укусила собака, покусала собака, вкусила собака

Згідно зі статистикою, щороку близько 4 мільйони людей у світі і 30 тисяч в Україні звертаються до лікарів, що їх укусила собака або стався напад безпритульних тварин. Проблема також є і з домашніми тваринами, адже на господарів домашніх собак, а саме вони по суті винні в заподіянні шкоди оточуючим, впливати також зовсім не просто.

Як убезпечити себе від агресивних собак? Що загрожує їх господарям? Що робити у разі нападу? Які засоби захисту від собак є найбільш ефективними? Відповіді на ці питання дають експерти проекту «Правова Консультація».

Укусила собака: відповідальність

Протистояння господарів собак і тих, хто постраждав від їх вихованців, не припиниться ніколи. Перші прагнуть надати своєму вихованцеві якомога більше свободи, не обмежуючи його повідцем і нашийником. Не всім це подобається, а хтось в буквальному сенсі страждає від агресивних собак на вулицях, в парках, на сходових площадках, в закладах громадського харчування.

Якщо укусила собака – відповідальність господаря передбачена, при чому вона може бути не тільки адміністративною, але й кримінальною. При цьому потерпілому вдасться компенсувати як витрати на лікування, так і отримати гроші за моральну шкоду.

Якщо вигулювати собаку без короткого повідка або намордника в загальних дворах або на вулиці, господаря можуть притягнути до адміністративної відповідальності.

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, це тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян у розмірі від 1 до 3 неоподаткованих мінімумів (17-51 грн). До того ж собаку можуть навіть конфіскувати. Правда, це не стосується собак дрібних порід, про що повинна бути відмітка в їх реєстраційних посвідченнях.

Серйознішим буде покарання, якщо собака все ж заподіяв шкоди, а у потерпілого на руках є заява про напад собаки. Якщо укусила собака серйозно, це може кваліфікуватися як злочин, що був вчинений через необережність, так і вбивство з необережності, якщо собака заподіяла смерть.

Втім, до кримінальної відповідальності доходить дуже рідко. Експерти стверджують, що в КК України немає норми, яка передбачає покарання за такий злочин, а ось в адміністративному кодексі її прописано чітко. Якщо сусіди воліють вигулювати собаку у дворі без повідця, то потрібно звернутися до дільничного. Бесіда з поліцейськими допомагає власникові зрозуміти, що він все-таки порушує закон і може понести покарання. Але як бути, якщо собака вулична і не має хазяїна – читайте далі.

Читайте також: «Лікарські помилки: все про відповідальність медичних працівників!»

1. Покусала собака: досудове врегулювання

Обов`язок кожного власника – зробити все необхідне, щоб домашній вихованець не був загрозою для оточуючих. Але якщо вже укусила собака, відповідальність господаря повинна виявитися порівнянною з тією шкодою, яку заподіяла тварина.

Більшості вдається вирішити справу миром, коли власник повністю приймає претензії другої сторони і відшкодовує завдані збитки.

Важливо, що досудове врегулювання спору є обов`язковою частиною процедури перед подачею позову до суду. Навіть якщо спілкуватися з господарем собаки немає ніякого бажання, запропонувати вирішити проблему без звернення до суду все-таки варто. По-перше, є ймовірність, що її вдасться вирішити «малою кров`ю», якщо власник вихованця піде на поступки. По-друге, якщо він відмовиться, то в суді у потерпілого буде вагомий аргумент про відмову від добровільної компенсації шкоди.

Досудова процедура передбачає складання письмової претензії до власника із зазначенням:

  • факту нападу (додати копії фото, на яких явно видно стан тіла після укусів, рвані рани, відмітини зубів, синці та інші ушкодження);
  • шкоди, що була заподіяна здоров`ю (із додаванням копій рахунків за лікування, медикаменти);
  • псування майна – одягу, взуття та інших речей (з фото порваного спортивного костюма, прокусанних кросівок та ін.);
  • вимог, у яких перераховуються вид і розмір бажаної компенсації.

Якщо господар тварини відмовляється від пошуків компромісу та будь-якими способами ухиляється від вручення претензії, слід направити йому папери рекомендованим листом з описом вкладень та повідомленням про вручення.

Відповідно до статті 22, 1166 ЦК України у випадку спричинення тілесних ушкоджень собакою чи іншою твариною постраждалий має право на відшкодування майнових збитків (одяг, взуття), шкоди його здоров`ю (ст. 1195-1199), а також моральної шкоди (ст. 23, 1167-1168).

укусила собака, покусала собака, вкусила собака

Якщо укусила собака: алгоритм дій

Якщо ви все ж стали жертвою нападу собаки, юристи проекту «Правова Консультація» рекомендують наступний оптимальний алгоритм дій.

