вагітні жінки, породілля, права в пологовому будинку

Мало хто знає, що вагітні жінки і породілля (жінка під час або відразу після пологів) мають особливі права в пологовому будинку, зважаючи на їх особливий стан і статус. Нерідко складається ситуація, за якої жінка, потрапляючи в пологовий будинок, відчуває себе абсолютно беззахисною. Лікарі не вважають за необхідне повідомляти про її поточний стан здоров`я, маніпуляції, що збираються з нею робити та навіть про результати аналізів.

Так склалося, що наші пацієнти схильні сприймати це як належне, не відаючи про свої права та про те, як цими правами користуватися. Саме тому юристи проекту «Правова Консультація» розповідають далі про основні та найважливіші права вагітних жінок і породіль в пологових будинках.

Зміст

1. Вагітні жінки мають право обирати пологовий будинок і лікаря

Вагітні жінки можуть обирати як пологовий будинок, так і лікаря, який буде приймати у них пологи. Згідно зі статтею №38 Закону “Про охорону здоров`я” від 09.11.1992 (надалі – «Закон»), вас має прийняти будь-який державний медзаклад на ваш власний вибір (якщо, звісно, він зможе забезпечити вам відповідне лікування).

Крім того, навіть якщо ви не маєте відповідної «прописки», жодна обрана вами жіноча консультація не має права вам відмовити у встановленні на свій облік.

Найчастіше в безкоштовних пологових будинках ми стикаємося з містечковими правилами, згідно з якими ви отримуєте лікаря незалежно від ваших побажань. Наприклад, вас поклали до палати, яка закріплена за певним лікарем. Це не позбавляє вас права вибору лікаря. Потрібно лише написати заяву в адміністрацію пологового будинку. Ваше прохання повинні виконати.

Отже на сьогодні вибір пологового будинку та його лікарей в Україні вже не примха вагітної, а її власне право, реалізацію якого забезпечує закон.

До речі, зважаючи на той факт, що народження дитини – подія досить недешева сьогодні в Україні, ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА, які мають ефективні інвестиційні рішення для інвесторів-початківців, активних гравців ринку, інвесторів-стратегів, пропонує комплексні брокерські послуги всіх охочим працювати й заробляти на фондовому ринку (більше тут: https://www.ffin.ua/service/brokerske-obslugovuvannya).

2. Право на високу культуру медичного обслуговування

Навіть немає жодного сумніву, що наявність цього прямого обов`язку всіх медичних працівників викличе у вас швидше іронію або усмішку. Проте ви маєте повне право вимагати до себе належного звертання та при наявності випадків неналежної поведінки – повідомляти про це керівництву пологового будинку. А воно в свою чергу не має права не відреагувати на ваші скарги. Більш того, керівництво повинно повідомити вас про результати розгляду звернення та вжиті при цьому заходи.

Але є одне важливе «Але»: користуватися своїм правами теж треба вміти, тому звернення треба оформити в письмовому вигляді в двох примірниках і зареєструвати його, тому що усне звернення можуть і проігнорувати.

3. Обстеження, лікування та утримання в умовах, які відповідають санітарно-гігієнічним нормам

Тут коментарі зайві – бруд в приміщеннях пологового будинку веде до однієї з найважчих проблем сучасної української медицини – внутрішньолікарняному інфікуванню. Якщо ви не впевнені в чистоті вашої палати та інших приміщень – треба скаржитися.

Читайте також: «Як грамотно скласти позов про розірвання шлюбу?»

4. Право на отримання інформації про стан свого здоров`я та здоров`я майбутньої дитини

Породіллі слід знати, що вона має право на інформацію. Тобто все, що з нею роблять, повинні озвучувати лікарі (стаття №39 Закону). В даному випадку кожна вагітна жінка має право отримати всю інформацію як про свій стан, так і про стан дитини, що має народитися.

