«Цивільно-правовий договір VS трудовий договір – де підвох?»

»»«Цивільно-правовий договір VS трудовий договір – де підвох?»

цивільно правовий договір, трудовий договір, цивільний договірЩо вибрати: цивільно-правовий договір або трудовий договір? – це поширене питання, яке задають собі, як роботодавці, так і працівники. Ми спробуємо розв’язати цю споконвічну проблему, зваживши всі за і проти.

Зараз гостро обговорюється тема масових перевірок підприємців органами Держпраці (Державної служби України з питань праці) на предмет допущення до роботи офіційно неоформлених працівників з виставлянням “божевільних” штрафів за виявлені порушення. Встановлення мінімальної заробітної плати в розмірі 3200 гривень, яка прив’язана до розміру штрафу, змушує ряд малих підприємств або закриватися, або шукати альтернативні способи ведення бізнесу з невисоким рівнем доходу.

У нашій статті ми проаналізуємо переваги і недоліки одного з популярних способів обходу вимог Держпраці щодо офіційного укладення з працівником трудового договору – укладення з працівником цивільно-правового договору (ЦПД).

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Цивільно-правовий договір або трудовий договір?

Зазвичай схема укладення ЦПД проста:

  1. Уклали цивільно-правовий договір;
  2. Встановили винагороду в “500 гривень”;
  3. Сплатили з цієї суми ПДФО, військовий збір і ЄСВ – і усі задоволені.

Проте, вимушені Вас розчарувати – ця схема при близькому розгляді виявляється сумнівною і малоефективною.

Сумнівність полягає ось у чому:

1) Різниця між трудовим і цивільно-правовим договорами передусім полягає в тому, що вони регулюються різними законодавчими актами: в першому випадку це Кодекс законів про працю України, в другому – Цивільний кодекс України.

І звідси йдуть усі передчасні висновки відносно переваги цивільно-правового договору над трудовим, оскільки цивільно-правовий договір – ця угода двох сторін про виконання/надання конкретного переліку робіт/послуг, за результатами виконання яких сторони укладають акт виконаних робіт, де обговорюють терміни їх виконання, вартість та інші умови.

Тобто, за цим видом договорів виконавець-працівник отримує оплату у формі винагороди, не за як такий процес праці, а за її результат. Такий працівник не включається до штатного складу підприємства, він не підкоряється нормам трудового режиму і не має права на державні соціальні гарантії (наприклад, лікарняний), що належать працівникам за звичайним трудовим договором.

Як бачимо, в даному випадку цивільно-правовий договір має чітку перевагу перед трудовим саме для замовника-роботодавця, оскільки звільняє його від відповідальності і обов’язку відшкодування соціального забезпечення працівника.

Для працівника перевагою є лише те, що він не обмежений часовими рамками робочого дня і не підкоряється правилам внутрішнього розпорядку замовника.

цивільно правовий договір, трудовий договір, цивільний договір

2) Уклавши з фізичною особою цивільно-правовий договір пам’ятайте, що ви повинні одночасно з виплатою винагороди утримати ПДФО у розмірі 18% від суми виплати, військовий збір 1,5% суми, ЄСВ – сплачується одночасно з виплатою винагороди урозмірі 22% від суми виплати.

Тобто оподаткування аналогічне тому, що застосовується при трудовому договорі, проте тут ви економите на сумі винагороди, оскільки її розмір маєте право визначати самостійно. Факт праці фізичної особи за ЦПД Ви зобов’язані відтворити в звітності.

Проте, у разі, коли такий договір уклали з фізичною особою-підприємцем, офіційно підтвердивши свій статус і право надавати визначені договором послуги, Ви не повинні платити ні ПДФО, ні ЄСВ з винагороди, належної такому ФОП.

Ви запитаєте, так в чому ж небезпека? А небезпека є, і полягає вона в наступному:

Цивільно-правові договори не люблять контролюючі органи, тому вони підлягають ретельній перевірці з боку цих органів!

Наслідки можуть бути наступні:

  1. Якщо інспектор Держпраці виявить, що Вами укладений подібний договір, проте актів наданих/виконаних послуг/робіт у вас не виявиться, інспектор може зробити висновок про фіктивність такого договору і виписати штраф за допуск до роботи працівника без належного оформлення трудових відносин.
  2. Якщо цивільно-правовий договір укладений на тривалий термін, то при перевірці інспектор потенційно може кваліфікувати його як трудовий, а значить Вам “світить” штраф за порушення трудового законодавства у сфері виплати заробітної плати (відносно термінів її виплати і розміру).
  3. Якщо такий договір укладений кілька разів в рік з одним і тим же виконавцем, інспектор обов’язково зверне на це увагу і перекваліфікує договір в трудовій, наслідком чого знову будуть штрафи.

цивільно правовий договір, трудовий договір, цивільний договірОтже, скористатися шансом по зменшенню податкового навантаження на ваш бізнес шляхом укладення цивільно-правового договору можна, але тільки тимчасово і не з однією особою – виконавцем, оскільки для Вас це є ризиком належного і якісного виконання необхідних послуг/робіт. Але при цьому такий договір є “гачком” для інспекцій, тому що він автоматично підлягає ретельній перевірці.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Однозначно, договір цивільно-правового характеру – є видом договору для надання послуг разового характеру і замінити його трудовим не представляється можливим.

Тому ми радимо Вам зважено підходити до питання “заміни трудового договору”, оскільки існує чітка практика з перевірки таких договорів, наслідками яких є встановлення здійснення Вами факту недотримання вимог чинного трудового законодавства, що призведе до накладення штрафів, розміри яких на сьогодні для більшості підприємців і підприємств є непідйомними.

Звичайно ви маєте право на судове оскарження висновків перевіряючого інспектора, проте це завжди витратна справа, як з боку витрат часу, так і фінансів. Тому радимо Вам бути обачними і належним чином готуватися до подібних перевірок.

За матеріалами: www.lawburo.com

Про те, що роботодавці, які замість трудових укладають цивільно-правові договори, платитимуть штраф, дивіться на відео нижче:

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 8 4,50 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.

Send this to a friend