1) Зверніться за медичною допомогою

Можна відправитися до найближчого травмопункту або ж викликати швидку допомогу навіть якщо травма несерйозна. Це необхідно для документування факту нападу на вас собаки саме в цей час і в цьому місці.

2) Зберіть якомога більше даних про свідків нападу

Відразу ж після інциденту необхідно знайти якомога більше свідків, які готові підтвердити факт нападу. Візьміть контактну інформацію у свідків події. Надалі вони зможуть підтвердити факт укусу. Якщо не вийшло зробити цього відразу, то можна повернутися на місце події і опитати людей – раптом вони або їхні сусіди бачили інцидент.

3) Зберіть якомога більше даних про господаря собаки

Якщо господар собаки знаходиться поруч з нею та поводиться себе адекватно, то потрібно записати його прізвище, ім`я, по батькові, номер телефону та адресу проживання.

Якщо господар тварини поводиться неадекватно, ми рекомендуємо звернутися до поліції. Вас з`єднають з черговою частиною та ви розповісте, що вас покусав собака, господар поводиться неадекватно, отже ви побоюєтеся за можливі подальші напади зазначеного собаки на вас або інших перехожих.

У разі відсутності господаря на місці нападу:

Так само треба діяти, якщо на місці події немає господаря тварини. Повідомляєте поліцію, що навколо бігає агресивний собака, вас вже покусано, а навколо люди, отже він може покусати ще й інших, нехай вживають заходів, бо господар має нести повну відповідальність за напад собаки.

Черговий може заперечити, що це не їхня компетенція, на що ви можете сказати, що ви повідомили, а вони повинні відреагувати. Якщо ж зазначений вами собака покусає ще когось, то це буде вина поліції через їхню бездіяльність і ви про це обов`язково повідомите в контролюючі органи (наприклад, в прокуратуру).

По можливості потрібно дати опис собаки, щоб його можна було ідентифікувати: породу, зріст, особливі прикмети, плями, окрас.

Швидше за все, справу передадуть дільничому, він проведе перевірку, встановить по можливості господаря собаки, візьме з нього пояснення та винесе відповідне рішення.

4) Напишіть заяву в поліцію

При цьому зовсім неважливо, якої шкоди вам заподіяли, навмисне це відбулося чи ні. Далі будуть розбиратися. Поліцейські можуть оглянути місце події, призначити експертизу та опитати свідків. Обов`язково візьміть документ про результати розгляду заяви, навіть якщо кримінальне провадження не відкриють. Це стане в нагоді для відшкодування збитків.

Буде цікаво:  «Новые правила перевозки детей: как не платить штраф за автокресло?»

До речі, після складання співробітником поліції протоколу у вас повинен залишитися другий примірник – збережіть його.

5) Зберіть документи про розмір шкоди

Щодо відшкодування збитків при нападі собаки, то для вас стане в нагоді все: чеки на одяг і ліки, процедури та витратні матеріали. Включайте в витрати навіть таксі до травмпункту та втрати в зарплаті за прогули на роботі.

При діагностиці та лікуванні наслідків укусу обов`язково збирайте всі чеки та квитанції (якщо оплачували будь-які послуги) і медичні документи. Крім лікування важливо зафіксувати шкоду, що була нанесена вашому здоров`ю. Разом з довідкою про пошкодження потрібно взяти призначення лікаря з письмовими поясненнями, навіщо було виписано кожні з препаратів або процедур.

Також спробуйте встановити вартість пошкодженої одягу. Адже собака – це джерело підвищеної небезпеки, і відповідальність за її дії несе господар. При подачі позову в суд вищевказані документи та факти (звернення в швидку допомогу, в поліцію, постанову про відмову у відкритті кримінального провадження) будуть вашими доказами нападу та допоможуть встановити власника собаки, тобто відповідача по справі.

Моральну шкоду треба оцінювати адекватно, бо точну суму все одно встановить суд. Краще подумайте, як будете обгрунтовувати свої моральні страждання.

6) Вимагайте у господаря тварини добровільну компенсацію

Ніколи не робіть цього усно. Навіть якщо вам обіцяють все відшкодувати та вибачаються – потрібна письмова претензія. Можна вручити її під підпис або надіслати рекомендованим листом з повідомленням і описом вкладення.

Якщо господар виплатить компенсацію добровільно, підпишіть з ним угоду. Тоді вдасться обійтися без суду. Іноді варто погодитися на меншу суму, ніж розраховували спочатку, та відразу отримати гроші. Якщо справа дійде до суду, то позовна заява до суду про те, що вас укусила собака може розглядатися довгі-довгі місяці.

2. Укусила собака: звертаємось до суду

Якщо не вийде домовитися із власником собаки, подавайте позов. У позові опишіть обставини, свої претензії і що ви вимагаєте. Якщо хтось був свідком, попросіть розповісти про подію. Варто зазначити, що успіх позову до господаря собаки багато в чому залежить від правильно зібраних доказів. Якщо до такого дійде, краще заручитися підтримкою юриста.

