вакцинація дітей, щеплення в україні, щеплення дітей

Вакцинація дітей на сьогодні викликає багато питань в першу чергу у батьків: чи потрібні для вступу в садок щеплення дітей, чи візьмуть без них, що робити малюкам, які за медичними показаннями пройшли тільки часткову вакцинацію, що робити, якщо відмовляють? Читайте далі!

Вакцинація дітей: декілька фактів

Згідно зі спільним листом Міністерств охорони здоров`я та освіти України від 6 вересня 2018 р № 05.2-11/235301 №1/9-537, останні 5 років в країні стрімко загострюється епідеміологічна ситуація. За 9 місяців 2018-го тільки на кір захворіло 30000 осіб, а у 13 хвороба закінчилися летальним результатом.

ЦІКАВО ТАКОЖ:

У зв`язку з цим діти, у яких немає обов`язкових щеплень без вагомих причин (протипоказання за станом здоров`я), не мають допускатися до відвідування дитячих установ. А президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман заявив ще у березні, що масова відмова українських батьків робити щеплення своїм дітям призвело до масштабної проблеми з інфекційними захворюваннями, зокрема – кору. Він вважає, що спалах кору загрожує Україні втратою безвізового режиму з низкою країн Євросоюзу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ), в Україні кількість хворих на кір в минулому році перевищило 53 тисячі чоловік, що є найбільшим показником в Європі. Через недостатню вакцинацію швидкість поширення небезпечної хвороби зараз дуже висока – приблизно 400 випадків на добу.

«Європейські депутати говорять в закритому режимі, що в деяких країнах ЄС обговорюється можливість закриття кордону з Україною. І ніякі безвізи нам не допоможуть», – наводить слова фахівця видання «Главред».

Причину стрімкого поширення епідемії Глузман бачить не тільки у відмові батьків робити обов`язкове щеплення дітей, але також і в політиці держави. Влада України, на його думку, не надає адекватної інформації по цій темі та не проводить просвітницьку кампанію.

Слід зазначити, що в минулому році лише в одній Польщі кілька разів фіксували спалахи кору. Значну частину хворих при цьому становили громадяни України, які не були вакциновані від цієї хвороби. Вони прибули до Польщі на заробітки і завезли вірус захворювання.

А ось кількість хворих на кір в Україні лише за 2018 рік виявилася вище, ніж в інших країнах Європи разом узятих – 53 тисячі випадків зараження в Україні проти 34 тисяч в інших країнах Старого Світу. Від ускладнень кору з початку року вже померли десять чоловік, в тому числі троє дітей. А в поточному році вже зафіксовано 33 тисячі захворювань на кір і ця цифра вражає. Як бачите, хоча б щеплення від кору для вас зробити зараз дуже важливо.

Читайте також: «Лікарські помилки: все про відповідальність медичних працівників!»

МОЗ стверджує: щеплення дітей обов’язкове!

Наприкінці 2018-го Міністерство охорони здоров`я вирішило заборонити нещепленим дітям ходити до шкіл та садочків. Листи, але тільки рекомендаційні, було надіслано до всіх обласних адміністрацій країни. У деяких регіонах через це відбулися численні скандали, а у багатьох заборону й досі тільки обговорюють. Але, не дивлячись на страшну статистику, вакцинувати своїх дітей досі готові далеко не всі батьки.

Згаданий вище лист двох Міністерств не є законодавчим актом, а тому виконувати запропоноване не обов`язково. Але це в теорії, а на практиці багато що залежить від ряду обставин і не в останню чергу від завідуючих. Оскільки міністерського листа розіслано в усі навчальні заклади, то залишити його без уваги керівники не можуть, а тому практично завжди беззаперечно приймають до виконання.

У багатьох дитячих садках по всіх регіонах ситуація щодо щеплень є досить неоднозначною. Наказ МОЗ у кожному з них трактують по-своєму. Деякі заклади не пускають дітей через відсутність щеплень, бо така дитина може заразити інших дітей, а у деяких кажуть, що хоч за законом відвідувати дитячі установи без щеплень не можна, але виганяти малюків не будуть.