Також вона має право знати докладно: які маніпуляції з нею проводяться, які аналізи беруться, для чого це робиться і які можуть бути наслідки. Крім цього вона має право ознайомитися з медичними документами, що свідчать про це (ст. 285 Цивільного кодексу України) та отримати всю детальну інформацію як в усній, так і в письмовій формах.

5. Проведення на прохання пацієнта консиліуму та консультацій інших фахівців

Якщо вагітні жінки вважають за потрібне, щоб їх обстежили інші фахівці або лікарський консиліум, звертайтеся до свого лікаря. Він зобов`язаний виконати вашу вимогу. Це ваше право, а не поступка з його боку.

вагітні жінки, породілля, права в пологовому будинку

6. Право на психологічну підтримку як з боку медпрацівників, так і членів вашої сім`ї

Потрапивши до пологового відділення, вагітні жінки зазвичай залишаються наодинці зі всіма своїми страхами та переживаннями, особливо якщо ця дитина буде першою. А під час пологів жінка взагалі переживає великий стрес і коли немає поруч нікого з близьких – стан може погіршитися.

Саме тому дуже важливо знати, що ти не один і в разі чого тебе підтримають і нададуть належну допомогу. Адже від загального стану вагітної та її правильного настрою теж залежить, як пройдуть пологи.

Відповідно до клінічних протоколів, кожен з працівників акушерського стаціонару повинен володіти сучасними методиками психологічної підтримки вагітних і породіль. Також медперсонал повинен сприяти в рамках протоколів отриманню породіллею підтримки від членів її сім`ї.

7. Вагітні жінки мають право на сімейні (партнерські) пологи

Кожна породілля має право на присутність при пологах її чоловіка або будь-якого іншого супроводжуючого (партнера) за її бажанням. Бути присутніми при пологах можуть не більше 2 осіб. Відмова лікарів від присутності партнера при пологах є незаконною.

Але для цього потрібно заздалегідь звернутися до адміністрації пологового будинку та повідомити про свій намір на партнерські пологи. Це необхідно для виконання партнером обов`язкових інструкцій (здачі аналізів, підготовки до пологів та інших заходів).

8. Право на пологи в індивідуальному пологовому залі

Окремо треба відзначити, що пологи повинні проходити в індивідуальному пологовому залі, тому що загальні пологові зали вже заборонені законодавством.

Право на пологи в індивідуальному пологовому залі задекларовано не тільки на національному, а й на міжнародному рівні. Тому великі пологові зали на кілька місць повинні бути залишені в забутому минулому.

9. Право на демедикализацію пологів

На даний момент всі клінічні протоколи направлені на проведення безмедикаментозних (природних) пологів. Медичний персонал зобов`язаний всіляко сприяти проведенню пологів без зайвих ін`єкцій і пігулок.

Будь-які можливі втручання можуть відбуватися тільки відповідно до суворих медичнх показань, більш того – виключно з письмового дозволу породіллі або членів її сім`ї (в залежності від ситуації).

10. Полегшення болю доступними способами та засобами

Медпрацівники зобов`язані вжити всіх необхідних заходів щодо полегшення болю. Але варто пам`ятати, що знеболення при пологах – справа добровільна. Медперсонал не має права наполягати на цьому, якщо ви будете проти.

11. Вагітні жінки мають свободу дій під час пологів

Це право має на увазі, що породілля може народжувати в зручній для себе позі, а не як раніше – в класичній позиції на ліжку. Тобто, народжувати чи ні на «класичному» Рахманівському кріслі є вибором породіллі.

12. Інформована згода пацієнта на медичне втручання

Добровільна інформована згода – це «усвідомлений дозвіл пацієнта або його представника на медичне втручання, який він дав на підставі отриманої від свого лікаря інформації». При цьому лікар зобов`язаний розповісти вам доступно та в повному обсязі, в чому суть процедури, навіщо вона потрібна і які є можливі ризики. Також лікар повинен розповісти про можливі альтернативні варіанти.

