страхування життя в Україні

Оскільки страхування життя в Україні не є обов’язковим, кожен сам здійснює такий вибір. Але чи не буде таке рішення занадто запізнілим?

Відразу хотілося б нагадати, що той час, коли тільки почало зароджуватися страхування життя в Україні як таке, а це десь початок 90-х років, страхування не можна було назвати чесним бізнесом.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

Але протягом останнього десятиліття вимоги до страховиків з боку держави змусили їх вести таку гру досить прозоро та законно.

Зараз дуже сильно змінилася концепція ведення страхового бізнесу, відношення до клієнтів і способи виплати страхових сум, проте люди все одно не поспішають страхувати своє життя.

Фахівці одноголосно готові визнати, що популярність страхування життя в Україні мінімальна. Тож давайте з’ясуємо, чому незважаючи на багатство страхових послуг та пропозицій, українці зовсім не поспішають ними користуватися, і чи потрібно це змінювати?

Яким буває страхування життя в Україні?

страхування життя в Україні

Страхування життя, в першу чергу, пов’язане з необхідністю захисту інтересів, що лежать у сфері життя і смерті особи, що страхується (страхувальника).

1) Ризикове страхування

З двох основних видів страхування (ризикового і накопичувального) перший вибирають ті, хто вважає за краще укладати страховий договір на певний термін, оскільки побоюються померти або втратити працездатність.

Якщо за цей час страхувальник помирає (чи настає інший страховий випадок), то страхову виплату отримують бенефіціари, тобто, особи, вказані в страховому договорі. Це дуже зручно у тому випадку, коли глава сім’ї, наприклад, бере кредит у банку на купівлю квартири.

Якщо з ним щось трапляється, просто кажучи, настає страховий випадок, усі фінансові зобов’язання перед банком бере на себе страхова компанія. Якщо страхувальник доживає до закінчення терміну дії договору, гроші автоматично переходять страховій компанії.

Вартість такого полісу коливається в районі 400-600 гривень на рік.

2) Накопичувальне страхування

При накопичувальному страхуванні, договір укладається на 10-20 років, впродовж усього часу страхувальник зобов’язаний перераховувати страховикові певну суму грошей. Після закінчення терміну дії договору він отримує не лише усі накопичені кошти, але і інвестиційний дохід. В Україні була зафіксована максимальна ставка інвестиційного доходу у 18%, а державою забезпечується її мінімальний розмір – 4%.

Розмір страхових премій (сума щорічного платежу) може залежати від статі страхувальника, його віку, стану здоров’я тощо.

Саме тому не варто дивуватися, якщо страховик попросить вас заповнити медичну карту або пройти медичний огляд. Якщо клієнт страхової компанії не відповідає індивідуальним вимогам страхувальника, йому можуть або відмовити в страхуванні, або запропонувати нестандартний чи дорожчий варіант.

У страхових компаніях враховують абсолютно все: професію, хобі, вік, наявність хронічних захворювань, сімейний стан. Так, життя тих, хто постійно пов’язаний з ризиком через професійну діяльність (водії, дресирувальники, журналісти тощо), страхується набагато дорожче. Цій категорії страхувальників доведеться заплатити за страховий поліс не менше 201 грн. в місяць, в той час, як вчителя або продавця в магазині одягу за аналогічну страховку попросять заплатити не більше 125 грн.

Чим небезпечніше професія страхувальника, тим на більшу суму йому доведеться “розщедритися”. Вартість страховки буде рости прямопропорційно небезпеці і ризику, з якими можуть бути пов’язані професія і хобі страхувальника.

Чому страхування життя в Україні рідкість?

страхування життя в Україні

Як би дивно це не звучало, але про страхування життя і здоров’я багато жителів України навіть і не знають, адже серед населення проводиться недостатня роз’яснювальна робота, мало реклами і цікавих пропозицій.

Якщо ж проявити ініціативу і спробувати вивчити це питання самостійно, то можна несподівано зіткнутися з певними складнощами.