Не пускаючи дітей без щеплень, керівництво садків апелює до наказу МОЗ, який ще минулого вересня було  направлено всім обласним адміністраціям. У цьому документі було сказано: згідно із ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Слід зазначити, що деякі щеплення вам можуть зробити прямо в садку, але про це треба запитувати «на місцях». До року малюкам потрібно зробити 10 обов`язкових щеплень. Як каже закон про обов`язкове щеплення, вони починаються з першої доби життя, потім в два, чотири та шість місяців.

Якщо планову вакцинацію з яких-небудь причин пропустили – треба бігти і робити всі щеплення відразу не потрібно. Батьки повинні взяти амбулаторну карту і прийти до лікаря, який розпише їм повністю з початку весь необхідний графік щеплень, які відповідні бути за їхнім календарем, згідно наказу №947 та віку. Лікар вибудує такий план, які щеплення будуть першочергові та які вже будуть йти потім, – зазначають імунологи.

А ось багато сумлінних батьків, що дотримуються календаря щеплень своїх діток день у день, скаржаться на те, що їм доводиться витрачати тисячі гривень і багато часу, адже практично всі вакцини їм доводиться купувати самотужки. Вони розповідають, що буквально кожне щеплення зараз доводилося діставати у приватних клініках чи у приватних імунологів, а кожне щеплення обходиться близько 2000 гривень.

Педіатри у свою чергу зазначають, що  до півроку встигають зробити всі щеплення встигають небагато батьків, а решту потрібних вакцин, здається, просто не знаходять. Вони свідчать, що нинішні показники вакцинації по регіонах практично не дотягують і до половини. Середній плановий показник доходить лише до 40%, а це дуже низько, тобто діти вчасно не провакциновані. Найчастіше батьки відмовляються робити щеплення проти гепатиту «Б», дифтерії, коклюшу.

Такий низький рівень вакцинації може призвести до епідемії, як це вже сталося у деяких регіонах, де було зафіксовано сотні випадків захворювання на кір і деякі дитсадки та школи довелося закривати на карантин. Тому медики, як і раніше, закликають батьків вакцинувати дітей.

вакцинація дітей, щеплення в україні, щеплення дітей

Чи беруть до дитячого садку без щеплень?

Дебати навколо вакцинації не вщухають. Рух проти щеплень виник ще в XIX столітті, коли англійським лікарем Едвардом Дженером було розроблено перша вакцинація дітей від віспи. Якщо тоді в основі відмови від профілактики вірусних захворювань лежали релігійні переконання, то сьогодні до них приєдналися прихильники альтернативної медицини – усілякі хіропрактики, гомеопати та травники, вносячи своїми висловлюваннями сумніви в свідомість довірливих громадян.

Отож, чи потрібно робити щеплення дитині? В цьому і полягає складність. Без особистої згоди ніхто не в силах змусити людину захиститися від дифтерії, правця, кору, поліомієліту, кашлюку, туберкульозу та інших вірусних інфекцій. Але коли прийде час оформлятися в дошкільний навчальний заклад (ДНЗ), то можна зіткнутися з серйозними проблемами.

Віддаючи дитину до садка, всі батьки зазвичай стикаються з необхідністю оформлення документів, які дозволять відвідувати малюкові дитячий колектив. Навіть якщо ви чітко виконували рекомендації лікарів і вакцинувалися вчасно, збір необхідних довідок і переговори з завідуючою віднімають сили і час.

Питання про те, чи важливі щеплення під час вступу до дитячого садка, має два аспекти:

 • Аспект №1. Наскільки небезпечно надсилати нещеплену дитину в колектив? Що гірше – ризик отримати страшну інфекцію або ж побоювання поствакцинальних ускладнень? Як краще вчинити?
Буде цікаво:  «Перепады, высокое напряжение в сети? Защити права потребителя!»

Тут кожен з батьків приймає для себе самостійне й усвідомлене рішення на підставі наявної у нього інформації.

 • Аспект №2. Чи беруть до дитячого саду без щеплень?