Буде цікаво:  «5 невероятных советов, как экономить деньги студентам-юристам»

Для медичного втручання щодо дитини лікар повинен отримати вашу інформовану згоду пацієнта. Жодне обстеження або втручання – будь то аналіз крові, щеплення або змазування зеленкою пупкової ранки – неможливе без вашої згоди.

13. Право на грудне вигодовування

Відразу ж після пологів ви маєте право прикласти дитину до грудей. Якщо жінка не в змозі самостійно підняти малюка, їй повинна допомогти акушерка. Жінці повинні розповісти, як годувати грудьми.

Породілля ж повинна знати, що дитину треба годувати на вимогу, а не за розкладом пологового. Це особливо актуально при роздільному перебуванні мами та дитини. Ані води, ані соків давати не можна до 4-5 місяців.

14. Відмова від медичного втручання

Ви в будь-який момент можете відмовитися від будь-якого виду медичного втручання як щодо себе, так і щодо дитини. Для цього потрібно повідомити лікаря про своє рішення та підписати відповідний документ. До речі, покинути пологовий будинок разом з немовлям ви теж можете будь-якої миті, але підписавши попередньо відмову від претензій.

15. Дотримання лікарської таємниці

Доки ви знаходитеся при свідомості, лікар не має жодного права розголошувати відомості про ваш стан здоров`я, діагноз та інші деталі без вашого дозволу. Ні чоловікові, ні мамі, ні татові.

Якщо ви опинилися в несвідомому стані, лікар зобов`язаний поінформувати найближчих родичів, щоб отримати їх інформовану згоду на подальше лікування.

16. Вагітні жінки мають право на індивідуальне пeрeбувaння

Народившу жінку разом з уже одягненою дитиною розташовують разом в індивідуальній палаті. Необхідність тісного зв`язку дитини зі своєю мамою з самих перших її днів пояснює важливість дотримання цього права. Відзначимо, що із цього правила є виняток, а саме – протипоказання з боку здоров`я мами.

Треба зауважити, що, якщо жінка погано себе відчуває, вона має право отримати допомогу в догляді за дитиною від медперсоналу.

Доброю новиною є той факт, що на допомогу мамам можуть прийти тата (навіть в цілодобовому режимі) оскільки на сьогодні МОЗ активно впроваджує в пологових будинках сімейні палати.

вагітні жінки, породілля, права в пологовому будинку

17. Огляди та щеплення дитини

Зазвичай новонароджені (у своїй більшості) не мають потреби у регулярних медичних втручаннях. Навіть огляд неонатологом повинен проводитись виключно за згодою мами та при наявності на це причин.

Така ж ситуація з щепленнями (проти гепатиту та туберкульозу) – вони мають проводитися теж виключно за згодою мами упродовж 2-5 доби життя дитини.

Читайте також: «Вакцинація дітей: чи можна відмовитись від щеплення та які наслідки?»

18. Правила виписки мами та новонародженої дитини з пологового будинку

Під час перебування у пологовому відділенні або будинку медперсонал повинен проконсультувати жінку щодо належного догляду за новонародженим малюком. Перед самою випискою жінка має проходити гінекологічний огляд.

Виписка має проводитися на 3 день після пологів, якщо стан здоров`я дитини та матері знаходяться у нормі.

Під час виписки жінка має отримати наступні документи:

  • виписку з історії пологів (з інформацією про їх розвиток);
  • висновок про поточний стан здоров`я жінки;
  • довідку про народження малюка/ів;
  • виписку, у якій мають бути вказані дані про параметри та стан здоров`я дитини як саме в день її народження, так і на момент виписки з пологового відділення або будинку.

Вся існуюча інформація про новонародженого також має бути передана до поліклініки за місцем вашого проживання, оскільки після виписки здоров`ям дитини повинні займатися не тільки батьки, а ще й дільничний педіатр.