  • По-перше, приблизно в 7 випадках з 10, подзвонивши по телефону страховій компанії, вам відповість робот, який при спілкуванні із співробітниками страховика “в живу” стикається з небажанням утримувати і зацікавлювати потенційних клієнтів. Нерідко складно навіть отримати відповідь на чітко поставлене питання. При такому відношенні до людей і при загальному небажанні українців вивчати цю сферу, говорити про масове страхування життя громадян країни не доводиться.
  • Ніхто не бажає думати про свою смерть, а страховики не поспішають проводити роз’яснювальну роботу, пояснюючи необхідність створення гарантій для себе і своїх близьких.
  • Здебільшого основний упор робиться на продаж полісів накопичувального страхування, адже тут клієнтові можна представити наочну статистику виплат і зацікавити його десятками мільйонів гривен, запланованими до виплати. Для порівняння: за полісами ризикового страхування в рік українцям виплачується лише декілька мільйонів.

Держава VS страховики

страхування життя

Експерти сходяться на думці, що в країні надто багато чинників, що перешкоджають масовому страхуванню.

В першу чергу, необхідно згадати про обмеженість податкових пільг. На заході страхові внески повністю виключаються з бази оподаткування, ніякі податки з цих виплат не сплачуються. В Україні ж ці пільги, а вірніше їх результативність, зведена до мінімуму.

Буде цікаво:  «Новый закон о евробляхах: как растаможить авто в Украине?»

На популярності більшості програм українського страхування також позначається той факт, що їх доходність помітно нижче доходності банківських депозитів. Страховикам, на відміну від банків, недоступні зарубіжні ринки і активи, а вітчизняний інвестиційний потенціал занадто слабкий, малоприбутковий і бідний.

Не варто забувати і про страх українців, яким довелося пережити розвал Держстраху, дефолт, інфляцію і численні випадки банального шахрайства і відвертого обману. Це побоювання вже ніяк не можна назвати необгрунтованим. І попри те, що ринок страхування з тих часів був повністю відновлений, але страх залишитися ні з чим ще досі в свідомості громадян.

Сьогодні в Україні створена Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, основним завданням якої є контроль над діяльністю страхових компаній.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Читайте також: «Як за страховим полісом стягнути гроші зі страхової компанії при ДТП?»

Окрім іншого, права страхувальників захищені і на законодавчому рівні. Їх регламентує Закон України “Про страхування”. Та і вибір страховиків надзвичайно великий, адже отримати страховку сьогодні можна навіть в українському представництві відомого іноземного страховика, що має відмінну репутацію багаторічного досвіду чесної праці. Проте, як відомо, у “страху очі великі” і поки що він сильніший, ніж раціональність  населення.

Країну не можна вважати стабільною і благонадійною державою, поки в ній немає цивілізованого страхування. Саме воно відрізняє розвинене і свідоме суспільство від того, яке відкладає гроші “під матрац”. До того ж цивілізоване страхування має дві безперечні переваги:

  1. Накопичувальне страхування здатне забезпечувати стабільний, причому, дуже непоганий доход. Якщо людина доживає до закінчення терміну дії договору (а таких більшість), то отримує досить непогану надбавку до пенсії, яку потім може витратити на власний розсуд. Це саме той пенсіонер, який подорожує по всьому світу, а велику частину його капіталу складає саме виплата за договором накопичувального страхування.
  2. Якщо ж трапляється так, що страхувальник помирає раніше терміну закінчення дії договору, його близьким виплачується уся страховка повністю. І частенько ця сума значно більше тієї, чим витратив на страховку загиблий. При загибелі або втраті дієздатності годувальника його близькі будуть повністю захищені фінансово, адже від страхової компанії вони отримують непогану матеріальну підтримку.

Сучасне страхування цілком в змозі забезпечити українцям гідну старість і допомогу в найскладніших життєвих ситуаціях. Проте, експерти єдині в думці, що ще багато треба зробити для його розвитку і подальшого вдосконалення, а у свідомості населення сформувати стійку і надійну модель національного страхування.

Про страхування життя в Україні, його переваги на відео:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 6 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

About the Author:

Юрій Усманов
Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.