У чинному законодавстві України з цього питання існує юридична колізія. Законом України «Про захист населення від інфекційних захворювань» передбачено, щеплення є обов`язковими проти:

 • дифтерії;
 • коклюшу;
 • кору;
 • поліомієліту;
 • правцю;
 • туберкульозу.

Відповідно до цього, під час вступу до дитячого дошкільного закладу, дитина повинна бути провакцінованою в обсязі, що зазначає т.з. «Календар профілактичних щеплень». Це і є обов`язкові щеплення для дитячого садка, які від вас вимагатиме лікар поліклініки при оформленні медичної документації.

Визначити, що дитині протипоказано те чи інше щеплення, може тільки лікар. Тільки після висновку лікарської комісії та на підставі виданої довідки малюка візьмуть до групи. Однак, якщо епідеміологічна ситуація погіршиться, як зараз це відбувається із кором, то нещепленим дітям категорично заборонять відвідувати заняття і ніякі вмовляння або вимоги з вашого боку ніяк не змінять стану речей.

ВООЗ і Наказом МОЗ України №595 від 11 серпня 2014 року встановлено, у яких випадках не можна робити щеплення:

 • алергія на одну зі складових вакцини чи анатоксину;
 • висока температура;
 • важкі побічні ефекти на попереднє щеплення (анафілактичний шок або токсична еритема);
 • гостра форма захворювання або загострення хронічної хвороби;
 • інші серйозні причини.

Ось такими є протипоказання до щеплень. Не варто розраховувати потрапити до тих, кому щеплення є протипоказаними, якщо на те немає вагомих підстав, бо навіть за статистикою, таких людей може бути не більше, ніж 5-10%.

Ось, коротко, та інформація, яку вам із задоволенням надасть кожен завідувач дитячим закладом чи районний педіатр. А далі починається найцікавіше: а що робити, якщо необхідні щеплення не здійснено або ж вони зроблені, але не в повному обсязі?

3 причини, чому батьки бояться робити щеплення дітей

 • Фобія №1. Неякісні вакцини, які до нас привозять з Індії

Насправді саме Індія є провідним виробником всіх вакцин на світовому ринку і їх приймає більше половини населення планети. Якщо вас це не втішає, можна самостійно купити європейський варіант в аптеці або ж зробити щеплення в приватній клініці.

Протиправцевий анатоксин коштує від 100 UAH, Бельгійська АКДС – десь в районі 1 600 UAH, від гемофілії – приблизно 530 UAH, а найдорожча (від пневмококової інфекції) – близько 2 800 UAH. При цьому слід врахувати, що це ціна ампули, а за її введення в приватній клініці доведеться ще трохи доплатити.

 • Фобія №2. Зі здоров`ям малюка можуть статися  ускладнення

У невакцінованої малечі  шанси заразитися дорівнюють 100%, а ускладнення в цьому випадку більш реальні, ніж від вакцинації. Знову таки – якщо не довіряєте безкоштовним щепленням, то купуйте ті, що не викликають побоювань.

Також краще не відкладати імунізацію, бажаючи, щоб дитина трохи підросла та зміцніла. Чим біль крихітними є малята, тим більше вони уразливі перед вірусами.

 • Фобія №3. Бажання, щоб імунітет до інфекційних хвороб виробився природним шляхом

Шанси вижити з таким підходом – 50/50. Краще згадайте епоху Відродження, коли епідемії мільйонами несли людські життя і 45% дітей не доживали до свого першого Дня народження.

Також існує думка, що вакцинація дітей дає на організм немовляти занадто велике навантаження, тим самим його підриваючи. Але за багато років дозування та частота ін’єкцій була викарбувана настільки, що абсолютно нормально сприймається дитячої біологічною системою. Хоча знову ж таки ризик завжди є.

Читайте також: «Пластична хірургія: чому інформація про лікарські помилки секретна?»

вакцинація дітей, щеплення в україні, щеплення дітей

Вакцинація дітей: «За» і «Проти»

Як і будь-яка інша дилема, вакцинація дітей має дві сторони.