Окремо хочемо відзначити, що наявність прав не означає вседозволеності. Будь-якими правами треба вміти користуватися. Також не треба забувати, що крім прав, є ще й обов`язки, про які не варто забувати, тому що в даній ситуації ви несете повну відповідальність не тільки за себе, але і за майбутню дитину.

На жаль, майже за 30 років незалежності України програма підготовки фахівців з надання допомоги при пологах в питаннях психології вагітної жінки, деонтології (медичної етики) та культури спілкування з породіллею не змінилася.

За словами експертів правозахисної організації в області материнства «Природні Права Україна» такі програми підготовки в основному орієнтовані на патологію в пологах і не включають в себе сучасні світові дослідження. Також мало уваги приділяють розумінню меж фізіологічних (природних) пологів, в які не потрібно втручатися. Наслідками цього є низький рівень акушерської культури та медичної допомоги під час пологів у державних медзакладах.

19. Не заплатиш – не народиш

На жаль, в Україні до сьогодні відсутня система універсальної страхової медицини, яка є характерною, наприклад, для більшості країн Західної Європи. Згідно з українським законодавством, медична допомога, як і допомога при пологах, надається медичними установами та персоналом безкоштовно, а фінансування сфери охорони здоров`я здійснюється з бюджетних коштів – тобто з податків громадян.

Однак ця норма діє тільки «на папері». Крім податків на охорону здоров`я, українцям доводиться платити ще й медикам «в кишеню». Пологи при цьому – не виняток і є досить дорогим задоволенням.

Так званий «Благодійний внесок» тільки називається благодійним, тобто добровільним. Оскільки в Україні медична допомога, згідно із законом, повинна надаватися безоплатно та виставити офіційний рахунок пологовий будинок не має права, медустанови йдуть на хитрощі та просять породіль оплачувати так звані «благодійні внески».

Незважаючи на те, що майбутнім батькам доводиться оплачувати медичні послуги та умови перебування, атмосфера в палатах найчастіше не є відповідною до комфортного там перебування.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Медичні співробітники також не відрізняються ввічливістю та тактовним ставленням, особливо молодший медичний персонал, який часто бачить в породіллі не жінку, яка готується до пологів, а гаманець з грошима.

В цілому пологи обходиться молодим батькам близько 1000 EUR і заплатити їх доведеться з власної кишені та неофіційно. Для багатьох сімей це досить велика сума – бо мінімальна місячна зарплата в Україні становить всього близько 100 EUR.

Варто також нагадати, що на сьогоднішній  день у 467 закладах охорони здоров’я по всій Україні  працює  сервіс Мін’юсту, скориставшись яким можна отримати  свідоцтво про народження малюка безпосередньо у пологовому будинку.

права вагітних жінок

20. Право на державну допомогу

Українське законодавство передбачає, що кожна жінка незалежно від віку має право на такі види допомоги:             

  • Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається всім жінкам (у тому числі неповнолітнім), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування,  у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки, але не менше 25 % від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.
  • Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу). У разі, якщо застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців, вони мають право на допомогу по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
  • Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
  • Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Про те, з чим приходиться зтикатися вагітним жінкам та породіллям у пологових будинках та їх права, дивіться на відео нижче: 


Оцініть статтю:
Не дуже файноНе файноФайноДуже файноСупер файно 1 5,00 з 5
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter
Читайте юридичні лайфхаки на нашому «Telegram» каналі

Тисни на «Новини»

Нам є чим вас здивувати!

Підпишись та отримай корисні лайфхаки, останні новини та приємні бонуси!
ПІДПИСАТИСЯ
close-link
і підпишись на унікальну поштову розсилку

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Опубліковано: 17.10.2019; Оновлено: 17.10.2019;
2019-10-17T10:23:32+03:00
Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях! Юридичні новини, їх експертний аналіз, консультації та правова експертна допомога!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.