Заява на власника собаки може містити вимоги про відшкодування матеріальної та моральної шкоди:

  • витрат на лікування, придбання ліків, реабілітацію;
  • витрат на придбання нового одягу або взуття;
  • додаткових витрат, які стали неминучими після інциденту (поїздки на таксі до лікарні, наймання доглядальниці, психолога, лікарів, які працюють з порушеннями мови та інше).

До позовної заяви додається весь архів: фото травм, зіпсованого майна, висновок медичної експертизи, довідки від лікарів, чеки на відновлення здоров`я (за процедури, ліки, ортопедичні пристрої – тростини, милиці та інші засоби).

Вимагати компенсації можна навіть в тому випадку, якщо собака не завдала шкоди здоров`ю, але сильно налякала або зіпсувала майно.

До речі, реальний кримінальний строк отримують особи, які навмисно нацьковують собак на людей. Правда, довести подібний факт в суді надзвичайно складно.

Читайте також: «Судове засідання: як правильно підготувати показання свідків до суду?»

укусила собака, покусала собака, вкусила собака

Хто відповідає за бродячих собак?

Відповідно до статті 24 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

Відповідно до статті 341 ЦК України, якщо протягом 6 місяців з моменту заявлення про затримання бездоглядної робочої або великої рогатої худоби і протягом двох місяців – щодо інших домашніх тварин не буде виявлено їхнього власника або він не заявить про своє право на них, право власності на ці тварини переходить до особи, у якої вони були на утриманні та в користуванні.

У разі відмови особи, у якої бездоглядна домашня тварина була на утриманні та в користуванні, від набуття права власності на неї ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено.

Отже, матеріальна та моральна шкода, завдана безпритульною (бездоглядною) твариною, має відшкодовуватися органом місцевого самоврядування на території якого таку тварину виявлено.

Напад собаки на людину: загальні поради

Як діяти, щоб мінімізувати травмування?

Типова ситуація: ви йдете через парк додому, а господар вирішив відв`язати собаку, щоб та погралася, побігала, зробила всі свої справи та взагалі «відпочила».

Ось вона вже біжить до вас і може навіть не для того, щоб вкусити, але велика тварина, що біжить в вашу сторону – це завжди страшно. Вона може вас обнюхати, облизати, але переляк і паніка у людини можуть призвести до того, що і собака почне поводитися агресивно.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Кінологи радять: якщо нас вас вже напала собака та ви не можете з нею боротися, то першочергово  потрібно закрити шию. Якщо є можливість, то потрібно озброїтися всім, що є у вас в руках (ключі, сумка, парасолька, запальничка) або просто зробити вигляд, що у вас є щось в руках.

Ні в якому разі не варто верещати, потрібно кричати на собаку впевнено та голосно. Також не можна нападати першим або повертатися до неї спиною. Битися також немає сенсу, тому що собака завжди діє швидше людини. Вступати в бій можна лише через безвихідну ситуацію, радять кінологи.

Які засоби захисту є найбільш ефективними?

Собаки дуже бояться тріска електрошокера, а також озону, що виділяється при його активації. За словами кінологів, собака відразу буде в замішанні, але застосовувати його потрібно, не скорочуючи дистанції.

Шокер, правда, задоволення далеко не з дешевих – надійний коштує від 2500 гривень. Популярним також залишається ультразвуковий відлякувач собак. Часто фахівці пишуть, що непогано працює також і його недорогий китайський зразок, вартістю 100 гривень, але є і більш якісні прилади.

Найбільш ефективними прийнято вважати газові балончики (коштуюсь від 150-200 гривень). Такими є ті, що користуються поліцейські за кордоном, але й вітчизняні перцеві аналоги також стануть у нагоді. За допомогою балончика можна відлякати майже будь-яку собаку, але є ймовірність, що і він може не спрацювати, якщо відстань буде достатньо великою.

Узагальнюючи, хочеться сказати, що за напад домашньої тварини несе відповідальність її власник, безпритульної тварини – органи місцевого самоврядування. Для отримання відшкодування шкоди через недотримання відповідальними особами правил поводження з тваринами можна діяти в досудовому і судовому порядку. Варто бути обережними на вулиці і завжди мати при собі засоби безпеки (газові балончики) на випадок загрози нападу тварин.

Дивіться також нижче відео про те, що робити і хто несе відповідальність, коли укусила безпритульна собака:


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 07.10.2019; Оновлено: 07.10.2019; Мітки: , ,
2019-10-07T10:02:20+03:00
Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях! Юридичні новини, їх експертний аналіз, консультації та правова експертна допомога!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.