 • Головний аргумент «Проти» полягає в тому, що в рідкісних моментах організм дійсно може не прийняти вакцину, однак сучасні щеплення безпечніші, ніж ті, що були раніше, та набагато легше засвоюються.
 • Також багато хто сподівається на так званий «колективний імунітет». Це коли більшість людей навколо є  вакцинованими, а та нечисленна група без введеного антигенного матеріалу не стане причиною епідемії, навіть якщо захворіє, оскільки ланцюжок поширення інфекції швидко урветься. Тому, мовляв, без щеплень в дитячий садок ходити цілком можливо.

Чому вакцинація дітей важлива, 7 аргументів «За»:

 • Колективний імунітет допоможе лише у випадку, якщо вакциновано близько 90% оточення. Останнім же часом стрімко зростає кількість відмовників від вакцинації, а тому в разі спалаху хвороби ця схема не спрацює. Тому краще не сподіватися на сусіда, а подумати про благополучне майбутнє самому.
 • Після щеплень малюк не отримає 100% імунітету від захворювань, але ризик зараження значно впаде.
 • Навіть якщо дитина захворіє, вона перенесе інфекцію набагато легше і без ускладнень.
 • У нещеплених дітей немає опірності до інфекційних захворювань і вони «підчиплять» їх швидше за інших. В результаті захворювання буде проявлятися сильніше, протікати довше і загрожувати серйозними ускладненнями.
 • Чим більше нещеплених діток збирається разом, тим вище шанс для спалаху епідемії, а це вже є загрозою до всіх оточуючих.
 • Сьогодні в Україні не бракує якісних, безпечних та вдосконалених вакцин, що затверджені ВООЗ і закуплені міжнародною організацією ЮНІСЕФ (це дитячий фонд ООН).
 • Якщо дитина потрапить до лікарні, а вас не буде поруч, щоб попередити лікарів про відсутність у нього якогось зі щеплень, то до неї застосують методи, що розраховані на щеплений організм. А у цьому випадку лікування не зможе дати бажаного ефекту, але, що ще гірше, навіть ускладнить ситуацію.

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

Останній пункт також відноситься до тих, хто вважає за краще йти врозріз із законом і купувати у лікарів необхідні довідки. Деякі навіть відкрито озвучують цілком скромну ціну, сплачену педіатрові за «пропускний квиток» до дітсадка і раді, що так спритно вийшли з ситуації.

Вакцинація дітей: чи варто відмовлятись від щеплення дітей?

Щось радити в даній ситуації дуже складно. Вище вже говорили, що хоча імунізація населення і прописана в законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб», але ніхто не зможе насильно вас змусити йти проти ваших переконань. В цьому випадку необхідно оформити відмову документально. Для цього доведеться заповнити спеціальний бланк і підтвердити своє рішення підписом.

Беручи до уваги вищесказане, можна резюмувати, що адміністрація ДНЗ зобов`язана прийняти діток, які не мають всіх потрібних ін`єкцій. Однак при цьому у батьків на руках повинна бути довідка від лікаря та висновок комісії за участю епідеміолога про те, що ці щеплення малюку протипоказано. Також, якщо виникне загроза епідемії, всі нещеплені діти законно будуть відсторонені від відвідування закладу до тих пір, поки ситуація не стабілізується або поки не будуть зроблені необхідні ін`єкції.

З огляду на існуючу епідемію кору, ми все ж радимо вам подивитися на календар щеплень 2019, що є на сайті МОЗ за адресою: moz.gov.ua/article/immunization/kalendar-profilaktichnih-scheplen. Це необхідна послідовність процедур, що стверджується в МОЗ, у якій вказано найменування вакцин і терміни їх застосування. Якщо через хворобу або з інших причин графік щеплень було порушено, то немає потреби починати всю схему заново. Ваш лікар визначить найбільш відповідний час для пропущеного пункту.

Отож робити щеплення чи ні  – ризик є в будь-якому випадку, а який здається більш реальним, кожен вирішує сам. Про обов’язкове щеплення дивіться також на відео нижче:


Корисний матеріал? Оцініть:

Зовсім не файноНе файноНе дуже файноФайноДуже файно 1 5,00 з 5

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Підпишіться на юридичні СЕКРЕТИ поштою!
ПІДПИСАТИСЬ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Правова Консультація
Все про закон в інтимних подробицях!

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.