим (“Воскресіння”).

Олена Зиберт, менеджер аудиторсько-консалтингової групи “БДО Юникон”

28. “Народ проти Ларрі Флінта”

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Точно варто подивитися фільм Мілоша Формана “Народ проти Ларрі Флинта”. Він по-своєму красивий, місцями епатажний, актори – прекрасні. Тут окрім переказу біографії Ларрі Флінта авторами ставиться питання, чи можуть високі правові ідеали і цінності захищати абсолютну безпринципність і аморальність окремо взятої особи. Фільм і американське правосуддя відповідають на поставлене питання позитивно.

29. “Левіафан”

У фільмі Андрія Звягинцева “Левіафан”, навпаки, непогана і загалом права по суті людина виявляється безсилою перед державною машиною, що “згідно із” законом забирає у нього все, що йому дороге. Цікаво, що в послідовному знищенні головного героя держава спирається саме на моральні норми і релігійні потреби. У якомусь сенсі фільм Звягинцева є наочним посібником з роботи правоохоронної системи Росії. Подивитися один раз його точно варто.

30. “Філадельфія”

Фільм Джонатана Деммі – фільм про адвоката, в якому ставиться питання про співвідношення особистого і професійного в юридичній практиці. Наскільки негативне відношення до особи клієнта може бути перешкодою для роботи з ним? Автори фільму (і багато успішних адвокатів) вважають, що з клієнтом потрібно працювати, не дивлячись ні на що, а іноді навіть всупереч усьому.

Джерело: pravo.ru.

Ось такий наш список кращих юридичних фільмів XXI століття. А які на вашу думку є ще видатні кінострічки, які не увійшли в цей список, варто до нього додати? Пишіть в коментаріях, раді будемо почути ваші відгуки.

Відеоогляд ще 5-ох цікавих фільмів про адвокатів дивіться на відео нижче:

Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 2 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

2017-11-22T17:53:36+02:00
Адвокат Novgorodskiy&Partners. Експерт з кримінального, цивільного, господарського права. Автор блогу на pravoconsult.com.ua
Підписатися
Сповістити про
guest

1 Комментарий
Новіші
Старіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі